Żabienica amazońska/blehera - uprawa

ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#1

Post autor: Zbyszek »

Postanowiłem podjąć kolejną próbę uprawy żabienicy amazońskiej i ż. blehera. Dodam, że mam już za sobą wiele takich prób - niestety wszystkie kończyły się niepowodzeniem - rośliny zawsze marniały i nigdy nie udało mi się utrzymać ich przy życiu dłużej niż kilka tygodni. W związku z tym mam prośbę o udzielenie mi wskazówek co i jak zrobić aby w/w rośliny uprawiać.

Do dyspozycji mam:
- zbiornik o wymiarach: 120 x 35 x 50(h) cm,
- oświetlenie (obecne): żarówki ledowe 4 szt x 5W, światło zimne,
- podłoże: żwir zwykły, bez żadnych dodatków o granulacji 2-5 mm lub 2 mm,
- woda: ph 7,8, GH 4, KH 10,
- grzałka 200W,
- filtr fluval 304, wkłady gąbkowe,
- żabienica amazońska: 7 sadzonek wielkości 30 cm,
- żabienica blehera: 3 sadzonki wielkości 30 cm (wszystkie rośliny pochodzą z uprawy podwodnej).

Pytania:
1. Jakie oświetlenie? Domyślam się, że obecne jest za słabe. Są to zwykłe (chińskie) ledowe żarówki halogenowe. Czy wystarczy zamontować dodatkowe żarówki (najłatwiejsza opcja dla mnie), czy w ogóle takie oświetlenie się nie nadaje?
2. Podłoże: czy może być w/w żwir o granulacji 2-5 mm? - najłatwiejsza opcja dla mnie.
3. Czy konieczne będzie stosowanie nawozów? Najwygodniejszą formą dla mnie było by zastosowanie nawozów o przedłużonym działaniu - czytałem o umieszczaniu pod korzeniami roślin kulek gliniano-torfowych i pałeczek nawozowych dla roślin doniczkowych - czy taka opcja jest możliwa?

Chciałbym abyście mi poradzili jak przygotować akwarium i jak się z nim obchodzić aby rosły w nim żabienice.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#2

Post autor: DanielP »

Kulki gliniano- torfowe i pałeczki nawozowe na pewno nie zaszkodzą a pomogą:-)U mnie są pod każdą rośliną. Choć powszechnie uważa się,że jest to roślina mało wymagająca to w moim przypadku bywało z nią różnie. Czasem roślina szybko marniała a czasem pięknie rośła a następnie z niewiadomych mi przyczyn wzrost zatrzymywał się. Z moich ostatnich doświadczeń wynika, iż ważniejsze dla niej są nawozy (pałeczki, kulki) niż oświetlenie. Uważam tak ponieważ w ostatnio zakładanym przeze mnie zbiorniku, roślina mimo standardowego i słabego oświetlenia oraz wysokości zbiornika 70 cm przy zastosowaniu żyznego podłoża tj piasku, ziemii ogrodowej oraz pałeczek nawozowych i kulek gliniano- torfowych urosła jak szalona. Ciekaw jestem waszych uwag i chętnie poczekam na rozwój wątku.
Ostatnio zmieniony ndz lut 03, 2019 11:01 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#3

Post autor: aquilamp »

Kilka lat miałem te rośliny w akwarium. Jeśli chodzi o światło to żabienice są mało wymagające. W 126l miałem fabryczne świetlówkowe oświetlenie. Roślina te mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, więc większość składników pobierają z podłoża. Moje podłoże było dość stare, więc nie miałem potrzeby jego wzbogacania. Jedynie z odmulania zrezygnowałem. Rośliny rosły, nowe sadzonki wypuszczaly regularnie. Przy restarcie jak je usuwałem to system korzenny opanował całe dno. Na tym inne rośliny mocno cierpiały. Jedynie anubiasy i bolbitysy jakiś dawały sobie radę.

Na twoim miejscu dołożył bym jakąś standardową belkę Led, zaprojektowana dla akwarystyki. Dodatkowe 20 wat w zupełności wystarczy. Jeśli masz nowe podłoże to wystarczy jak dołożysz kulki gliniano torfowe.

Wysłane z mojego F3311 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#4

Post autor: Tygrys »

aquilamp pisze: ndz lut 03, 2019 11:05 am Kilka lat miałem te rośliny w akwarium. Jeśli chodzi o światło to żabienice są mało wymagające. W 126l miałem fabryczne świetlówkowe oświetlenie. Roślina te mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, więc większość składników pobierają z podłoża. Moje podłoże było dość stare, więc nie miałem potrzeby jego wzbogacania. Jedynie z odmulania zrezygnowałem. Rośliny rosły, nowe sadzonki wypuszczaly regularnie. Przy restarcie jak je usuwałem to system korzenny opanował całe dno. Na tym inne rośliny mocno cierpiały. Jedynie anubiasy i bolbitysy jakiś dawały sobie radę.
to dlaczeho umnie niema zaszczepek żabienicy,jest od 3 lat,podłożu są kulki gt i pałki nawozowe,dodatkowo dostają codziennie żelazo 10ml.i Zero zaszczepek i i górę wogule nie idzie tylko na boki liście,belka led 32 wat sunny ,natomiast inne rośliny szaleją
zawieszony profil
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#5

Post autor: mariom222 »

Zbyszek pisze: ndz lut 03, 2019 10:38 am jak przygotować akwarium i jak się z nim obchodzić aby rosły w nim żabienice.
też miałem amazonkę w dwóch zbiornikach i też z oświetleniem na żarówkach,
światło tak słabe że oprócz kryptokoryn i żabienic nic tam nie chciało rosnąć,

wydaje mi się że rosła (do monstrualnych rozmiarów) ze względu na podłoże które miała
ziemia, torf, glina plus trochę piasku,

gdybyś kiedyś był w okolicy mogę przygotować z 10l takiego podłoża na próbę

kompletnie też nic przy nich nie robiłem, czasem ciachnąłem przy samym dnie jakiegoś liścia jak mnie wkurzał
ale to tylko pogarszało sprawę bo zaczęły rozłazić się na boki :hmm:
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#6

Post autor: aquilamp »

Tygrys pisze:
aquilamp pisze: ndz lut 03, 2019 11:05 am Kilka lat miałem te rośliny w akwarium. Jeśli chodzi o światło to żabienice są mało wymagające. W 126l miałem fabryczne świetlówkowe oświetlenie. Roślina te mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, więc większość składników pobierają z podłoża. Moje podłoże było dość stare, więc nie miałem potrzeby jego wzbogacania. Jedynie z odmulania zrezygnowałem. Rośliny rosły, nowe sadzonki wypuszczaly regularnie. Przy restarcie jak je usuwałem to system korzenny opanował całe dno. Na tym inne rośliny mocno cierpiały. Jedynie anubiasy i bolbitysy jakiś dawały sobie radę.
to dlaczeho umnie niema zaszczepek żabienicy,jest od 3 lat,podłożu są kulki gt i pałki nawozowe,dodatkowo dostają codziennie żelazo 10ml.i Zero zaszczepek i i górę wogule nie idzie tylko na boki liście,belka led 32 wat sunny ,natomiast inne rośliny szaleją
Może zbyt często przesadzałeś rośliny. Żabienice nie lubią grzebania w podłożu.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#7

Post autor: Tygrys »

Nieruszal em je od 3lat,jest tym samym miejscu.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#8

Post autor: Karat »

Podłoże to podstawa, światło ma już mniejsze znaczenie.
Co do sadzonek to u mnie było tak, że jak już wypuszczała to jeden pęd za drugim. Teraz od dłuższego czasu cisza, więc pewnie musi do tego...dojrzeć, a później się zregenerować.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#9

Post autor: Zbyszek »

Dzięki za zainteresowanie moim tematem.
Mam zamiar zrobić tak:
Oświetlenie zostawić obecne - ledowe żarówki halogenowe 4 x 5W, ewentualnie założę mocniejsze - 7 lub 10W.
Podłoże żwir granulacji 2-5 mm, do tego zamówiłem kulki nawozowe - glina, torf namoczone w nawozach i pałeczki nawozowe "Orchidea" - wyczytałem, że takie są dobre do celów akwarystycznych.
Jakie ilości zastosować kulek i pałeczek nawozowych?

Co o tym myślicie?

Zastanawiam się jeszcze nad zastosowaniem
mariom222 pisze: ndz lut 03, 2019 3:31 pm ziemia, torf, glina plus trochę piasku,
Wszystkie te składniki mam dostępne - znajdą się bez problemu w piwnicy :).
Dodano do tego postu po 1 dniu 20 godzinach 8 minutach 14 sekundach
Zbyszek pisze: pn lut 04, 2019 11:13 am Jakie ilości zastosować kulek i pałeczek nawozowych?
Nikt nie stosuje kulek gliniano-torfowych ani pałeczek nawozowych? Naprawdę na tylu akwarystów na forum nie ma osoby, która ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Czy po prostu forum Fawa już osiągnęło takie dno, że wszyscy mający jakieś pojęcie o akwarystyce przestali tu zaglądać?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#10

Post autor: Komarowa »

Zbyszek, nikt nie powie Tobie tego dokładnie :) ponieważ gęstość "sadzenia " kulek i pałeczek zależy od proporcji zawartych w nich składników.
Każdy producent podaje bardzo dokładne instrukcje odnośnie stosowania swojego produktu. Znajdziesz je na opakowaniu.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#11

Post autor: Zbyszek »

Komarowa pisze: śr lut 06, 2019 7:25 am Zbyszek, nikt nie powie Tobie tego dokładnie :) ponieważ gęstość "sadzenia " kulek i pałeczek zależy od proporcji zawartych w nich składników.
Każdy producent podaje bardzo dokładne instrukcje odnośnie stosowania swojego produktu. Znajdziesz je na opakowaniu.
Nikt mi tego nie powie bo się nikomu nie chce odpowiedzieć. Wystarczy trochę dobrej woli i chęci pomocy innemu i można napisać: ja używałem kulek firmy "X", umieściłem po "Y" sztuk pod każdą sadzonką wielkości około "Z" i z moich obserwacji wynika, że: ...... Co do instrukcji, to wiem jakie są zalecenia producenta, ale dla mnie zdecydowanie ważniejsze są doświadczenia akwarystów - zresztą jakby wszyscy mieli bazować tylko na instrukcjach producentów to jakie racje bytu miałyby fora internetowe - żeby sobie pożartować, popisać głupoty nie związane z tematyką forum, a jeśli pojawią się ciekawe tematy to zaraz je zniszczyć głupawymi żarcikami lub kłótniami - tak jak to ma miejsce na Naszym forum? Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale jak to jest, że: na konkretne pytanie związane z tematyką forum jest 1-2 odpowiedzi a w tematach nie mających nic wspólnego z akwarystyką tych odpowiedzi jest 20 - może czas zmienić profil tego forum?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Żabienica amazońska/blehera - uprawa

#12

Post autor: DanielP »

Pisałem już wyżej o uprawie żabienice w zbiorniku, który zakładałem u mojego znajomego. Zastosowałem tam ziemie uniwersalną z marketu oraz zwykłe pałeczki nawozowe oraz kulki gliniano-torfowe. Roślina w dwa miesiące urosła około 30 cm. Jej rozmiar i przyrost jak dla mnie jest imponujący. Mam też żabienice w swoich dwóch zbiornikach. W każdym z nich jest sam piasek a w nim kulki. W mniejszym zbiorniku roślina rośnie lepiej tj powoli ale rośnie. Gdy ją sadziłem kilka miesięcy temu miała około 10 cm a teraz ma około 20-25 cm wysokości- oświetlenie to chińska tuba led. W większym zbiorniku roślina ani nie rośnie ani nie maleje, oświetlenie to jedna świetlówka T8-18W. Posadziłem ją około 2 tygodnie temu więc jest to krótki okres. Nigdy nie zwracałem uwagi na to jakiej firmy są kulki, gdyż uważam,że wszystkie mają podobny skład. Co do ilości umieszczanych kulek w podłożu to zawsze robiłem to "na oko" tj wkładałem około 2-4 sztuk pod korzeń i kilka dookoła rośliny tak, aby system korzeniowy, który ma się rozrastać miał z czego czerpać pokarm. Pałeczki jakie stosuję to zwykłe ze sklepu ogrodniczego przeznaczone do uprawy roślin doniczkowych i storczyków.
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lut 06, 2019 9:09 am przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”