Przeterminowane sole potasu oraz pytanie o ziemię ogrodową

ODPOWIEDZ

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Przeterminowane sole potasu oraz pytanie o ziemię ogrodową

#1

Post autor: Sebzje »

Ad1 Witam. Będziecie mogli sobie pouzywac sobie na mnie. Sytuacja wygląda następująco. W moim akwa roślinki wogole nie rosły liście się rozpuszczały glony szalały. Udało mi się przewalczyc najpierw krasnale używajac CO2 w plynie oraz obniżając ilość ryb. Później zająłem się nitkami i zielenicami . Tutaj wymyśliłem sobie że zacznę dodawać nawozy mikro makro kupione gdzieś jako mieszanka soli. Zaczęły wracać mi szantrancje. Nie mam testów wody ale wyczytałem że ogólnie krasnale mogą się pojawiać przez za duży poziom fosforu więc ktoś polecał zwiększyć poziom potasu. Mogę tak spróbować??? Niestety mam siłę potasu ale przeterminowane:( mogę ich użyć???


Ad 2. Założyłem akwa 63l piasek z podstawą na ziemi ogrodowej. Ziemia jest w centrum jakieś 3 cm bariery od szyb wysyłam zdjęcia. Czy to jest duży problem????
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na drugim zdjęciu widać jak chyba wychodzi ziemia. Czy spierdzielilem ten restart i aranżacja do wyrzucenia??? Czy coś zagraża życiu moich ryb???? Rośliny rosną jak szalone poziom glonów staram się trzymać w ryzach ale ta plama czarna mnie mega niepokoi
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przeterminowane sole potasu oraz pytanie o ziemię ogrodową

#2

Post autor: Kenross »

Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm Będziecie mogli sobie pouzywac sobie na mnie

A no można :) bo trochę nieścisłości i błędów jest. Ale od początku i po woli.
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm Udało mi się przewalczyc najpierw krasnale używajac CO2 w plynie oraz obniżając ilość ryb
Nie ma czegoś takiego jak CO2 w płynie. CO2 to gaz który może występować w formie ciekłej ale to w butlach wysokociśnieniowych i do akwa i tak jest rozprowadzany jako gaz. To o czym piszesz to najprawdopodobniej "Carbo" co nie ma nic wspólnego z CO2. Jest to roztwór silnie odkażającego aldehydu w stężeniu około 3% (aldehyd w większym stężeniu stosuję się np. do odkażania narzędzi medycznych). Tym że roztworem mogłeś spowodować właśnie rozpuszczanie się roślin (niektóre tak reagują na aldehyd np. nurzańce).
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm Nie mam testów wody
I tu jest podstawowy problem... Bez testów to se możemy... Takie wróżenie z fusów... więc bez testów też nie wiadomo czy masz za dużo PO4 czy NO3 i z jakiego powodu glony. Na to ma wpływ też dużo innych czynników jak np. czas świecenia... moc oświetlenia... pokarm... itp. itd. Kolejna sprawa... bez testów skąd masz wiedzieć o ile chcesz zbić np. fosfor ???
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm wyczytałem że ogólnie krasnale mogą się pojawiać przez za duży poziom fosforu
Mogą ale też mogą z za dużego NO3.
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm za duży poziom fosforu więc ktoś polecał zwiększyć poziom potasu
hmmmm.... chemikiem nie jestem... i do końca nie wiem jak się ma potas do fosforu... Ale ja jak miałem za duży poziom fosforu to albo wkład do filtra absorbujący fosfor albo specyfik w płynie który wiąże fosfor.
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm Niestety mam siłę potasu ale przeterminowane:( mogę ich użyć???
Raczej bym nie stosował przeterminowanych środków do środowiska gdzie są żywe stworzenia.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Przeterminowane sole potasu oraz pytanie o ziemię ogrodową

#3

Post autor: Krolic »

Kenross pisze: wt mar 16, 2021 8:04 pm za duży poziom fosforu więc ktoś polecał zwiększyć poziom potasu
hmmmm.... chemikiem nie jestem... i do końca nie wiem jak się ma potas do fosforu... Ale ja jak miałem za duży poziom fosforu to albo wkład do filtra absorbujący fosfor albo specyfik w płynie który wiąże fosfor.
tu koledze prawdopodobnie chodzi nie o zwikęszeni potasu a o zwiększeni azotu.. chodzi o współczynnik Ratfielda. Przy odpowiednich proporcjach jednego i drugiego nie bedziesz mial glonów - tyle głosi teroria, bardzo dużo info w necie jest o tym wiec pozwól ze nie bede tego tu wklejał...
Kenross pisze: wt mar 16, 2021 8:04 pm Raczej bym nie stosował przeterminowanych środków do środowiska gdzie są żywe stworzenia.
uzywałem przeterminowanych nawozów i nigdy nie miałem problemu z tym.. zmniejsza sie ich skutecznosc przy bardzo długim przeterminowaniu. Jeżeli wiesz jaki masz związek w tym nawozie e to wyguglu na co sie rozpada - prawdopodobnie masz ja w postaci KN03
Dodawanie chemii - nawet świeżutkich nawozów zawsze jest obarczone mikro ryzykiem ze cos przegniesz i bedzie zabawa.. zazwyczaj sa to piękne wystrzały glonów.. ale możesz tez cos uśmiercić.. np miedz wykańcza krewetki..
Sebzje pisze: wt mar 16, 2021 6:01 pm czarna mnie mega niepokoi
wg mnie to strefa beztlenowa.. przy piachu zdarzają sie bardzo czesto. Bakterie beztlenowe sie tam zalęgły..
Kenross pisze: wt mar 16, 2021 8:04 pm Bez testów to se możemy... Takie wróżenie z fusów
zgadzam sie w 100 % jeżlei chcesz sie bawic w akwarystyke roślinna na bardzo żyznym podłożu jakim jest ziemia + koksowac je jeszce nawozami to bez testów będzie cieżko...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przeterminowane sole potasu oraz pytanie o ziemię ogrodową

#4

Post autor: Kenross »

Krolic pisze: śr mar 17, 2021 10:24 am tu koledze prawdopodobnie chodzi nie o zwikęszeni potasu a o zwiększeni azotu.. chodzi o współczynnik Ratfielda. Przy odpowiednich proporcjach jednego i drugiego nie bedziesz mial glonów - tyle głosi teroria, bardzo dużo info w necie jest o tym wiec pozwól ze nie bede tego tu wklejał...
Jeżeli chodziło o azot nie o potas to wszystko jasne... tylko znowu bez testów nie wiadomo o ile go zwiększać. I czy jest sens a nie np. zbić fosfor.
ODPOWIEDZ