Pokarm na bazie agaru

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#1

Post autor: Lordam »

Witam wszystkich serdecznie.
Wielu z was pewnie widziało w sklepach co raz to nowsze, bardziej unowocześnione futurystyczne pokarmy dla ryb, wielu z was pewnie samemu je wykonuje (pewnie również podobne do tych które ja wam teraz pokażę)
Chciałbym wam pokazać pokarm na bazie żelatyny z alg morskich czyli agaru.
Zalety takiego pokarmu
-Można go wielokrotnie podgrzewać ( gęstnieje w temp. około 40*, a agar rozpuszcza się powyżej 80*) Jakie są tego zalety? a no takie że możemy wielokrotnie formować nasz pokarm podgrzewając i chłodząc go co i rusz.
-Utrzymuje się w wodzie dowolną ilość czasu, nie psuje się w niej, ma ciągle tą samą konsystencję.
-Idealny pokarm dla narybku, szczególnie zbrojników i kirysów ( ale miecze i gupiki chętnie podskubują)
-Świetny podczas wyjazdów, przy dużej ilości podejrzewam, że nawet do tygodnia wytrzyma ( u mnie najdłużej 3 dni bo ryby robiły z nim porządek)
-Nie zanieczyszcza wody, gdyż ma stałą konsystencję.
Minusy:
-Trzeba go zrobić samemu
-Koszt agaru (15zł 100 gram)
Przygotowanie:
Sparzyłem warzywa (papryka, ogórek, cukinia), oraz wydrążyłem pestki, do kubka wrzuciłem około 15 kostek mrożonek (artemia, cyklop, szklarka), przygotowałem tabletki dla zbrojników oraz trochę suchego pokarmu tropicala.
Zmieliłem osobno warzywa oraz mrożonki.
Do warzyw dodawałem powoli tabletki oraz suchy pokarm.
Po otrzymaniu jednolitej masy warzywno-tabletkowej oraz mięsnej nastawiłem agar.
Do garnka wlałem około 200ml wody i wsypałem prawie 3 łyżeczki agaru. Wymieszałem trzepaczką.
Następnie do dwóch pojemników wlałem kolejno:
1 pojemnik: 2/3 masy roślinnej i 1/3 masy mięsnej
2 pojemnik: 1/3 masy roślinnej i 2/3 masy mięsnej.
Tym sposobem otrzymałem pokarm bardziej mięsny ( dla kirysów oraz mieczy) oraz bardziej roślinny ( ancistrusy, sturisomy etc.)
Przy czym określenie 1/3 - 2/3 to określenie masy danej grupy nie ogółu, czyli de facto 1/3 masy mięsnej stanowi jakieś 15% całości pokarmu w pojemniku nr 1.
Do pojemników wlałem rozpuszczony agar i szybko wymieszałem trzepaczką.
Następnie przelewam do foremek.
Zdjęcia i opis przyrządzenia wykonałem już kiedyś dla pokarmu, który następnie mroziłem, teraz nie mrożę już tego pokarmu, gdyż 'produkuję' go systematycznie co 4-5 dni kiedy jest jeszcze spokojnie świeży. Pokarm pleśnieje po około 14 dniach.
Pokarm ten testuję głównie na zbrojnikach.
Karmię tak ryby już około pół roku moje obserwacje:
-Warto dodać pokarmy o intensywnym zapachu (ryby chętniej jedzą)
-Przygotowujmy porcję na 4-5 dni, żeby mieć pewność świeżości pokarmu
-Kompletnie nie brudzi wody
-Obecnie przekonuje się do tego pokarmu jako głównego źródła żywienia dla zbrojników i kirysów, jest to jedyny pokarm do którego niektóre zbrojniki wychodzą również w dzień.
No i na koniec parę zdjęć
Zdjęcia wykonane na potrzeby własne.
Nie odpowiadam za ewentualne pretensje co do pokarmu, dlatego też najlepiej przetestować go na początku na grupie testowej bo różnie możę być:)
Pozdrawiam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#2

Post autor: tkmsledz »

A powiedz próbowałeś dodawać witaminy np vibowit albo cos takiego ?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#3

Post autor: rudy1986 »

tkmsledz, szczerze przy takiej dawce warzyw, tabletek itp nie ma sensu dawac dodatkowo.

Pomysl bardzo ciekawy. powiedzial bym wrecz ze to super pomysl na pokarm weekendowy
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#4

Post autor: Lordam »

Witam
Dokładnie nie daję żadnych witamin. Mamy całą pulę warzyw + pokarmy najwyższej jakości i sądzę, że one wystarczają do zapewnienia zdrowia rybom. Od 3 lat miałem tylko jeden zgon kiedy samiec zajechał mi samiczkę, a po za tym przypadkiem żadnych ubytków, a trochę ryb posiadam.

Rrrrogaty

Pokarm na bazie agaru

#5

Post autor: Rrrrogaty »

Tak czytam i czytam i zastanawiam się nad jednym: po co? Roboty sporo, przechowywać tego jak widać nie można. Chyba jedyny plus, że nie brudzi wody. A i rybom nic się nie stanie nawet jak 2-3 dni jeść nie dostaną, więc idea pokarmu weekendowego troche upada.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#6

Post autor: rudy1986 »

ROGATEK, ale wiesz co ryby dostaja:) ja pamietma jak serce wolowe robilem. Jaka radoche mialem jak ryby pozniej jadly
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#7

Post autor: Lordam »

Rogatek
Powodów jest kilka:
1. Wprowadzenie do diety zbrojników elementów mięsnych (normalnie robalów nie chcą jeść), a mięso jest ważnym stymulantem tarła.
2.Jest to pokarm idealny dla narybku m.in. zbrojników ponieważ jest ciągle dostępny i nie musimy ciągle kontrolować raz jakości wody, a dwa ilości wrzucanego pokarmu, a dodatkowo pokarm jest drobno zmielony i ma formę galaretki, którą narybek łatwo zeskrobuje.
3. Pokarm jest połączeniem wszystkich składników i daje jego sumę, czyli mamy w jednym pokarmie warzywa, spirulinę, mięso i cokolwiek innego co sobie zażyczymy.

Rrrrogaty

Pokarm na bazie agaru

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Jak to porcjujesz? To wychodzi taki baton zelatynowy? Trzymasz w lodówce?
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#9

Post autor: Lordam »

Przelewam do pojemniczków do przechowywania żywności.
Tak trzymam w lodówce, a pokarm ma formę galaretki;)
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#10

Post autor: tkmsledz »

A jeszcze powiedz gdzie ten agar nabyć i czym rozdrabniasz te tabletki czy czekasz az namokną ?
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#11

Post autor: Lordam »

Kupuję na alledrogo.
Wszystko rozdrabiam blenderem.

Dein

Pokarm na bazie agaru

#12

Post autor: Dein »

W większości sklepów z żywnością eko/ zdrową żywnością, w sklepach typu "kuchnie świata", w większych marketach, które mają półki z produktami eko i żywnością dla diabetyków.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#13

Post autor: ziabak »

Zrobiłam wczoraj pokarm wg instrukcji Lordama :)

Tak wygląda tężejąca masa:
Obrazek

a tak już pokrojony w kostki kawałek:
Obrazek

Pokarm wyszedł bez zastrzeżeń, a bałam się szczególnie o odpowiednie proporcje żeby się nie zrobiło błotko zamiast galaretki... w rezultacie w tej pierwszej próbie chyba troszkę za dużo agaru dałam, spokojnie można było mniej - ale to próba nr 1, więc od czegoś musiałam wystartować. Zgodnie z poradą dałam 1 łyżkę agaru.

Więcej o składnikach:
zmiksowałam mniej więcej 1/3 cukinii, pół papryki czerwonej, 1 ogórek gruntowy, 3 łyżki pokarmu w płatkach (3 rodzaje - roślinny, 3-alge, jajeczny), 2 rodzaje tabletek po kilka sztuk (roślinne i mięsne), mrożony cyklop (mam w tafli, ale ilość odpowiednia powiedzmy 6 kostkom), miarkę spiruliny w proszku (produkt dedykowany ptakom), łyżkę suszonych alg (również ptasi suplement). W rezultacie wyszło mi około 300 ml tej mazi ;)
Potem około 200 ml wody do przygotowania agaru, czyli pokarmu 500 ml.

Ryby oszalały na jego punkcie :D jakby rok nie jadły. Po wrzuceniu kostek była chwila konsternacji, bo nie dotarło do nich że to żarcie... musiał się przez kilka sekund zapach rozejść bo moment i wszystkie się rzuciły. Rzuciły się też krewetki i helenki... z najdalszych kątów zaczęły nadciągać, z czego zadowolona nie jestem za bardzo, ale cóż - trafiłam w gusta ;)

Dorosłe ryby (mam na myśli żyworodne - endlery, limki, molinezje, ameki, ksenotoki, mieczyki, drobniczki) - nie miały problemu aby się do pokarmu dobrać i go zjeść, natomiast narybkowi najmniejszemu musiałam jednak nieco w palcach rozgnieść i wrzucić w toń, bo by się nie dopchały w życiu. Po rozgnieceniu pokarm również zachowuje się znakomicie - nic nie pyli, nie rozpuszcza się i nie puszcza koloru do wody.

Super przepis i naprawdę fajna sprawa :) Dzięki Lordam!
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#14

Post autor: Lordam »

Cieszę sie niezmiernie, że Ci się udało. Tak jak Ci wczoraj pisałem wszystko zależy od proporcji i agaru jakim dysponujemy:)
Dobrze, że podzieliłaś się sukcesem i opinią o tym pokarmie, moim zdaniem jest to rewelacyjny sposób karmienia i dalej będę go stosował. Może również uda Ci się kogoś do niego przekonać, moim zdaniem naprawdę warto.
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#15

Post autor: an207 »

Potwierdzam, szał taki że ciężko dostrzec kostkę z żarciem :).
A tak swoją drogą ku przestrodze.....agar trzeba najpierw rozpuścić w wodzie i zagotować. U mnie na opakowaniu była informacja, żeby rozpuścić w gorącej wodzie i masa nie stężała. Dzięki koleżance z forum dowiedziałam się jak nalezy przygotować agar. Jeszcze raz dziękuję :) .
Super pomysł i przepis, zdecydowanie warto wypróbować :) Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#16

Post autor: marcinzabki29 »

To chyba muszę do Ciebie się udać na naukę ;]
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#17

Post autor: an207 »

Daj spokój dziesięć minut roboty, gdyby nie wpadka z agarem.....ale oczywiście zapraszam :)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#18

Post autor: ziabak »

:D
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#19

Post autor: rhino »

Achtung!
Agary są różne i warto wypróbować lub przedawkować.
Przedawkować nieco ;)
Ostatnio zmieniony śr lut 01, 2017 7:00 pm przez rhino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#20

Post autor: an207 »

Dałam 1,5 łyżki na pełną szklankę wody i myślę że mogłam dać spokojnie mniej.
Trzeba pewnie zrobić ze dwa razy, żeby dopasować konsystencję ale tak czy siak, warto :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#21

Post autor: rhino »

rhino pisze: Agary są różne i warto wypróbować
;)

Dawbak
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 16, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#22

Post autor: Dawbak »

hmmmm, a co wy na to żeby spróbować zamrozić ten pokarm. Będzie coś z tego ? :oops:
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#23

Post autor: an207 »

Nie wiem, ale można spróbować :wink:
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#24

Post autor: brenda »

nigdy nie stosowałam pokarmu weekendowego ani żadnych większych tabletek, więc się nie znam i pewnie moje pytanie jest głupie
ale
z rybkami nie jest tak, że jak widzą to jedzą, choćby miały pęknąć? zostawią sobie taką kosteczkę na jakis czas? Nie będą skubać aż się skończy, nawet jeśli to o wiele za dużo dla nich na raz?
Awatar użytkownika

austen721
Zapaleniec
Posty: 346
Rejestracja: pn lis 14, 2016 3:48 pm
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#25

Post autor: austen721 »

Z mojego doświadczenia to zjedzą wszystko, nawet jakby się miały udławić ilością wchłanianego pokarmu. Ale ja mam żarłoczne welony. Chociaż u mojego taty rybki też sobie nie szczędzą jedzenia raczej :P
Ostatnio zmieniony pt lut 03, 2017 8:57 pm przez austen721, łącznie zmieniany 1 raz.
Welonkowy potwór
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#26

Post autor: an207 »

U mnie w większym akwarium gdzie są dorosłe ryby, również neonki, została kosteczka na drugi dzień. Po prostu po początkowym szale podskubywały sobie tylko.
W mniejszym akwarium, gdzie jest narybek, wszystko zostało do cna wyskubane :lol:.
Raczej traktuję taki pokarm jako zbilansowane codzienne żarcie, niż pokarm weekendowy.
Awatar użytkownika

Keysi
Uzależniony
Posty: 587
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 11:06 pm
Telefon: 695664059
Lokalizacja: Warszawa- Ursus
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#27

Post autor: Keysi »

A próbował ktoś dawać fasolkę szparagową do mieszanek ?
Awatar użytkownika

an207
Maniak
Posty: 715
Rejestracja: czw sie 11, 2016 12:13 am
Lokalizacja: Marki
Na imię mam: Aneta
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#28

Post autor: an207 »

Tak, ja dodałam:
cukinię, paprykę czerwoną, brokuły, fasolkę zieloną, groszek, szpinak, pokarm w płatkach, tabletki, spirulinę w proszku, szklarkę, ochotkę i larwy czarnego komara :)
Awatar użytkownika

Keysi
Uzależniony
Posty: 587
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 11:06 pm
Telefon: 695664059
Lokalizacja: Warszawa- Ursus
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#29

Post autor: Keysi »

A są jakieś warzywa których nie należy podawać ?
Dodano po przerwie do tego postu:
A czosnek ktoś dodaje do pokarmów ? a jak tak to jaki ? w ząbkach i wyciskany przez praskę ? czy granulowany ? i ile ?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Pokarm na bazie agaru

#30

Post autor: ziabak »

świeży, wyciskany - nieduży ząbek na ok.300 ml masy ja dodaję - ale nie zawsze i nie cała masę wyciśniętą, tylko to co wyciskam wrzucam do pojemnika małego, zalewam niedużą ilością wody i odstawiam na jakiś czas - robi się taki sok z czosnku, który odcedzam przez szmatkę i dodaję sam płyn.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”