Problemy młodego akwarysty

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#1

Post autor: kotyk »

Jestem bardzo początkującą akwarystką. Proszę o wyrozumiałość.

1. Litraż zbiornika – 60l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 2 tygodnie temu zakupiłam akwarium z pełnym wyposażeniem. Była w nim resztka wody. Dopełniłam je odstaną wodą.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Aquael turbo filter 500 z wkładem bio cera max 600, włączony cały czas
4. Gatunki i ilość ryb – 4 kiryski (2 albonosy, panda i zwykły), 1 glonojad chyba niebieski (1 krewetka gabońska, 3 piskorki, 2 kolcobrzuchy karłowate, 7 gupików (3 samice, 2 samce endlera i 2 malutkie młodziutkie), 1 zmienniak plamisty, 5 żałobniczek zwyczajnych, 4 przystelki barwne, 2 prętniki trójbarwne
5. Gatunki i ilości roślin – roślin bardzo dużo - to, co na zdjęciach, nazw totalnie nie znam
6. Podłoże – piasek z u góry czarne, drobne kamyczki
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – 1 duży korzeń, kilka kamieni
9. Pokrywa – z oświetleniem
10. Oświetlenie – zintegrowane
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – pokarm w płatkach 1x dziennie 1 szczypta, co2 dla roślin, 1x w tygodniu tablekta dla ryb dennych
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – póki co mierzyłam paskiem lakmusowym do akwarium i wszystko pokazywało, że jest ok
13. Temperatura w zbiorniku – 21C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – nie
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – filtr czyszczony 1x w tygodniu pod bieżącą wodą (tak był czyszczony u osoby, od której kupowałam), wodę podmieniłam 1x 4 dni temu odlewając z dna (ssawką) ok 10l.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – 4 dni temu dolewając wody dołożyłam pływające rośliny
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - Było wszystko dobrze, ale wczoraj zdechła 1 rybka, a dziś krewetka zachowuje się dziwnie (odwróciła się na plecy) :(
20. Zdjęcie –
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#2

Post autor: Lech-u »

kotyk pisze: wt cze 01, 2021 2:36 pm Było wszystko dobrze, ale wczoraj zdechła 1 rybka, a dziś krewetka zachowuje się dziwnie
To akwarium jest obecnie w najgorszej fazie trucia ryb. Wsadziłeś zwierzęta do akwarium baaaardzo niedojrzałego. Po podaniu pokarmów, ryby wyprodukowały kupę i teraz (z powodu braku odpowiednich bakterii, które jeszcze nie zdążyły się namnożyć w akwarium) ryby zatruwają się związkami azotu.

Na tym etapie zrób podmianę około 20% wody, za dwa dni znowu 20% i tak przez najbliższy tydzień. W tym czasie nie podawaj w ogóle pokarmów rybom.
I koniecznie (!!!!!) przeczytaj Kącik Początkującego Akwarysty

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#3

Post autor: kotyk »

Dzięki za informacje! A powiedz, co da podmienianie wody codziennie? Czy to nie tak, że powinna się trochę ta flora ustabilizować tam? Co powinnam była zrobić na początku, żeby było dobrze?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#4

Post autor: Lech-u »

kotyk pisze: wt cze 01, 2021 5:29 pm co da podmienianie wody codziennie?
Co drugi dzień. W ten sposób wyciągniesz truciznę (związki azotu) z akwarium.
kotyk pisze: wt cze 01, 2021 5:29 pm Czy to nie tak, że powinna się trochę ta flora ustabilizować tam?
Owszem. Taki jest cel dojrzewania akwarium. Ale teraz masz już tam zwierzęta i trzeba je ratować.
kotyk pisze: wt cze 01, 2021 5:29 pm Co powinnam była zrobić na początku, żeby było dobrze?
Poczekać, aż akwarium dojrzeje i minie szczyt szkodliwych związków azotu w świeżym akwarium

I przeczytać Kącik Początkującego Akwarysty!!!

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#5

Post autor: kotyk »

Kącik już przeczytałam - dzięki! Faktycznie dużo jest tam wyjaśnione. Ja kupami akwarium że wszystkimi rybami, dlatego zostawiłam trochę starej wody, żeby nie było dużego szoku. Nie miałam gdzie indziej tych ryb przetrzymać na okres stabilizacji wody. Mam nadzieję, że te podmiany wody teraz pomogą i będzie już dobrze.

Powiedz jeszcze, czy wodę zmieniać z góry? Czy powinnam odciągać to, co osadza się na dnie? Czy lepiej nie poruszać tym teraz za bardzo?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#6

Post autor: Lech-u »

Jak będziesz mniej karmiła, to i na dnie nie będzie się nic osadzać.
Lepiej tym dnem nie mieszaj.

A ile było tej starej wody i jak długo była bez filtracji zanim podłączyłaś filtry u siebie?

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#7

Post autor: kotyk »

Co weekend robię rybkom 2 dni głodówki. I zdaje mi się, że karmię mało. Mikro szczypta z rana. Dziś dostały drugi raz (w ciągu 2 tyg) tabletkę. Bo mam wrażenie, że do tych dennych nic nie dociera.
Wody było jakieś 2-3cm powyżej żwirku. Niestety minimum, żebym dała radę wnieść na 3 piętro. Reszta to odstana z filtra.
Droga 30min + z 1,5h ogarniania u siebie akwarium. Przez ten czas ryby były cały czas w swojej starej wodzie. Potem wpuściłam je, ale filtr już wtedy był. Od razu go odpaliłam jak wpuściłam ryby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#8

Post autor: Lech-u »

Będzie dobrze.

Ucz się.

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#9

Post autor: kotyk »

Tego mi trzeba było w mojej rozpaczy i poczuciu nieodpowiedzialności - rady i dobrego słowa. Dziękuję!!!
Dodano do tego postu po 16 dniach 14 godzinach 20 minutach 45 sekundach
Udało się! Akwarium się moim zdaniem ustabilizowało. Ryby mają się dobrze.
Mam jeszcze jedno pytanie/prośbę - moim zdaniem ten zbiornik jest przerybiony. Myślę, że mimo mojego przyzwyczajenia do rybek, muszę niektóre oddać.
Jest tak:
3 kiryski (2 albinosy, panda)
1 glonojad chyba niebieski
1 krewetka gabońska,
3 piskorki
2 kolcobrzuchy karłowate (+2 mniejsze, chyba się urodziły właśnie!)
7 gupików (3 samice moim zdaniem wszystkie w ciąży ;( , 2 samce endlera i 2 malutkie młodziutkie)
1 zmienniak plamisty
4 żałobniczki zwyczajne,
4 przystelki barwne
2 prętniki trójbarwne

W pierwszej kolejności chciałam oddać największe - żałobniczki - są mocno pogryzione przez kolcobrzuchy.
Kolcobrzuchy uwielbiam! Może jak będzie więcej miejsca, to przestaną podgryzać inne ryby?
Przystelki są piękne, więc nie wiem.
Gupiki też piękne, ale trzymanie samców i samiczek to chyba zły pomysł.

Jakieś rady w tej kwestii?

Gdzie się ogłosić z oddaniem tych rybek?

Dzięki!!!!
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#10

Post autor: Ziemiojad »

kotyk pisze: wt cze 01, 2021 2:36 pm póki co mierzyłam paskiem lakmusowym do akwarium i wszystko pokazywało, że jest ok
Mnie zawsze zastanawiają takie słowa ludzi, którzy piszą w dziale choroby. Jakby była woda dobra to by nie było kłopotów. O ale miejmy nadzieję że już wszystko będzie dobrze.
To jest tylko 54 litry tak? Tam się nie zmieści wiele ryb, raptem kilka.
Na to też warto uważać.

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#11

Post autor: kotyk »

Czym innym sprawdzić w takim razie wodę?
Litrów jest 60.
Właśnie szukam informacji, które ryby oddać, bo moim zdaniem jest ich za dużo.
Weszłam w posiadanie tego akwarium wraz z rybami. I teraz staram się je ogarnąć tak, żeby było dobrze :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#12

Post autor: Ziemiojad »

kotyk
Nie chodzi czym robisz pomiary tylko nie podając wyników pomiarów ktoś mówi, ze wyniki są właściwe. Dobre dla kogo? Co to znaczy wszystko pokazywało, że jest ok.
Rozumiesz? Inne parametry są potrzebne neonkom, a inne mieczykom.


Nie zrażaj się. Najważniejsze to chcieć.

Autor
kotyk
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 01, 2021 2:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#13

Post autor: kotyk »

Ok, rozumiem. Nie wiedziałam, że różne parametry dla różnych ryb. Na opakowaniu od tych papierków jest przedział z informacją, czy dobraz czy zła woda. Stąd brałam informacje i zakładałam, że jak dobra, to dobra :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problemy młodego akwarysty

#14

Post autor: Ziemiojad »

kotyk pisze: pt cze 18, 2021 12:54 pm Nie wiedziałam, że różne parametry dla różnych ryb
To jest kluczowa informacja.
ODPOWIEDZ