Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#1

Post autor: porlock »

Projekt powstał w zeszłym roku sprawdza się całkiem dobrze :-)

Lampa zbudowana jest z profili aluminiowych, blachy alu na plecach i plexy z dołu, całość uszczelniona silikonem i ponitowana. Żeby było ładniej okleiłem ja dodatkowo folią oracal-a. Dodatkowo lampa ma 2 tryby pracy ze ściemniaczem i bez, proces ściemniana trwa 1.5 h i symuluje świt i zmierzch. Wszystkie diody równomiernie rozjaśniają sie rano i przyciemnią wieczorem. Wewnątrz lampy znajduje się zasilacz przemysłowy 24VDC, który zasila sekcje po 7 diód w szeregu. Lampa ze świetlówkami w trakcie zapłonu ma miedzy 800V a 1000V a w czasie pracy od 50V do 200V, zwykła żarówka ma 230V przemiennego, wiec 24V DC jest bezpieczne wystarczająco.

Przy doborze ledów kluczowe jest prawo Ohma I=u/r:
- Power ledy 1W pobierają przeważnie 350mA prądu (ale lepiej sprawdzić w katalogu)
- Ledy maja sobie jakąś tam rezystancje której nie znamy, tyle ze nie tak prosto ją zmierzyć. W stanie przewodzenia jest inna niz w stanie spoczynkowym
- Jest rozwiązanie możemy zmierzyć spadek napięcia na diodzie, musimy sobie kupić driver led o prądzie naszej diody tzn 350mA. Taki driver to źródło prądowe które niezależnie od rezystancji tak dobierze napięcie ze da zawsze 350mA. Podłącza się taki driver pod naszą diodę i mierzy napięcie co daje spadek na diodzie, przeważnie miedzy 2 a 4 V
- Trzeba połączyć diody w szeregi, jeśli zasilacz ma np 12V na wyjściu to dobrać diody o sumie spadku napięcia około 12V. Jak będzie ciutke za dużo to będą troche słabiej świecić niż by mogły, jak za mało to będą świecić mocniej, bardziej sie grzać i krócej działać.
- Ja mam zasilacz 24v bo tak mi było łatwiej dobrać szeregi po 7 diod, moje miały miedzy 3.3V a 3.8V spadku napięcia, wiec w miarę łatwo mogłem sobie do 24V pododawać.

Można też nie bawić się w dobieranie diód tylko np kupić driver 10W 350mA i do niego podłączyć 10 x 1 W diód szeregowo, już driver sam dobierze odpowiednie napięcie.

Niektórzy dokładają rezystory bo nie wiedzieć czemu nie są w stanie tak dobrać sekcji żeby spadki napiec były równe bądź ciut większe od napięcia zasilania. Aby podłączyć taki rezystor trzeba sobie wyliczyć jaki on ma być, a do tego potrzeba znać spadek napięcia na diodzie i kółko się zamyka, bo żeby poznać spadki napięć trzeba je zmierzyć a żeby to zrobić potrzeba mieć driver.. :-) wiec trochę bez sensu bo skoro znane są spadki napięć to już lepiej dobrać sobie ledy tak żeby suma spadków wynosiła tyle co napięcie zasilania. Prawie każdy zasilacz przemysłowy ma regulacje +- kilka volt wiec możesz sobie "poprawić" tak zeby bardziej pasowało, ja podłączyłem u siebie wszystkie ledy i nie użyłem ani jednego rezystora wiec sie da :-)

Taki rezystor to generator strat (zależny jaki spadek napięcia chcesz dzięki niemu uzyskać), np gdyby dać 7 x led 3.3V i zasilanie 24V to potrzeba rezystora 2.5Ohm na sekcje 7 ledów, i będzie on marnował aż 0.3 Wata tylko po co ?

Ściemniacz kupiłem gotowy:
http://www.ibis.krakow.pl/rampa_miekki_start_led.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#2

Post autor: zorbek »

Masz sumaryczny koszt wykonania tej lampy?
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#3

Post autor: pkucaba »

Fajnie... Napisz coś więcej.
Jakie akwarium? Ile i jakich użyłeś ledów?
Jakie miałeś rośliny?
Miałeś jakieś problemy z roślinami, glonami?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#4

Post autor: porlock »

A już mowie :-)
Kosztu niestety nie pamiętam :( ale nie był jakiś zawrotnie duży, myślę ze nie więcej niz 700zł
Ledów jest 112 x 1W, zimne białe, czerwone i niebieskie, tak się stało ze nowa lampa zbiegła się czasowo z restartem zbiornika, i miałem inwazje glonów ale taka ze hohoho, zmniejszyłem ilość kolorowych diod na rzecz białych i glony ustąpiły... a może to była kwestia czasu.. teraz już nie do rozstrzygnięcia.

Zbiornik to 500l, roślinki mało wymagające, 2 duże żabienice, trochę zwartki wendta ale marnieje bardzo, sporo microsorium pteropus oraz windelov na korzeniach one trzymają sie nad wyraz dobrze, z tyłu parę łodyg ludwigia repens oraz hygrophila corymbosa. Generalnie mam bardzo ubogą w minerały wodę, mieszam mniej więcej 70-80% RO i 30-20%% kranówki, wynikowa przewodność 300uS. Roślinki do tej pory sobie wegetowały ale zacząłem ostatnio nawozić może się polepszy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#5

Post autor: pkucaba »

Fajnie trochę się napracowałeś przy lutowaniu. :D
Jakie wcześniej miałeś oświetlenie?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#6

Post autor: porlock »

Może zabrzmi to dziwnie ale lubię lutować :-)
Wcześniej miałem lampę 6 świetlówek T5 54W, tak więc w sumie 324W, a teraz blisko 3x mniej a efekt wizualny jest moim zdaniem lepszy niż był.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#7

Post autor: rhino »

porlock pisze:6 świetlówek T5 54W
Do tych roślin!?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#8

Post autor: porlock »

Nie było microsorium po za tym prawie to samo...
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#9

Post autor: rhino »

Ostro jedziesz :)
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#10

Post autor: porlock »

Dzięki.... chyba :)

A co powiesz na to ze kiedyś miałem lampę zespoloną Aquaela 2x150W HQI + 2x54W T5 :-) jak się wszystko załączyło to robiło się jasno jak by ufo wylądowało... do tego lampa szumiała bo miała aktywne chłodzenie... na szczęście udało mi się ją dobrze sprzedać.. nie polecam..
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#11

Post autor: rhino »

Szacun!
Jednak przy tych roślinach, to ostra przesada była :)

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#12

Post autor: Daimler36 »

Więc jak 500L to wys masz 60 domyślam się?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#13

Post autor: porlock »

A własnie ze nie bo 50 :-)

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#14

Post autor: Daimler36 »

Aha.I jak Ci tam roślinki rosną przy takiej mocy ,bo właśnie robię skok z 112 na 450L i robię sam obudowę razem z oświetleniem a raczej zamierzam ;)
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#15

Post autor: porlock »

Jak pisałem mam jałową wodę, moje roślinki wegetowały przez blisko 2 lata, aż w zeszłym tygodniu postanowiłem coś z tym zrobić :-) i zacząć nawozić, na efekty to trzeba będzie z miesiąc poczekać.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#16

Post autor: Daimler36 »

Acha rozumiem.Ale doświetla Ci bez problemu ładnie baniaczek?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#17

Post autor: porlock »

Całkiem całkiem :-)

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#18

Post autor: Daimler36 »

Spoko.To jak dam u siebie 130-150 led po 1W to powinno mi 450L doświetlić?Wys.60 cm

-- N paź 25, 2015 6:40 pm --

A diody kleiłeś czyli na podstawę dawałeś blachę zwykła czy aluminium?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#19

Post autor: porlock »

Myśle ze 130-150 ledów z wystarczy.

Górna cześć lampy jest z blachy alu, pisałem o tym na w pierwszym poście.

Ledy przyklejałem na:
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... dz%C4%85ca" onclick="window.open(this.href);return false;

Wybrałem jakaś najtańszą co tam była jak raz dostępna... :-) słyszałem tez o innym patencie tzn mieszaniu kleju do metalu z pastą termo, osobiście nie testowałem ale ponoć termicznie daje radę. Tyle ze mi się wydaje że może być później kłopot z wymianą przepalonej diody bo taki klej trzyma raczej mocno.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#20

Post autor: Daimler36 »

Jak u Ciebie daje radę 112 to u mnie ma być więcej?Dlaczego?Przez głębokość?A jak z temperaturą?Ja będę miał zamkniętą obudowę i zastanawiam się czy nie dać pokrywy z aluminium celem lepszego odprowadzenia ciepła
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#21

Post autor: porlock »

Daimler36 pisze:Jak u Ciebie daje radę 112 to u mnie ma być więcej?Dlaczego?Przez głębokość?

Sam tyle zaproponowałeś... aczkolwiek tak przez głębokość 10 cm to dużo.
Daimler36 pisze: A jak z temperaturą?Ja będę miał zamkniętą obudowę i zastanawiam się czy nie dać pokrywy z aluminium celem lepszego odprowadzenia ciepła
Tak jak napisałem moja lampa jest cala aluminiowa, górna blacha jest lekko ciepła, gdybym miał zrobić pokrywę to tym bardziej bym zrobił ją z aluminium.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#22

Post autor: Daimler36 »

Całą z aluminium czy tylko górę?To mówisz ,że dać koło 150 ,bo zbiornik głębszy?Tak?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#23

Post autor: porlock »

Sama góra z alu powinna dać radę. Więcej LED to lepiej dla roślin ale musisz sam stwierdzić ile W możesz przeznaczyć na oświetlenie akwarium.. bo jak wiadomo prąd za darmo nie jest, no i jeszcze zależy jaki to ma być zbiornik, i jakie roślinki, bo jak zakładasz holendra z wymagającym gatunkami, to 150W może być mało.
Wg mnie 150W w Ledach wystarczy dla umiarkowanie trudnych w hodowli roślinek do zbiornika towarzyskiego 450L o wysokości 60 cm.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#24

Post autor: Daimler36 »

U mnie ludwigia ,moczarka ,rogatek ,lotos może ,anubias ,mikrosorium i jakiś trawnik.Jeszcze nie wiem dokładnie.Myslę ,że da radę z nawożeniem

-- N paź 25, 2015 11:40 pm --

A jaki zasilacz dałeś?Mam zasilacz 19V bodajże od lapka ale nie mam pewności co do niego a nie chce robić prowizorki.

-- N paź 25, 2015 11:41 pm --

No i miękki start stop tez dam ,bo chyba to też pomaga

-- Pn paź 26, 2015 12:20 am --

A i aluminium wypoleruje albo wyklejone na odbłyśnik żeby nie było strat na oświetleniu
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#25

Post autor: porlock »

Ledy maja to do tego ze są kierunkowe, wiec nie ma potrzeby robić odbłyśników, one świecą w jedną stronę.
Zasilacz to bez znaczenia jaki, o ile spełni warunki o których pisałem w pierwszym poście.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#26

Post autor: Daimler36 »

W sumie masz rację

-- Pn paź 26, 2015 6:30 pm --

Więc muszę dać więcej WATT niż u Ciebie?
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#27

Post autor: porlock »

Zasilacz powinien mieć tyle Wat ile Ledy +20% ta nadwyżka sprawi że będzie się mniej grzal.
np. 100ledow po 1W to zasilacz 120W.

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#28

Post autor: Daimler36 »

Tak wiem.Pytam o waty sumy diod.

-- Wt paź 27, 2015 2:20 am --

Wiem ze pisales ale nie uwazasz ze powinno wystarczyc 120W?jak cos wystarczy dolozyc mocniejsze diody czy lepiej zostac przy jedno watowych oczywiscie jak byu trzeba bylo dolozyc

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#29

Post autor: pkucaba »

Daimler36, to temat DIY prezentacja porlock-a.
Zadając milion pytań tylko niepotrzebnie się nakręcasz i robisz sobie mętlik w głowie.
Czytaj, dokształcaj się, wyciągaj wnioski z innych konstrukcji. Zadajesz mnóstwo powtarzających się pytań.
Wybacz ale słabo widzę ten Twój DIY.
Jeśli nie czujesz się na siłach kup gotową lampę. Nie męcz proszę w tym temacie pytaniami o swoje oświetlenie.

Rozmawiaj tu :arrow: Oświetlenie Power Led?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
porlock
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: czw sie 11, 2011 10:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Oświetlenie LED - zespolona lampa porlocka

#30

Post autor: porlock »

Kolega Kucyk słusznie prawi :-)
ODPOWIEDZ