Kirysek spiżowy - wąsy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Kirysek spiżowy - wąsy

#1

Post autor: Lucas »

Około tygodnia temu zmieniłem testowo nieco podłoża na piasek JBL Sansibar robiąc "plażo - placyk" dla kirysków - by sprawdzić czy wszystko będzie ok, i ew. w nowym akwarium wysypać go już na całej przestrzeni.

Zauważyłem jednak dzisiaj coś dziwnego u kirysków i zastanawiam się co to może być - wąsy kirysków zrobiły się na końcówkach białawe i nieco dłuższe niż były, jak na zdjęciu poniżej.

Wczesniej za podłoże miały tylko i wylącznie bazalt, zastanawiam się czy to nie efekt tego że piasek powinien pójśc w odstawkę, czy może maluchy coś chorują i to jest jakiś objaw?

Obrazek

Woda praktycznie bez zmian, po przekopce podłoża pojawiło się nieco różnych glonów.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#2

Post autor: DanielP »

Wszelkie zmiany na wąsach u kirysków są objawami infekcji bakteryjnych. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego częściowa zmiana podłoża. Najwyraźniej zaburzyło to trochę biologię w zbiorniku.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#3

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: śr kwie 21, 2021 7:47 pm Wszelkie zmiany na wąsach u kirysków są objawami infekcji bakteryjnych
Lub urazów mechanicznych lub infekcji grzybiczych lub zmian nowotworowych...
Awatar użytkownika

kasaks
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pn lut 22, 2021 7:28 am
Lokalizacja: Wołomin
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#4

Post autor: kasaks »

A czy wąsy mogą odrastać? Tzn. czy może to być objaw poprawy warunków?

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Kirysek spiżowy - wąsy

#5

Post autor: Lucas »

DanielP pisze: śr kwie 21, 2021 7:47 pm Wszelkie zmiany na wąsach u kirysków są objawami infekcji bakteryjnych. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego częściowa zmiana podłoża. Najwyraźniej zaburzyło to trochę biologię w zbiorniku.
Lech-u pisze: czw kwie 22, 2021 6:59 am Lub urazów mechanicznych lub infekcji grzybiczych lub zmian nowotworowych...
to mnie aż trochę przeraziliście...
Z zachowania nie wyglądają jakby było z nimi cokolwiek nie tak - pływają bez najmniejszych problemów

wrzuciłem jeszcze parę zdjęć które wyszły w miarę ostro, może pomoże w identyfikacji


Obrazek
Obrazek
Obrazek

kasaks pisze: czw kwie 22, 2021 8:41 am A czy wąsy mogą odrastać?
generalnie odrastają, tak samo jak płetwy - zdarzyło mi się od kogoś przejąć jednego "biedaka" który w perspektywie paru tygodni wyglądał prawie tak samo jak reszta
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#6

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: czw kwie 22, 2021 10:46 pm zdarzyło mi się od kogoś przejąć jednego "biedaka" który w perspektywie paru tygodni wyglądał prawie tak samo jak reszta
Ja kiedyś kupiłem kiryska trójpręgiego z dwoma różnymi okami i właśnie bez wąsów. Chciałem mu pomóc żeby się nie męczył w sklepie i żeby nie trafił w złe ręce jak już i tak był "skrzywdzony przez los". W domu po naprawdę dłuuuugim czasie zauważyłem że nie to że ma dwa inne oka... ale jednego nie ma :( Od kilku lat już u mnie pływa w zbiorniku bez oka i wąsy też jej (bo to samiczka) nie odrastają. Ma się całkiem dobrze... Tylko pływa tak jak by ostrożniej i wolniej niż inne kiryski, wszystko tak jak by wolniej robi.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Kirysek spiżowy - wąsy

#7

Post autor: Lucas »

To nie wiedziałem nawet - może to kwestia konkretnej odmiany? U mnie pięknie wszystko odrastało, tylko słabo.
Fakt faktem, że wolałem nieco przekarmić rybki / odłowić nadmiar, tylko żeby ten konkretny kirysek coś zjadł.


Dzisiaj nieco poobserwowałem i póki co nie widzę zmian, to co zauważyłem to ewidentnie w porównaniu do jeszcze okresu sprzed paru tygodni - mają nieco dłuższe wąsy niż wcześniej i nawet po starszych zdjęciach widzę że duzo jaśniejsze na końcówkach.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#8

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: pt kwie 23, 2021 4:16 pm może to kwestia konkretnej odmiany?
Bardziej bym obstawiał kwestie "jakie uszkodzenie było tego wąsika"... Nie znam historii mojego kiryska co przeszedł wcześniej że był w takim stanie. I może mój stracił wąsa za wysoko i już nie odrośnie. A może jakaś chemia go tak załatwiła.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#9

Post autor: Lech-u »

Lucas pisze: czw kwie 22, 2021 10:46 pm Z zachowania nie wyglądają jakby było z nimi cokolwiek nie tak - pływają bez najmniejszych problemów
Czyli jedynie co możesz sensownie zrobić, to obserwować i cieszyć się rybami.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Kirysek spiżowy - wąsy

#10

Post autor: Lucas »

Kiryski wciąż szczęśliwe - najchętniej przebywają na fragmencie piasku (mimo że tam prąd mam najsilniejszy). Czasami wręcz tłoczą się całą piątką przekopując wszystko z prawa do lewa - o dziwo z tego piasku nie są w stanie wykopac nawet małych sadzonek.
Zakładam zatem że piasek się przyjął, kiryskom nic poważnego nie jest i do nowego akwarium już po całości pójdzie 25 L tegoż piasku :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek spiżowy - wąsy

#11

Post autor: Lech-u »

No i super!
ODPOWIEDZ