Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#1

Post autor: Lech-u »

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

Napiszę Wam jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy (nie mówię o uszczelce pod głowicą, bo to jest bajecznie proste):
Na przykładzie filtra EHEIM Professionel II np. 2028:
1. Zamknij zawory i odepnij zawory zintegrowane od głowicy filtra.
2. Odepnij 4 klamry mocujące głowicę do kubła. Uwaga: dobrze jest odpinać „po przekątnej” dwie klamry na raz. Wtedy mniej się niszczy uszczelka pod głowicą i jest mniejsze prawdopodobieństwo na ułamanie klamry.
3. Zdejmij głowicę. Uwaga! Ponieważ instrukcja dotyczy wymiany uszczelki wewnątrz głowicy, to zakładam, że w Twoim filtrze właśnie w tej chwili znajduje się sporo wody. Dlatego zdejmuj głowicę ostrożnie, bo woda się wyleje.
4. Wylej wodę z głowicy przechylając ją na wszystkie strony na boki (ale nie odwracaj jej do góry nogami, bo woda wleci pod przycisk pompki)
5. Dla swojej wygody wyczyść głowicę od strony wkładów filtracyjnych (przyjemniej będzie się rozbierało czystą głowicę)
6. Weź wkrętak z łbem krzyżakowym dopasowanym do wielkości łba czterech wkrętów znajdujących się od spodu głowicy (w pobliżu miejsc zapięcia klamer mocujących głowicę)
7. Odkręć cztery wkręty wymienione w poprzednim punkcie. Uwaga! Wkręty znajdują się poza główną uszczelką pod głowicą. Nie szukaj żadnych wkrętów w „mokrej” części filtra.
8. Odwróć głowicę do „normalnej” pozycji i odkręć dwa wkręty (Uwaga! Mają łby i długość większe niż te cztery wkręty od spodu głowicy – zastosuj większy wkrętak) znajdujące się tuż obok gniazda zaworów na wierzchu głowicy.
9. Zdejmij plastikową, wierzchnią część pokrywy głowicy.
10. Teraz widzisz ten obszar w głowicy, który był zalewany przez nieszczelność wewnątrz głowicy.
11. Jedno z gniazd jest przezroczyste. Spod tego gniazda (wylot z filtra) wycieka woda. Teraz trzeba to gniazdo wyjąć bardzo delikatnie z głowicy.
12. Weź cienki wkrętak lub szydełko (w zależności od Twojej płci i tego co posiadasz w domu :D ).
13. Przy podstawie tego przezroczystego gniazda znajdują dwa ząbki (zaczepy), które należy delikatnie podważyć wspomnianym szydełkiem. Najpierw z jednej strony potem tak samo z drugiej strony.
14. Wyjmij delikatnie całe przezroczyste gniazdo.
15. Tym samy wkrętakiem lub szydełkiem podważ O-ring na dole gniazda i zdejmij stary O-ring
16. Wyczyść wszystkie elementy z kamienia, osadów, nierówności i innych „przeszkadzaczy”
17. Posmaruj nowy O-ring smarem silikonowym (rozmiar O-ringu ½ cala kupiony w sklepie budowlanym lub zoologicznym – różnica w cenie dość spora)
18. Załóż na podstawę gniazda nasmarowany O-Ring
19. Wepchnij gniazdo na swoje miejsce aż do usłyszenia 2 x „klik”
20. Załóż górną część pokrywy głowicy i dokręć dwa wkręty (te najdłuższe) a potem odwróć głowicę i wkręć pozostałe cztery wkręty.
21. Zmontuj filtr i ciesz się niecieknącym filtrowaniem.

A teraz to samo w głowicy EHEIM serii Classic:
Punkty 1 – 5 jak poprzednio (patrz wyżej)
1. Weź płaski wkrętak i delikatnie podważ pokrywkę głowicy w czterech wgłębieniach od strony uszczelki głowicy (od dołu głowicy). Uwaga, łatwo wyłamać przy zbyt raptownych ruchach.
2. Zdejmij pokrywkę głowicy
3. Na „króćcu” wylewowym znajduje się jeden lub dwa O-ringi (wewnątrz głowicy filtra)
4. Podważ stary O-ring małym wkrętakiem lub szydełkiem
5. Zdejmij stary O-ring
6. Wyczyść wszystkie elementy z kamienia, osadów, nierówności i innych „przeszkadzaczy”
7. Posmaruj nowy O-ring smarem silikonowym (rozmiar O-ringu do sprawdzenia, bo są różne w różnych modelach filtra, w sklepie budowlanym lub zoologicznym – różnica w cenie dość spora)
8. Załóż na „króciec” wylewowy nasmarowany O-Ring
9. Załóż pokrywkę głowicy i doprowadź do kliknięcia czterech zaczepów (tych, które były odginane wkrętakiem lub szydełkiem)
10. Zmontuj filtr i ciesz się niecieknącym filtrem.

Przepraszam, za „zbyt dokładne” opisy, ale pisałem to z myślą o osobach, które same mówią, że trzeba im bardzo dokładnie tłumaczyć ("jak dla blondynki").

Jeśli komuś się przyda, to bardzo się cieszę.

Taka usługa kosztuje kilkadziesiąt złotych w serwisie, no i unieruchamia nasz filtr na kilka godzin lub nawet dni (biologiczna śmierć filtra!!!).
Całość naprawy wykonanej w domu według mojego poradnika trwa ok. 10-15 minut dla kogoś kto robi to pierwszy raz. I kosztuje jakieś 20 groszy, czyli tyle co koszt O-ringu ze sklepu typu Leroy Merlin

POWODZENIA !!!
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#2

Post autor: Christo »

Lech-u pisze:A teraz to samo w głowicy EHEIM serii Classic:
Punkty 1 – 5 jak poprzednio (patrz wyżej)
1. Weź płaski wkrętak i delikatnie podważ pokrywkę głowicy w czterech wgłębieniach od strony uszczelki głowicy (od dołu głowicy). Uwaga, łatwo wyłamać przy zbyt raptownych ruchach.
2. Zdejmij pokrywkę głowicy
3. Na „króćcu” wylewowym znajduje się jeden lub dwa O-ringi (wewnątrz głowicy filtra)
4. Podważ stary O-ring małym wkrętakiem lub szydełkiem
5. Zdejmij stary O-ring
6. Wyczyść wszystkie elementy z kamienia, osadów, nierówności i innych „przeszkadzaczy”
7. Posmaruj nowy O-ring smarem silikonowym (rozmiar O-ringu do sprawdzenia, bo są różne w różnych modelach filtra, w sklepie budowlanym lub zoologicznym – różnica w cenie dość spora)
8. Załóż na „króciec” wylewowy nasmarowany O-Ring
9. Załóż pokrywkę głowicy i doprowadź do kliknięcia czterech zaczepów (tych, które były odginane wkrętakiem lub szydełkiem)
10. Zmontuj filtr i ciesz się niecieknącym filtrem.
A zaczął Ci kiedyś classic sam z siebie ciec na tej uszczelce? Bo z moich doświadczeń wynika, że nieszczelność w tym miejscu można sobie na własne życzenie wywołać właśnie tego typu nadgorliwością konserwacyjną. Jest to uszczelka "nieruchoma" więc się nie zużywa.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#3

Post autor: Lech-u »

Christo pisze:A zaczął Ci kiedyś classic sam z siebie ciec na tej uszczelce? Bo z moich doświadczeń wynika, że nieszczelność w tym miejscu można sobie na własne życzenie wywołać właśnie tego typu nadgorliwością konserwacyjną. Jest to uszczelka "nieruchoma" więc się nie zużywa.

Tak. A mówiąc dokładniej: dostałem takiego cieknącego w tym miejscu. Więc niewykluczone, że ktoś jakieś manewry na nim robił.
Ale zmieniłem O-ring i jest cudownie.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#4

Post autor: Christo »

Też kupiłem taką jedną sztukę i też poprzedniego właściciela musiało coś swędzieć i musiał zaglądać do środka, bo końcówka "wewnętrznego" wylotu była ułamana. Wszystkie pozostałe classiki, były szczelne i pozostały szczelne do tej pory (dotyczy zresztą także pozostałych uszczelek w każdym).

Jest szczelne, to się nie rusza, ani żeby prewencyjnie wymieniać, ani żeby smarować, ani żeby zobaczyć jak niemiecka technologia wygląda w środku :P , bo tak jak pisałeś łatwo można coś rozpieprzyć. :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#5

Post autor: Lech-u »

Teraz kupiłem na naszym forum używkę, która ciekła (Eheim Prof II 2028). Zrobiłem wymianę uszczelki (O-ring) i jest jak nówka sztuka.

I stąd pomysł na ten poradnik.

Nie namawiam do bezsensownego gmerania w środku głowicy, ale jak już cieknie to trzeba naprawiać. Bo to naprawdę proste!
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#6

Post autor: Christo »

Na profach się nie znam. Jak mi jakiś classic zacznie ciec z jego winy, na pewno ogłoszę to na forum. :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#7

Post autor: Lech-u »

Christo pisze:Jak mi jakiś classic zacznie ciec z jego winy,
To wtedy skorzystasz z mojego poradnika. :D :D :D
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#8

Post autor: Christo »

Wtedy zakleję go na amen w tym miejscu silikonem akwarystycznym, na który to wszelkie tego typu uszczelnienia wykonuję. Zresztą wspomnianą sztukę właśnie taki zabieg czeka.

Nie chciałem się czepiać poradnika, ale ludzie mogą go różnie odebrać. Ja na przykład jako opis jakiejś rutynowej czynności - być może w profach tak to wyglada, nie wiem. Sporo osób które kupiło używki classica wymienia prewencyjnie uszczelkę główną. Wiele z nich pewnie nie wie, że ta mała uszczelka w środku w ogóle istnieje i pod wpływem tego poradnika mogliby zacząć robić z nią to samo. Oczywiście każdy użytkownik zrobi jak zechce.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#9

Post autor: Lech-u »

Christo pisze: Wiele z nich pewnie nie wie, że ta mała uszczelka w środku w ogóle istnieje i pod wpływem tego poradnika mogliby zacząć robić z nią to samo. Oczywiście każdy użytkownik zrobi jak zechce
Co jest złego w tym, że "profilaktycznie" wymienią uszczelkę, o której nigdy nie słyszeli?
Na pewno taki manewr nie zaszkodzi (oczywiście, o ile nie połamią pokrywy).
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#10

Post autor: Christo »

Właśnie. Jeśli jej nie połamią. Każdy kto weźmie się do takiej roboty szybko przekona się jak niewygodna i grożąca zniszczeniem pokrywy jest to operacja. Gdyby Eheim przewidywał "profilaktyczną wymianę uszczelki" w tym miejscu na pewno zaprojektowałby głowicę inaczej (wygodniej dla użytkownika).

Sam wcześniej napisałeś że dostałeś filtr już cieknący w tym miejscu, a nie byłeś posiadaczem szczelnego, który ni z tego ni z owego zaczął przeciekać. Zapewne poprzedni właściciel był tego typy jak Ty nadgorliwcem, sam doprowadził do awarii i postanowił pozbyć się filtra. Ja także o czym pisałem już wcześniej nabyłem taki egzemplarz (uszkodzony mechanicznie).

Już nie mówiąc o tym że każdy średnio ogarnięty Homo sapiens w przypadku tego typu problemu po prostu podepnie wąż bezpośrednio do spodu głowicy eliminując raz na zawsze problem z "bardzo zawodną uszczelką" a nie będzie okresowo i prewencyjnie raz na jakiś czas walczył z głowicą. Sam nie wiem czemu od razu na to nie wpadłem tylko pisałem o silikonie :P , widać jestem mniej niż średnio ogarnięty. :P
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#11

Post autor: Lech-u »

Christo, każdy sam decyduje co chce zrobić ze swoim filtrem.
Ja nie lubię silikonów i zaklejania czegoś na wieki wieków. Wolę wymienić uszczelkę, jeśli potrzeba ją wymienić i mieć szansę wymiany jej w przyszłości.
Dlatego nie napisałem poradnika "jak zapaćkać silikonem głowicę EHEIM", tylko napisałem poradnik jak wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra. Właśnie dlatego o tym napisałem, bo mało osób wie, że TAM też może być przeciek.

A wymiana tej małej uszczelki jest mało skomplikowana, dlatego polecam taką formę naprawy.

A jak przeprowadziłeś (lub zamierzasz przeprowadzić) wąż przez obudowę głowicy jeśli bezpośrednio podłączyłeś wąż do wewnętrznego króćca w głowicy? Czyli nie tego, którego widzi każdy użytkownik, tylko tego, którego widzą nadgorliwcy, tacy jak ja.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#12

Post autor: Christo »

Widzę że strasznie przeżywasz to, że ktoś nie potraktował Twojego poradnika jako zbioru prawd objawionych skoro odkopałeś temat sprzed prawie roku. :)

Jak będę miał czas w weekend to obfotografuję mojego classica (tamtego) i każdy zainteresowany sobie zobaczy do czego mogą prowadzić takie "naprawy". Lecha się już raczej nie przekona, ale inny czytelnik może jednak uzna, że nie warto "naprawiać" czegoś co jest sprawne.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#13

Post autor: Lech-u »

Christo, ja nie namawiam do naprawienia sprawnego filtra.
To Ty poruszyles ten temat.


Nadal uważam, że jeśli ktoś chce/musi wymienić uszczelkę w głowicy, to może to zrobić.

Ty możesz zalewac silikonem.

Każdy ma wybór.
Lech-u pisze: A jak przeprowadziłeś (lub zamierzasz przeprowadzić) wąż przez obudowę głowicy jeśli bezpośrednio podłączyłeś wąż do wewnętrznego króćca
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#14

Post autor: Christo »

Lech-u pisze:Christo, ja nie namawiam do naprawienia sprawnego filtra.
W takim razie co miało znaczyć to poniżej ?
Lech-u pisze:Co jest złego w tym, że "profilaktycznie" wymienią uszczelkę, o której nigdy nie słyszeli?

Swoją drogą z logicznego punktu widzenia to dość ciekawe zdanie. :?: :mrgreen:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#15

Post autor: Lech-u »

Christo, nie rozumiem Ciebie. Sorry!
Masz ochotę to korzystaj. Nie masz ochoty, to klej głowice silikonem. Twoja sprawa.

Ale coś mi się wydaje, że jeśli zdarzy Ci się przeciek spod pokrywy głowicy w clasiccu, to zanim zapaćkasz silikonem, to spróbujesz wymienić O-ring. Bo żeby zapaskudzić silikonem, to i tak musisz rozebrać głowice. A jak już zobaczysz O-ring, który puszcza wodę, to go po prostu wymienisz i już. Dlaczego? Bo to jest rozsądne.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#16

Post autor: Christo »

Lech-u pisze:Christo, nie rozumiem Ciebie. Sorry!
No... ja też nie wszystko rozumiem. Np jak profilaktycznie wymienić uszczelkę, o której się nie słyszało. :wink: A skoro się o niej nie słyszało to po co się do niej brać. :wink:


Mojemu classicowi nie pomoże ani wymiana uszczelki, ani nawet silikon, bo on nie przecieka tylko wręcz tryska wodą, tak jest zmasakrowany. Po prostu podepnę węża do spodu głowicy i w ogóle nie będę zakładał "kopułki". Ładny być nie musi.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#17

Post autor: Lech-u »

Christo pisze:Po prostu podepnę węża do spodu głowicy i w ogóle nie będę zakładał "kopułki". Ładny być nie musi.
Daj koniecznie zdjęcie.

To na pewno będzie pasjonujący widok.

BTW: Ostatnio dowiedziałem się, że w głowicy mojej baterii w łazience jest taki O-ring, o którym w życiu nie słyszałem.
Gorączkowo poszukiwałem instrukcji jak go wymienić, bo nagle i niespodziewanie zaczął przeciekać. Znalazłem instrukcję w internecie i skorzystałem. Teraz nie cieknie.

PS. Mój "poradnik" (niniejszy) powstał właśnie dlatego, że akurat w O-ringu, o którym wcześniej nie miałem pojęcia, że jest, pojawił się przeciek (aż w dwóch filtrach). Inaczej nadal bym nie wiedział, że tam jest O-ring i na pewno bym go nie wymieniał. Potrzeba matką wynalazków.

PS nr 2. Mój EHEIM musi być ładny i estetyczny. Taki bez dekielka nie ma prawa u mnie funkcjonować.

R2r
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 30, 2016 11:02 pm
Lokalizacja: Wilanów-Zawady
Na imię mam: Artur
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#18

Post autor: R2r »

Witam, to mój pierwszy post i może ostatni, ale jeden komentarz od kompletnego laika w uznaniu dla powyższej instrukcji. Otóż od 12 lat jestem posiadaczem Eheima 2224A (Professionel ver. I :)), który po 12 latach zaczął przeciekać. Muszę przyznać, że wcześniej nigdy problemów nie było, poza tym że złamałem ceramiczną ośkę podczas czyszczenia wirnika (później długo ciągnął i na złamanej!). A tu woda się leje. Wyciek jakby spod zacisku, nie wiadomo skąd.
Poszperałem w necie, zakupiłem uszczelkę pod głowicę i nic, cieknie dalej. 60 zeta wyrzucone. Znalazłem powyższą instrukcję, wszystkie objawy zgodne! Rozłożyłem wg wskazówek do classica, szukam o-ringów, szukam, szukam: jeden jest! Ale coś się nie zgadza, zupełnie nie przymocowany, no ale ładnie i równo leży na wlotowym króćcu, czy jak mu tam. Patrzę, a to uszczelka, która musiała się zsunąć z końcówki zamontowanej do węża. Można było wyjąć palcem bez rozbierania głowicy. Złożyłem, założyłem uszczelkę i działa jak nigdy! Okrężną drogą do celu - jednak ku przestrodze: najpierw pomyśl, potem rób. Dzięki za poradnik, bez niego chyba bym nie odkrył przyczyny wycieku :)
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Poradnik jak samodzielnie wymienić uszczelkę wewnątrz głowicy filtra

#19

Post autor: Lech-u »

R2r pisze: Dzięki za poradnik, bez niego chyba bym nie odkrył przyczyny wycieku
No to kolega Ch. chyba się g... przewraca.
Jednak komuś się przydało...
ODPOWIEDZ