Świetlówka - sprawdzenie

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#1

Post autor: Lech-u »

Pytanie: czy można jakoś sprawdzić, czy świetlówka jest sprawna lub potwierdzić, że jest przepalona?

Chodzi mi o metody inne niż "włóż do oprawki, podłącz prąd i zobacz czy świeci".

Raczej myślę o jakimś mierniku lub czymś w tym stylu.

Ogólnie chodzi mi o świetlówki z trzonkiem T5 lub 2G11, ale myślę, że zasada sprawdzenia będzie taka sama (obie lampy mają po 4 piny)
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Świetlówka - sprawdzenie

#2

Post autor: JJP2 »

Lech-u
W T5 to miernikiem (omomierzem) możesz w sumie tylko żarniki sprawdzić (pomiędzy bolcami z każdej strony - powinna być jakaś mała rezystancja).
Reszta to już wyładowania elektryczne czyli pozostaje:
Lech-u pisze: pt lut 26, 2021 4:20 pm "włóż do oprawki, podłącz prąd i zobacz czy świeci".
Dodałbym delikatne przekręcanie w gniazdach świetlówki jak nie świeci. Jak nie pomaga to utylizacja zgodnie z przepisami miejscowymi.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#3

Post autor: Kenross »

JJP2 pisze: pt lut 26, 2021 9:37 pm W T5 to miernikiem (omomierzem) możesz w sumie tylko żarniki sprawdzić (pomiędzy bolcami z każdej strony - powinna być jakaś mała rezystancja).
Reszta to już wyładowania elektryczne...
Tak... chyba też jedyny sposób.
A tak trochę obok tematu... jak masz zasilane te świetlówki ?? za pomocą statecznika i startera ??? Pytam bo kiedyś jak miałem świetlówki to zamieniłem startery na jakiś magiczny zasilacz (nie pamiętam nazwy, ale schemat gdzieś mam) na którym przepalone świetlówki (które już na starterach nie świeciły) działały jeszcze dłuuuuugo. Pamiętam że zbierałem przepalone świetlówki i służyły mi jeszcze latami. Ten zasilacz jak dobrze pamiętam coś na częstotliwości robił... no musiał bym poszukać schematu.
Dodano do tego postu po 8 minutach 10 sekundach
No i znalazłem schemat.

Obrazek

Kurde robiłem to jak byłem małolatem i myślałem że to jakiś skomplikowany zasilacz... a to prosty układzik :bęc: , który powoduje mniejsze nagrzewanie się żarników przez co działają do samego końca aż się gaz wypali.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#4

Post autor: Lech-u »

A jak to zastosować w praktyce (przez lajkonika)?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Świetlówka - sprawdzenie

#5

Post autor: JJP2 »

Kondensator i dioda to zwykły powielacz napięcia. Już nie pamiętam jak to się liczyło. Jakieś 33 lata temu to robiłem na podstawach elektroniki.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#6

Post autor: Kenross »

Ja jakieś 20 lat temu... Też za dużo nie pamiętam... Ale nie ma co liczyć wszystko jest na schemacie. Jest wersja dla świetlówek do 20W i wersja dla świetlówek po wyżej 20W.
Ale kurde nadal coś czuje że to nie ten układ... tamten był bardziej skomplikowany... ale niestety "skleroza nie boli".

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#7

Post autor: r10 »

Kilkanaście lat temu modne było wymontowywanie elektroniki z przepalonych (starych) żarówek kompaktowych (świetlówkowych) i przerabianie / robienie w ten sposób belek / pokryw. Z tym że te żarówki miały zwykle moc do 23 Wat, rzadko więcej, ale najbardziej popularne rury miały 18 wat (czasem 20 wat w wersji high output).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Karol
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd
Płeć:

Świetlówka - sprawdzenie

#8

Post autor: Karol »

Sprzedawcy w sklepach tradycyjnych (takich dawnych, których już niewiele zostało) mają próbniki do żarówek ( w tym do świetlówek) które
np. brzęczą po wetknięciu źródła światła celem sprawdzenia sprawności przed dokonaniem aktu sprzedaży.
Karol W.
ODPOWIEDZ