[112] Malawi - pytania początkującego

ODPOWIEDZ

Autor
krzysztof1990
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 07, 2018 7:53 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Na imię mam: Krzysztof

[112] Malawi - pytania początkującego

#1

Post autor: krzysztof1990 »

Witam wszystkich! W najbliższym czasie planuję start swojego pierwszego akwarium. Mimo sporej dawki lektury mam do Was kilka istotnych pytań... Otóż mam w posiadaniu zbiornik profilowany 112l... Planuje w nim posiadać pyszczaki saulosi.

1. Ile ryb mogę trzymać w tym akwarium by ryby czuły się dość komfortowo?
2. Chciałbym mimo wszystko posiadać w akwarium lekką roślinność 'przymocowaną' do kamieni. Jakie oświetlenie muszę kupić? Mam w pokrywie możliwość montażu 2 świetlówek (590mm), póki co mam jedną 18W Day Light 6500 Juwela. Jaką musiałbym kupić drugą? Czy koniecznie musiałbym dołożyć kolejne 2? Jeśli tak to czy istnieją jakieś gotowe zestawy do dopięcia w pokrywę bez wielkiego majsterkowania?
3. Jaki filtr proponujecie? Myślałem nad Unimax 250 + jakiś mały wewnętrzny...?

To tyle póki co. Z góry dziękuję za odpowiedź! 
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#2

Post autor: Tygrys »

Filtr kubelek toveheim 2217 i eheim pik up60.Rosliny to anubias na korzeniu i lotos czerwony.
zawieszony profil

Psyho

[112] Malawi - pytania początkującego

#3

Post autor: Psyho »

krzysztof1990 pisze: wt maja 08, 2018 9:20 pm112l... Planuje w nim posiadać pyszczaki saulosi.
Malawi w 112 litrach uważam za błąd.To zbyt mały zbiornik.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Tygrys pisze: wt maja 08, 2018 9:25 pmRosliny to anubias na korzeniu i lotos czerwony.
Tygrysie, proponujesz Lotosa do Malawi???
112 litrów można "opędzić" samym zewnętrznym.
Być może i ten Unimax się sprawdzi.
Z Eheimów to wystarczy 2215
Ale Kolega Psyho ma rację, troszeczkę małe te szkiełko na Malawi.
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#5

Post autor: DanielP »

Zgodze się w zupełności z marcinzabki29. Wymieniony lotos i malawi to dwa przeciwne kierunki.
Ostatnio zmieniony wt maja 08, 2018 11:22 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#6

Post autor: Tygrys »

Ale to aftyka,ale jeśli to nie będzie scisly biotop ,to czemu nie może byc.Fakt dno dla pyszczakow to 80x50,ty masz 86x36,on za wąski to tego profil.
zawieszony profil

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#7

Post autor: Karolus »

Sam jestem na świeżo po zakładaniu malawi, więc pewne "obserwacje" mam na świeżo w pamięci, więc po kolei

Zbiornik - 112 mało, tym bardziej że jeśli piszesz profilowany, to jeśli nie jest to jakiś robiony na zamówienie, a typowa 80tka, to ma on 102 a nie 112L. Tyle że nawet na forum malawi ludzie "dopuszczają" warunkowo taki zbiornik, tyle że więcej niż harem 1+3 to tam raczej nie wpuszczaj (mimo że przy małych rybkach będzie kusiło, zwłaszcza jak naoglądasz się w necie zbiorników :))

Światło - W malawi światło jest mało ważne, te rybki w zasadzie mogłyby nie mieć światła (znowu podeprę się forum malawi - "światło w malawi jest dla nas nie dla rybek"). Ogólnie polecana jest mieszanka RGB (lub samych R i B) z dodatkiem białego o wysokiej temperaturze barwnej (9-11K).
Myślę że na 112L wystarczy 6RGB i 6-8białych (a i to pewnie warto by zaopatrzyć się w regulator pozwalający zapanować na jasnością światła). Jeśli nie chcesz bawić się samemu w robienie oświetlenia, to myślę że na początku to co, masz to świat i ludzie. Pamiętaj też że w przeciwieństwie do innych zbiorników, w malawi glony, zwłaszcza zielone, są pożądane (rybole bardzo je lubią), podobno światło R/B sprzyja rozwojowi zielonych. Druga sprawa że światło należałoby dobrać do rybek, inna barwa światła uwydatnia kolory żółte/czerwone a inna niebieskie

Filtr - Unimaxa 250 mam w swoim ogólnym i jak najbardziej polecam (dosłownie bezgłośny i wydajny), spokojnie ci wystarczy, zwłaszcza na start przy małych rybkach, oczywiście na wejściu musi być prefiltr, albo eheima na zasysie (tylko wymieniasz gąbki na watę), ale najlepiej prefiltr w kubełku (HW-602 lub lepiej HW-603), przy prefiltrze w kubełku oszczędzisz miejsce w zbiorniku, no i nie używaj deszczownicy, skieruj tylko wylot wody ku powierzchni. Potem zobaczysz jak będzie, może jakiś mały falownik, ale myślę że wystarczy sam filtr. Prefiltr w kubełku zewnętrznym pozwoli ci jeszcze na dołożenie złożą purolite (oczywiście po dojrzeniu akwarium), a to pozwoli ci bezboleśnie obniżyć poziom NO3, a co za tym idzie zmniejszyć częstotliwość/ilość podmian wody.

Rośliny - u mnie anubiasy i kryptokoryna wąskolistna rosną całkiem całkiem, a pyszczaki ich nie konsumują, natomiast mikrozorium nie przetrwało ;)

Nic nie piszesz o planowanym podłożu i wystroju, więc zakładam że wiesz o tym ale mimo to wspomnę tu o tym :) Malawi mbuna to kamienie, kamienie a potem jeszcze trochę kamieni, a do tego piasek ;p polecam serpentynit a do tego zwykły piasek do piaskownicy lub budowlany (dobrze sprawdza się kreisell), na 112L kupiłbym jakieś 30-40kg kamieni i koło 15kg piachu, oczywiście na dno szkła jakaś podkładka (plexi, PVC spienione, podkład pod panele itp, nie polecam styropianu bo wcześniej czy później będziesz miał wygryzione przez pysie kuleczki styropianu pływające po powierzchni).

To chyba tyle co przychodzi mi do głowy tak na szybko, jakby co to pytaj :)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
krzysztof1990
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 07, 2018 7:53 am
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Na imię mam: Krzysztof

[112] Malawi - pytania początkującego

#8

Post autor: krzysztof1990 »

Zdaję sobie sprawę, że ta pojemność to absolutne minimum jak i nawet za małe, lecz cóż... uparłem się.

Proszę doradźcie w kwestii filtracji bo tutaj jestem zielony. Czy sam Unimax 250 by wystarczył a jeśli tak to czy wystarczą te wkłady oryginalne czy należałoby coś podmienić? A jeśli by nie starczył to jaki wewnętrzny byłby mile widziany? Może lepszy ten Eheim 2215?

Lub czy możnaby kupić jakiś kubełek pełniący oba zadania? Chodzi o finanse... :)

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

[112] Malawi - pytania początkującego

#9

Post autor: Karolus »

W zasadzie jeden filtr w malawi to za mało, ale....
Twój zbiornik to tylko 100tka, moim zdaniem jak pisałem wyżej ten unimax z prefiltrem wystarczy (ja w 240L mam tylko ikole 600 i jak na razie NO3 utrzymuje się na poziomie 15-20 przy podmianach ~30L tygodniowo, a rybek mam dosyć dużo nawet biorąc poprawkę na to że to maluchy). Ja bym na początek nic więcej nie dawał, zobaczysz jak będzie wyglądała sytuacja i potem skorygujesz filtrację. Jako biolog unimax spokojnie da radę, jako mechanik prefiltr na wejściu też sprawuje sie bardzo dobrze, a jeśli stwierdzisz że masz za słaby ruch wody to albo dokupisz falownik, albo będziesz zbierał "prezent" od pyśków odkurzaczem :D
Z racji na mały zbiornik starałbym się ograniczyć ilość sprzętu w środku (pomyśl może o grzałce przepływowej).

Jeśli chodzi o wkłady to na start nie dawaj zeolitu, moim zdaniem z racji tego że pochłania amoniak i związki azotowe, utrudnia start zbiornika, a po drugie grozi ci w pewnym momencie skok NO3 (jak wyczerpią się możliwości pochłaniania przez zeolit). Ponieważ z unimaxem dostaniesz ceramikę, zeolit, gąbki i watę to rozłożyłbym ceramikę an dwa kosze, a zeolit odłożył do ewentualnego późniejszego wykorzystania, gąbki i watę oczywiście wkładasz. Ewentualnie jeśli chcesz lepsze medium to zamień oryginalną ceramikę na 0,5L matrixa (ale nie wiem czy warto)

PS. Nie wiem czy warto pytać dokładnie o to samo na dwóch różnych forach ;p zdecyduj się któremu bardziej będziesz ufał, bo odpowiedzi wcale nie muszą być tożsame i mogą tylko wprowadzić większy zamęt :)
Ostatnio zmieniony śr maja 09, 2018 10:22 am przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka - Malawi. Tanganika i Wiktoria”