Pojawiające się glony, pomocy

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Waniliuwa
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 16, 2021 3:01 pm
Telefon: 518778878
Lokalizacja: belchatow
Na imię mam: Julia
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#1

Post autor: Waniliuwa »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 18.06.2021
2. Litraż i wymiary akwarium - 54l, 60x30x30
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - Leddy tube 10w, wychodzi mi około 23 lm na litr
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - Na początku świeciłam 7 godz, po tygodniu zaczęłam od 8 godz. lub czasami więcej się zdarzało.
5. Podłoże - JBL manado dark + trochę ziemi na sam dół
6. Filtracja - Aquael turbo filter 500
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - Ogólny
8. Ozdoby (jakie) - Kilka kamieni, korzenie
9. Rośliny (ile, jakie) - Microsoria, moczarki, kryptokoryna, Cryptocoryne balansae, gałęzatka, hemianthus cuba, reszty nie znam dokładnie.
10. Ryby (jw.) - na razie nie ma obsady, jedynie dwa ślimaki helmet i nertina zebra
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - Planuję podmieniać co tydzień 20%, teraz podmieniałam po tygodniu od zalania jakieś 10% wody.
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 16
KH - 15
PH - 8.0
Cl2 - 0
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - Na początku wlałam dawkę nawozu dla roślin easy life profito, może to dlatego te glony? Także teraz zaczęło się robić bardzo ciepło i temperatura podskoczyła aż do 29 stopni, staram się ją obniżyć.
16. Fotka - Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opis problemu - Przez pierwsze kilka dni od zalania zbiornik trzymał się dobrze, jedynie śłuzowiec się pojawił na korzeniach, po tygodniu zaczęły mi się robić krasnorosty na roślinach, kamieniach i korzeniu, a teraz widzę kolejne glony i martwi mnie to. Wpuściłam jedynie ślimaki, aby się rozprawiły z tym, może coś zdziałają. Przestałam lać na razie chemię, jedynie przedawkowałam jednego dnia co2 w płynie.

Co radzicie? Jak się pozbyć tego dziadostwa? I czy dobrze mówię, że to krasnorosty?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#2

Post autor: Ziemiojad »

Waniliuwa pisze: pn cze 21, 2021 9:47 pm Opis problemu - Przez pierwsze kilka dni od zalania zbiornik trzymał się dobrze
Waniliuwa pisze: pn cze 21, 2021 9:47 pm Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 18.06.2021
Witaj na forum.
Czy zbiornik ma trzy dni? Raczej nie...

Autor
Waniliuwa
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 16, 2021 3:01 pm
Telefon: 518778878
Lokalizacja: belchatow
Na imię mam: Julia
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#3

Post autor: Waniliuwa »

Czy zbiornik ma trzy dni? Po co te nawozy? Co jest w ziemi?
A no tak, pomyliłam daty, zbiornik został założony 14.06.2021. A nawóz dodałam bo myślałam, że to jakoś wzmocni rośliny. Ziemia której użyłam to zwykła uniwersalna kupiona w brico

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#4

Post autor: DanielP »

To świeżutki zbiornik. Ja odstawiłbym wszelkie nawozy i czekał na rozwój wydarzeń. Zrób też podmiankę.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#5

Post autor: Ziemiojad »

Większą ilość wody.

Autor
Waniliuwa
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 16, 2021 3:01 pm
Telefon: 518778878
Lokalizacja: belchatow
Na imię mam: Julia
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#6

Post autor: Waniliuwa »

W porządku, dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pojawiające się glony, pomocy

#7

Post autor: Ziemiojad »

Większa czyli połowa.
ODPOWIEDZ