WITAM ?

W tym dziale możesz poruszać różne sprawy, niekoniecznie związane z akwarystyką. Pisz o wszystkim i o niczym.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

WITAM ?

#1

Post autor: Miro »

Witam, co sądzicie o słowie [formie powitania] " WITAM " ?
http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/now ... spartandhp" onclick="window.open(this.href);return false;

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

WITAM ?

#2

Post autor: Dejw »

Ja od jakiegoś czasu w mailach używam zwrotu "Dzień dobry" lub "Dzień dobry Pani/Panie X".
Kiedyś używałem "Witam", ale trafiłem gdzieś na artykuł podobny do tego: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... rects=true" onclick="window.open(this.href);return false;" (może nawet to ten), przemówił do mnie i zmieniłem nawyk.

-- środa, 23 listopada 2016, 14:03 --

Tutaj też ciekawy artykuł:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak-za ... ;9799.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Re: WITAM ?

#3

Post autor: vatazhka »

Stosowane w e-mailach nie razi mnie. Fakt, że zaadaptowano je do tego celu świadczy o tym, że nie istniała forma adekwatna dla tego środka komunikacji.

Wydaje mi się także, że przeszkadzać zaczęło tym, którzy uczestniczą w facebookowych łańcuszkokampaniom przeciwko tej formie powitania.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

WITAM ?

#4

Post autor: radmac »

Dejw pisze:Ja od jakiegoś czasu w mailach używam zwrotu "Dzień dobry" lub "Dzień dobry Pani/Panie X".
Ja też... aaaleeee... stety/niestety - język jest żywy i pewne sformułowania, kiedyś uznawane za lapsusy językowe itp, stają się normą.
Co z tego, że słowo "strasznie" powinno się kojarzyć bardziej z cmentarzem w nocy, powiedzenie "strasznie mi się coś podoba" ma zupełnie inny sens.
Kiedyś dostałem burę, bo powiedziałem "zajebisty" w którejś tam klasie podstawówki... a teraz? Za nic mamy, że wywodzi się to od rosyjskiego, bardzo wulgarnego "jebat"?
A kto nie powiedział nigdy "po najmniejszej linii oporu" kiedy powinno być "po linii najmniejszego oporu"?

można by tak długo, ale to przysłowiowa "walka z wiatrakami" bądź "syzyfowa praca" :)
Awatar użytkownika

pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: WITAM ?

#5

Post autor: pezetinz »

Dejw pisze:Ja od jakiegoś czasu w mailach używam zwrotu "Dzień dobry" lub "Dzień dobry Pani/Panie X".
Kiedyś używałem "Witam", ale trafiłem gdzieś na artykuł podobny do tego: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... rects=true" onclick="window.open(this.href);return false;" (może nawet to ten), przemówił do mnie i zmieniłem nawyk.
Miałem podobnie, po lekturze takiego artykuły teraz tylko "dzieńdobram" - w przypadku maili firmowych nawet po kilka razy dziennie do tej samej osoby w ciągu dnia.
Natomiast "z poważaniem" lub "pozdrawiam" zależy tylko i wyłącznie od stopnia znajomości/relacji z daną osobą.
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Re: WITAM ?

#6

Post autor: vatazhka »

Ja z kolei mam problem z "dzień dobry" - dlaczego zakładamy, że odbiorca będzie czytał wiadomość w ciągu dnia? A może powinniśmy pisać "dzień dobry", "dobry wieczór" w zależności od pory pisania wiadomości? Podobnie, "z poważaniem" brzmi bardzo formalnie i w pewnych sytuacjach może oznaczać, że mamy odbiorcę "w poważaniu".

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

WITAM ?

#7

Post autor: adi14 »

Właściwie co za problem z "Szanowna Pani/Szanowni Państwo" w kontaktach formalnych/ przy pisaniu do nieznanej osoby, przy bliższych "Panie Mirku" etc.? Dystans nie dowodzi pogardy, lecz kurtuazyjnego szacunku, to chyba ułatwia załatwianie większości spraw.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

WITAM ?

#8

Post autor: radmac »

IMHO wynika to trochę z "anglikanizmów" i prób wprowadzania w naszym języku nawyków zza oceanu.
Ale pojawia się masa rozdźwięków, otwierające neutralne Hi czy Hello to nie nasze przaśne Hej, regards to nie super poważne z poważaniem. Padło na Witam i podobne kwiatki.

Najgorszym przykładem, który spotykam w pracy jest pisanie polskich nazw miesięcy z dużej litery, tak jak w angielskim, wzbogacone jeszcze o opis. Czyli w miesiącu Lutym zamiast w lutym, bo in the month of February.

edyta - wymądrzam się a sam nie potrafię po polsku pisać i przecinków stawiać.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

WITAM ?

#9

Post autor: Lech-u »

Nie lubię "Witam". Unikam jak ognia.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

WITAM ?

#10

Post autor: ziabak »

Ja używałam i używam słowa "witam" właśnie w korespondencji mailowej w pracy. Mimo, że znam te artykuły nie przestałam używać "witam" - jest to dla mnie bardzo uniwersalna forma powitania - nie utożsamiam jej kompletnie z formą sugerująca wywyższanie się ponad rozmówcę, absolutnie. Gdy z racji zawodu prowadzi się masowy mailing i wymianę informacji np. z branżystami pracującymi nad jednym projektem, trudno jest pisać do ludzi "Szanowny Panie"... to by dopiero karykaturalnie wyglądało, tym bardziej, że wielokrotnie pracuje się ze swoimi rówieśnikami na podobnych stanowiskach. Są sytuacje, gdy warto napisać "Szanowny Panie" - np. oficjalny mail do Inwestora itp. Natomiast do bliżej i osobiście znanych mi osób współpracujących, z którymi jestem w relacjach koleżeńskich pisze po prostu "cześć".
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

WITAM ?

#11

Post autor: Dejw »

Jeśli już przy miesiącach jesteśmy, to jedną z najbardziej drażniących mnie rzeczy jest: 23 (słownie: Dwudziesty trzeci) LISTOPAD 2016. Listopad jest 11. miesiącem. W odniesieniu do jednego z jego dni NALEŻY pisać i mówić: 23 LISTOPADA!

A odnośnie "Dzień dobry", "Dobry wieczór" - faktycznie, nie wiadomo, kiedy odbiorca czyta wiadomość. W tej sytuacji mam jednak zasadę, iż zwrot dobieram do pory, w której wiadomość jest wysyłana.

Odnośnie zakończenia wiadomości - domyślnie w stopce mam ustawione "Pozdrawiam, Dawid ...", jednakże w zależności od odbiorcy i powagi wiadomości zdarza mi się zmieniać je na bardziej "oficjalne".
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

WITAM ?

#12

Post autor: Lech-u »

Dejw pisze:Odnośnie zakończenia wiadomości
Moja "stopka" zależy od dnia, kiedy się ją czyta.

Z tymi dniami w listopadzie całkowicie się zgadzam. To jest bardzo częsty błąd.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

WITAM ?

#13

Post autor: Dejw »

Twoja forumowa stopka swojego czasu była dla mnie niezłą zagadką. Zastanawiałem się, jakżeś ją uczynił. Chyba w JS próbowałem napisać, ale nie działało.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

WITAM ?

#14

Post autor: Lech-u »

Dejw pisze:Twoja forumowa stopka swojego czasu była dla mnie niezłą zagadką. Zastanawiałem się, jakżeś ją uczynił. Chyba w JS próbowałem napisać, ale nie działało.
A mi działa.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

WITAM ?

#15

Post autor: Dejw »

Widocznie mam za mało gwiazdek. :(
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

WITAM ?

#16

Post autor: Lech-u »

Dejw pisze:Widocznie mam za mało gwiazdek.
Albo:
Dejw pisze:brak pomysłu
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

WITAM ?

#17

Post autor: Dejw »

My, szarzy użytkownicy z małą ilością gwiazdkuf, po prostu nie mamy takiej możliwości.
To jest jedyne wytłumaczenie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

WITAM ?

#18

Post autor: Lech-u »

Dejw pisze:My, szarzy użytkownicy z małą ilością gwiazdkuf, po prostu nie mamy takiej możliwości.
To jest jedyne wytłumaczenie.
Słusznie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

WITAM ?

#19

Post autor: Miro »

Jeżeli "dzień dobry" to " do widzenia" to chyba forma urzędowa
Jeżeli ' witam" to może być "pozdrawiam" - pzd
Jeżeli kupuje np. na OLX to jak w mailu napiszę " witam " to chyba nikogo nie obrażę

Mam wrażenie że to jest tak jak z przedstawianiem się, urzędowo imię i nazwisko a dla towarzystwa z którym mam imprezować wystarczy samo imię.
Większy luz.

Dejw pisze:Widocznie mam za mało gwiazdek.
Z tego co wiem, jest Gwiazda Dawida a nie Gwiazdki Dawida ! :viva:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

WITAM ?

#20

Post autor: marcinzabki29 »

Ja najczęściej używam zwrotu "witam", a na koniec wiadomości piszę "pozdrawiam".
Pozdrawiam Marcin

karima15
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 30, 2016 8:47 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karima
Płeć:

Re: WITAM ?

#21

Post autor: karima15 »

Witam na wstępie wiadomości jest formą nieodpowiednią.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: WITAM ?

#22

Post autor: Lech-u »

karima15 pisze:Witam na wstępie wiadomości jest formą nieodpowiednią.
A jaka jest odpowiednia?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

WITAM ?

#23

Post autor: sum »

Żegnam :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy "Nie na temat"”