Oświetlenie baniaka 200L?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#1

Post autor: fatmouse »

Witam,

Moje akwa to Juwel Rio 180, wymiary (dł. x szer. x wys.) 101cm x 41cm x 50cm. Domyślne oświetlenie wymieniłem w zeszłym roku na Chihiros A901 Plus. Niestety w zeszłym tygodniu belka zaczęła szwankować. O zadanej godzinie włącza się z pełną mocą, jednak po kilku godz. świecenia nagle strumień światła zmniejsza się może o 50%, czy to podłączona przez regulator czy bez. Oświetlenie robi się na tyle słabe, że rośliny nie chcą bąblować przy podawaniu CO2.
Belka jest jeszcze na gwarancji, ale w głowie kiełkuje pomysł lampy DIY.

Wstępnie myślałem o poniższych rozwiązaniach:
https://polskiled.com.pl/modul-goq-sams ... ,3461,2940
https://polskiled.com.pl/modul-goq-sams ... ,3461,2935
https://polskiled.com.pl/zasilacz-led-m ... ,4243,4246
https://polskiled.com.pl/przewod-pol-le ... ,3543,3879
https://polskiled.com.pl/przewod-pol-le ... ,3543,2423
https://polskiled.com.pl/przewod-2m-2x0 ... ,3543,3285
https://sklep.palabras.pl/sterownik/48- ... erpro.html

Chciałbym, żeby akwa było akwarium roślinnym, stąd pytanie czy wymieniony sprzęt będzie odpowiedni i ile jakich diod kupić?

Belkę chciałbym zrobić z aluminium i podocinać tak, żeby złożyła się z juwelowskimi klapami (https://www.juwel.pl/produkty/czesci-za ... p-100-x-40 - gdzie w Warszawie można kupić i odpowiednio podocinać/zrobić frez w blachach z aluminium? Idealnie jeszcze pomalować na czarno :)
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Oświetlenie baniaka 200L?

#2

Post autor: JJP2 »

Od końca zacznę.
Amelinium nie da się pomalować - trwale. Lepsza jest oksyda. Wrzuć do wójka googla oksydowanie aluminium (wyskakuje gdzieś koło ZOO).
Radiator
Sterowanie na arduino nano - na tym możesz się oprzeć przy tworzeniu swojego sterownika
Drivery do led
Zasilacz jakiś 36 V o odpowiednim do mocy natężeniu prądu
Cała reszta

Radiator ma być zamiast płyty, która wyskoczy ci w kalkulatorze.

A! Rób, oczywiście tyylko moja sugestia, na 1 W diodach wg. metody 4. z AZ-led
Ostatnio zmieniony pn mar 02, 2020 7:01 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#3

Post autor: fatmouse »

Dzięki za podpowiedzi. Ogólnie moje doświadczenie z elektroniką i lutownicą można policzyć na palcach jednej ręki, no może dwóch. Większość to gdy byłem jeszcze małym dzieckiem i ojciec potrzebował trzeciej ręki do przytrzymania cyny. Ale myślę, że dam radę.

Widzę, że AZ-led ma różne profile aluminiowe. Czy ma możliwość docinek/frezowania? Chciałbym w belce od góry zrobić dwa podłóżne korytka tak, aby wpasować stare klapy od Juwela, są po prostu praktyczne. Tak to wygląda fabrycznie.
Obrazek

Moje poprzednie oświetlenie, seryjny Juwel jak i Chihiros służyły wręcz za grzałkę w akwarium - czy zestaw zmontowany na diodach z AZ-led też będzie podgrzewał skutecznie wodę?
Dodano do tego postu po 21 minutach 38 sekundach
Jeszcze jedno pytanie - domyślne oświetlenie Juwel wisi dosyć nisko nad taflą wody, tak samo było u mnie i z Chihirosem, ok. 5cm nad wodą, także często było sporo wilgoci na świetlówkach/belce. Co powie taki zestaw DIY na wilgoć?
Moduły Samsunga, które wyszukałem wcześniej mają klasę szczelności IP68, nie wiem jak to z diodami z kalkulatora AZ-led.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Oświetlenie baniaka 200L?

#4

Post autor: JJP2 »

IP...
Tam dajesz jeszcze "pleksi" od strony wody. Po drugie do lampy podajesz napięcia 36V a nie 230 V. Zasilacze są z reguły z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym także zasilacz odłączy zasilanie lampy to raz a samą lampę możesz uziemić i powinno wywalić róźnicówkę to dwa.
Same miejsce lutowania diód możesz nawet lakierem do paznokci pomalować dla zabezpieczenia przed zwarciem/wilgcia.

Temperatura
Dlatego napisałem o radiatorze a nie płycie aluminiowej. Diody najlepiej pracują do 25oC.
Możesz na krańcach radiatora dać 2 cm wiatraki sterowane z tego samego arduino (oczywiście dodatkowy termometr na belce potrzebny i soft) tak aby przy wzroście temperatury np. powyżej 27oC załączały dodatkowo cyrkulacje powietrza.

Co do budowy to musisz pokombinować. Lampa będzie miała, w zależności od opcji jaką wybierzesz, 16 lub 20 cm. głębokosci. Chyba najlepiej jak będzie na środku zbiornika.
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#5

Post autor: fatmouse »

Piotr, czy sterownik, który podawałem w ostatnim linku nie byłby dobry? Diody z AZ-led. Byłoby mniej lutowania a i szanse, że coś sknocę mniejsze :)

Szukam teraz gdzie by tu kupić radiotor jak niżej, tylko nieco niższy.
Obrazek

icarus853
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw sty 10, 2019 10:15 pm
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie baniaka 200L?

#6

Post autor: icarus853 »

fatmouse pisze: pn mar 02, 2020 10:14 pm Co powie taki zestaw DIY na wilgoć?
Moduły Samsunga, które wyszukałem wcześniej mają klasę szczelności IP68, nie wiem jak to z diodami z kalkulatora AZ-led.
Ja u siebie mam zestaw z modułów tego typu i są na dwóch wysokościach nad wodą - tak z 5 cm jest wszystko ok, tak z 3cm jest gorzej, co jakiś czas muszę wymienić moduł, bo wdaje się rdza i przestaje świecić.
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#7

Post autor: fatmouse »

Dziś przyniosłem starą lampę Juwela, żeby Chihirosa dać na gwarancję. Jeszcze przed spakowaniem Chihirosa chciałem tylko sprawdzić jak zipie, ale lampa dokonała żywota, a właściwie zasilacz. Po podłączeniu do gniazdka głośny huk, błysk, smród, zasilacz nieco się też "rozlazł". Nie ma to jak made in China :)
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Oświetlenie baniaka 200L?

#8

Post autor: JJP2 »

fatmouse pisze: wt mar 03, 2020 10:32 am Szukam teraz gdzie by tu kupić radiotor jak niżej, tylko nieco niższy.
Po co tobie tak wielki radiator? Ten który zaproponowałem to świat i ludzie do takiej lampy.
fatmouse pisze: wt mar 03, 2020 10:32 am szanse, że coś sknocę
Jak się nie przewrócisz...

A tak serio, oczywiście to moje zdanie, jak już chcesz zrobić coś specjalizowanego do swojego zbiornika to niech ma to efekt "WOW". Stosowanie półśrodków z reguły przynosi tylko frustrację. Jeśli nie chcesz się bawić w DIY to szukaj gotowych rozwiązań.
fatmouse pisze: śr mar 04, 2020 10:05 am Nie ma to jak made in China
Wszystkie są Made in PRC w minimum 90% :capu:
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#9

Post autor: fatmouse »

Radiator, który zaproponowałeś jest zupełnie płaski od strony, gdzie byłyby mocowane diody, nie mam pomysłu jak to później przykryć pleksi. Dlatego szukam rozwiązania, gdzie z jednej strony będzie radiator takiej wysokości jak zaproponowałeś, a z drugiej strony wręcz gotowe szyny do wsunięcia pleksi. Moje znalezisko ma aż 40mm z jednej strony, myślę idealnie byłoby max 20mm. Wszystkie poradniki jakie do tej pory widziałem, skupiały się na podłączaniu diod, konstrukcji sterowników, ale już brakowało finalnych szlifów w postaci ułożenia pleksi, uszczelniania, składania wszystkiego krok po kroku w jedną całość.

Co do sterownika https://sklep.palabras.pl/sterownik/48- ... erpro.html, jeśli byłbyś w stanie potwierdzić, że działałby z diodami od AZ-led, uzyskałbym chybaten sam efekt co sterownik na arduino, czyli płynne zapalanie/gaszenie i możliwość sterowania?

Prześledziłem post z FAWA z sekcji DIY, (viewtopic.php?f=2&t=37837) robota skończyła się na sterowniku właśnie :) Czy @misiek1772210 zbudował ostatecznie lampę, z postu nie wiadomo.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Oświetlenie baniaka 200L?

#10

Post autor: JJP2 »

fatmouse pisze: śr mar 04, 2020 2:20 pm Radiator, który zaproponowałeś jest zupełnie płaski od strony, gdzie byłyby mocowane diody, nie mam pomysłu jak to później przykryć pleksi. Dlatego szukam rozwiązania, gdzie z jednej strony będzie radiator takiej wysokości jak zaproponowałeś, a z drugiej strony wręcz gotowe szyny do wsunięcia pleksi. Moje znalezisko ma aż 40mm z jednej strony, myślę idealnie byłoby max 20mm. Wszystkie poradniki jakie do tej pory widziałem, skupiały się na podłączaniu diod, konstrukcji sterowników, ale już brakowało finalnych szlifów w postaci ułożenia pleksi, uszczelniania, składania wszystkiego krok po kroku w jedną całość.

Co do sterownika https://sklep.palabras.pl/sterownik/48- ... erpro.html, jeśli byłbyś w stanie potwierdzić, że działałby z diodami od AZ-led, uzyskałbym chybaten sam efekt co sterownik na arduino, czyli płynne zapalanie/gaszenie i możliwość sterowania?
Na tak zadane pytania odpowiem: NIE BEDZIE DZIAŁAŁO.
Dlaczego?
Bo, niestety nie masz bladego pojęcia o tym jak to działa. Jeśli chcesz robić lampę DIY musisz trochę wiedzy posiąść. Jest tego cała masa w internecie. Bez tego niestety polegniesz.
Nie chcesz się uczyć. Kup gotowca. Zaoszczędzisz sobie kasy i frustracji.
Awatar użytkownika

Autor
fatmouse
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr lut 24, 2016 3:55 pm
Lokalizacja: Włochy
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Oświetlenie baniaka 200L?

#11

Post autor: fatmouse »

JJP2 pisze: śr mar 04, 2020 4:32 pm Na tak zadane pytania odpowiem: NIE BEDZIE DZIAŁAŁO.
Dlaczego?
Poszperałem, poczytałem i mam konkretniejszą odpowiedź. Sterownik, którym się intersowałem, można powiedzieć, jest dedykowany do modułów led. Diody jak z AZ-led można podłączyć, ale należałoby użyć stabilizatorów prądu, np. Mean-Well. Dlatego też skłaniam się teraz ku lampie na diodach + sterownik od MN-tech - lepsze oświetlenie.
Do tematu na pewno wrócę, na razie budowa lampy musi poczekać ze względu na inne ważne sprawy, ale dzięki za dotychczasowe podpowiedzi i sugestie.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Oświetlenie baniaka 200L?

#12

Post autor: JJP2 »

fatmouse,
:oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski: :oklaski:
Tak trzymaj.
ODPOWIEDZ