Słaba kondycja roślin

ODPOWIEDZ

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#1

Post autor: Harry bush »

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Od jakiegoś czasu nie mogę poradzić sobie z roślinami wcześniej były prawie przejrzyste , zacząłem nawozić , testować wodę a teraz rosną jakby nie rosły , zagloniły się , młode liście chwilę ładne potem to samo .kabomby brązowe (tylko młode pędy zielone) , valisneria brązowieje cały liść lub końcówka . Dostałem jakąś nową (nie znam nazwy) po kilku dniach liście zaczęły sie podwijać i marszczyć . Brzydkie liście kryptokoryny odciąłem . Ryby mają się nieźle.Ręce opadają .
Akwa 200l
Filtr ultramax 1000 (gąbka , porcelana , matrix i
trochę zeolitu , wata )
Oświetlenie ok 8h
2x30w grolux (wcześniej aquastar)
I jakaś zwykła 6500k
Temp.24-25
Obsada :
4 duże skalary
4 gurami
2 kirysy czarnoplame
2 zbrojniki
22-25 brzanek
i kilka innych

Ostatnie parametry wody:
Ph 7,3
Gh 19 (zacząłem podmieniać wodą po filtrze
zmiękczającym bo było 25)
Kh12
Fe 0,1 -0,2
Po4 0,5
K 17
No3 20
Co2 18 (wg obliczeń ph kh) płyn wsk. jest zielony
Testy zooleka . Innymi testami nie dysponuję .

Qrka wodna co jest nie tak
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#2

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Harry bush pisze: śr maja 19, 2021 8:06 am Qrka wodna co jest nie tak
No niestety sporo... :hmm:

Po pierwsze zbij GH i KH do Gh~10 i Kh~5 wtedy powinno być lepiej,
do tego jeśli już długo używasz świetlówek to pewnie już zmieniły barwę świecenia na tyle że rośliny wyższe już nie mogą z niego (światła) korzystać a glony (krasnorosty) już tak.
Do tego jeśli masz tak wysoki poziom co2 to nie powinno być krasnorostów bo one dwutlenku węgla nie lubią zbytnio...
Czyli w skrócie:
-do zbicia: Khdo 5
-GHdo 10
Co2- też by się przydało trochę zbić
-wymiana świetlówek (najlepiej na ledy) jeśli świecą już z pół roku/rok, dodam że ostatnio miałem problem z krasnorostami, wymieniłem świetlówkę na nowe (led) i problem zniknął :) niestety, każdy liść na którym pojawiły się te czarne włosy jest już skazany na śmierć, więc trzeba będzie je obciąć... [ale nie teraz tylko wtedy kiedy wzrost krasnorostów zostanie zatrzymany]
Dodano do tego postu po 13 minutach 38 sekundach
https://www.superakwarium.pl/poradnik-a ... id266.html
Pielęgnacja i choroby roślin akwariowych
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#3

Post autor: Ziemiojad »

A jak twardość wody wpływa na wzrost glonów? Bo nie bardzo rozumiem czemu to podajesz jako sposób na pozbycie się glonów? Miałem zerowe twardości i mnóstwo glonów.
Rośliny są w fatalnym stanie. Ale to już autor wie. Coś nie tak z nawożeniem i światłem jest. Tu bym raczej szukał przyczyn.
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#4

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Ogólnie to krasnorosty lepiej rosną w twardej wodzie ale bardziej chodziło mi o ryby
Dodano do tego postu po 1 minucie 20 sekundach
I do tego zazwyczaj rośliny lubią miękką wodę, a autorowi przecież chodzi o polepszenie warunków dla roślin :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#5

Post autor: Ziemiojad »

Sporo ryb masz.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#6

Post autor: mariom222 »

groluxa nie wymieniaj, stary czy nie stary ma świetne spektrum dla roślin
tą białą 6500k możesz wymienić na 8000-10000k albo wygasić i dołożyć jakiś pasek led

jeśli chcesz poeksperymentować i wyciągać z tego jakieś wnioski

to możesz przetestować jakąś kombinacje tych opcji

- dołożenie drugiego filtra ( nie musi być duży aby tylko był)
- wyrzucenie ceramiki z filtra jeśli masz
- częstsze podmiany
- dokupienie kilku kawałków lignitu (zabójca glonów w przeciwieństwie do skałek)
- redukcji obsady( ale bez przesady bo pojawią się sinice)
- większe zagęszczenie roślin (minimum 80% dna)

jeśli nie chcesz się bawić a chodzi tylko o efekt ładnego akwarium
to wystarczy zwykły kwas salicylowy (nie szkodzi rybom, daje ogromnego kopa roślinom, zniszczy wszystkie glony oprócz grubo strukturalnych krasnorostów które musisz wyciąć razem z liśćmi)

4-5 tygodni i problem z głowy

Obrazek

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#7

Post autor: Harry bush »

mam AQUAEL GREEN ALGAE STOPPER , wlewam co 2 tygodnie . wodę podmieniam co tydzień ok. 40 L z filtra zmiękczającego . narazie spadło gh z 25 na 19 i stoi . wiszą woreczki KH i GH ale po jednym to na pewno za mało na 200L .grolux jest od niedawna . wcześniej była aquastar ale te dwie razem to wszystko różowe dlatego wsadziłem 6500k + grolux .mam jeszcze 4000k ale ta ciemno żółta .na elektronicznym stateczniku muszą pracować 2 świetlówki . jak wykręcę jedną to wszystko gaśnie . dlaczego wyrzucić ceramikę ? o kwasie salicylowym nic nie słyszałem , muszę poszukać .
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#8

Post autor: mariom222 »

ten stoper aquaela działa tylko wspomagająco, w mocno zaglonionym akwarium zbyt dużo nie da,
to na fotce wyżej to jest właśnie kwas salicylowy , w ofertach na allegro jest też opis działania

sprzedają to nawet w 5 litrowych baniakach (300zł) czyli ma powodzenie a nadaje się tylko do celów akwarystycznych
Harry bush pisze: śr maja 19, 2021 4:44 pm dlatego wsadziłem 6500k + grolux .mam jeszcze 4000k
dlatego pisałem o 8000-10000k żeby wybielić trochę akwarium

ja najlepsze rezultaty jeśli chodzi o rośliny osiągałem przy kombinacji groluxa z aquastarem 10000k

tu stare akwarium na dwóch groluxach i dwóch aquastarach
Obrazek

każda ceramika minimalnie ale zatwardza wodę, do tego im tańsza tym zatwardza bardziej, na czas leczenia z glonów lepiej wsadzić zwykła gąbkę, potem po ustabilizowaniu można wrócić do ceramiki
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#9

Post autor: Winter »

Ja od jakiegoś czasu mam podobne problemy. Wyszło, że brakuje magnezu i potasu. Zaczęłam dolewać i powolutku wychodzę na prostą. Choć mam tony glonów. Co tydzień inne :)
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#10

Post autor: Harry bush »

Wywalę narazie ceramikę bo i tak filtr do rozbiórki . Padły zawory . Wysyłam do serwisu .Zmieniłem trochę proporcje nawozów , poczekam i podziele się wynikami
Dodano do tego postu po 6 miesiącach 20 dniach 2 godzinach 33 minutach 4 sekundach
witam po dłuższym czasie . szereg niepowodzeń skutecznie zniechęcił mnie do dalszej walki z akwarium . raz jeden kolega raz drugi przynosili jakieś roślinki , wodę przestałem badać bo niewidziałem w tym sensu skoro dolewałem nawozów do wymaganych wartości . potem przestałem nawozić , tylko podmienialem wodę . czasami już coś tam się zaczęło dziać by za chwilę znowu zbrązowieć czy oklapnąć . nadal kondycja roślin jest słaba . wczoraj z nudów zrobiłem testy przed podmianą wody
ph 7
gh 18
kh 8
fe 0 (raz na jakiś czas dolewałem odrobinę)
po4 0,5
k 17
co2 24
no3 22

z oświetleniem ciągle kombinuje teraz jest grolux i aquastar + led 24W . czasami odnoszę wrażenie ,że jak wyłączam na dłużej aquastar i groluxa to jest lepiej

ObrazekObrazekObrazekObrazek

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#11

Post autor: r10 »

Woda wyglada na kryształ (pierwsze zdjęcie) :oklaski:!
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#12

Post autor: Dzik »

Czesc. Opisz podloze .

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#13

Post autor: Harry bush »

Podłoże to żwirek 3-5 .miejscami włożyłem kulki torfowo gliniane , miejscami pałeczki tetry . Dożo świderków . Korzenie roślin mocno rozwinięte aż nie wierzyłem gdy wyciągnąłem . Woda bardzo ładna .aquael 1000 daje radę , czyszczę m/w co miesiąc . A rośliny ciągle swoje , rosną słabo , żółkną , brązowieją ,prawie nie rosną.liście odpadają. Zrobiłem bimbrownię , przez 2 tygodnie żadnych zmian na lepsze .w większości młode pędy chwilę ładne ......chwilę . Nie wiem czy podnieść ilość makro ponad wartości nominalne . Ale boję się przenawozić .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#14

Post autor: Ziemiojad »

Nawozisz makro. A mikro? Jakich nawozów używasz i ile?

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#15

Post autor: Harry bush »

Micro mam ferro+ planta gajner i aquaflora micro zooleka
Kilka ml tygodniowo
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#16

Post autor: Dzik »

Jezeli filtr czyscisz co miesiac to bardzo niedobrze . Pewnie masz skoki parametrow a zwlaszcza N03 , ktore i tak jest wysokie .

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#17

Post autor: Harry bush »

Kupiłem test ca,mg .wyszło 105 i 18 .obniżyłem gh woreczkami i kh płynem zooleka .świetlówki groluxa i aquastara zdemontowałem , teraz jest tylko led 24w . niedawno miałem wyjazd i stwierdziłem ,że wyłączę światło , zobaczę co się stanie . Wszystko jakby delikatnie się poprawiło na niektorych roślinach przyrost po 2 cm więc narazie skróciłem czas oświetlenia do 6h . Co ciekawe , zrobiłem testy , przerwa ok.2 tyg . i znowu zrobiłem ( (nic nie nawoziłem) . Wszystkie bez zmian oprócz gh i kh bo z nimi walczę . Rośliny nic nie wchłonęły ? Moje parametry teraz
Baniak 200L
Ośw. Led 24 w
Ph 7-7,2
Gh 12
Kh 6
Fe 0 (dolewam kilka ml co kilka dni)
Po4 2
K 25
Co2 15-20
No3 20
Ca 60 (było 100)
Mg 10 (było 18)

Rośliny niby chcą rosnąć niby nie chcą . Przeczekam z 2 tygodnie , zobaczę
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#18

Post autor: Ziemiojad »

Jak mogą rosnąć rośliny przy świeceniu 6 godzin dziennie?

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Słaba kondycja roślin

#19

Post autor: akfanowyk »

Niektóre niezbyt szybko, niektóre wcale. Ciekawe też ile światła w pomieszczeniu z okna czy innego.

Widze sporo ślimaków, może też podjadają.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#20

Post autor: r10 »

Harry bush pisze: śr lut 02, 2022 6:18 am stwierdziłem, że wyłączę światło, zobaczę co się stanie.
[...] na niektorych roślinach przyrost po 2 cm
Może byc pozorne - jeżeli rośliny nie mają światła, to łodygi idą w górę szukając go i robią się wysokie przyrosty lecz z dużymi odstępami pomiędzy międzywęźlami.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Słaba kondycja roślin

#21

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: śr lut 02, 2022 3:54 pm Może byc pozorne - jeżeli rośliny nie mają światła, to łodygi idą w górę szukając go i robią się wysokie przyrosty lecz z dużymi odstępami pomiędzy międzywęźlami
I tu się zgadzam całkowicie. Moim zdaniem skracanie czasu świecenia na starcie akwarium jest mitem akwarystycznym. Ja zawsze świece 10 godzin. Od pierwszego dnia.

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#22

Post autor: Harry bush »

Skróciłem czas oświetlenia tylko na kilka dni , doświadczalnie.ślimaki tylko świdry , nie mam pogryzionych roślin .troche światła idzie prostopadle z okna

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Słaba kondycja roślin

#23

Post autor: akfanowyk »

Też skracałem przy walce z glonami całe dnie nie świeciłem. Tylko czasami a tak to z okna, i rośliny były w słabszej formie ale nie aż tak. Glonów sie znaczaco pozbyłem ale nic przy tym na nawoziłem w tym okresie. Do tego wymieniłem gabke w filtrze, bo zamiast wg mitologii im dłużej tym lepiej, glony sobie upodobały - widzę różnice po wymianie od wielu dni odbarwiło wodę.

Świderków nie mam aż tyle. Jesli one nie podgryzają to coś z wody musi być może z podłoża lub z filtra, tam nic nie gnije?

Autor
Harry bush
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 19, 2021 5:03 am
Lokalizacja: Pniewy

Słaba kondycja roślin

#24

Post autor: Harry bush »

Nic nie gnije rosliny mają ładne białe korzenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”