Lokum dla nitek, największych huncwotów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Viradian
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 08, 2021 11:53 pm
Lokalizacja: Chełm Śląski
Na imię mam: Bartosz
Płeć:

Lokum dla nitek, największych huncwotów

#1

Post autor: Viradian »

Witam, nwm czy wszystkie moje problemy i pytania nadają się do jednego tematu więc spróbuje ograniczyć wszysto do minimum ;p

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data)
  • Start w dniu 05.03.2021 (był to całkowity restart zbiornika).
2. Litraż i wymiary akwarium
  • Akwarium 120l profilowane o wymiarach 80x30 i 45cm wysokości.
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L)
  • Belka Aquael leddy slim plant 32 [W] 2300 [lm] co daje przy założeniu pełnych 120l 0,26 [W/l] i 19,16 [lm/l].
4.Jak długo świecisz (ile godzin)
  • Używam programatora czasowego który oświetla mi akwarium od 11:00 do 21:00 bez przerwy.
6. Filtracja
  • Filtr zewnętrzny "HW-302" z prefiltrem w postaci gąbki o średnich oczkach na wlocie do filtra.
    Kosze są wypełnione w następujący sposób:
    wlot -> I kosz (gąbka o dużych oczkach plus keramzyt) -> II kosz (ceramika plus troche zeolitu) -> III kosz (gąbka o małych oczkach) -> wylot .
    Przy świerzych wkładach filtr przepuszczał 5l wody w ciągu 32sek.
  • Dodatkowo włożony jest filtr wewnętrzny "PAT MINI" z dokupioną gąbką o większych oczkach niż oferują.
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.)
  • Bazowo miał być LT na bazie ziemi ogrodowej (plus glina, torf, keramzyt i rozdrobniony zeolit) z małowymagającą roślinnością i prostymi rybami. Po czasie okazało się że rośliny trochę za bardzo wyrosły przez co widać braki. Akwarium miało być podzielone na dwie strefy, wyspę z roślinami i małą plażę dla stada kirysków.
8. Ozdoby
  • Korzeń o sporych wymiarach, znaleziony w lesie, okorowany, wysuszony, wymyty i wygotowany.
  • Kamienie znalezione w lesie, próba octowa odbyta, z domniemań myślę że to jakiś bazalt niestety.
  • Małe kamyczki lawy z allegro do drobnych dekoracji
9. Rośliny
  • Eleocharis Parvula
  • Hydrocotyle Tripartita "Japan"
  • Staurogyne Repens
  • Cryptocoryne Aponogetifolia
  • Cryptocoryne Wendti "Green" i "Brown"
  • Rotala Rotundifolia "Indica"
  • Bacopa Australis
  • Ludwigia Sp. Rubin
  • Mech jawajski
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Pistia Rozetowa

10. Ryby
  • 1x - Gurami Mozaikowate
  • 1x - Zbrojnik Pospolity
  • 1x - Danio pręgowane (czerwone)
  • 15x - Bystrzyk Amandy
  • PS: W niedalekiej przyszłóści chciałem jeszcze dokupić parę kirysków do skompletowania obsady. A to osobne Danio jest jeszcze ze starej ekipy
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda)
  • Co tydzień w poniedziałek, od 30 do 35l wody, woda prosto z kranu
12. Nawozy
  • Null
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane)
  • Tyle co ryby naprodukują
  • PS: Zastanawiam się nad butlą CO2 ale nwm czy przy takim zestawieniu jest co dozować.

14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz)
Parametry z dnia 31.05.2021:
  • Temp - 26
  • Ph - 8
  • Gh - 22
  • Kh - 11
  • NO3 - 5
  • PO4 - 1.5
  • NH4 - 0
  • NH3 - 0
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik
  • Standardowa podmiana 30l wody
  • Zauważyłem że w godzinach porannych (od 7 do 12) na akwarium świeci słońce od strony okna dachowego. Przez co od czterech dni zaciągam rano rolety przed wyjściem do pracy.
  • Karmiłem ryby pokarmem mrożonym przy włączonym filtrze przez co mam wrażenie że sporo się dostało do filtra i tam zostało.
  • Tydzień temu do obiegu wody został podpięty zmiękczacz wody ustawiony na Gh 8-10 przez co może dojść do zmiany parametrów (aktualne które wypisałem są przed uruchomieniem zmiękczacza)

16. Fotka
Obrazek
Nitki na Microsorium
Obrazek
Wata oplatająca Rotale
Obrazek
Hydrocotyle we włosach
Zdjęcia były robione po podmiance i wstępnym przerzedzeniu glonów.

Opis problemu:
a) Od początku założenia akwarium mam problem z sinicami w strefie gdzie jest piasek (robi się taki zielony), wcześniej sinice występowały też na roślinach ale od dłuższego czasu ich nie widać na nich. Zastanawiam się czy to nie przez to że mam za mało Azotu w akwarium?

b) Całkiem niedawno pojawiły się u mnie nitki, w głównej mierze znajdują się na Hydrocotyle "Japan" w przedniej części akwarium, a także na Rotali, Ludwigi, Mchu i Microsorium. Jestem w stanie w większości je usunąć mechanicznie przy pomocy szczoteczki do zębów bo większość jest miękka i szybko się odrywa od roślin. Ale co bym nie robił to po dwóch dniach znowu wracają w tej samej ilości. W dodatku na części gdzie jest plaża dopatrzyłem się że tam też płożą się cienkie niteczki, prawie jakby przeźroczyste.

Moje pomysły:
Zastanawiam się czy czasem nie zacząć się interesować tematem nawożenia solami, może podniesienie Azotu by utrzymać stosunek 10:1 pomógłby rośliną w lepszym wzroście a tym samym przyduszeniu glonów?
Czytałem również i słyszałem że dozowanie CO2 pomaga na glony :?: Obawiam się tylko że przy aktualnym świetle i braku indywidualnego nawożenia może to więcej rozwalić niż pomóc.
Przy następnej podmiance będę również powtórnie sprawdzał parametry, bo jestem ciekaw czy Gh z tego całego zmiękczacza coś spadło czy to tylko pic na wode xD

Macie jakieś własne sprawdzone sposoby na walkę z nitkami? A może mam coś źle zorganizowane w tym zbiorniku? Chętnie poczytam wszystkich opinii dla mojego przypadku :D
ODPOWIEDZ