kaskada jako mechanik?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
kris1012
Zapaleniec
Posty: 288
Rejestracja: czw kwie 26, 2018 9:14 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Na imię mam: Krystian
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#1

Post autor: kris1012 »

Dzień dobry wszystkim z racji tego, że filtry wewnętrzne są uciążliwe w czyszczeniu, już nie wspomnę o domownikach z racji tego, że jestem w domu raz na 2 tyg. No obecnie z racji tej sytuacji jestem cały czas :) Do rzeczy czy kaskada sprawdzi się jako mechanik? Myślałem o fzn3 z racji pompy 1200l/h i dania tam tylko gąbki, bo jest kubeł i hydroponika, więc potrzebna mi tylko filtracja mechaniczna.

Jak uważacie?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#2

Post autor: Lech-u »

kris1012 pisze: czw kwie 02, 2020 11:29 am fzn3 z racji pompy 1200l/h
Na pewno się sprawdzi. Zawsze coś zostanie w gąbkach. I to wcale nie mało.
Awatar użytkownika

Autor
kris1012
Zapaleniec
Posty: 288
Rejestracja: czw kwie 26, 2018 9:14 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Na imię mam: Krystian
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#3

Post autor: kris1012 »

Lech-u pisze: czw kwie 02, 2020 11:46 am Na pewno się sprawdzi. Zawsze coś zostanie w gąbkach. I to wcale nie mało.
z racji tego, że mam wzmocnienia wzdłużne, więc zostaje tylko lewy bok akwarium, ale myślę, że powinna dać radę?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#4

Post autor: Lech-u »

To ma być jedyna filtracja, czy dodatkowa?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#5

Post autor: DanielP »

Lechu kaskada ma służyć jako mechanik. Za filtrację w zbiorniku odpowiada kubełek i hydroponika. Pytanie do autora wątku: po co Ci dodatkowa filtracja? Czy woda jest mocno zanieczyszczona? Filtrację a dokładnie jej wydajnosć powinno dostosować się do obsady. Nie bez znaczenia jest również karmienie. Napisz coś więcej o zbiorniku, filtracji(wydajności) i karmieniu. Moim zdaniem hydroponika i odpowiednio dobrany kubełek powinny wystarczyć jako filtracja ale muszą być spełnione wspominane przeze mnie wyżej warunki.
Awatar użytkownika

Autor
kris1012
Zapaleniec
Posty: 288
Rejestracja: czw kwie 26, 2018 9:14 pm
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Na imię mam: Krystian
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#6

Post autor: kris1012 »

DanielP pisze: czw kwie 02, 2020 2:29 pm po co Ci dodatkowa filtracja? Czy woda jest mocno zanieczyszczona?
dodatkowa filtracja, bo żółw to brudas :)
viewtopic.php?f=15&t=39200&start=30 to mój zbiornik, za jakiś czas chce uporządkować ten temat, aby był na pierwszym poście opis cały, bo jest to teraz rozrzucone.
ikola 450 podłączona pod hydroponike. Mam pata mini, ale denerwuje mnie te wyciąganie gąbek z akwa, stąd pomysł na kaskadę.
Ostatnio zmieniony czw kwie 02, 2020 6:01 pm przez kris1012, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#7

Post autor: DanielP »

Kris1012 jaką ostatecznie podjąłeś decyzję?

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

kaskada jako mechanik?

#8

Post autor: akfanowyk »

W małym szkle testowałem dwie kaskadki dwóch firm (nie wiem czy można podawać nazwy) wersje najmniejsze. Mogę w skrócie coś opisać, ma to związek z ruchem wody w środku tych filtrów. Jeśli chodzi o jakość filtracji wg mnie lepiej sprawdza się krajowa marka. Oba filtry używałem z prefiltrem którym był zmywak do naczyń (nieużywany do mycia naczyń!) nakładany na tą rurkę czerpiącą wodę, nie czyściłem po prostu wymieniałem około co parę miesięcy gdy wydajność spadała mocno. Obsada rybna była kusa.

Nie mam pojęcia jak działają duże wersje przy dużych szkłach. Czy rozkręcenie na maksa filtra aby wydajność obejmowała całą powierzchnie, nie spowoduje pralki w okolicy samego wylotu filtra?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#9

Post autor: r10 »

Efekt bardzo (za bardzo!!) zależy od poziomu wody. Jest to kłopotliwe, bo kaskadę zwykle stosujesz w akwarium otwartym (no na upartego można część przykryć szybą lub ciąć dziurę w pokrywie), z którego woda może intensywnie parować (zależnie m.in. od różnicy temperatur pomiędzy wodą, a pomieszczeniem).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#10

Post autor: Ziemiojad »

Ja lubię filtrację tego typu. Ja mam w swoim akwarium eheima Liberty 200 (2042). Płukanie gąbek to bajka. A wypływająca woda pięknie porusza powierzchnię wody natleniajac akwarium.

Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

kaskada jako mechanik?

#11

Post autor: Adriel »

Osobiście w swojej 54 stosowałem versamax 1 jako mechanika i byłem z niej zadowolony... Problemem było uruchomienie jej po czyszczeniu ale ogólnie jako mechanik kaskada nie jest złym pomysłem

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

kaskada jako mechanik?

#12

Post autor: akfanowyk »

Na czym polegał problem?

W mini wersji zalewałem wodą i po uruchomieniu potrzebował kilkanaście sekund wydaje mi się na odbąbelkowanie, dalej szło już cichutko i gładko. Używane pół roku jakby ktoś chciał to na pw.
Może też pasować do ujeta (pasowało u mnie do jego innej wersji takiej z kubełeczkami na spodzie)
ODPOWIEDZ