Co zjada slimaki?

Krewetki, ślimaki i inne
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#31

Post autor: Lech-u »

Ostatni post z poprzedniej strony:

A poza tym, cały czas zachęcam do zrobienia głodówki w akwarium. Już nie masz mieczyków i molinezji, więc jest okazja do głodówki dla innych ryb.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#32

Post autor: dzemzeswini »

Najchętniej bym podziękował bocjom pręgowanym bo ryją strasznie i nie chcę mieć zwyczajnie nasrane po 2 rybki z każdego gatunku. Tak samo glonojadów syjamskich. I zamiast nich dokupił bocje wspaniałe.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#33

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: czw lis 26, 2020 12:44 pm Najchętniej bym podziękował bocjom pręgowanym bo ryją strasznie i nie chcę mieć zwyczajnie nasrane po 2 rybki z każdego gatunku. Tak samo glonojadów syjamskich.
Jak chcesz to pomogę Ci się ich pozbyć.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#34

Post autor: dzemzeswini »

Lech-u pisze: czw lis 26, 2020 4:01 pm Jak chcesz to pomogę Ci się ich pozbyć.
Ponoć masz bocje wspaniałe :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#35

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: czw lis 26, 2020 4:21 pm Ponoć masz bocje wspaniałe
Lech-u pisze: czw lis 26, 2020 11:21 am Mówię o bocjach wspaniałych, bo oprócz tego mam jeszcze inne rodzaje tych ryb. Nieco mniejsze.
.

Mam różne bocje.
Wspaniałe, siatkowane, pręgowane, wytworne (aczkolwiek ta ostatnia nazwa po polsku rzadko jest używana).

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#36

Post autor: dzemzeswini »

Czyli znów będę spuszczał wodę bo one same z wody nie wyskoczą. Poczekam aż bakterie odbudują się po ostatniej akcji czyli co powiesz na za ok. tydzień z hakiem?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#37

Post autor: Lech-u »

Mi to wszystko jedno.
Po prostu chcę Ci pomóc bo mam warunki.

Wiec to zależy od Ciebie.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Co zjada slimaki?

#38

Post autor: Tygrys »

Umnie zjadają je zbrojnik lancetowaty odmiana czerwona. Czyli loricaria red.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#39

Post autor: Lech-u »

Tygrys pisze: pt gru 04, 2020 6:01 pmloricaria red.
Jesteś pewien? Nigdy o rym nie słyszałem.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Co zjada slimaki?

#40

Post autor: Tygrys »

Tak jestem pewien.
zawieszony profil

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#41

Post autor: dzemzeswini »

Mały update. "Możliwe jest", że bocje jedzą ślimaki. Może nie obżerają się nimi do nieprzytomności ... ale. Po wyjęciu ich (były całe trzy) z akwarium dwa dni temu zauważyłem, że w nocy i nad ranem odławiam siatką więcej zjadaczy roślin niż do tej pory. Tak, odławiam te radośnie dryfujące ślimaczki siatką hurtem, tyle ich co noc wyłazi, wypływa lub zwyczajnie się teleportuje. Reszta kampi na liściach i szybach. Pewnie gdybym miał z 10 bocji to może populacja ślimaków mogła by ulec zmniejszeniu ale powodem do podziękowania im za usługi było niszczenie roślin. W każdym razie jutro przyjeżdża 6 kolców karłowatych i mam nadzieję, że tym razem efekty będą bardziej zauważalne.
Po tygodniu dam znać czy teoria zadziałała :).
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Co zjada slimaki?

#42

Post autor: mariom222 »

dzemzeswini pisze: czw gru 10, 2020 4:54 pm W każdym razie jutro przyjeżdża 6 kolców karłowatych
uwielbiam te kolcuchy, a ode mnie masz polecenie służbowe nakręcenia z nimi filmiku albo chociaż kilku fotek :) :) :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#43

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: czw gru 10, 2020 4:54 pm Po tygodniu dam znać czy teoria zadziałała
Nie przekarmiaj ryb. Zaraz zobaczysz różnicę.

PS> Twoja bocja była chyba nieco za mała, żeby stać się killerem wśród ślimaków.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#44

Post autor: dzemzeswini »

mariom222 pisze: czw gru 10, 2020 5:03 pm masz polecenie służbowe nakręcenia z nimi filmiku albo chociaż kilku fotek
siur, ale one w maksie mają 2,5cm a jak przyjadą to będą małe więc pewnie z 1-1,5cm.
Lech-u pisze: czw gru 10, 2020 5:04 pm Twoja bocja była chyba nieco za mała, żeby stać się killerem wśród ślimaków.
były takie średnie, z 5cm. To i tak znacznie więcej niż kolce, może nawet z 5x. Gdy mówiłeś, że ledwo by sie zmieściły we wiaderku to pewnie miały z ćwierć metra. Mając tuzin takich potworów pewnie żaden ślimak się nie prześlizgnie :).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#45

Post autor: Lech-u »

Tak. Ok. 20 cm.

Żaden ślimak nie przetrwa. Oprócz Helmuta.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#46

Post autor: dzemzeswini »

Mam odpowiedź na pytanie z tematu wątku: kolcobrzuchy. Nawet karłowate i to maluchy wielkości centymetra. Kupiłem 6 tych słodziaków i po 2 minutach zobaczyłem jak chwytają zatoczki. Niestety były same samce bo z babeczkami jest problem. Już obkupiłem się w ampularie i w drugim akwarium dam im się spokojnie namnożyć :). Mam nadzieję, że do tego czasu nie zeżrą mi krewetek amano.
Ostatnio zmieniony pt gru 11, 2020 9:06 pm przez dzemzeswini, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#47

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: pt gru 11, 2020 9:05 pm Mam odpowiedź na pytanie z tematu wątku: kolcobrzuchy. Nawet karłowate i to maluchy wielkości centymetra. Kupiłem 6 tych słodziaków i po 2 minutach zobaczyłem jak chwytają zatoczki. Niestety były same samce bo z babeczkami jest problem. Już obkupiłem się w ampularie i w drugim akwarium dam im się spokojnie namnożyć . Mam nadzieję, że do tego czasu nie zeżrą mi krewetek amano.
No i jak wygląda sytuacja ślimakowo - kolcobrzuchowa?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co zjada slimaki?

#48

Post autor: Ziemiojad »

Francuzi jedzą.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#49

Post autor: dzemzeswini »

Po pewnej przerwie postanowiłem podzielić się sytuacją ślimakowo-kolcobrzucową.

Po delikatnym zbiciu zasadowości witaminką c okazało się, że rybki wypłynęły. Podczas podmiany wody dałem dosłownie "tyci" czystej chemicznie (która sam jem) witki-c i jakie było moje zdziwienie jak stężenie w 300 litrowym zbiorniku stało się dla nich za duże. Wyłowiłem co żyło i co miało szansę odżyć, wrzuciłem do miski z wodą i potem do małego zapasowego akwarium. I ogólnie przeżyło część neonków, wszystkie ampularie i świderki, 2 krewetki, 3 otoski i 2 glonojadki. Plus rośliny i złe ślimaki. Reszta kaput.

Przez 3 tygodnie całość żyła szczęśliwie w 25 litrowym środowisku ze sporą nadfiltracją (użyłem zestawu do 150 litrów) i wszystkie ślimaki mnożyły się na potęgę.

W między czasie wywaliłem z dużego akwarium wszystko do dna, odkaziłem płynem do mycia szyb, dałem nową ziemię do kwiatów, nowy żwir i nowe rośliny. Całość miała być bez złych ślimaków. Zestaw filtracyjny dostał nowe wnętrze w każdym z 3 kubłów, węże wymienione na nowe i wszystkie pompy spędziły dobę pracując w misce ze stężeniem kwasku cytrynowego ok 6 tysięcy razy większym niż to, które zapoczątkowało "zmiany". Czyli prawie 1 kilo na 5 litrową miskę. Chciałem mieć pewność, że te elementy zostaną pozbawione ślimaków i ich jajeczek.

Korzeń został przycięty i wygotowany przez pół godziny. Potwory i ich jajka powinny zniknąć.

Wiadomo, po resecie przyszło mleko, przeróżne glony i coś urosło na korzeniu. Po jakimś czasie przeniosłem zwierzyniec najpierw do pośredniej miski na 3 godzinki (z napowietrzaniem i grzałką) żeby zobaczyć czy gdzieś nie przykleiły się zatoczki i rozdętki. Było cacy. Gdy całość trafiła do 300 litrów to po 2 tygodniach zobaczyłem już ... zatoczki i rozdętki :/. Na razie nie planuję kolcobrzuchów karłowatych bo nieco szkoda mi ampularii zapładnianych przez powietrze (od czasu pożegnania samca dwie samiczki złożyły już po 3 kokony każda) a ampularie czyszczą ładnie akwarium. Świderki też robią robotę i jak znam życie to kolce rzucą się na nie a nie będą męczyć rozdętek.

Ogólnie planuję dokupić jakieś zwierzaki w nadchodzącej przyszłości ale bez szaleństwa bo za rok jak będę się przenosił to na dużo mniejsze akwarium, z 60 litrów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#50

Post autor: Lech-u »

A siatka? Była ta sama? Na siatce przeniosłeś ślimaki.
Może.
A może nie.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#51

Post autor: dzemzeswini »

Jaka siatka? Ta do łowienia ryb? Paaanie, oba była czysta. Raczej roślinki kupione ze sklepu mogły mieć "dodatek", którego nie wychwyciłem nawet pod silnym światłem.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co zjada slimaki?

#52

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: ndz mar 07, 2021 8:28 pm oba była czysta
A co to znaczy czysta? Wyparzona?

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Co zjada slimaki?

#53

Post autor: dzemzeswini »

Taaa, jadem teściowej :). Nie, po prostu jak już pisałem, wziąłem się za przenosiny po 3 tygodniach. Do tej pory coś powinno wykiełkować. A na siatce nic nie było widać.
ODPOWIEDZ