180l z suchym startem

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#1

Post autor: Tomek90 »

Witam wszystkich,

Jestem Tomek, nowy na forum i w akwarystyce (od 5 miesięcy - mam już kostkę 42l). Ostatnio kupiłem okazyjnie zestaw Juwel Rio 180 z szafką i potrzebuję porady z doborem fauny i flory w zbiorniku.

Sprzęt:
szkło: Juwel Rio 180
filtr: BioFlow M + Oase Biomaster 350 + skimmer Juwel EccoSkim
oświetlenie: Juwel MultiLux LED 2 x 17W Day + Natural
co2: butla 5kg + dyfuzor Ista 552
podłoże: Tropica Plant Growth 2,5l + Tropica Soil Powder 18l
skały: scenery stone 30kg
rośliny: Micranthemum Monte Carlo + ....??? :hmm:
ryby: ....??? :hmm:

Wizja wstępna: trawnik z przodu oraz po lewej stronie jak na zdjęciach. Skały tworzą "piętro" dla roślin. Chciałbym na "piętrze" mieć rośliny kolorowe (ludwigia, rotala), anubiasy w skałach i coś pod skałami. Co do zwierząt - myślałem nad zwinnikami ale chyba za krótkie akwarium dla efektu ładnej ławicy (100cm). Liczę na jakieś szczere porady i krytykę. Poniżej kilka zdjęć ze zakładania trawnika i skał. Pod skałami jest pianka, żeby nie leżały na szkle a w butelce po płynie od mycia okien :duży uśmiech: jest woda RO do utrzymywania wilgoci w środku. Zastanawiam się również nad dodatkowymi ledami np. aquael plant pod rośliny

Start: 25.04.2021
Obrazek
Obrazek

po 7 dniach
Obrazek

dojechały skały więc po 8h walki ułożyłem coś
Obrazek

po 14 dniach
Obrazek

po 21 dniach - stan na 16.05.2021
Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

180l z suchym startem

#2

Post autor: DanielP »

Witaj na Fawa. Twój zbiornik zapowiada się bardzo ciekawie :-D

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#3

Post autor: Tomek90 »

Od wczoraj akwarium zalane. Oprócz Monte Carlo wsadziłem:
- anubias nana gold
- hygrophila corymbosa siamensis
- pogostemon helferi
- rotala rotundifolia 'red'

I tu rodzi się moje pytanie? Nawozić od początku nawozami czy poczekać? Jest substrat + aktywne podłoże. Zalałem całość wodą RO, podaję co2 24h i świece oryginalnym oświetleniem 6h narazie.

Drugie pytanie moje: czy dokupić oświetlenie pod te rosliny czy wystarcza 2 ledy? Na zdjęciu widać bablowanie jak zatrzymałem filtry pod zdjęcie więc chyba coś rośnie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

180l z suchym startem

#4

Post autor: Ziemiojad »

Myślałem że robisz prawdziwy suchy start. Czytałem, ale sam nigdy tego nie zrobiłem, że czeka się z zalaniem wody aż zaczną rosnąć rośliny. Ktoś już robił tak?

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#5

Post autor: Tomek90 »

Ziemiojad to mój drugi zbiornik i dopiero się uczę tego wszystkiego. Trawnik z Monte Carlo 4 tyg rósł w mokrym podłożu ale resztę roślin już wolałem zalać z obawy przed uschnięciem/gniciem. Z drugiej strony wszystko oprócz anubiasow siedzi w mokrej ziemi - ale tu już może niech ktoś z większym doświadczeniem się wypowie...

Dla mnie już sukcesem jest to, że rosliny siedzą w podłożu i nie wypływają, bo łatwo się nie sądzi takich małych roślinek w drobnej tropice :viva:

Doradzicie jak z nawożeniem? Czy narazie co2 i podłoże styknie?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

180l z suchym startem

#6

Post autor: Ziemiojad »

Tomek90

Nie stresuj się. Ja byłem oo prostu ciekawy. Życzę powodzenia.

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#7

Post autor: Tomek90 »

Stan na 04.06.2021

Rośliny ruszyły w 2tyg ładnie, trawnik po 1 przycince. Podstawowe parametry w normie, jedynie twardość wzrasta (z 7 do 11kh przez tydzień) ale podmiany 40l RO co tydzień neutralizują skoki wywołane przez Scenery Stone. No2 i no3 w normie zawsze, co2 24h podaję.

Od tygodnia zaczęły pojawiać się lekkie zazielenienia skał ale krewetki amano 10szt + 3 ostatnie otoski że sklepu dają radę :strongmen:

Do pomocy oryginalnym ledom w poniedziałek przyjedzie LED 80cm plant z Aqualed - liczę na wybarwienie rotali i więcej glonów :duży uśmiech:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

180l z suchym startem

#8

Post autor: Ziemiojad »

Szybko ruszyły rośliny.
Dodano do tego postu po 34 minutach 56 sekundach
A przy okazji, zdecydowałeś się już jakie ryby?

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#9

Post autor: Tomek90 »

I tu mam dylemat, bo pomysłów mam kilka:

1. Zwinnik Blehera 20-50 sztuk ale wątpie czy będą trzymać ławice przy akwarium 100cm...
2. Neon czerwony 20-50 sztuk ale u mnie ph 7-7,5 a zalecają kwaśną 5,5-6,5ph,
3. Proporczykowiec z Kap Lopez 10-30 sztuk
4. Modrook słoneczny 20-40 sztuk

Alternatywnie wybiorę brzanki titteya/sumatrzańskie, lub gatunki które już znam: bystrzyki amandy, razbory klinowe.
Do obsady dojdzie jeszcze kilka kolorowych krewetek Neocaridina oraz otoski bo są tylko 3 sztuki (były niedostępne) i może kosiarki, jako ekipa sprzątająca. Slimaki (helmety oraz zebry) juz wypadają na starcie bo w drugim akwarium "rozryły" mi trawnik z Monte Carlo włażąc pod niego przy szybie. Nie interesują mnie gupiki, welony, bojowniki oraz zbrojniki.

Nie chce robić zupy rybnej i wole mieć większe stadko jednego gatunku/ławicę. Idealny układ dla mnie to: zwinniki 50 sztuk, 10 amano, 10 otosków, 5 kosiarek + 20 Neocaridina (blue velvet, blood mary, orange, yellow). Co z tego wyjdzie...

Nie wiem czy dobrze dobieram zwierzęta, czy ilość nie jest za duża i czy ryby nie za małe. Proszę o radę/propozycję jakie ryby wybrać :)
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

180l z suchym startem

#10

Post autor: Winter »

Chętnie bym zobaczyła takie stadko modrooków. To piękne rybki, zwłaszcza w masie. No i bardziej oryginalne niż neony.
Proporczykowce to chyba nie są ryby stadne, więc nie wiem, jakby się sprawowała taka ich ilość.
Na neony i rodostomusy to chyba za wysokie ph i twardość. Zwłaszcza, jeśli skałki ci ją podbijają.

Tapnięte

Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

180l z suchym startem

#11

Post autor: Ziemiojad »

Tomek90 pisze: ndz maja 16, 2021 9:54 pm Chętnie bym zobaczyła takie stadko modrooków. To piękne rybki, zwłaszcza w masie. No i bardziej oryginalne niż neony.
Proporczykowce to chyba nie są ryby stadne, więc nie wiem, jakby się sprawowała taka ich ilość.
Na neony i rodostomusy to chyba za wysokie ph i twardość. Zwłaszcza, jeśli skałki ci ją podbijają.
Calkeim się zgadza. Tylko, że moim zdaniem furkatusy są troszkę nudne, zdecydowanie polecam zamiast nich Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy. Prawie taka sama, ale naprawdę inna.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

180l z suchym startem

#12

Post autor: Lech-u »

Ile one żyją. Słyszałem, że dość krótko.

Ładne rybki.
Nigdy ich nie miałem.

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#13

Post autor: Tomek90 »

Dziś przywiozłem 10 yellow neocardin i 20 pseudomugili (furcatusy oraz paskai). Wszystko dosyć młode więc trochę poczekam aż podrosną i wybarwią się. Bardzo ciężko im zdjęcie zrobic bo ruchliwe i bąble powietrza rozpraszają obraz...

Obrazek

Nowa lampa dla rotali :OK:
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

180l z suchym startem

#14

Post autor: Ziemiojad »

Tomek90 pisze: ndz maja 16, 2021 9:54 pm Wszystko dosyć młode więc trochę poczekam aż podrosną i wybarwią się.
Chętnie zobaczę wybarwione furcatusy.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

180l z suchym startem

#15

Post autor: Winter »

Ziemiojad pisze: śr cze 16, 2021 2:29 pm Chętnie zobaczę wybarwione furcatusy.
Ja też :) To moje marzenie, ale jakoś mi nie wychodzi. Zawsze kończę z neonami :razz:
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#16

Post autor: Tomek90 »

Witam po ponad 3 miesiącach przerwy. Ciągła praca i remont w mieszkaniu nie dały czasu na wrzucanie postów.

Akwarium ma się dobrze, rośliny rosną jak oszalałe, glony również :D . Nadfiltracja chyba dobrze się sprawdza bo nie miałem nitek, krasnorostów i innych glonów poza zielonym nalotem. Rotala i Ludwigia były 3 razy skracane bo zarastały lustro wody, hygrophila też już przycięta do połowy akwarium we wrześniu. Zielony nalot na kamieniach i szybach daje się opanować ale liście anubiasów mają ciemnozielony nalot na starszych liściach - czegoś brakuje? Rotala i Ludwigia rośną szybko ale nie chcą się wybarwić - podaję żelazo, potas i inne nawozy ale nadal tylko zielono :(. Usunąłem kilka kamieni bo są duże skoki twardości wody i muszę robić częste podmiany na RO (co tydzień 40-50l). Myślę czy ich wogóle nie wywalić...
Mi i żonie podoba się akwarium ale co zrobić z bąblami CO2? Podaję CO2 całą dobę a dodatkowo intensywna fotosynteza tworzy mnóstwo bąbli O2 i wszystko wygląda mniej efektownie. Jak nie podawałem podczas oświetlenia CO2, skakały parametry i szyby robiły się zielone ale bąbli było niewiele.

Zwierzaki:
15 bystrzyków (z małej kostki po restarcie tu wpadły - czują się świetnie i podrosły)
40 pseudomugili (furcatusy oraz paskai) - podrosły ale jednak nie są to ryby stadne (każda w swoją stronę), za to bardzo ruchliwe (ciężko im zdjęcie zrobić telefonem) oraz mają piękne niebieskie oczy :D
12 otosków
4 ślimaki
żółte krewetki albo się dobrze chowają albo prawie wyginęły bo widzę chyba 2-3 sztuki
8 kosiarek - najszybciej rośną i świetnie czyszczą rośliny
15 krewetek amano - mają się dobrze

Stan z 10.07.2021
Obrazek

Obrazek

Stan z 10.08.2021 - po przycince
Obrazek

Stan z 03.10.2021 - po przycince
Obrazek
Awatar użytkownika

Mokry Gandalf
Gość
Posty: 8
Rejestracja: czw wrz 16, 2021 5:48 pm
Lokalizacja: MŁK
Na imię mam: Paweł

180l z suchym startem

#17

Post autor: Mokry Gandalf »

Bardzo fajny baniaczek :oklaski: Taki surowy klimat :D można powiedzieć skandynawski :D
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

180l z suchym startem

#18

Post autor: Komarowa »

Fajne :OK:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Silar
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt wrz 24, 2021 5:43 am
Telefon: 723465723
Lokalizacja: Łomianki
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

180l z suchym startem

#19

Post autor: Silar »

Bomba Akwarium :rock:

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

180l z suchym startem

#20

Post autor: DanielP »

Ciekawy zbiornik i fajna obsada :oklaski: Co to za roślina w prawym rogu zbiornika-rotala?

Autor
Tomek90
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 6:18 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na imię mam: Tomek
Płeć:

180l z suchym startem

#21

Post autor: Tomek90 »

Ten skandynawski klimat to tylko "wybryk" telefonu - zdjęcie wyszło niebieski tak trochę. Na żywo zbiornik wygląda inaczej - bardziej zielono.
Roślina to Ludwigia Repens Mesakana. Nadal mam problem z uzyskaniem czerwonego wybarwienia u Ludwigi właśnie oraz u Rotali (krzak na środku :co:)

Zdjęcia z dziś

Obrazek

Obrazek

Silar
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pt wrz 24, 2021 5:43 am
Telefon: 723465723
Lokalizacja: Łomianki
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

180l z suchym startem

#22

Post autor: Silar »

Jak dla mnie, wygląd skandynawski czy jakiś inny ma mniejsze znaczenie, akwarium wygląda super naprawdę super, tak inaczej :P
ODPOWIEDZ