Strona 1 z 1

Ile powietrza?

: pt gru 04, 2020 7:49 pm
autor: dzemzeswini
Wiem, że różni mieszkańcy akwarium mają różne wymagania dotyczące napowietrzenia wody. Ja mam neonki czerwone, kosiarki, otoski, glonojady syjamskie i bocje pręgowane i wspaniałą. One ponoć nie są jakoś super wymagające pod tym kątem ale chyba za bardzo przesadziłem z napowietrzaniem. Oczywiście nie, że specjalnie robię im wodę pełną powietrza: po prostu zamieniłem dwa dotychczasowe napowietrzacze na jeden eheim air200.

Testerem niedotlenienia, wyjadaczem syfu oraz pożywką dla nadchodzących kolcobrzuchów karłowatych będą ampularie. Jak jest mało powietrza to idą na górę. U mnie im to raczej nie powinno grozić.

Oto powód:


Obrazek


Jak widać powietrze dostaje się nie tylko z kamienia w środku akwarium ale też z wylotu z filtrów zewnętrznych (3 połączone zbiorniki: 1 gąbki i kamyki a dwa pozostałe biologia - lawa). W każdym z nich zbiera się powietrze i jak miarka się przekroczy to wiadomo, leci do akwarium razem z wodą. Oczywiście jakoś musiało pojawić się w szczelnym układzie a pojawia się bo zwyczajnie tyle jest go w zasysanej wodzie. Ogólnie w całym akwarium wszędzie są mini kropelki co może być nieco widoczne na zdjęciu. Cały czas trochę (ale stale) leci powietrze z pompy do filtra ale co kilkanaście - kilkadziesiąt sekund słychać jak pompa na chwilę tłoczy same powietrze (nadmiar z baniaków). Żonę to wnerwia w nocy :) ale szczerze jest to głośne.


Obrazek


Ogólnie pompa po lewej tłoczy wodę do baniaków a druga pompa zasysa.

Nadmiar powietrza pojawia się gdy chodzą obie pompy. Gdy chodzi tylko druga (zasysająca) problemu prawie nie ma. Za to pojawia się inny: jest za mały ruch wody, ale taki na prawdę za mały (ledwo, ledwo).

Tu roślina z pierwszego planu zaczyna robić się brązowa. Oczywiście jest całość nawożone (w tym potasek) ale nie widać zmian.


Obrazek


Pytanie na dzisiaj: czy rybom i roślinom może to przeszkadzać? Mogą się rozchorować albo chociaż męczyć?

Ile powietrza?

: pt gru 04, 2020 10:26 pm
autor: Lech-u
Nie.
Rybom nie zaszkodzi.
Ale żonie na pewno.

Ile powietrza?

: wt gru 08, 2020 9:02 pm
autor: JJP2
To nie muszą być nieszczelności. Poczytaj o kawitacji.
Zrób z tego dwa uklady a nie jeden. Jeden mały mechanik+jeden mały biolog i drugi duży biolog. Do każdego układu po jednej pompie.
Przeplyw każdego z osobna będzie wiekszy, uklady będą ciszej działały, drugi strumień w akwarium poprawi cyrkulację wody w akwarium.
Jeśli dobrze ustawisz deflektor na wylocie filtra to na tyle poruszysz taflą wody, że nie potrzebne będzie dodatkow napowietrzanie w akwarium.
Rybom pomoże. Roślinom pomoże. Kasę za napowietrzacz wydasz na żonę. Wyciszysz żonę bąbelki.