Obsada do Otosków 72l

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#1

Post autor: Sebsn122 »

Hej. jak to zwykle bywa pierwsze zakupy okazały się nietrafione a eksperymenty decyzjami ostatecznymi a wiec do rzeczy.

Akwarium założone 2 tygodnie temu, w myśli że będzie low-techem może z nawet za jakiś czas bez filtra(obawiałem się hałasu jak się okazało nie słusznie). Zakupiłem wiec zestaw 72l najtańszy stacjonarnie w tym litrażu był Aquael day and night,60x30x40, teraz bym kupił 80x30x30 szło i osobno pokrywę i tak oświetlenie, inną grzałkę .. o tym dalej.

Na dno poszła eko ziemia ogrodowa, na to moskitiera na to bardzo gruba warstwa żwiru(ok 10cm tył więcej jakieś 9 woreczków po 2 kg). do tego doszły sklepowe roślinki zabuliłem 80 zł za 4 kubki jak się okazało w Internecie i innym sklepie Bóg mnie wtedy opuści :bęc: ł, bo jeszcze gratis dostałem rozdymke a w zasadzie ich gromadkę.
W miedzy czasie 3-4 dzień do akwa zgodnie z zaleceniami youtube low tech (ślimak/krewetki) wpadł 2 helmety i 3 rc. wszystkie zwierzątka maja sie dobrze mimo obaw co 2-3 dni robię test wody

Światło okazało się niebyt wystarczające rośliny padały, obliczenia potwierdziły problem led sun o mocy 10w 1050lm czyli ok 14,5 na l, dokupiłem za 130PLN lampę PLANT 10w 650 lm dało to 23lm na litr i gra. Rośliny ruszyły zaczęły intensywnie bombelkować ale z nimi glony nitkowe i inne.

Po 7 dniach
Powiedziałem sobie na kosiarkę mam za małe akwa, jadę po otoski krewetki przeżyły one też dadzą radę a coś z tymi glonami trzeba zrobić, w miedzy czasie zamówiłem rośliny jak się okazało za 40% ceny nakupiłem x gatunków na całe dno.

Otoski szybko sie zaaklimatyzowały(ostatnie 3 sztuki w sklepie ponoć covid problemy z dostawami) tylko mam wrażenie że te 25 stopni (termostat bez regulacji) to dla nich za dużo. CO prawda sa mega ruchliwe, ale jak wyłączyłem termostat bo robiłem plecy do regału na którym stoi akwa, i temp. spadła do 23-24 stopni to zaczęły się bawić na całego. pływały w 3 osobowej gromadce zazwyczaj tylko osobno wsuwały glony po całym akwa.

Tak wiec mamy skończone 2 tyg.
otoski i carbo w płynie(jak przeczytałem że to nie jest to co myślałem a odkażacz to już myślę o bimbrowni i wywalę ten syf), zmniejszenie czasu naświetlania do 7h uporały się z glonami jeszcze są ale już rośliny mają czym oddychać były całe w nitkach.

Otoski 3 mają się świetnie jest ich 3(100% zakupu), myślę nad powiększeniem stadka o 2-3 sztuki, miały być ryby sprzątające a są świetną atrakcją takie małe żywe rekinki glonojadki.
Red chery 3(100% zakupu) odkąd pojawiły się otoski b. ciężko je znaleźć chowają się niemal cały czas.
2x helmety(100% zakupu) mają się dobrze i mam wrażenie że im sie przytyło(urosło)
wziąłbym do tego coś kolorowego bo córka ciśnie,
kupie jakieś tak na święta będzie już akwa miało ponad miesiąc(ale nie głupki, a co zrobię jak się namnożą na potęgę).
chce też coś co je skorupiaki małe te rozdymki ale boje się o helmety i rc. (helenki zdania podzielone nie zaryzykuje).
warunki
No2 0
No3 0-10
PH 7,2
CL2 0 woda do akwa jest filtrowana najpierw w bricie(jak tego nie zrobie to jest za twarda kranówka)
GK wody po filtracji 7-14 bez było 14-21 z naciskiem na 21.
KH10-15
temp 25 myślę o zmianie termostatu i ustawieniu 23-24

co polecacie do moich żyjątek puki co pierwsze skrzypce jakkolwiek to brzmi gra otosek (ten z paskiem po środku do płetwy)
najlepiej żeby nie mnożyło sie jak głupik i pasowało do obecnej obsadki.


PS: Post pisany po nocy, nie chciałem przeszkadzać mieszkańcom teraz też stosunkowo późna pora wiec przepraszam za oświetlenie.

Obrazek
Obrazek
na zięciu widoczny największy z otosków i najbardziej szary pozostałe dwa mniejsze i ciemniejsze.
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz mar 14, 2021 8:06 pm przez Sebsn122, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#2

Post autor: Rysiek »

Sebsn122 pisze: pt mar 12, 2021 9:53 pm co polecacie do moich żyjątek puki co pierwsze skrzypce jakkolwiek to brzmi gra otosek (ten z paskiem po środku do płetwy)
Na pewno jest ładnie tylko my tego nie widzimy. Może nam pomożesz zdjęciem. :smutny:
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#3

Post autor: Sebsn122 »

Post uzupełniony pozdrawiam :) czekam na rady co do obsady, akcesoria na bimbrownie zamówione, na noc będzie zamykany zawór do akwarium i otwierany na pokój ponoć otoski wrażliwe na co2.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#4

Post autor: Rysiek »

Na początek bym Ci proponował Bystrzyki. Musisz zwracać uwagę bo są wśród nich i większe okazy. Każdemu się co innego podoba, a o gustach się nie dyskutuje. Może to będzie dla Ciebie pomocne: https://www.google.com/search?q=bystrzy ... 24&bih=654
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#5

Post autor: Tygrys »

Bystrzyk amandy Bystrzyk serpa, minior, neon czerwony, lawice któregoś gatunku daj 10-15sztuk.
zawieszony profil

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#6

Post autor: Sebsn122 »

minior ?

dla Amandy woda nie będzie za zasadowa ?

tez generalnie teraz myślę o biotopie Ameryki południowej, tylko wychodzi że dałem ciała z podłożem bo piasek powinien być :(, warunkowo pasuje też Azja ale nie wiem czy dobrze mieszać i tak już będą te krewetki są trzy dokooptuje pewnie do 8. bo stadne :)
Ostatnio zmieniony ndz mar 14, 2021 8:58 pm przez Sebsn122, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#7

Post autor: Tygrys »

Tak,minior to Bystrzyk barwny. Odmiany pomarańczowej.
zawieszony profil

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#8

Post autor: Sebsn122 »

Tygrys pisze: ndz mar 14, 2021 8:57 pm Bystrzyk barwny
źródło : https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... con-eques/
z opisu wynika że wcinają małe bezkręgowce rozumiem że mogą zjeść mi niechcianego zatoczka ale czy krewetek nie wszamają. nie podgryzą płetw ostoską.
Dodano do tego postu po 3 minutach 47 sekundach
Tygrys pisze: ndz mar 14, 2021 8:47 pm Bystrzyk amandy Bystrzyk serpa, minior, neon czerwony, lawice któregoś gatunku daj 10-15sztuk.
czyli do obsady wybrać jednej gatunek zrobić ławice 10-15 szt
dokooptować otoski do 6 szt
krewetki do szt
i zamykamy obsadę na ten litraż ?

I 2. resztę obsady wprowadzać też w ratach jak tak to kiedy i po ile ?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#9

Post autor: Tygrys »

Ja bym. Wziął na twoim miejscu Bystrzyk amandy rybka ma mks3cm długość. I nie atakuje 🦐 i innych ryb, ba nawet narybku acintrusa a tego mam dużo usiebie. Więc najlepsze będą dlaciebie amandy 15sztuk. To Maks.
zawieszony profil

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#10

Post autor: Sebsn122 »

Pod względem zachowania spoko rybka ale czegoś jej brakuje, te barwne ładniejsze no ale krewetki:) hmmm ciężki wybór.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#11

Post autor: DanielP »

Bystrzyki barwne będą zbyt duże do tak małego zbiornika. Faktycznie dobrym rozwiązaniem byłoby wpuszczenie bystrzyków Amandy lub jakiś drobnoustków np. marginatus. Wszystkie wymienione przez mnie ryby i otoski preferują raczej miękką wodę.

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#12

Post autor: Sebsn122 »

A tak z innej bajki jakaś parka rybek większych np. 7-12 cm ?

Na razie mam mętlik i rozważam wszelkie opcje jakby była kasa pewnie poszedłbym po akwa 150l xd

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#13

Post autor: DanielP »

Rozumiem. Do tego zbiornika można dać parkę łagodnych pielęgniczek takich jak apistogramma trifasciata lub apistogramma borelli.

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#14

Post autor: Sebsn122 »

DanielP pisze: ndz mar 14, 2021 10:45 pm pistogramma trifasciata
apistogramma borelli wygląda zacnie ale w tym układzie będzie zasiedlone dno i środek a góra baniaka.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#15

Post autor: DanielP »

Pielęgniczki zajmą strefę przy dnie a bystrzyki lub drobnoustki stodkową i górną. Wszystko będzie ok :D
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#16

Post autor: Tygrys »

ale on ma żwir wiec odpadają,one lobia kopać piasku.
zawieszony profil

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#17

Post autor: Sebsn122 »

Ok czyli pile dobrze rozumiem. Dodkladam. Parkę pielegniczek apistogramma borelli lub ramireza jeżeli mogę. Potem stadko mniejszych bystrzykow lub drobnoustkow I będzie git. Co z tym piaskiem dadzą radę bez ?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#18

Post autor: Tygrys »

cholera jasna !!! wyraźnie napisałem że pielęgniczki muszą mięć piasek, a remirezy lubią w nim kopać i muszą mieć wodę z ro.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#19

Post autor: Ziemiojad »

Dla otoskow zbyt młode akwarium. I zbyt czyste.
Nie spieszcie się z zarybianiem..
Dodano do tego postu po 1 minucie 34 sekundach
Najpierw polecam poszukać jakie ryby są dostępne w twojej okolicy.
Potem zobaczyć jakich warunków wymagają.
Następnie czy możesz je zapewnić bez kłopotów.
Czwarte dostosować akwarium do potrzeb i kupić ryby.
Piąte omijać z daleka dział o chorobach :mrgreen:

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#20

Post autor: Sebsn122 »

Woda z to to nie problem puki nie mam ro to kupię destylat. Do kranówki. Piasek dostępie jak będzie trzeba wybiorę żwirek i zrobię kawałek plaży. Dlatego pytam czy dadzą radę bez czy nie. Otoski już są 1.5 tyg tak że mleko wylane. Ps: idzie atlas ryb akwariowych warunki będę dostosowywać. Fora są od dysputy bo życie często różni się od literatury ;). A lepiej syaputowac teraz kiedy jeszcze mogę coś zmienić. Dlatego dopytuje czy w waszej opinii .częściowy piasek będzie ok. Czyli moje podłoże wybrane na małym obszarze i zasypane piaskiem. Co do czystości to otoski w nosie mają jedzenie lub warzywa cały czas wcinają glony
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#21

Post autor: Tygrys »

Całe dno piasek,
.
zawieszony profil

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#22

Post autor: Sebsn122 »

na to już za późno, rada pod tytułem zadłuż akwarium i dopiero szukaj ryb tu wyszła mi bokiem. :offtopic:

No to szukamy dalej

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#23

Post autor: DanielP »

Przy pielęgniczkach faktycznie jedyną słuszną opcja jest piasek. Próby jego dosypania nic nie dadzą ponieważ jest on drobniejszy od żwirku i z czasem i tak wyląduje na dnie zbiornika pod żwirkiem. Z drugiej zaś strony wymiana żwirku na piasek wiąże się z restartem i to również nie ma sensu. Jest to dobra lekcja na przyszłość. Głowa na góry! Nie ma takiego akwarysty, który nie popełnia błędów a one służą nam do wyciągania wniosków. Teraz zadbaj o wodę dla otosków i trzeba dobrze przemyśleć co do nich będzie pasowało. A może sama ławica drobnych ryb?

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#24

Post autor: Sebsn122 »

ławica to jest jedna opcja (cały czas z tyłu głowy)

ale wpadł mi inny pomysł harem proporczykowców lub petnika karłowatego + ewentualnie małe stadko

Black moly są piękne ale z tym zbiornikiem to chyba nawet na parkę za mały
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#25

Post autor: Ziemiojad »

To akwarium ma tylko 60 cm długości.
To że jakaś rybka jest mała nie oznacza, że jej starczy 60 cm na pływanie. Niektóre nawet się nie rozpedzą a już będą musiały hamować.
Z pielegniczkami apistogramma też bym uważał. To mała powierzchnia dna. I przy tarle może być spora agresja. Bo pozostałe ryby nie będą miały się gdzie ukryć.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#26

Post autor: DanielP »

Przy wspomnianych przeze mnie apisto (borelli i trifasciata) nie będzie problemu z agresją. Było to już wielokrotnie sprawdzane przeze mnie ale też i innych akwarystów. Problemem będzie podłoże o którym już pisaliśmy wcześniej. Proporczykowców i prętnika nigdy nie miałem więc nie pomogę ale na początku raziłoby mnie to, że pochodzą z innych kontynentów. Z drugiej zaś strony jeżeli parametry będą zbliżone to można próbować wszystkich połączeń. Nie każdy musi lubić (jak ja) zakładać akwaria środowiskowe czy biotopowe.

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#27

Post autor: Sebsn122 »

NO szukałem szukałem i coś znalazłem w biotopie

AKARA PASKOWANA (wg. kilku źródeł porucz pisaku podłoże drobny żwir (myślę że taki mam)), ma ktoś te rybkę nada się do mojej obsady, brać parkę czy harem.

2. druga opcja to Pielęgniczka żółta tu zdania co do podłoża są różne niektórzy wspominają o żwirku lub żwirku i piasku, w tym wypadku zrobię plaże otoczoną łupkami.



jak będzie wybór to brakuje tylko małej gromadki ławicowych.


Alternatywa miedzy kontynentalna (rybki powyżej ciężko dostać)

góra akwarium
mordook Gertruudy stadko
lub
Tęczanka Wernera

środek ?? Głowaczyk Barwny nie wiem w jakiej strefie pływa (niby po całym)

spód obecni mieszkańcy otoski RC i helmety

Priorytet Głowaczyk barwny



I finalnie obstawa biorąc pod uwagę obecne

brana pod uwagę dostępność
PRĘTNIK KARŁOWATY 1 samiec 2 samice
otoski 3+3
Red chery 8
2x helmety bez dokupu
i jako ławica do wybory
razbora klinowa lub razbora galaxy, lub neony innesa, lub Bystrzyk Amandy (nie wiem czy nie zje go gurami-prętnik)
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Obsada do Otosków 72l

#28

Post autor: Karat »

viewtopic.php?t=37904
Akarę zdecydowanie odradzam w tak małym akwarium

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Obsada do Otosków 72l

#29

Post autor: Sebsn122 »

Padło na pretnika karłowatego co prawda aby dostać zarówno samca jak i 2 samice musiałem jechać 40km ale było warto akwarium nabrało życia. Trochę mnie zszokowało, że rybki wyglądają jak na zdjęciach a nawet lepiej dotychczas z rybek na ten litraż to raczej był zawód rzeczywistość vs zdjęcia.

czyli mamy
Pretnik karłowaty 1+2
RC 8 (wiem że mogą zostać przekąską) mają sporo kryjówek i roślin zobaczymy
6 otosków

Co do prętnika to jestem w szoku bo pisali że będzie strachliwy j to prawda wsadzenie ręki do wody podczas aklimatyzacji aby podnieść woreczek a samczyk totalna panika. Ale po wpuszczeniu do baniaka, rybki się porozglądały i zaczęły szukać żarcia sypnąłem im nieco tropicala ichtino vit, i z miejsca zaczęły polować na jadło jak skończyło się w toni to żarły z "podłogi". Powiem szczerzę co sie naczytałem to miały być skołowane i nie jeść niby a tu proszę. I to niby rybka żerująca przy tafli pływają i jedzą po całym zbiorniku. Za 2 tyg. reszta obsady. tylko jeszcze ni wiem co. Jutro wrzucę foty dziś nie będę ryb męczyć światłem już :)
Dodano do tego postu po 21 godzinach 31 minutach 52 sekundach
Obrazek
Obrazek

Rasz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20, 2021 4:33 pm
Lokalizacja: Siedlce

Obsada do Otosków 72l

#30

Post autor: Rasz »

Powodzenia z tymi prętnikami, kiedyś sam je chciałem, ale litraż był na styk.. to zrezygnowałem póki co.
ODPOWIEDZ