Oświetlenie zbiornika 300 litrów.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
MacWatts
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw gru 27, 2012 4:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie zbiornika 300 litrów.

#1

Post autor: MacWatts »

Mam zbiornik jak w tytule. Kupiłem używkę z domowej roboty ledami i butlą co2.
Zestaw ledów był chałupniczo zrobiony :
-jedna belka alu około 40 cm z zamontowanymi 14 ledami po 1W
- 4 obudowy po halogenach wypełnione ledami po 1W w każdym po 15 ledów. Były to ledy z kolimatorami, większość z nich odpadła, a sama szyba mocno zaszła kamieniem nie do usunięcia - widać, że część światła jest tracona na tej szybie.
Całość miała jak widać 74W. Montaż w poprzek akwarium, świeciło jak na obrazku poniżej:
Obrazek
Ja dorobiłem dwie belki na profilu alu z diodami 1W, jedna 20W druga 18W, użyłem tam białych diod oraz full spectrum (na każdej belce po 6 ledów full spectrum). Zrobiłem to po partyzancku - nie pamiętam jakie wartości miały białe ledy, to był bardziej eksperyment czy uda mi się to polutować.
W tej chwili świeci to tak,
włączone wszystko:
Obrazek
włączone belki na alu, od lewej 20W, 18W i 14W:
Obrazek
włączone lampy w obudowach po halogenach, każda 15W:
Obrazek

Rośliny rosną dość szybko, ale mam sporo glonów, wcześniej miałem inwazję Compsopogonu, a teraz głównie coś takiego jak na obrazku z bliska:
Obrazek Obrazek Obrazek
Dodatkowo ta kabomba z tyłu, rośnie mega szybko, ale ma bardzo duże odstępy między liśćmi tak, jakby brakowało światła.

Gdzie brakuje równowagi między światłem, co2 (podaje na oko, jeśli ryby czują się dobrze, a na roślinach widać nieco bąbelków tlenu to tak dozuje), nawozami (jest ziemia ogrodowa, mam nawozy od aquaster, ale ostatnio nic nie leję)? Światło zapala się na 10 godzin z czego przez pełne 10 świecą lampy "halogeny", a belki alu około 7. Życie to 6 skalarów, 8 molinezji, około 25 kirysków, 4 kosiarki, 20 amano, nieznana liczba red cherry.
Chciałbym usunąć lampy zrobione z halogenów i wykorzystać ich zasilacze do zbudowania belki nad całe akwarium, zostawiłbym te dwie belki po 20 i 18 w na bokach a przez całe akwarium poprowadził belkę (lub dwie, jeśli będzie taka potrzeba) z wykorzystaniem zasilaczy po halogenowych samoróbach. Tylko ile dać i jakie, ledów ?
ODPOWIEDZ