Protosol - dawkowanie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Protosol - dawkowanie

#1

Post autor: aska88 »

Witam,
zbiornik 280 litrów, filtr zewnętrzny z biogąbką, bioceramiką, włókniną i węglem aktywnym. Obsada: 8szt gupiki, 8szt danio pręgowane, 8szt neon innesa, 2 glonojady, 1 bojownik, 7 krewetek red cherry.
Dostałam dla ryb w sklepie Protosol - gupiki zakupione od osoby prywatnej mają długie, ciągnące się, raz jasne - raz ciemne odchody. Jak najlepiej podać ten lek? Czy jeżeli wleję go do wody w ilości zalecanej przez producenta, to faktycznie muszę na czas kuracji usunąć wkład węglowy z filtra? A może lepiej kropić im karmę - wtedy trafi dojelitowo i nie będzie potrzeby oczyszczania wody? Przy tej drugiej opcji - przez ile dni podawać Protosol na karmie? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia :duży uśmiech:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Protosol - dawkowanie

#2

Post autor: Lech-u »

dawkowanie preparatu:
W większości przypadków chorób spowodowanych wiciowcami poleca się stosowanie 20 ml preparatu na 100- 200 l wody przez 3-4 dni. W przypadku dorosłych, dużych ryb o dobrej ogólnej kondycji, dawki mogą być kilkakrotnie zwiększone.
Podczas stosowania preparatu należy usunąć filtry bakteryjne i z węglem aktywnym przy zachowanych zwykłych filtrach, pożądane jest intensywne napowietrzanie. Po zakończeniu terapii wskazana jest wymiana ok. 1/3 wody i zastosowanie filtrów węglowych.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Protosol - dawkowanie

#3

Post autor: K-bomba »

Lech-u
Czy ten preparat ma wpływ na zdrowe ryby?
Czy ma sens generalnie odłowienie chorych i podawanie im lekarstw w zbiorniku tymczasowym?
Żeby uniknąć potem wkładania węgla, żeby te leki wyciągnąć z wody po kuracji.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Protosol - dawkowanie

#4

Post autor: Lech-u »

Ja zawsze uważam, że jeśli jedna ryba w akwarium ma jakiegoś "dziada" w sobie, to wszystkie pozostałe mają dokładnie do samo, tylko nie koniecznie objawowe.
Dlatego jeśli miałbym leczyć coś u siebie, to wtedy w całym zbiorniku.

Jedynie leczenie z powodu obrażeń mechanicznych (np. uszkodzenia po walce ryb z późniejszą infekcją w ranach) prowadziłbym w osobnym zbiorniku.
ODPOWIEDZ