Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#1

Post autor: wojciech1987 »

Mam pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu.Diversa 200l , filtr kubelkowy tetra ex700,dwie lampy t5 39W AquaClassic 5000K i sylwania grolux, kupilem rowniez polecone podłoże (dosc drogie) takie kuleczki z nawozem i na to zwirek. Dobrano mi caly zestaw ale cos slabo mi to wszystko rosnie kilka roslin juz wyrzucilem bo wszystkie liscie zgnily.Z braku doswiadczenia zdalem sie na obsluge sklepu bo myslalem, ze dzieki temu wszystko bedzie ok ale niestety tak nie jest.Co powinienem zmienic?IOdnosnie filtra to czy mam w nim cos wymieniac ? Czy powinienem go czysciac co jakis czas, jezeli tak to jak? Bede wdzieczny za pomoc.

-- Śr gru 11, 2013 9:46 pm --

Obrazek

-- Śr gru 11, 2013 9:47 pm --

Obrazek

-- Śr gru 11, 2013 9:47 pm --

Obrazek

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#2

Post autor: Alix »

Zacznij podawać węgiel, może być w płynie lub poprzez bimbrownie ewentualnie zestaw. Najtańszym rozwiązaniem będzie bimbrownia (2 butelki, wężyk, kostka lipowa , cukier + drożdże+ woda) najdroższym zestaw wysokociśnieniowy (około 400 PLN)
Nie wie jakie masz wkłady w filtrze więc trudno wyrokować co zmienić. Filtr kubełkowy nie wymaga zbyt częstych prac pielęgnacyjnych i im mniej się go otwiera tym lepiej dla całego baniaka.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#3

Post autor: mimag »

wojciech1987 pisze:lampy t5 39W
malo swiatła, przy takich lampach rosliny z gatunku mniej wymagajacych wskazane aczkolwiek nie ma dramatu.

wojciech1987 pisze:kupilem rowniez polecone podłoże (dosc drogie) takie kuleczki z nawozem i na to zwirek
wiele rzeczy jest polecanych ale nie zawsze dobrych. Napisz jakie to podłoże.

wojciech1987 pisze:Z braku doswiadczenia zdalem sie na obsluge sklepu
nie polecam tej opcji, zazwyczaj wciskaja co maja ochote aby sprzedac poza wyjatkami.

wojciech1987 pisze:Co powinienem zmienic?IOdnosnie filtra to czy mam w nim cos wymieniac ? Czy powinienem go czysciac co jakis czas, jezeli tak to jak? Bede wdzieczny za pomoc.
Podaj wiecej informacji o akwarium, w postach masz sciage. Zrob testy wody i podaj wyniki. Napisz jak czesto i jak podmieniasz wode.
Czy cos podajesz do wody?? nawozy?
Do kubelka warto wlozyc ceramike.
Sprecyzuj sie co to ma byc za banka? na co sie nastawiasz? jakie masz preferencje.
Na teraz za malo informacji nawet aby z fusów wróżyć.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#4

Post autor: wojciech1987 »

Co do podloza to byl jakis substrat niestety wywalilem opakowanie a nazwy nie pamietam.
Filtr zawiera:gąbkę,biobale ,węgiel aktywny, wate filtracyjna.Nie podawalem zadnych nawozow pan w sklepie powiedzial ze one sa w substracie.Nie podawalem rowniez wegla. Chcialbym miec w nim wzglednie duzo roslin.A co do obsady to mam w nim :4 gurami marmurkowe, 15 neonow, 6 kiryskow,5 razborek klinowych, 5 danio rozowych,2 malutkie zbrojniki,1 ampularie, 15 krewetek red cherry+6 mlodych,1 krewetke pinokio.Nie jestem przekonany co do rybek danio(dziwnie wyglada w polaczeniu z reszta).

-- Pt gru 13, 2013 1:52 pm --

A co do parametrow to uzywam takiego zestawu paskow i wszystko jest w normie ale dokladnych ilosci niestety nie moge sprawdzic.Mam osobny zestaw do ph i jak sprawdzalem kilka dni temu to bylo 7,1
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#5

Post autor: mimag »

wojciech1987 pisze:Co do podloza to byl jakis substrat niestety wywalilem opakowanie a nazwy nie pamietam.
wiec sam sobie zafundowales loterie bo teraz mozna sie tylko domyslac co to było.

wojciech1987 pisze:Filtr zawiera:gąbkę,biobale ,węgiel aktywny, wate filtracyjna
w jakim celu masz tam wegiel aktywny? jest jakis cel czy masz bo tam było? jesli tak to wyjmij.
Dorzuc ceramike aby bakterie sie ladnie mnozyly.

co z podmianami wody? raz na tydzien 25% wymieniaj. Jak wymieniasz?

wojciech1987 pisze:Nie podawalem zadnych nawozow pan w sklepie powiedzial ze one sa w substracie
popatrz sobie w galerii jakie inni maja zbiorniki wybierz taki jaki ty bys chcial miec i zobacz czy Ci ludzie cos podaja do wody - nawozy.
Okreslenie ze chcesz miec wzglednie duzo roslin nic nie mowi bo mozesz miec cala banke wypchana rogatkiem i Twoje zalozenie bedzie spełnione. Nic nie bedziesz musial lac dodatkowo tylko wymieniac wode. Ale jesli chcesz miec bardziej urozmaicone rosliny musisz kupic testy kropelkowe bo te paskowe sa malo dokladne i nie wiele mowią. Jak glowne parametry beda w normie N i P to przy Twoim swietle mozesz miec z roslin np: heterke, wakrotke, kryptokoryny, mchy, watrobowce, anubiasy, moczarke, kabombe. Na srodku banko powinna dac rade ludwigia repens i duzy heniek. O malym henku zapomnij a chyba go juz sadziles sadzac po tym co na foto widac.

-- 13 gru 2013, o 14:18 --
wojciech1987 pisze: slabo mi to wszystko rosnie kilka roslin juz wyrzucilem bo wszystkie liscie zgnily
to swiadczy o tym ze czegos brakuje w wodzie i nalezy uzupelnic nawozami aby rosliny poprawnie funkcjionowaly. Byc moze potas byc moze wegiel, azot lub fosfor. Bez testów nie doradzi sie za duzo.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#6

Post autor: wojciech1987 »

Wymienialem jakies 15% raz na tydzien.Malego henka polecil sprzedawca i troche mnie to kosztowalo bo z poczatku chcialem zeby cale dno bylo tym porosniete wiec troche mi tego sprzedal ale zaczelo to gnic wiec tak stopniowo wyciagalem.dziekuje bardzo za rady i za podanie nazw roslin.posadze je i jak po kilku miesiacach to nie ruszy to zrobie restart.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#7

Post autor: mimag »

wojciech1987 pisze:Wymienialem jakies 15% raz na tydzien
mało, wymieniaj chociaz 20%. Rozumiem ze lejesz karnowke???
wojciech1987 pisze:Malego henka polecil sprzedawca i troche mnie to kosztowalo bo z poczatku chcialem zeby cale dno bylo tym porosniete wiec troche mi tego sprzedal ale zaczelo to gnic wiec tak stopniowo wyciagalem.
raczej nie polecił tylko wcisnął, gdyby Cie zapytal czym dysponujesz od razu by wiedzial ze nie ma szansy aby poszedł u Ciebie.
wojciech1987 pisze:dziekuje bardzo za rady i za podanie nazw roslin.posadze je
nie kupuj nie wiadomo ile roslin tylko po kilka sadzonek danego gatunku, jesli ma sie przyjac to sie przyjmie i rozrosnie. Na forum takich popularnych roslin jest sporo i czesto ktos odsprzedaje po cenach duzo nizszych niz sklepowe.
wojciech1987 pisze: jak po kilku miesiacach to nie ruszy to zrobie restart.
to nic nie zmieni. Sam restart jesli nie znasz powodu dlaczego rosliny nie rosna nic nie da. Nie masz glonow wiec jest ok. Poprostu czegos brakuje w wodzie i stad problemu. Poziom Ph Kh N P wiele powie. Poczytaj troszke o roslinach, kup na poczatek planta gainer classic i lej po 1/4 dawki jaka zaleca producent. Wegiel w plynie na pewno nie zaszkodzi a moze pomoc.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#8

Post autor: wojciech1987 »

Pan w diskusie na radzyminskiej doskonale wiedzial co mam bo sprzedal mi wszystko razem (kupilem wszystko podczas jednej wizyty).czytalem ze ten sklep jest jednym z lepszych wiec zdalem sie w ich rece.Kupie dokladniejsze testy ta odzywke ktora poleciles i co2 w plynie.

-- Pt gru 13, 2013 2:47 pm --

Wlasnie zauwazylem , ze jestes obaj mieszkamy na tarchominie.Mieszkam tu od kilku miesiecy czy moglbys polecic jakis dobry sklep w okolicy?
Awatar użytkownika

lukaszowe
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pn sie 23, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#9

Post autor: lukaszowe »

Ile godzin dziennie świecisz tym światłem?
Juwel Rio 240

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#10

Post autor: wojciech1987 »

12
Awatar użytkownika

lukaszowe
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pn sie 23, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#11

Post autor: lukaszowe »

To wystarczająco, tak jak pisał mimag wyjmij z filtra węgiel i zasyp ceramiką.
Najlepiej zastosuj jakiś prefiltr do kubełka i wtedy bardzo rzadko musiał byś do niego zaglądać. Moim zdaniem przydałby się jakiś filtr wewnętrzny do czyszczenia mechanicznego.
Juwel Rio 240
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#12

Post autor: mimag »

Moze ja mało slyszalem ale nie znam przypadku gdzie maly heniek ze swiatlem na poziomie 0,4W/L bez co2 i nawozenia w wodzie kranowej rosnie.
Ile czasu masz to akwarium?
wojciech1987 pisze:czytalem ze ten sklep jest jednym z lepszych
ale pod jakim wzgledem?? ceny ma wysokie. Na pewno jest dobrze wyposażony, ma bogaty asortyment. Jak doradzają nie wiem.
Testy polecam kropelkowe JBL. Jesli masz blisko na arkuszową warto tam pojechac po testy - niskie ceny. Testy paskowe moga sluzyc wylacznie jako pogląd sytuacji czy cos wystepuje czy nie i czy czegos bardzo duzo sie skumulowało. Jesli taki masz to wrzuc wyniki zobaczymy co i jak.

-- 13 gru 2013, o 14:55 --
lukaszowe pisze: Moim zdaniem przydałby się jakiś filtr wewnętrzny do czyszczenia mechanicznego.

_________________
prefiltr spelni to zadanie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

lukaszowe
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pn sie 23, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#13

Post autor: lukaszowe »

mimag pisze:Jak doradzają nie wiem
Z powyższego postu wynika jak doradzaja

-- 13 gru 2013, o 13:58 --

Nie dojrzałem wcześniej ale na fotce widać chyba prefiltr.
Juwel Rio 240

Autor
wojciech1987
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn gru 09, 2013 5:47 pm
Lokalizacja: białołęka,tarchomin,
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#14

Post autor: wojciech1987 »

2 miesiace. tak mam prefilter

-- Pt gru 13, 2013 3:06 pm --

Powinienem kupic testy na kh i gh? czy cos jeszcze.postaram siedzisiaj wybrac do sklepu
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pytanie dotyczace oswietlenia i ogólnego doboru zestawu

#15

Post autor: mimag »

wojciech1987 pisze:2 miesiace
wiec banka powinna byc juz dojrzala jesli od poczatku chodzil filtr i byly rosliny. Pozostaje kwestia parametrow wody.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ