Nowy projekt w nowym domu 624l

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#271

Post autor: marekmich »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Hmmmm
Czekam na dostawę, z nowości będzie Xyris Sp. Red, Limnophila sp. ‘Belem Variegated’, mytiophylum gold

Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#272

Post autor: Adriel »

A ja byłem dumny z siebie bo dziś mają do mnie przyjechać nowe roślinki i myślałem że to będzie sukces... A tak na poważnie, czekam i pewnie masa osób na forum czeka na nowe zdjęcia z Twojego baniaka.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#273

Post autor: marekmich »

W zasadzie to nic nowego się nie dzieje. Po prostu to jakoś idzie....Kilka pstryków z bliska.

Najbardziej zadowolony jestem z Bacopy purple. Pomimo, że jakiś mega przyrostów nie ma to idzie ładnie i widać, że jej pasuje.
Obrazek

Pilosa też sobie radzi bez problemu, mam chęć na wersję mini, może znów za jakiś czas sobie zakupię.
Obrazek

Erio jak widać bez problemowo. Również pięknie się rozrasta i rozmnaża.
Obrazek

I kolejne erio, ale coś mi się ściemniło :).
Obrazek

Pogo rośnie jak na drożdżach zarówno zwykły jak i red. Może red nie jest wybarwiony jak być powinien.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#274

Post autor: Ziemiojad »

No roślinki ładnie wyglądają. Eriocaulony super.
Zachwalasz nawozy? ;D

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#275

Post autor: marekmich »

Ziemiojad Tak, jeśli coś działa i spisuje się do miesięcy uważam, że warto. Może komuś pomoże mój sposób prowadzenia zbiornika.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#276

Post autor: Ziemiojad »

marekmich
Co cię do nich przekonało?

Ja myślałem o masterline, ale potem wybrałem inne nawozy.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#277

Post autor: marekmich »

Wszystko rośnie bez większych problemów. Cena przyzwoita.
Dodano do tego postu po 1 dniu 19 godzinach 57 minutach 52 sekundach
No i wpadło coś...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#278

Post autor: Hotei »

Piękne akwarium stworzyłeś, jedno z najładniejszych jakie widziałem. Cieszy niesamowicie oczy, gdy się na niego patrzy :viva:
Czytając Twoje wpisy, aż trudno uwierzyć że prowadzenie tak niesamowicie wymagającego zbiornika roślinnego, może nie być skrajnie skomplikowane ???
Fajnie że stworzyłeś takie cudo ... dziś niestety już się nie ogląda takich akwarii, zbyt dużo trzeba poświęcić im uwagi. Dlatego Twoje akwarium roślinne może śmiało konkurować z najładniejszym akwarium morskim. Gdyby u mnie stało, sprzedałbym telewizor :biggrin:

Czy mógłbyś użyczyć mi kilku rad, jak na początku wystartować z akwarium roślinnym ? Jakie testy zakupić, Ile świecić i jaką mocą przy zbiorniku 150x50x35 ?

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#279

Post autor: marekmich »

Hotei Dziękuje za taki słodki komentarz.

Z akwarium roślinnym wszystko zależy jakie rośliny chcesz hodować, jakie efekty osiągnąć, no i najważniejsze parę złotówek trzeba mieć.

Również niezłe efekty można mieć na podłożu jałowym jak i aktywnym. Przy aktywnym wypadałoby mieć ro+mineralizator. To kombinowanie z kranówką, mieszanie ro+kranovit nie jest wskazane. A takie stosowanie to proszenie się o kłopoty. Przy aktywnym testowanie i tak nic nie da, stosując się do zaleceń producentów utrzymamy w miarę odpowiednie parametry.

Mi testy zostały z poprzedniego akwa, są już po terminie więc nie wiem czy pokazują co trzeba. Ale ja praktycznie nie testuje. Doświadczenie mam ze świetlówkami. Kiedyś startowałem od 0,6W/l, teraz mam ok 1,3W/l.

W akwarium syna i żony robiłem belkę led na podstawie kalkulatora leleszka z allegro. Niby działa. Ale w kwestii led ja nie doradzę. Są mądrzejsze głowy i tu nie chcę nikomu wchodzić butami.

Świecenie ja zawsze zaczynam od połowy mocy i połowy czasy przez pierwsze 2-3 tygodnie. Tak samo jak z nawożeniem na starcie na podłożu aktywnym.

Po pierwszym dniu po posadzeniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#280

Post autor: Dzik »

Xyris super . Bardzo ciekawa roslina . Od kiedy zaczalem przygode z in-vitro , nie chce innych . Wszystkie sie przyjmuja i rosna jak na drozdzah mimo ,ze warunki dosc spartanskie u mnie . :rock:
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#281

Post autor: Hotei »

Twoje akwarium jest jak muzeum roślin ... jest świetną okazją, aby zobaczyć dany gatunek realnie wybarwiony u pasjonata akwarystyki :wink:
Powinieneś pracować w fachowym zagranicznym czasopiśmie dla akwarystów. Zdjęcia robisz ostre, co przy foceniu przez szybę, łatwe nie jest. Robiłem lustrzanką fotki krewetkom setki razy, nie jest to całkiem proste. Piękne rośliny, soczysta zieleń i ta żywa czerwień ... nie dziw się więc że chwalę. Z przyjemnością tu zaglądam od od pół roku. I w sumie nie dziwie się, że zarażasz innych ;) Oby więcej osób, poszło w Twoje ślady.
Zbiornik jaki masz u siebie, to pamiętam w zagranicznych gazetach podziwialiśmy lata temu. Był zawsze w naszych heh odległych marzeniach ;) Do tego u Ciebie bogactwo w gatunki obsady. Dla wielu mistrzostwo, nie do podrobienia. Faktycznie jesteś ... kolekcjonerem :biggrin:

Dziękuję za poradę, wsparcie ... trochę jak u lekarza przez net, tylko płacić nie trzeba :-D
U siebie najbardziej zależy mi, na jednej roślinie ... Rotali macrandra.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#282

Post autor: marekmich »

Nie no nie przesadzajmy, po prostu udało się wstrzelić i jakoś to idzie. Oczywoście nie każda roślina jest idealna, choćby również macrandra. Pierwsze miesiące była piękna, czy to zwykła, czy mini. Teraz coś im nie pasuje....Nie wiem co nie wnikam. Jak nie chce rosnąć to zastąpię. Jest masa doświadczonych akwarystów, ja to nie dorastam do pięt.

Zdjęcia kiedyś robiłem starym d90+18-105, zenit, stałka 50 1.8.
Od tego roku eos r+kitowiec+stałka 50 Więc to żadna rewelacja. Ja też 10-15 lat temu marzyłem o baniakach jakie mieli ludzie z forum holenderskiego itp. Ale życie pisało inne scenariusze bo były rzeczy ważne i ważniejsze aż nadszedł czas na likwidację 5 baniaków. Jak już się ustatkowaliśmy z budową, można było pozwolić sobie na szaleństwo i w tym momencie mamy 7 baniaków. A jest pomysł aby postawić 8 w garażu.

Szczerze to ja mam mało czasu na siedzenie na forach i pisanie i radzenie. Czasami coś skrobnę, wrzucę zdjęcie i to wszystko. Dom, dzieci i dyżury zajmują dużo czasu. Więc na klikanie nie ma czasu.
Dodano do tego postu po 12 godzinach 53 sekundach
Dzik U Ciebie może łatwiej jest o invitro i coś ciekawego. Niestety u nas jest ubogo. A niestety wielu ciekawych i rzadkich roślin dostać to szukanie igły.... . Ja z invitro mam odmienne zdanie. Słabo to wyglądało i dla mnie szkoda wywalać kasę. Wolę kupować sadzonki od sprawdzonych osób, które trzymają na podobnych parametrach.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#283

Post autor: Hotei »

Xyris faktycznie piękny, oby go tylko nie zauroczyć :języczek:
Ja osobiście uważam, że są ludzie którzy mają lub nie, rękę i pojęcie do akwarystyki w genach :biggrin:
Co do focenia ... mój ojciec był fotografem pasjonatem i tak zarabiał przez pewien okres czasu. Pewnego razu, zabrał na sesję mojego brata z ruską Smieną 8. Ustawił obiektyw i brat sobie cykał, jednocześnie wykonał zdjęcia również swoim sprzętem, czyli Praktica + profesjonalny obiektyw. Po wywołaniu filmu brata i zrobieniu odbitek, jakość zdjęć była tak dobra, że już nie wywoływał swojego filmu. Czyli jak widzisz najważniejszy jest nadal człowiek, za nim idzie sprzęt :P

Popatrz jaką ciekawą aranżację ktoś stworzył ...

Obrazek
Dodano do tego postu po 7 dniach 15 godzinach 16 minutach 41 sekundach
Obserwując teraz rośliny w moim zbiorniku, śledząc ich wybarwianie, przemianę z formy emersyjnej w wodną, zaczynam rozumieć, czym się kierujesz dosadzając cały czas nowe gatunki.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#284

Post autor: marekmich »

Ano takie życie.....Ja mam jeszcze takie zabytki, ale trzeba zrobić serwis..
Obrazek


Ano czasami ktoś coś stworzy, ale jak idzie mania sprowadzania roślin to niestety cały aranż bierze w..... .
Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#285

Post autor: marioelcamino »

Zdjęć nie pokazuje.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#286

Post autor: Hotei »

W tych "zabytkowych" konstrukcjach najważniejszy jest obiektyw, na tamte czasy to były świetne aparaty. Do dziś ludzie kombinują, jak zaadoptować stary dobry obiektyw do lustrzanki ;) Mój ojciec, miał oczywiście Zenita. W dobrych rękach to było coś.

Mnie tam Twoja polityka aranżacji zbiornika zachwyca, dobrze docenić, pochwalić ciekawe rozwiązania. Jak zmieściłeś tyle gatunków nie wiem, ale mógłbyś wrzucić nowe fotki, Twój zbiornik cały czas się zmienia :OK:
Marcandra mi się przyjęła na razie jest ok, tyle że nie jest wybarwiona na czerwono jak Twoja, czy to nie jest Marcandra Green ?

Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#287

Post autor: Ziemiojad »

marekmich
Kupiłbyś ponownie to podłoże co masz czy celowałbyś w inne?

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#288

Post autor: marekmich »

marioelcamino
U mnie widzę zdjęcia. Nie wiem jak inni.

Hotei
Pod Nikona mam adapter pod m42. Ale od tamtego roku używam bezlusterkowca i jak na razie nie bawiłem się w adaptery.
Ta Twoja roślina to macrandra green. Też bardzo ładnie wygląda, natomiast rer to już jest zjawiskowa.

Ziemiojad
Pozostałbym z tym podłożem. Nie widzę w nim problemów.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#289

Post autor: Hotei »

Dziękuję Marku

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#290

Post autor: marekmich »

Może coś wrzucę na dniach. Ostatnio mam mało czasu....a pogoda się zrobiła i trzeba ogarnąć ogródek jak nie zajmuje się dzieciakami. A niestety ostatnie miesiące to problemy wydajnościowe i psychiczne do podjęcia się jakiejkolwiek roboty.... Totalna niemoc. Nawet w kwestii akwarii.
Dodano do tego postu po 15 dniach 22 godzinach 32 minutach 53 sekundach
W sumie jak pisałem brak czasu na opiekę nad baniakiem.
Obrazek
Dodano do tego postu po 6 dniach 5 godzinach 14 minutach 59 sekundach
No i musiałem....Ale się obijałem i browara 6pak spijałem.
Obrazek
Tera podmiana
Obrazek
I suszymy ziele do palenia. 35l w sumie.
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#291

Post autor: Dzik »

Nom ….wody jakby mniej .

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#292

Post autor: marekmich »

No bo jeszcze się nie nakapała do baniaka :co: . Kilka godzin zejdzie.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#293

Post autor: Dzik »

Kilka godzin ? To czym ,jak , w jaki sposob ? :shock: :shock: :faint:

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#294

Post autor: marekmich »

Do baniaka leci ro bezpośrednio z filtra. Membrana 150 i ciśnienie w sieci ok 5-6bar schodzi z napełnieniem. A że jest ok 250litrow do wlania schodzi się.
Nie chcę mi się bawić w beczki i lanie. Po to mam wszystko pod szafka aby nie kombinować.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#295

Post autor: Dzik »

Ja mam ro Merlin pod zlewem w kuchni 2700l/dobe

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#296

Post autor: marekmich »

Dla domu mam stację zmiękczającą. A pod baniakiem wystarczy mi ro jakie mam. Kilka godzin i mam podmiankę zrobioną. Bez noszenia wiader, ciągania przewodów itp.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#297

Post autor: Hotei »

marekmich pisze: pn maja 23, 2022 9:22 pm Do baniaka leci ro bezpośrednio z filtra. Membrana 150 i ciśnienie w sieci ok 5-6bar schodzi z napełnieniem. A że jest ok 250litrow do wlania schodzi się.
Nie chcę mi się bawić w beczki i lanie. Po to mam wszystko pod szafka aby nie kombinować.
Czyli nie masz pompy Ro ?
U mnie pompa leży w piwnicy, za szybko się wiadra przepełniały ;) Teraz mam czas na wszystko, nastawiam 75 minut na budziku i jeszcze mam zapas aby podstawić kolejne wiadro. Miałem kiedyś beczkę, ale teraz to po co.

Zbiornik przed przycinką rewelacja, opad szczęki w porywie natychmiastowym :OK:
Po przycince zawsze inaczej to wygląda. Kurcze mam zbyt niskie akwarium, a zbyt szybko rosną.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#298

Post autor: marekmich »

Nie, nie mam. Mam całkiem niezłe ciśnienie w wodociągu, ok 5-6 bar.

Dzięki, ale teraz nie ma czasu na układ roślin. Stąd szybka 5h akcja rwanie i sadzenie. Zapewne aranż pojawi się w okresie zimowym dopiero. Jeśli wszystko będzie ok i będzie czas.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#299

Post autor: Hotei »

marekmich pisze: śr maja 25, 2022 8:31 pm szybka 5h akcja rwanie i sadzenie
5 godzin ??? Masz Marku nieziemską cierpliwość, fajnie że znajdujesz jeszcze czas, aby coś napisać na forum. Takie akwarium, to spore wyzwanie ... 5 godzin ? :co:
Dodano do tego postu po 3 minutach 50 sekundach
Obrazek

Rewelacyjna aranżacja, a w powiększeniu (klik) wygląda jeszcze lepiej. Wybacz, ale zabrakło mi tym razem słów.

Autor
marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#300

Post autor: marekmich »

Kilka miesięcy temu zeszło się 2 dni. Pierwszy dzień to rwanie wybieranie najładniejszych sadzonek. Segregacja. Odmulanie i pozwolenie aby woda się wyklarowała. Kolejny dzień to sadzenie. Może jak będzie więcej czasu i chęci będzie poprawa układu. Na pewno następne grube porządki to rwanie, odmulanie i sadzenie.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Nowy projekt w nowym domu 624l

#301

Post autor: Hotei »

Czytałem na grupie na fb wpisy Twojej żony. Kibicuje Ci ostro i widać, że to Wasza wspólna pasja. Moja żona ma szklarnie, narzeka teraz, że sadzonki jeszcze nie dojechały, głównie różne gatunki pomidorów malinowych. Zima nie chciała odejść, pewnie mają z tego powodu obsuwę. Postawiłem jej szklarnię 10 m x 5 m. Ma swój emersyjny zbiornik :biggrin: Pomidory podlewane często wodą z krewetkarii i zasilane peletem Ada, które mi zostały :biggrin:
Smak powala na kolana, niczym nie ustępują tym z Włoch, gdzie jest przecież sporo słońca.

Wracając do akwarystyki, czy jest mi potrzebny filtr kubłowy, czy te 3 kaskady które mam, 2 x fzn-2 i 1 fzn-3 wystarczą ?
P. Marcela ma w swoim zbiorniku, aż 2 kubły ...
ODPOWIEDZ