Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
PawelzWW
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 20, 2021 11:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#1

Post autor: PawelzWW »

Cześć,

Kombinuję jak w przypadku awarii filtra zewnętrznego zabezpieczyć podłogę i sąsiadów przed wyciekiem wody ze zbiornika 200l. Czytałem o dziurkach... wiadrach... czujnikach, ale myślę, o rozwiązaniu nieco bardziej pewniejszym. Chodzi o czujnik wilgoci/zalania połączony przez wifi z zaworem odcinającym zamontowanym na rurce z akwarium do filtra + dodatkowo wysyłane powiadomienie na komórkę.
Czy ktoś z Was może stosuje takie rozwiązanie i mógłby podzielić się szczegółami technicznymi?
Paweł

Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#2

Post autor: Ossesmayer »

Przycupnę. Jestem ciekawa rozwiązania, gdyż mi już dwa razy zdarzyło się zalać. Nie było to jakoś dużo, ale raz panele miałam do wymiany. Sąsiadów nie zalałam, ale juz chciałabym uniknąć takiej sytuacji, szczególnie podczas dłuższych wyjazdów
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#3

Post autor: Lech-u »

PawelzWW pisze: sob mar 20, 2021 12:00 pm Czy ktoś z Was może stosuje takie rozwiązanie i mógłby podzielić się szczegółami technicznymi?
Takie rozwiązanie stosuje firma GHL w sterowniku akwarystycznym Profilux 4 (może także we wcześniejszych modelach, ale nie wiem.
Może są też inne rozwiązania, ale ja zmam Profiluxa.

Oprócz tego można pokombinować w jakiś samoróbkach.

Autor
PawelzWW
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 20, 2021 11:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#4

Post autor: PawelzWW »

Dzięki za podpowiedź. Szukam tańszego rozwiązania, czegoś w podobnym stylu:
Znalazłem: https://www.houseiq.pl/pl/p/Sonoff-VA-s ... alania/785 wraz z https://www.houseiq.pl/pl/p/Bezprzewodo ... f-z-PL/330
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#5

Post autor: Lech-u »

Z tego typu rozwiązań to bym polecał czujnik zalania, który jest dwu metrowym kablem, który na całej swojej długości wykrywa zalanie. Wtedy układasz kabel wokół szafki i jesteś zabezpieczony. Niestety nie mam linku do tego typu czujników, ale wiem, że są (w kategorii: "smart home" ). W Googlach coś znajdziesz.
Daj link, bo sam jestem ciekawy.

Nie bardzo wiem jak chcesz sterować elektrozaworem w razie zalania. Co masz zamiar "odcinać" po zalaniu?

Ja mam tak ustawione, że w razie zalania mogę uruchomić elektrozawór trójdrożny, który kieruje wodę z filtra do kanalizacji i dzięki temu spuszcza wodę z akwarium. Używam tego też do automatycznych podmian wody.

Autor
PawelzWW
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 20, 2021 11:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#6

Post autor: PawelzWW »

Lech-u Myślałem o dużej i wysokiej misce, w której stałby filtr. Na dnie pojemnika umieściłbym czujnik zalania. W przypadku zalania czujnik wysyła informację przez wifi na komórkę + przesyła do sterownika polecenie zamknięcia zaworu - zamyka dopływ wody z akwarium do filtra.
Mam nadzieję, że są filtry zewnętrzne, które posiadają zabezpieczenia i wyłączają się w momencie, gdy nie dopływa do nich woda... No i ten sterownik, który znalazłem nadaje się do zaworów rur 1/2 Cala. Myślę, że takie rozwiązanie byłoby optymalne. Pytanie czy ktoś coś takiego widział, kupił, używa...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#7

Post autor: Lech-u »

PawelzWW pisze: sob mar 20, 2021 2:39 pm Mam nadzieję, że są filtry zewnętrzne, które posiadają zabezpieczenia i wyłączają się w momencie, gdy nie dopływa do nich woda.
Nie słyszałem o takich filtrach.

Autor
PawelzWW
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 20, 2021 11:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#8

Post autor: PawelzWW »

Lech-u w takim razie potrzebne jest jeszcze urządzenie, które po tym jak dostanie sygnał z czujnika zalania, odetnie filtrowi prąd.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#9

Post autor: Kenross »

PawelzWW pisze: sob mar 20, 2021 4:08 pm które po tym jak dostanie sygnał z czujnika zalania, odetnie filtrowi prąd.
Przekaźnik.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#10

Post autor: Lech-u »

PawelzWW pisze: sob mar 20, 2021 4:08 pm Lech-u w takim razie potrzebne jest jeszcze urządzenie, które po tym jak dostanie sygnał z czujnika zalania, odetnie filtrowi prąd.
Profilu.

Kiedyś jeden z naszych kolegów forumowych przekonał mnie do Profiluxa. Na początku kręciłem nosem, bo to sporo kasy.

Ale jak policzyłem ile np. wyłączników czasowych zastąpiłem, ile sterowników do światła, temperatury, wymiany wody, pH i innych dziwnych sprzętów akwarystycznych zastąpił mi jeden Profilux, to już nie mam wątpliwości, że raz wydana kasa się opłacała.

Mam teraz pełna obsługę aż 3 zbiornikow. Wszystko w jednym Profiluxie.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#11

Post autor: Kenross »

Lech-u pisze: ndz mar 21, 2021 10:48 amProfilu.
Wiadomo że sprzęt na wysokim poziomie... ale właśnie jego cena... Mając 3 akwa na masie czujników i wszystko zautomatyzowane jak najbardziej się opłaca i jest super rozwiązaniem. Jednak do zabezpieczenia przed zalaniem to chyba przerost formy nad treścią :) Chyba że ktoś ma za dużo kasy :P
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#12

Post autor: K-bomba »

jesli obawa jest tylko o przeciekający filtr, to moze kupić filtr co nie przecieka? takie WiFi bajery sa fajne, ale dość zawodne, podejrzewam, że kolega nie ma własnego serwera tylko będzie pchał te komunikaty przez miFi / IoT. raz dojdzie, raz nie.
jeśli już miałbym zabezpieczyć się przed zalaniem, to tak jak Lech-u napisal. czujnik plus elektrozawór na wejsciu. ewentualnie jeszcze wylacznik filtra, żeby bez wody silnik się nie spalił.
ale jak kupisz markowy filtr, to szansa że przecieknie jest znikoma.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Autor
PawelzWW
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 20, 2021 11:49 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#13

Post autor: PawelzWW »

stapa11@gazeta.pl
Na tą chwilę planuję Eheim Professional 4+ 350. Natomiast przy dwóch wielkich kotach w domu już nie takie cuda, jak ewentualny wyciek z akwarium, się zdarzały ;) Zadzwoniłem dziś do pierwszej firmy. Po opisaniu problemu polecili taki zestaw:
https://www.houseiq.pl/pl/p/Inteligentn ... du-16A/682
https://www.houseiq.pl/pl/p/Czujnik-zal ... O-TUYA/708
https://www.houseiq.pl/pl/p/Sterownik-z ... -TUYA-/789
Wyobrażam sobie, ze z giętkiego węża trzeba zrobić przejście na sztywną rurkę i w niej obsadzić zawór, do którego będzie podczepiony sterownik do zaworu. Niby sterownik jest do zaworów rur 0,5 cala, ale podobno da radę.
Szperam dalej ;)
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Zabezpieczenie zalania przez filtr zewnętrzny (czujnik+zawór)

#14

Post autor: K-bomba »

PawelzWW pisze: pn mar 22, 2021 6:29 pm przy dwóch wielkich kotach
... trzeba mieć grubą pokrywę, bo moje się nie raz wykąpały, niestety raz z belką za 1000PLN, która ich nie zabiła (egh...) ale sama poszła do smieci.
ODPOWIEDZ