160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#1

Post autor: Kostek »

Cześć! :wink:

Po 15 latach wracam do starej pasji z dzieciństwa i chciałbym przygotować obsadę do 160 litrów. Swoją drogą, przez te 15 lat wiele się w akwarystyce zmieniło...

Zależy mi bardzo na prostym, wielogatunkowym akwarium z niezbyt wymagającymi rybami. Problem mam w tym, że pod stwierdzeniem wielogatunkowe, myślę o na prawdę WIELO i wszędzie słyszę różne opinie moja propozycja jest taka:

Krewetki:
Cardina sp. ,,Crystal Red” - pytanie nr 1 czy są tak samo łatwe w jak popularne redy?
Neocaridina sp. Blue - pytanie nr 2 skoro to ten sam gatunek, a inna odmiana co redy to rozumiem że wymogi mają te same? Czy też tak łatwo się mnożą?


Nano rybki:

Bystrzyk poziomkowy 5-7 sztuk
Microrasbora Galaxy 5-7 sztuk
neon simulans 7 sztuk
Pytanie nr 3 czy jest sens trzymania nano rybek z troche wiekszymi gatunkami? Bardzo mi się te maleństwa podobają, ale jedni mówią, że z tymi poniżej nie ma problemu, inni że małe są płochliwe i sie beda źle czuły. Dodam tylko że najpierw chce zakrewecić akwa i zarybić nano, żeby się zadomowiły, poznały kryjówki, urosły, a potem dołożyć to:

Na górę:
pstrążenica x5 danio x 5

Gupiki, molinezje, mieczyki po dwie, kilka sztuk
ramirezy x2 pytanie nr 4 - jaki macie sposób na dobieranie par ramirezek?
bojownik pytanie nr 5 - słyszałem, że to osobliwa kwestia - jedne są łagodniejsze, inne bardziej agresywne - jakie są wasze doświadczenia z bojownikami w akwariach towarzyskich? nie pozabija nano rybek? jak rozpoznać łagodniejszego osobnika? (dodam że miałem kiedyś bojownika którego trzymałem w wielogatunkowym i on był akurat spokojny...)

na dół
kirysek panda x7
piskorki x 5
karlik szponiasty x 3

i bardzo podoba mi się odmiana złota i weloniasta zbrojnika ale pan w Kakadu powiedział, że jak podrośnie, to już nie je glonów, zostawia dużo odchodów i może w nocy zapolować na jakąś rybkę (?)

myslałem też o rakach orange - czy mają tak małe wymagania jak redy?

pytania podsumowujące - czy to nie za duza obsada? co mógłbym ciekawego jeszcze dołożyć? zależy mi na WIELOgatunkowym ;)
Ostatnio zmieniony ndz paź 04, 2015 9:46 pm przez Kostek, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#2

Post autor: pkucaba »

Witaj Kostek,
Chcesz włożyć wszystkie te rybki? Moim zdaniem to zbyt wiele gatunków.
O wiele ciekawsze zachowania można oglądać przy większej liczbie osobników jednego gatunku.
Bojownik i ramirezy razem to niezbyt dobre zestawienie.
Dla karlika za wysokie akwarium.
Zbrojniki to faktycznie bałaganiarze.
Dla mieczyków to zbyt małe akwarium. To naprawdę duże ryby.
Pstrążenica sama zabije się o pokrywę przy takiej obsadzie.

Tak trochę się nie przygotowałeś. ;)

Oczywiście zrobisz jak zechcesz. Musisz się liczyć z dużymi stratami. Trochę szkoda ryb, bo pieniążki to rzecz nabyta.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Rrrrogaty

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#3

Post autor: Rrrrogaty »

Kostek pisze:Cardina sp. ,,Crystal Red” - pytanie nr 1 czy są tak samo łatwe w jak popularne redy?
Nie są. Crystale to ogólnie trudniejsze krewetki. Dużo zależy od źródła. Jeśli hodowca trzyma je na osmozie i kwaśnym PH to szansę na ich utrzymanie na kranie dosyć spadają.
Kostek pisze:Neocaridina sp. Blue - pytanie nr 2 skoro to ten sam gatunek, a inna odmiana co redy to rozumiem że wymogi mają te same? Czy też tak łatwo się mnożą?
Mnożą się łatwo, ale nie osiągają tak dużych rozmiarów jak redy.
Kostek pisze:Bystrzyk poziomkowy 5-7 sztuk
Microrasbora Galaxy 5-7 sztuk
neon simulans 7 sztuk
Małe te ławice.
Kostek pisze:ramirezy x2 pytanie nr 4 - jaki macie sposób na dobieranie par ramirezek?
Ramirezy wybiją Ci krewetki. Parę możesz kupić albo dobraną, albo kupić większą ilość ryb i liczyć, ze się coś dobierze. Z zestawieniem samca i samicy na siłę może być różnie.
Kostek pisze:bojownik pytanie nr 5 - słyszałem, że to osobliwa kwestia - jedne są łagodniejsze, inne bardziej agresywne - jakie są wasze doświadczenia z bojownikami w akwariach towarzyskich? nie pozabija nano rybek? jak rozpoznać łagodniejszego osobnika? (dodam że miałem kiedyś bojownika którego trzymałem w wielogatunkowym i on był akurat spokojny...)
W dużym, dobrze urządzonym i nie przerybionym akwarium bojownik jest rybą spokojną i nie powinien zaczepiać innych rybek.
Kostek pisze:kirysek panda x7
piskorki x 5
Pandki preferują wodę chłodniejszą. Piskorki fajnie żeby miały piaseczek.


Ogólnie dużo tych gatunków. Lepiej by było zredukować ich ilość, a za to dołożyć ilościowo ryb tworząc większe ławicę.

Ogólnie zabrałeś się trochę do tematu od końca. Nie napisałeś nic o planowanej filtracji, oświetleniu i wystroju jaki planujesz.
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#4

Post autor: Kostek »

Panie Mateuszu, Rogatku :-D śledziłem Pana ostatnio w internetach i na pewno wkrótce odwiedzę sklep :)

Mam nadzieję, że nie jest ze mną tak źle i nie zabrałem się od końca :-D Przeciwnie - od tygodnia czytam, duuuzo czytam, jeżdżę po sklepach i niestety często opinie akwarystów się różnią, każdy ma swoje doświadczenia... nie są to jakieś diametralnie różne informacje, ale np. w wielu źródłach znalazłem że pandy lubią od 20 do 24 stopni, kto inny mówi, że do 27, jedni mówią że bystrzyk poziomkowy i molinezja no way, inni mówią... dlaczego nie.

Akwarium 162 l, (90*40*wys.45) 1/3 podłoża plaża, reszta trawniczek, dużo mchów, kryjówek, korzenie i gnejs (z tego co wyczytałem on nie zmienia twardości wody, prawda?) zdjęć z moich inspiracji nie wrzucam, bo są tak ambitne, że aż się wstydzę :D

Filtr zewnętrzny Hanza HW-302, 1000l/h, producent pisze że są do 250 litrów - jest ok? Myślałem ze ewentualnie dodatkowo zamontuje jakiegoś wewnętrznego malucha, takiego na akwaria 100 litrowe, ale nie mam pojęcia czy takie "wsparcie" ma w ogóle sens.

Oświetlenie LED, paski ledowe przyklejone do pokrywy. w sumie 210 diod w tym 42 czerwone i 42 niebieskie - mam nadzieję, że tyle wystarczy. Chyba jest tego z naddatkiem, są przy zasilaniu oporniki, więc najwyżej przyciemnie :) Ile to w sumie będzie wat, ciężko policzyć. Po za tym.... jedni zwracają uwagę na lumeny, inni na waty, jeszcze inni na kąt padania światła, a świry piszą, że na ledach nie rosną rośliny. o tych ledach zresztą też tyle się naczytałem... co człowiek to opinia.

pkucaba,
pkucaba pisze:Bojownik i ramirezy razem to niezbyt dobre zestawienie.
dlaczego? przez terytoralizm? akwarium jest długie, nie znajdą sobie każda swojego kącika?

co do mieczyków, to oczywiscie odpuszczam i z pstrążenicą chyba też dam spokój, słyszałem że mają delikatne psychiki :D

co do karlika... mam w planach fajną jaskinię z gnejsu i na niej nazwijmy coś a'la skarpa, powiedzmy 15 cm pod lustrem wody, specjalnie dla żabek.
ROGATEK pisze:Ramirezy wybiją Ci krewetki.
Niektórym ponoć to połączenie się udaje. Wiadomo, że krewetki nie będą się mnożyły na potęgę, ale ramirezy i tak chciałbym wpuścić w dalekiej przyszłości, do solidnie zakrewetkowanego akwa z dużymi osobnikami. Chyba spróbuję.

I tu rodzi się pytanie: załóżmy hipotetyczną sytuację: kupuję dobraną parę ramirezek, po dwóch dniach zauważam że się nie dogadują z krewetkami i... czy sprzedawca w sklepie przyjmie zwrot? Oczywiście nie chodzi mi o zwrot pieniędzy, tylko czy sprzedawcy zaopiekują się na powrót takimi źle dobranymi mieszkańcami?

A co myślicie o mieszaniu nano rybek z tymi trochę większymi gatunkami? (np. bystrzyk poziomkowy vs. molinezja)
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#5

Post autor: emil »

Witaj Kostek,

Tak czytam Ciebie i widzę siebie jak zaczynałem :). Przede wszystkim musisz ostygnąć i więcej się oczytać aby nie popełnić błędów na starcie co ma bardzo duże znaczenie przy rozwijaniu się akwa w przyszlości. Dobrze jak byś pokazał zdjęcie tego wymarzonego akwarium, a wtedy można by bardziej doradzić i pomóc.
Przede wszystkim nie patrz co podaje producent na filtrze gdyż nie wiemy czy to jest wydajność z pełnymi koszami czy też nie. Filtr dobrał bym wyliczając litraż razy dwa i wtedy szukał jakiejś używki. Moim zdaniem lepiej jest kupić dobrą używkę np.firmy "Eheim" niż nowego chińczyka. jeżeli chodzi o wsparcie to możesz kupić np. skimmer eheim 350 który oczyści Ci taflę wody jak i poprawi cyrkulację w akwarium.
Na temat ledów się nie wypowiem bo nigdy ich nie stosowałem( jedynie w łazience i kuchni) ale słyszałem opinie innych że nie jest to odpowiednie rozwiązanie chyba że będzie to profesjonalna lampa.
A może czytałeś na temat: aktywnego podłoża, co2, nawożenia, bo jeżeli chcesz dołożyć światła to myślę że warto zastosować te wszystkie rzeczy.
Prześlij zdjęcie poglądowe jak chcesz żeby wyglądało akwa a wtedy będziemy pomagać co dalej.

Pozdro
Emil
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.

Rrrrogaty

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#6

Post autor: Rrrrogaty »

@Kostek:

Akwarystyka nie jest nauką ścisłą niestety, to bardziej sztuka. Jeden kupi najlepsze pędzle i farby i nie namaluje nic godnego uwagi, a drugi kawalkiem patyka zrobi dzieło sztuki.

Co do wymagań ryb to niestety nie ma prostej odpowiedzi. To nie jest tak, że pandy padną przy 27 stopniach, ale z drugiej strony nigdy do końca nie wiemy na ile dla nich taka temperatura jest komfortowa i jak, np. przełoży się na długość życia. Niestety tu sytuacjajest bardzo zero-edynkowa, albo nie dzieje się nic, albo nagle zwierzaki padają. Margines błędu jest stosunkowo niewielki i stąd takie sprzeczne opinie.

Molinezja i bystrzyk to ponownie złożony temat. Pytanie jaka molinezja i jak duży bystrzyk. Duża Velifera bez kłopotu może zapewne hapnąć młodego bystrzyka.
Kostek pisze: Oświetlenie LED, paski ledowe przyklejone do pokrywy. w sumie 210 diod w tym 42 czerwone i 42 niebieskie - mam nadzieję, że tyle wystarczy. Chyba jest tego z naddatkiem, są przy zasilaniu oporniki, więc najwyżej przyciemnie :) Ile to w sumie będzie wat, ciężko policzyć. Po za tym.... jedni zwracają uwagę na lumeny, inni na waty, jeszcze inni na kąt padania światła, a świry piszą, że na ledach nie rosną rośliny. o tych ledach zresztą też tyle się naczytałem... co człowiek to opinia.
Twierdzenie, że na LEDach nie rosną rośliny jest bzdurne. Wataż nie ma znaczenia, a liczy się tylko strumień świetlny. Jeśli chcesz mieć trawniki w takima kwarium to łącznie powinieneś mieć ok. 7000-8000lm nad zbiornikiem. Tak duży udział diód czerwonych i niebieskich nie jest zbyt korzystny. LEDy czerwone świecą dużo słabiej niż niebieskie. POza tym tak duża liczba diód kolorowych w porówaniu ze zwykłymi zaowocuje niestety bardzo zimnym swiatłem w zbiorniku. Mówiąc krótko - może być po prostu brzydko. Ale w sumie dopóki tego nie odpalisz to nie będziesz wiedział.

Filtr jak filtr. Ja bym raczej unikał wewnętrznego, bo tylko miejsce zabiea i szpeci. Chiński kubeł wieczny nie jest, ale robotę będzie robił jak polubisz jego różne drobne mankamenty.
Kostek pisze:I tu rodzi się pytanie: załóżmy hipotetyczną sytuację: kupuję dobraną parę ramirezek, po dwóch dniach zauważam że się nie dogadują z krewetkami i... czy sprzedawca w sklepie przyjmie zwrot? Oczywiście nie chodzi mi o zwrot pieniędzy, tylko czy sprzedawcy zaopiekują się na powrót takimi źle dobranymi mieszkańcami?
Ramirezy nie mają się co dogadywać z krewetkami. One je po prostu zjadają :D. A krewetki jak będą napastowane to zejdą do podziemia i tylko największe badassy będzie czasami widywał jak rzucają wyzwanie śmierci, by zapisać się w krewetkowych annałach.

Jak nie będziesz się upierał przy zwrocie kasy to sklep Ci ryby przyjmie. Ale tak w ogóle o Cię zmartwię. Raczej w sklepie nie uda Ci się wybrać zestawionej pary. W małym zbiorniku z kilkunastoma sztukami, nie sposób zaobserwować, które się trzymają razem.
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#7

Post autor: vladtepes79 »

ROGATEK pisze:To nie jest tak, że pandy padną przy 27 stopniach, ale z drugiej strony nigdy do końca nie wiemy na ile dla nich taka temperatura jest komfortowa i jak, np. przełoży się na długość życia. Niestety tu sytuacjajest bardzo zero-edynkowa, albo nie dzieje się nic, albo nagle zwierzaki padają.
Zgadzam się w 100% mi pandy się rozmnożyły i nagle w przeciągu kilku dni wszystkie padły. Była to zima wiec temperatura w akwarium była stała

Dein

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#8

Post autor: Dein »

To, ze ktoś się rozmnaża, nie zawsze oznacza, że ma idealne warunki. Może mieć dobre warunki do tarła, niekoniecznie do długiego, spokojnego życia.
W naturze zwierze przystępują do tarła często w momencie, kiedy w określony sposób zmieniają się okresowo warunki. Albo przemieszczają się, żeby odbyć tarło w określonych warunkach. Ale gdyby takie warunki, stymulujące do tarła, utrzymywały się stale, raczej odbiłoby się to na kondycji niekorzystnie.
Ani ciągłe podejścia do tarła ani nawet ulubiony wyznacznik - że ryba szybko rośnie, nie świadczą o tym, że ryba żyje w optymalnych warunkach, w których prawidłowo i harmonijnie rozwijają się i funkcjonują organy i system odporności, co zagwarantuje jej zdrowe, długie istnienie.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#9

Post autor: Miro »

Kostek pisze:karlik szponiasty x 3
Przy tych żabkach można zapomnieć o rozmnażaniu ryb. Wo gule trzymanie karlików z rybami dla początkującego i nie mającego dużo czasu akwarysty to porażka. Rybki będą bezpieczne tylko wtedy, kiedy żabki będą specjalnie dokarmiane. Kiedy jest głodna jest agresywna do wszystkiego co się rusza włącznie z krewetkami.
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

160l pomoc w obsadzie, wiele gatunków i dużo pytań

#10

Post autor: Kostek »

emil pisze:Tak czytam Ciebie i widzę siebie jak zaczynałem .
Tak, tak... zdaje sobię sprawę :) mam 25 lat, świeżo po studiach, wolny zawód, mnóstwo stresu, kryzys dojrzewania, aż tu nagle jeżdżąc po zoologicznych poczułem się jak 13 latek, to piękne uczucie ;) także wracam do pasji z dzieciństwa :)

A tu moje inspiracje:

Plan pierwszy
" onclick="window.open(this.href);return false;


takie drzewko a'la bonsai i szeroka plaża dla kirysków tak na 1/3 długości, jakiś korzonek

Plan drugi:

Z bazaltu chciałbym zrobić takie półki skalne, mech, jaskinie, między kamlotami dużo kryjówek
http://wrzucaj.net/image/l85" onclick="window.open(this.href);return false; - to akwarium dla mnie jest mega, tylko na 1/3 powierzchni chciałbym plaże z drobnego kwarcu.

Roślinność zdecydowanie tylko z tzw. pierwszego planu - chciałbym niske, niezbyt wymagające rośliny. Grunt chciałbym na ziemi, mam tez upatrzone kulki gliniano-torfowe i taki nawóz, ludzie w internetach chwalą - http://allegro.pl/nawoz-makro-mikro-kom ... 91491.html" onclick="window.open(this.href);return false; (ponoć tani i dobry). Instalacji CO2 nie biorę pod uwagę (finanse), myślę że zacznę od CO2 w płynie. (Tu śmieszna anegdota - będąc dziećmi, pamiętam jak kolega z podwórka 15 minut dziennie dmuchał w akwarium przez słomkę ;) )

JAkie rośliny spełniające powyższe kryteria możecie polecić?
emil pisze: lepiej jest kupić dobrą używkę np.firmy "Eheim" niż nowego chińczyka
Porozglądam się... swoją drogą, nowy Eheim na takie akwarium to koszt chyba z 4,5 stów, chińczyka - 150. Nie rozumiem dlaczego to takie drogie, tym bardziej że nie są to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, właściwie po prostu pompa i tyle. Pytanie: czy te chińczyki są bardzo głośne?
ROGATEK pisze:Tak duży udział diód czerwonych i niebieskich nie jest zbyt korzystny. LEDy czerwone świecą dużo słabiej niż niebieskie. POza tym tak duża liczba diód kolorowych w porówaniu ze zwykłymi zaowocuje niestety bardzo zimnym swiatłem w zbiorniku.
Po prostu, kupię, sprawdzę czy dobrze i mocno świeci. Na tych kolorowych są też oporniki więc to światło będę mógł zredukować. Będzie za mało dokupię jeszcze jedną listwę 42LED, będzie za dużo to przyciemnie. A jak będzie totalna kicha to najwyżej zwrócę i koszty przesyłki będę w plecy. To chyba najrozsądniejsza alternatywa - inaczej się w tym nie połapię, led ledowi nie równy, opinie każdy ma inną, wytyczne podają różne. Chyba najlepiej po prostu intuicyjnie, "na oko" zobaczyć czy porządnie świeci i tyle.
ROGATEK pisze:największe badassy będzie czasami widywał jak rzucają wyzwanie śmierci, by zapisać się w krewetkowych annałach.
Uśmiałem się :D Pozostaje mi liczyć na to, że przed wpuszczeniem ramirez wyhoduję twardzieli, z którymi zapiszę się złotymi literami w historii akwarystyki :P

czy ktoś z Was miał te raczki? http://www.domowe-akwarium.pl/raki-akwa ... -patzcuaro" onclick="window.open(this.href);return false;

co sądzicie o podmianie wody w akwa, wodą butelkowaną? (woda w Wawie ma ponoć około 500mg/l jonów, butelkowana, słabej jakości (nie mineralna) ma 250 mg/l na logikę woda bitelkowana, jest dobrym sposobem na zmiękczenie wody, co o tym myślicie?

-- Pn paź 05, 2015 3:21 pm --
miro pisze:Przy tych żabkach można zapomnieć o rozmnażaniu ryb. Wo gule trzymanie karlików z rybami dla początkującego i nie mającego dużo czasu akwarysty to porażka. Rybki będą bezpieczne tylko wtedy, kiedy żabki będą specjalnie dokarmiane. Kiedy jest głodna jest agresywna do wszystkiego co się rusza włącznie z krewetkami.
ufff... na szczęście nie zależy mi na rozmnażaniu ryb, mam czas i będę je karmił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”