Brunatnice? Potrzebuję pomocy specjalistów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Botis
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 12, 2013 7:48 pm
Lokalizacja:

Brunatnice? Potrzebuję pomocy specjalistów

#1

Post autor: Botis »

Witam serdecznie,

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data)- Około 2 lat, ale 2 tygodnie temu przeprowadzałem się i nastąpił "restart", jednak glony na roślinkach pozostały ze "starej wody", starałem się usunąć wszystkie listki, które były w 100% w glonach.
2.Litraż i wymiary akwarium- 126l 80x45x35
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- Jedna jarzeniówka 24 Wat T5
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyćhttp://www.allegromat.pl/aukcja136555

zamontowałem dodatkowo 8 sztuk modułów led z światłem zimnym,
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
http://softled.pl/pl/p/Modul-4-LED-5630-Samsung-/139.
Moduły led mam od 5 dni. Trudno stwierdzić ile W/L, bo ledy ponoć dają więcej świtała, ale wydaję mi się, że około 038/L
4.Jak długo świecisz(ile godzin)- 11h+
5.Podłoże- Żwirek plus jakis bardzo stary specyfik w którym miały rosnąć lepiej roślinki (nazwy niestety nie pamiętam).
6.Filtracja- Aquael FAN-3 filtr i od 5 dni Warszawa-JBL Cristal Profi e 701 GreenLine (gąbka, wata, kermazyt).
7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)- Akwarium ogólne, planuję zapewnić dobre warunki skalarom, których jeszcze nie mam :)
8.Ozdoby(jakie)- porcelanowy zamek, korzeń, kamienie.
9.Rośliny(ile,jakie)- Kilka anubiasów (3 małe, 1 większy), kryptokoryna (duża i moco zaatakowana glonami) kilka roślinek małych, których nie znam nazw (widac na fotkach) i kilka średnich, których też niestety nie znam nazw (też są na zdjęciach).
10.Ryby(jw.)- Krewetki amano 3 sztuki, ślimaki (podono specjalna odmiana na gloty- widać na fotce) x4, Mieczyki (spora samica i 4 maluchy), Molinezje (3 spore samice i 1 średni samiec), 3 głupiki.
11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda)- Co tydzień 20L (~16%), woda z wodociągu, która czeka jeden tydzień dodaję do niej preparat anychlor.
12.Nawozy(czy podajesz,jakie,ile)- Od miesiaca używam Aquaflorin
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
http://www.allegromat.pl/aukcja136556 10ml na tydzień.
13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane)- nie dodaję co2, ale od pewnego czasu przestałem używać napowietrzacza i tlen dostarcza tylko filtr wewnętrzny- ryby nie pływaję przy lustrze wody, więc chyba nie mają mi tego za złe, miałem nadzię, że pomoże to w pozbyciu się glotów.
14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz)- CI2=0, PH=6.8, KH=7, GH=14, NO2=0, NO3=15
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik- restartowałem, ale przed tem miałem ten sam problem.
16. Fotki:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A więc moja historia z glonami zaczęła się niemal rok temu, akwarium stało w beznadziejnym miejscu, gdyż świeciło na nie cały dzień mocne słońce (obecnie strona zachodnia i tylko rano akwarium pobiera kąpiel słoneczną). Pierwszy planem ratunkwym były częste podmianki oraz oczyszczanie go plus zakup krewetek amano- niestety amano olały roslinki i siedzą całymi dniami na korzeniu :( Następnym dość radykalnym pomysłem była chemia, sprzedawca w sklepie akwarystycznym zapropomował mi ponoć mocny srodek atyglon (może przekręcam nazwę), niemiecki środek, który stosowałem około 4 tygodni efekt- gloty rosły wolniej, ale nie zniknęły. Następnie zdecydowałem na moduły led i na ślimaki (nie pamiętam nazwy), ale biedaczki mimo swoich starań, ledwo radzą sobie z częścią szkła, a na roślinki nie starcza im sił- nie planuję zakupu 100 ślimaków.
Obecnie planuję, regularną chemię + zakup kilu sztuk otosków oraz zakup jeszcze kilku roślinek. Proszę o Wasze opinię w tej kwestii, bo glony są twardym przeciwnikiem. Dodam, że glony są dość mocno osadzone na miejscu do którego przylegają i, aby zniknęły z kamieni muszę je mocno szorować, na rosliny nie mam niestety patentu, a bardzo mi ich żal :(

Proszę o Waszą pomoc.

Pozdrawiam,
Michał
Ostatnio zmieniony pt maja 03, 2013 11:08 pm przez pkucaba, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawiłem fotki i linki zarchiwizowałem aukcje - ogólnie tak powinien wyglądać post z linkami z zewnątrz
Awatar użytkownika

dami9119
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:05 am
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Brunatnice? Potrzebuję pomocy specjalistów

#2

Post autor: dami9119 »

Miałem ten sam problem , korzeń wygotowałem i wyczyściłem szczoteczką do zębów oczywiście szczoteczka wygotowana , liście czyściłem też szczoteczką tylko tyle ze szczoteczkę maczałem w soku z cytryny i szorowałem liście każdy po kolei. Osobiście wlewam małe ilości preparatu na glony firmy Tropical ,,ALGIN,, ponieważ mam krewetki. Myślę że pomogłem.

Pozdrawiam Damian :)

-- Pt maja 03, 2013 10:05 pm --

A i jeszcze dzienne światło wpływa na rozrost glonów.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Brunatnice? Potrzebuję pomocy specjalistów

#3

Post autor: pkucaba »

Botis pisze:3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- Jedna jarzeniówka 24 Wat T5 zamontowałem dodatkowo 8 sztuk modułów led z światłem zimnym,
Akwarium masz 126 litrów, a tylko jedną świetlówkę 24W i te nieszczęsne moduły od niedawna...
Przy takim oświetleniu nie spodziewaj się zdrowych roślin bez glonów. Tu upatruję kłopotów z glonami...

Jeśli chodzi zaś o moduły teoretycznie powinny pomóc, ale czas pokaże... Na razie masz je za krótko...

Wyjątek stanowiłoby akwarium prowadzone według LT na ziemi ogrodowej... W tym przypadku ilość światła byłaby wystarczająca.
Botis pisze:CI2=0, PH=6.8, KH=7, GH=14, NO2=0, NO3=15
Jakie testy paskowe czy kropelkowe? Przydałby się test fosforu...
Botis pisze:Aquael FAN-3 filtr i od 5 dni Warszawa-JBL Cristal Profi e 701 GreenLine (gąbka, wata, kermazyt).
Kubełek stanowczo pomoże w stabilniejszym działaniu akwarium...
Botis pisze:woda z wodociągu, która czeka jeden tydzień dodaję do niej preparat anychlor.
Chlor z wody ulatnia się dosyć szybko, więc bez sensu dodawać antychlor...
Botis pisze:Od miesiaca używam Aquaflorin
Ja jestem przeciwnikiem podawania wszelkich dziwnych nawozów, ale z opisu preparatu wynika, że jest to potas. Więc ok. ale pożytku dużo w tym momencie nie przyniesie.
Botis pisze: od pewnego czasu przestałem używać napowietrzacza i tlen dostarcza tylko filtr wewnętrzny-
Prawidłowo. Nie podajesz Co2 w żadnym wypadku nie grozi Ci "przyducha".

-- 3 maja 2013, o 23:28 --
dami9119 pisze:Myślę że pomogłem.
No niekoniecznie przyjacielu.

Autor
Botis
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 12, 2013 7:48 pm
Lokalizacja:

Re: Brunatnice? Potrzebuję pomocy specjalistów

#4

Post autor: Botis »

pkucaba pisze: Jakie testy paskowe czy kropelkowe? Przydałby się test fosforu...
Podane wyniki z testu paskowego, dzisiaj zrobiłem kropekowy i PH wskazuje 8.0- chyba zaczyna być za wysokie, czy to może wpływ keramzytu? Zakupiłem też test PO4 kropelkowy i wynik to 0.25mg/l.

Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź Pkucaba.
dami9119 pisze:Myślę że pomogłem.
Dzięki za radę, dzisiaj wyczyściłem listki i dodałem ALGIN.

Zakupiłem dzisiaj dodatkowo zakupiłem kilka Otosków oraz kilka nowych roślinek na Radzymińskiej 2 (lekka dygresja do nazwy tematu http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=30&t=12023 osoba rozpoczęła ten temat opisując już nieistniejący- faktycznie menelski sklep, a Rooboo ma swój niemal na przeciwko tamtej "budy" :)

Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ