Budowa szafki pod akwarium

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#1

Post autor: Samotny77 »

Po kilku latach przerwy postanowiłem wrócić do akwarystyki. Z racji braku kasy i miejsca zamierzam na początek założyć krewetkarium o wymiarach 40x30x40. Akwarium, oświetlenie, filtr czyli praktycznie wszystko już mam. Jest tylko jeden problem gdzie te akwarium ma stanąć. Mam w domu taką oto szafkę, która by się w miarę nadawałaObrazek. Wymiary szafki to 40x36x40 czyli prawie idealna. Jedyny minus jaki mi przeszkadza to jej wysokość 40 cm to za mało, dlatego chce ją trochę zmodyfikować tzn. podnieść. No i tu mam pytanie do bardziej doświadczonych osób jak zrobić to najlepiej?
Myślę, że wysokość 80 cm może nawet 90 cm była by ok, dlatego zamierzam dokupić płytę meblową i wydłużyć szafkę. Przychodzą mi do głowy trzy warianty:
1. Do istniejących boków dokręcam dwa nowe boki o długości 80 lub 90 cm, dorabiam blat, oraz ewentualnie wzmacniam plecy i mam nowa szafkę.
Plusem tego rozwiązania jest to, że w sumie nie wiele roboty, natomiast minusem jest to iż dochodzi po bokach dodatkowo grubość płyty i jak
postawimy akwarium to już tak ładnie to nie wygląda.
2. Do góry blatu dokręcam dodatkowe boki o długości 40 lub 50 cm, dorabiam blat, oraz ewentualnie wzmacniam plecy i mam już gotową szafkę.
Plus w tym rozwiązaniu jest taki, że nie dochodzą żadne dodatkowe cm po bokach przez co postawione akwarium wygląda lepiej, natomiast
minusem tak mi się wydaje stabilność i sposób dokręcenia górnej części boków.
3. Ta opcja jest podobna do drugiej, ale tańsza, bo po zdjęciu górnego blatu szafki dodatkowe boki 40 lub 50 cm dokręcam do istniejących boków,
a górę biorę obecną, oraz ewentualnie wzmacniam plecy i mam gotową szafkę.
Plus jest taki, że wydaje najmniej, bo tylko na dwa boki 40 cm lub 50 cm, ale minus może być taki, że będzie to mało stabilne na łączeniu, chyba że się mylę.
Moje pytanie do bardziej doświadczonych osób brzmi następująco: Którą opcje byście wybrali 1,2, a może 3? Czy wzmocnienie pleców jest konieczne?
Ostatnio zmieniony śr sty 23, 2019 2:37 pm przez Samotny77, łącznie zmieniany 2 razy.

falcon1111
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 24, 2015 11:49 am
Lokalizacja: warszawa, białołęka
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#2

Post autor: falcon1111 »

Moim zdaniem nie warto bawić się w przerabianie bo drożej cię to wyniesie niż myślisz a poza tym jak to coś będzie wyglądać
Lepiej stworzyć coś od podstaw dedykowanego pod konkretne potrzeby pomysł że zaraz pewnie będziesz chciał coś tam wstawić itd,
czasem warto dołożyć te parę groszy a przy tych wymiarach to materiał zamkniesz prawdopodobnie w okolicy 100
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#3

Post autor: Samotny77 »

Może i racja, ale wydawało mi się, że szafka może posłużyć jako wzmocnienie, stabilizacja całości. Wiem, że zrobienie całej szafki to koszt około 100 zł, ale niestety dysponuję póki co połową kwoty, dlatego uznałem, że przeróbka będzie ok.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#4

Post autor: Lech-u »

Postaw po prostu na tej szafce, którą masz.
A kiedyś jak uzbierasz, to zmienisz na większą szafkę i większe akwarium.

U mnie akwaria stoją bezpośrednio na podłodze
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#5

Post autor: mariom222 »

od kilku lat ciągle kupuję jakieś szafki/regały dla lokatorów(ciągle niszczą),
mam to już tak opanowane że w ciągu tygodnia potrafię urządzić kompletnie ze 2-3 mieszkania za grosze

taką pod akwarium na olx można dostać w granicach 40-70zł, czasem trzeba tylko ewentualnie jakieś plecy dorobić

zrobiłem też kiedyś sam dla siebie duży regał na książki, wielkości sporej szafy, kupiłem oklejone płyty na wymiar,
śrubki kleje itp,
regał cenowo wyszedł jakieś dwa razy drożej niż bym kupił nowy w ikei :shock:
Awatar użytkownika

1andy1
Gaduła
Posty: 162
Rejestracja: sob paź 25, 2014 8:10 pm
Telefon: 605203742
Lokalizacja: Tarchomin
Na imię mam: Andrzej
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#6

Post autor: 1andy1 »

Nie kupujcie mebli w ikea, wiem bo pracuję w ikea w reklamacjach.
Ścianki mebli, szaf robione są z tektury, na tzw.plaster miodu a to tandeta najgorsza.
Nie mówcie nikomu że ja tak sądzę bo jeszcze z roboty wylecę. :zawstydzony:
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#7

Post autor: Samotny77 »

Od kilku dni przeszukuje olx w poszukiwaniu czegoś odpowiedniego, ale na razie nic nie trafiłem, bo albo cena za wysoka, albo rozmiary nie te, albo kolor nie odpowiedni, bo większość mebli w kolorze dąb sonoma. Na tym co mam raczej na razie nie postawie, więc jak w ciągu kilku dni niczego nie trafię to chyba sam coś zrobię od podstaw.
Awatar użytkownika

Darek735
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: sob sie 13, 2016 1:20 pm
Telefon: +48607561205
Lokalizacja: Warszawa,Bemowo,YelonkY
Na imię mam: Dariusz
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#8

Post autor: Darek735 »

Powiem tak.Robiłem komodę ,w twoim odcieniu-Dąb Sonoma.Stelaż aluminiowy.Obudowa-zwykle dechy paździor,i zakup tapety samoprzylepnej w odcieniu-wzorze -Dąb Sonoma i bajka.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#9

Post autor: Samotny77 »

Jestem winny wyjaśnienie, bo w końcu założyłem temat. Otóż zamówiłem już płyty meblowe na wymiar i sam będę robił szafkę. Co prawda stanęło na białym kolorze (tańsza płyta), ale też będzie ok.
Awatar użytkownika

1andy1
Gaduła
Posty: 162
Rejestracja: sob paź 25, 2014 8:10 pm
Telefon: 605203742
Lokalizacja: Tarchomin
Na imię mam: Andrzej
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#10

Post autor: 1andy1 »

To zaoszczędzisz 5 zł/m2, nie warto było coś wybrać z kolekcji?
Hurtownie mają ogromny wybór dekorów. :bęc:
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#11

Post autor: Samotny77 »

Dobra koloru już nie zmienię. Dzisiaj wszystko przytachałem do domu. Wszystko pomierzone, tylko zastanawiam się nad sposobem łączenia? Wiadomo konfirmaty najszybciej, ale też najmniej estetycznie. Zastanawiam się nad złączem mimośrodowym, mimo iż roboty sporo to na pewno estetyka dużo lepsza. A może wystarczą same kołki?
Dodano do tego postu po 9 dniach 18 godzinach 38 minutach 45 sekundach
No i oto szafeczka gotowa :). Pierwsza w życiu, więc mogło być lepiej, ale tragedii też nie ma ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Budowa szafki pod akwarium

#12

Post autor: Komarowa »

:oklaski:
Zostawiłeś sobie jakieś otwory w " plecach " szafki ?
Na przewody i inne cuda ?
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#13

Post autor: Samotny77 »

Czekam na odpowiednie wiertło do otworów, bo w moim skromnym zestawie zabrakło, ale jak tylko pożyczę to otwór się pojawi :)

faster666
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: czw lut 14, 2019 10:36 pm
Lokalizacja: WARSZAWA
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#14

Post autor: faster666 »

Całkiem spoko ci to wyszło jak na pierwszy raz ;) w co nie wierzę :). Ja w ogóle do takich prac mam dwie lewe ręce :D
Ostatnio zmieniony czw lut 14, 2019 10:48 pm przez faster666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Budowa szafki pod akwarium

#15

Post autor: Samotny77 »

faster666 pisze: czw lut 14, 2019 10:42 pm Całkiem spoko ci to wyszło jak na pierwszy raz w co nie wierzę
Dzięki.
ODPOWIEDZ