Tajemnicza choroba gupików

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#1

Post autor: Julian73 »

Akwa:
~60l
-temp. 25-27*C
-5 dużych gupików oraz około 8 małych
- około 13krewetek
-różne kamienie i roślinki
-filtr(eheim ecco, ale jest mały przepływ wiec nie ma problemu), grzałka oraz napowietrzanie jest
-parametry wody dobre(mierzone parametry:NH3, PO4, NO2, NO3, GH, KH, pH, Cl2, CO2)
-akwarium po restarcie około 3miesiące temu(nie powinno to już być problemem)
-drugie akwa to poprostu puste akwarium na kwarantanne i chore ryby okolo 10l moze 15l


Dzień dobry. Mam ostatnio problem z gupikami. Zaczęły mi zdychać, ale nie mogę zdiagnozować choroby. Proszę o radę.
Głównie atakuje małe/młode rybki. Chore ryby mają złożone ogony, czasami chowają się i nie chcą jeść. Od dłuższego czasu zauważyłem, że niektóre ryby się ocierają o kamienie czy dno takimi szybkimi ruchami. Może się drapią? BRAK KROPEK I TEGO TYPU RZECZY. Wykluczam ospę, pleśniawkę i tego typu choroby.

Nie wiem czy to ma związek z chorobą, ale zauważyłem też od dłuższego czasu pojawiające się na ich ciałach żółte plamy. Myślałem, że to ich kolory, ale po zakupie parki rasowych gupików i wpuszczeniu ich do głównego akwa 2 dwóch dniach zdechły, na brzuchu i na początku ogona były żółte naloty.
Wcześniej(z rok temu) też je widziałem, ale ryby wyglądały zdrowo.

Podejrzewam, że mogą to być jakieś pasożyty(może wiciowce, czasami odchody są przeźroczyste) albo oodinoze, mimo że ich skóra wygląda normalnie.

Póki co chore ryby odławiam do drugiego akwa i trzymam je w wodzie z tryplaflaviną(firmy zoolek) oraz karmie w dwóch akwariach płatkami nasączonymi sokiem z czosnku. Zastanawiam się nad tym, aby wlać tą tryplaflavinę i wrzucić rozkrojony czosnek do akwarium głównego, ale nie wiem czy to nie szkodzi krewetkom oraz co ile wymienić czosnek.

Nie wiem czy to zbieg okoliczności, choroba zaczęła się bardziej pokazywać po tym jak oczyściłem kamień z takich długich cienkich glonów :zmieszany: :zmieszany:

Dołączam również zdj wspomnianej nowej rybki przed i po dwóch dniach w głównym akwa oraz inne przypadki. Proszę o pomoc. Pare rybek już zdechło. :sad:
[Google]https://photos.app.goo.gl/GSNCqcYLPFrhMG6a9[/Google]
[Google]https://photos.app.goo.gl/Sn6UG6GCWNFKor4y6[/Google]
[Google]https://photos.app.goo.gl/r7cgJtAxQ81PRCF66[/Google]
[Google]https://photos.app.goo.gl/nnDj6Ca6bpTFCwJz6[/Google]
[Google]https://photos.app.goo.gl/e9ArERPJYmYFiTV7A[/Google]
[Google]https://photos.app.goo.gl/VkLEbyBUHsPaUigaA[/Google]

Edit: Dodaje zdjęcia w innej formie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zdj całego zbiornika
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw sie 05, 2021 10:19 pm przez Julian73, łącznie zmieniany 2 razy.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#2

Post autor: DanielP »

Obrazek Wstawiaj proszę zdjęcia z użyciem wskazanej ikonki. Wstaw proszę zdjęcie całego zbiornika. Jakie dokładnie parametry wody mierzyłeś, jakie są ich wyniki? Jaka w zbiorniku jest temperatura? Jakiego filtru używasz?

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#3

Post autor: Julian73 »

DanielP pisze: śr sie 04, 2021 10:48 pm Wstawiaj proszę zdjęcia z użyciem wskazanej ikonki. Wstaw proszę zdjęcie całego zbiornika. Jakie dokładnie parametry wody mierzyłeś, jakie są ich wyniki? Jaka w zbiorniku jest temperatura? Jakiego filtru używasz?
Zaktualizowałem informacje i zdjęcia. Parametrów dokładnie nie pamiętam, ale jestem pewien, że te co sprawdzałem były w normie.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Tajemnicza choroba gupików

#4

Post autor: Komarowa »

Znajomość aktualnych parametrów/warunków w akwarium to podstawowa sprawa w przypadku kłopotów z kondycją ryb. Musisz to wiedzieć jeśli chcesz otrzymać konktetne rady. Uzupelnij te dane. W innym wypadku można tylko gdybać.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#5

Post autor: Julian73 »

Komarowa pisze: czw sie 05, 2021 10:57 pm Znajomość aktualnych parametrów/warunków w akwarium to podstawowa sprawa w przypadku kłopotów z kondycją ryb. Musisz to wiedzieć jeśli chcesz otrzymać konktetne rady. Uzupelnij te dane. W innym wypadku można tylko gdybać.
Napisałem wyraźnie, że wymienione parametry są w normie. Wszystko tak jak powinno być. :huh:
Ale żeby było wszystko jasne moge napisać:
-PO4 0,0
-NH3 0,0
-Cl2 0
-pH 7.2/7.6
-KH 6 107
-GH >14 >250
-NO2 0
-NO3 0
:OK:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#6

Post autor: Ziemiojad »

Julian73 pisze: śr sie 04, 2021 9:35 pm-NO3 0
Jakim cudem przy kilku roślinach masz NO3 na poziomie zero?

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#7

Post autor: Julian73 »

Ziemiojad pisze: pt sie 06, 2021 8:11 pm Jakim cudem przy kilku roślinach masz NO3 na poziomie zero?
Pisząc 0 mam na myśli, że jest bardzo blisko zera. Testy nie są aż tak dokładne :|
Może ktoś w końcu coś napisać dlaczego one chorują??? Zaraz kolejne 4 mi zdechną. :sad:
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#8

Post autor: Karol10125 »

Ja jak mi się pojawia jakas choroba której nie znam włączam lapmke UV i chorym osobniką w osobnym akwa daje helthosan pomaga nawet. Albo daje ryby na ok 20 min do nadmaganianu potasu, chociaż on tak bardzo nie pomaga jak zwykły preparat jak zna się chorobę.
Ja bym proponował zrobić kąpiel w helthosanie a jeśli wszystkie ryby zdechną to ja bym zrobił całkowity reset i wyparzyć/ wygotowal podłoże i akwarium wyczyścił.
Nie znam się za bardzo na chorobach ryb, bo jak coś zauważam albo daje wyraźne zdjęcie na forum, albo do zoologicznego idę i tam dobierają mi lek ostatnio dobrali helthosanie i powiedzieli że mogę go stosować na różne choroby Jak np. W weekend zaatakuje mi ryby choroba żebym podał helthosan, a w tyg żebym podszedł do zoologicznego i że coś mi dobiorą.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#9

Post autor: r10 »

Karol10125 pisze: sob sie 07, 2021 12:41 amwłączam lampke UV
Wężykiem Jasiu, wężykiem!
Na dziś nie startowałbym w ogóle akwa bez lampy UV-C. Z tym, że to tym trudniejsze im mniejszy zbiornik - ale są chińskie niedrogie filtry wewnętrzne z palnikami UVC 5-7 wat (o półwatowych LED zapomnij). I na dłuższą metę UV może wyjść taniej, niż chemia i lekarstwa.

Do Juliana:
Jak często i jak duże podmiany wody robisz w akwarium głównym i w izolatce?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#10

Post autor: Julian73 »

r10 pisze: sob sie 07, 2021 10:35 am Jak często i jak duże podmiany wody robisz w akwarium głównym i w izolatce?
W dużym około co mieniąc tak z 10-20% wody, a w izolatce tak z 20% wody co 3dni, bo nie mam drugiego filtra.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Tajemnicza choroba gupików

#11

Post autor: Komarowa »

Masz mały zbiornik z niewielką ilością roślin i rybami żyworodnymi .
Podmiany powinny być robione co tydzień ! ok. 20% wody.
Trudno mi uwierzyć w wartości parametrów które podałeś.
Bardziej prawdopodobne jest to, że ryby zdychają podtrute własnymi dochodami/ubocznymi produktami przemiany materii.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#12

Post autor: Julian73 »

Komarowa pisze: sob sie 07, 2021 1:51 pm Masz mały zbiornik z niewielką ilością roślin i rybami żyworodnymi .
Podmiany powinny być robione co tydzień ! ok. 20% wody.
Trudno mi uwierzyć w wartości parametrów które podałeś.
Bardziej prawdopodobne jest to, że ryby zdychają podtrute własnymi dochodami/ubocznymi produktami przemiany materii.
Mam filtr 3 warstwowy, a ryb jest niewiele, więc woda się tak nie zanieczyszcza. Ryby mają poniżej 2cm. A co do wyników może pan/pani nie wierzyć, ale jak już pisałem 3 razy jest wszystko tak jak powinno być. Testy robię co tydzień lub dwa i stale monitoruje stan wody.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#13

Post autor: r10 »

Julian73 pisze: sob sie 07, 2021 1:13 pmW dużym około co mieniąc tak z 10-20% wody
Zmieniaj 10-20% wody ale co tydzień, a w przypadku choroby jak obecnie zmieniałbym 80% wody codziennie (jeżeli masz zdrową kranówkę). Do tego zadbaj o bardzo dobre napowietrzenie wody (i w głównym, i w izolatce).
W izolatce powinno się tym bardziej podmieniać wodę codziennie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Tajemnicza choroba gupików

#14

Post autor: jacekzabki »

Nie wiem co to za chorobą ale te posklejane płetwy przypominają mi zarazę jaką w swoim akwarium miała moja rodzicielka. Testy wody nie pokazywały nic niepokojącego jednak gupiki padały jeden po drugim. Uzupełnienie ich kolejnymi gupikami nic nie dawało bo w krótkim czasie te nowe także padały. Pomógł dopiero całkowity restart akwarium- łącznie z wyrzuceniem żwirku, wszystkich roślin i dokładną dezynfekcja sprzętu. Po restarcie nowe gupiki już nie chorowały. Może to jest rozwiązanie problemu w Twoim akwarium?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#15

Post autor: Ziemiojad »

Nowe ryby kup w innym sklepie.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#16

Post autor: mariom222 »

tak trochę nie w temacie
co ja się tego pana naszukałem
ta nasza wyszukiwarka jakaś głupia jest

Julian73 jest taka sprawa, wyszło nam że jesteś trzysetnym użytkownikiem mapy Fawa
wow :)

z tego powodu Fawa chciałaby wysłać Ci jakąś małą niespodziankę akwarystyczną
napisze na pw to uzgodnimy szczegóły


Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#17

Post autor: Julian73 »

mariom222 pisze: sob sie 07, 2021 8:13 pm z tego powodu Fawa chciałaby wysłać Ci jakąś małą niespodziankę akwarystyczną
napisze na pw to uzgodnimy szczegóły
Bendę czekał, a wracając do tematu może pan coś wie? Co dręczy moje ryby? :-(

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#18

Post autor: DanielP »

W dojrzałym i stabilnym zbiorniku nie ma potrzeby cotygodniowego testowania wody. Stała podmiana i po kłopocie. Zgadzam się z tym, że w przypadku występowania jakiejś choroby można przed zastosowanie ewentualnych leków zrobić częstszą podmianę ale taka 80% to zdecydowanie za dużo. Mi również ciężko stwierdzić co to za choroba i czy wina jest w parametrach wody czy w samych rybach. Być może restart okaże się jedynym słusznym wyjściem. Ja spróbowałbym wpuścić kilka sztuk ryb z innego sklepu a najlepiej od sprawdzonego hodowcy i zobaczyć co wtedy będzie się działo.

Autor
Julian73
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 12, 2021 3:04 pm
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Tak
Płeć:

Tajemnicza choroba gupików

#19

Post autor: Julian73 »

DanielP pisze: sob sie 07, 2021 10:27 pm Być może restart okaże się jedynym słusznym wyjściem. Ja spróbowałbym wpuścić kilka sztuk ryb z innego sklepu a najlepiej od sprawdzonego hodowcy i zobaczyć co wtedy będzie się działo.
Na razie odczekam i zobaczę czy im się polepszy od tej tryplaflaviny. Rybom w dużym akwarium się chyba polepszyło, teraz czekam na rybki z małego.
ODPOWIEDZ