Juwel Trigon 350

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Skorup85
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 07, 2021 10:45 pm
Telefon: 015173021663
Lokalizacja: Höchst im Odenwald

Juwel Trigon 350

#1

Post autor: Skorup85 »

Witam.

Jestem trochę świeżakiem, mianowicie miałem już Komplet Juwel Lido 120.

Obecnie czekam na Juwel Trigon 350 - od razu chce wymienić filtr na zewnętrzny ale nie wiem jaki... Może ktoś pomóc?? Im wiecej czytam tym mniej rozumię jakieś mechaniczne i biologiczne..

Mam zamiar hodować Paletki.. Obym dal rade.. Pomoze ktoś??

Pozdrawiam
Skorup

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Juwel Trigon 350

#2

Post autor: DanielP »

Witam. Od lat stosuję w swoim największym zbiorniku połączenie filtra zewnętrznego, pełniącego rolę filtra biologicznego i wewnętrznego, pełniącego rolę mechanika. Wybór filtracji jest bardzo ważny dla funkcjonowania zbiornika. Filtr mechaniczny to najczęściej cyrkulator wyposażony w gąbkę. Jego celem jest mieszanie wody ( zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji) i wyłapywanie nieczystości z wody za pomocą gąbki. Filtr biologiczny ma za zadanie również mieszanie i filtrowanie wody ale jego głównym zadaniem jest stworzenie miejsca do osiedlania się na złożach filtracyjnych (ceramika, keramzyt, biobale, gąbki itd.)pożytecznych bakterii.

Autor
Skorup85
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 07, 2021 10:45 pm
Telefon: 015173021663
Lokalizacja: Höchst im Odenwald

Juwel Trigon 350

#3

Post autor: Skorup85 »

Ok, staram się zrozumieć.. Możesz polecić jakieś modele, przykady zestawów ?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Juwel Trigon 350

#4

Post autor: DanielP »

Nie spotkałem się jeszcze z tym aby filtr zewnętrzny i wewnętrzny sprzedawano w zestawach więc będziesz musiał wybrać coś sam. Z filtrów wewnętrznych polecam cyrkulatory Aquael turbo. Do twojego zbiornika polecałbym wersję 1500l/h. Z zewnętrznych polecam eheimy. Musisz mieć świadomość tego,że przy wyborze filtra będziesz miał jeszcze więcej wątpliwości :x Co akwarysta to inne opinie. Wynikają one z odmiennych potrzeb akwarystów i są zależne od wielu czynników takich jak możliwości lokalowe, możliwości finansowe, walory estetyczne i dźwiękowe, planowana obsada itd.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Juwel Trigon 350

#5

Post autor: Kenross »

Teoretycznie są filtry "dwa w jednym" czyli mechaniczny i biologiczny (bez ruszania biologi da się wyczyścić mechanikę). Przykładem może być ultramax Aquela. Można wyczyścić gąbkę nie otwierając głównego kubła. Jest jeszcze np.Fluval G3 ale ten to już kosztuje i na bajerze :) Mimo wszystko ja sam stosuję takie samo rozwiązanie jak DanielP. Filtr wewnętrzny jako mechanika i filtr zewnętrzny jako biologa. Ja np od 15 lat używam tego samego zewnętrznego filtra Aquel Unimax 250. Jego zaleta to to że nawet po 15 latach go nie słychać, a dla mnie dodatkową zaletą jest możliwość zamontowania w nim lampy UV. Filtr przez swój czas życia przeżył 3 Lampy UV (nie żarniki bo tych to nie zliczę, ale obudowy, odbłyśniki, zasilacze, itp. siadało :) ). Niestety nie wiem jak się sprawują następcy serii... Czy są nadal takie bezawaryjne.

Autor
Skorup85
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 07, 2021 10:45 pm
Telefon: 015173021663
Lokalizacja: Höchst im Odenwald

Juwel Trigon 350

#6

Post autor: Skorup85 »

Miałem na myśli aby wszystko było na zewnątrz, mam zamiar ta obudowe ze środka akwarium wyrzucić aby zaoszczędzić trochę miejsca.
Wszystko schować do szafki i cacy.. Ale czy tak sie da to juz sam nie ke wiem..
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Juwel Trigon 350

#7

Post autor: jacekzabki »

W akwarium Juwel Trigon 350 jest wbudowany (wklejony) filtr wewnętrzny, który w/g wielu użytkowników ma opinię świetnego filtra. Gdy ja zmieniałem swój Juwel Trigon 350 (kupiłem to akwarium używane, w którym nie było już tego wklejonego filtra) na nowe Rio 350 to też myślałem żeby ten wewnętrzny wyrzucić. Jednak po 7 latach użytkowania uważam, że jest to genialny filtr wewnętrzny. Zajmuje trochę miejsca ale dzięki temu mamy dużą powierzchnię filtracyjną i schowaną pompę oraz grzałkę.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Juwel Trigon 350

#8

Post autor: Lech-u »

Skorup85 pisze: ndz lut 07, 2021 10:51 pm od razu chce wymienić filtr na zewnętrzny
Dlaczego chcesz go wymienić?
Może , jeśli taka będzie potrzeba, dołożysz filtr zewnętrzny bez usuwania tego wewnętrznego?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Juwel Trigon 350

#9

Post autor: Kenross »

Skorup85 pisze: pn lut 08, 2021 7:13 am Wszystko schować do szafki i cacy.. Ale czy tak sie da to juz sam nie ke wiem..
Wszystko się da... kwestia kosztów :) Więc można to rozwiązać np. stosując filtr kubełkowy jako biologa... a przed nim prefiltr (kubełek z samą gąbką). Lub też jedną z komór w filtrze kubełkowym wykorzystać na mechanikę (gąbki) tylko wtedy problem z biologią podczas czyszczenia co nie znaczy że się nie da. (tutaj znowu zależy od filtra... Ja akurat w moim mam o tyle dziwną konstrukcję że woda nalewa się z góry czyli pierwsze medium które mam kontakt z wodą jest na górze. Mogę wyjąć pierwszy koszyk i wymyć nie ruszając wody i pojemników niżej.) No i ewentualnie właśnie opcja z filtrem "dwa w jednym" o którym pisałem wyżej... Ale tego nie testowałem więc się nie wypowiem. Wiem że są takie rozwiązania :)

Autor
Skorup85
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz lut 07, 2021 10:45 pm
Telefon: 015173021663
Lokalizacja: Höchst im Odenwald

Juwel Trigon 350

#10

Post autor: Skorup85 »

Właśnie o to miejsce chodzi wole jak jest więcej ;)


Rozglądam się i chyba kupię AQUAEL Ultramax 2000, kurde nie wiem bo nikt nie pokazał żadnego modelu co warto kupić :hmm: ;(
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Juwel Trigon 350

#11

Post autor: Kenross »

Skorup85 pisze: pn lut 08, 2021 8:36 pm Rozglądam się i chyba kupię AQUAEL Ultramax 2000
Z tego co tutaj na forum zauważyłem to w Ultramaxach trzeba kupować wersję po upgrade. Pierwsze miały problem ze szczelnością i zapowietrzaniem się... tak coś kojarzę... ale mogę się mylić. W Każdym razie na YT widziałem filmik jak je rozróżnić po opakowaniu. Podobno z tyłu pudełka jest narysowany przekrój filtra... i na starej wersji są narysowane jako wkłady 3 kosze z czarną gąbką, a w poprawionej wersji jeden kosz z czarną gąbką i dwa kosze z włókniną filtracyjną.
Skorup85 pisze: pn lut 08, 2021 8:36 pm kurde nie wiem bo nikt nie pokazał żadnego modelu co warto kupić
A poszukaj na forum, widziałem temat o cichym filtrze i kilka tam było podawanych przykładów do kupienia, możesz zapytać na forum jakie ludzie mają i czy zadowoleni ? albo np. czy właśnie z tego modelu są zadowoleni jak mają ?
ODPOWIEDZ