Co robię nie tak?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#1

Post autor: MarioM »

Litraż i wymiary akwarium - 240l (120x40x50)
Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 90W (barwa 9000K i 4100K) - 0,375W/L
Jak długo świecisz (ile godzin) - 10
Podłoże - żwir kwarcowy 1-4mm
Filtracja - kubełek JBL CP500, wenętrzny Eheim AquaBall 130
Typ zbiornika - ogólny
Rośliny - Kryptokoryna Wendtii Green, Kryptokoryna aponogetifolia, Nurzaniec olbrzymi, Mikrozorium
Ryby (ile, jakie,) - Bocje, brzanki sumatrzańskie i zbrojnik
Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) - kranówka, co tydzień 20%
Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - JBL Ferropol 40ml (10ml/80L, tygodniowo), JBL Kugeln (pod korzenie), Aqua Art Planta Gainer Carbo 1ml/25L (codziennie)
CO2 - brak
Parametry wody - PH 7,4, NO3 - 10mg/l, NO2 -0, KH - 5

Pięć dni od zakupu kryptokoryna aponogetifolia zaczęła się robić miejscami przezroczysta i gnić, natomiast nurzaniec olbrzymi zaczął sie robić brązowy na końcówkach, tak od połowy wysokości do szczytu. Pod korzeniami mają włożone kuleczki torfowe.

Wcześniej zasadzone roślinki - małe kryptokoryny Wendtii Green i mikrozorium jakoś się trzymają, ale niezbyt rewelacyjnie - zanim wzmocniłem oświetlenie pojawiły się na nich okrzemki, ale powoli schodzą.

Podobno nurzańce i kryptokoryny to łatwe w uprawie i mało wymagające rośliny, więc co robię nie tak?
A może nic nie zmieniać, wrzucić "na luz" i liczyć, że się poprawi samo?
Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki
Mario
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Co robię nie tak?

#2

Post autor: ewelcia »

Czołem,
Nie jestem jakąś specjalistką, ale na mój gust masz za mało makro i ciut za mało światła. Węgiel podajesz tylko i żelazo z domieszką.
Do tego całkiem możliwe jest, że kupiłeś rośliny z uprawy paludaryjnej i one muszą odchorować. Po pewnym czasie mogą odbić i ruszyć. To za krótki chyba czas, żeby chyba wyrokować. Masz możliwość pomiaru PO4? W ogóle jak długo działa zbiornik? I jeszcze pytanie. Czy przezroczyste robią się liście stare, czy nowe?
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#3

Post autor: MarioM »

Jakieś 3 tygodnie temu mierzyłem PO4 w sklepie i wyszło 0,05. Ale chyba kupię sobie taki test i będę sprawdzał na bieżąco. Zbiornik działa od jakiś 4 miesięcy (po restarcie). Przezroczyste liście, które się rozpadają, to są stare liście. Gdzieś wyczytałem, że kryptokoryny nie lubią nagłych zmian parametrów wody, a ja w zeszłą niedzielę podmieniłem blisko 80 litrów wody, a następnego dnia kryptokoryna (ale tylko ta duża) zaczęła chorować.
Co mam dodawać do Ferropolu, żeby nie przegiąć z nawozami?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Co robię nie tak?

#4

Post autor: ewelcia »

Wg tego co piszesz, to masz za mało PO4 w stosunku do NO3, ale...
Z racji bardzo małego światła, faktycznie nie ma co szaleć z nawozami. Ja kiedyś przy podobnym świetle nie nawoziłam niczym. Ale fakt był taki, że jakoś tam wszystko w miarę rosło.
Kup sobie testy kropelkowe - spory wydatek, ale pomoże ci to na początku przy rozpoznawaniu niedoborów.
Wytrawni akwaryści od razu na oko widzą, czego w akwarium brak. Ty, podobnie jak ja - jeszcze się tego nie nauczyliśmy :P Bezpieczniej będzie do czasu pomiarów nie lać za wiele. Rób regularne podmiany. 80l na 240 to nie jest jakieś szaleństwo, więc tym nie masz się co martwić. Usuwaj te zgniłe liście i poczekaj trochę. Jest szansa, że te rośliny się zaaklimatyzują.
Nie powinien ci zaszkodzić jeden nawóz - potas (*a może pomóc). Zakup sobie np. K+, lub coś w ten deseń.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#5

Post autor: MarioM »

Wiem, że światła nie mam zbyt wiele, ale zawsze więcej niż fabryczne 60W :) , i dlatego wybieram tylko cieniolubne rośliny, które nie mają dużych wymagań świetlnych. Tę dużą kryptokorynę zakupiłem w ubiegły wtorek. Do niedzieli wyglądała dobrze, liście były soczyście zielone i mięsiste. W poniedziałek zobaczyłem ciemne plamy na liściach (po wyjęciu z wody okazało się są przezroczyste w tych miejscach, jakby straciły chlorofil), a wczoraj zaczęły się rozpadać. Obciąłem te padnięte liście, rozpadały mi się w ręku. Z dziewięciu dorodnych liści obecnie zostały mi tylko cztery, z czego dwa chorują.
Pozostałe roślinki, w tym małe kryptokoryny Wendtii, nie mają takich objawów.

JBL Ferropol zawiera, wg ulotki, potas. Dodawanie dodatkowo K+ nie będzie przegięciem? Czy może zamiast Ferropolu tylko sam potas?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#6

Post autor: ewelcia »

Wg mnie jak nic to są problemy z makro. Albo problem z pobieraniem azotu, albo za mało potasu, lub masz zerowy fosfor.
Rozpadające się starsze liście o tym by świadczyły. Jest jedno ale. To są nowe rośliny, więc na 70% przechodzą aklimatyzację.
Ferropolu nie używałam, ale wg mnie on zawiera trochę potasu i mikro. A raczej mikro powinieneś ograniczyć.
Poleciłam ci ten potas, bo on nie powinien wyrządzić krzywdy w akwarium.
Czyli wg mnie plan działań:
- regularne podmiany wody
- wycinanie zgniłych liści
- obserwowanie czy odbijają i czy pojawiają się nowe liście oraz czy są zdrowe
- lanie tylko węgla i potasu lub niczego (*patrz natężenie światła)
- zakup testów
Jak dokonasz pomiarów i rośliny u ciebie już trochę "pomieszkają" - będzie można powiedzieć coś więcej.
Ale weź poprawkę na to, że ja nie jestem super obeznana. Powiedziałam ci tylko wszystko na przykładzie własnych działań, które się u mnie w przeszłości sprawdziły.
Ostatnio zmieniony wt maja 01, 2012 9:55 pm przez ewelcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#7

Post autor: MarioM »

Dziękuję za te porady. Kupię test, dokupię samo K+ i wezmę na "wstrzymanie" i żadnych gwałtownych ruchów :-D
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Co robię nie tak?

#8

Post autor: tomekm »

Jak dawno bylo wystartowane akwarium w takiej konfiguracji? napewno dodaj potasu ale z reszta macro troszke bym sie wstrzymal.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#9

Post autor: MarioM »

tomekm pisze:Jak dawno bylo wystartowane akwarium w takiej konfiguracji?
W takiej konfiguracji oświetleniowej czy w ogóle?
W ogóle to będzie ze 3 miesiące, nie pamiętam dokładnie :? , wymiana oświetlenia nastąpiła w zeszłym tygodniu i wówczas pojawiły się te rośliny (kryptokoryna olbrzymia i nurzaniec olbrzymi), które mi marnieją.
tomekm pisze:napewno dodaj potasu ale z reszta macro troszke bym sie wstrzymal.
Taki mam zamiar. Zamówiłem już AquaArt Planta Gainer K+ i testy na JBL PO4, odbiorę w poniedziałek i może będzie wiadomo coś więcej.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#10

Post autor: tomekm »

To jak narazie spokojnie, daj czas cryptocoryna poniewaz one musze swoje odchorowac, potasu dawaj pełna dawke.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Co robię nie tak?

#11

Post autor: Hooltayos »

Z takim oświetleniem to akwa raczej LT, ja mam takie akwa w pracy, nie nawożę niczym poza Potasem (od czasu do czasu).
Akwarium LT rośnie 1/10 do 1/100 wolniej niż HT, nie martw się.
Warunki hodowlane roślin sprzedawca/kupiec mogły się ostro zmienić, roślina w końcu się dostosuje do nowych warunków.
1. W LT (LowTech) jednym ze źródeł nawożenia może być "przekarmianie" ryb. A jeśli ich nie ma - sypnij trochę płatków.
2. W LT wode wymienia się raz na kilka miesięcy
3. Zawsze zbieraj, obcinaj zgniłki.
4. W LT okrzemki potrafią dość długo panować nad zbiornikiem - czyść.
5. W LT nie leje się Carbo - niczemu nie służy bez nawozów.
Swietlówka barwy 9000 jest obecnie niepotrzebna - za mało daje fotosyntezie, zmień ją najlepiej na drugą 4000, do czasu aż akwa się ustabilizuje.
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#12

Post autor: MarioM »

Hooltayos pisze:Z takim oświetleniem to akwa raczej LT,
LT zawsze kojarzyło się z ziemią ogrodową jako substratem pod żwirem jako podstawowym wymogiem, a u ja podaję tylko kulki JBLa pod korzenie.
Hooltayos pisze: 2. W LT wode wymienia się raz na kilka miesięcy
Z tym może być problem, bo bocje muszą mieć odświeżaną co tydzień, max co dwa, wodę.
Hooltayos pisze: 4. W LT okrzemki potrafią dość długo panować nad zbiornikiem - czyść.
Podczas majówki wyjechałem i przy okazji zrobiłem w akwa zaciemnienie na 3 dni. Zdziwiłem się ale pomogło, okrzemków jest mniej, resztę starłem.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#13

Post autor: Hooltayos »

MarioM pisze:
Hooltayos pisze:Z takim oświetleniem to akwa raczej LT,
LT zawsze kojarzyło się z ziemią ogrodową jako substratem pod żwirem jako podstawowym wymogiem, a u ja podaję tylko kulki JBLa pod korzenie.
Ziemia jako substrat to już nawożenie, właśnie to że podajesz tylko kulki - choć nie musiałbyś - to właśnie LowTech (prawie bezobsługowe akwarium na lata dla ludzi z ogromem cierpliwości :D)

Powiem szczerze że nie wiem co począć z podmiankami gdy ryby tego wymagają a technologia prowadzenia akwa tego nie wymaga a w skrajnych przypadkach - odradza. Może samo odmulanie by wystarczylo?
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#14

Post autor: MarioM »

Zakupiłem test JBL na PO4 i przebadałem dzisiaj wieczorem wodę.
Wyszło mi:
PH - 7,2
NO3 - 5-10mg/l (bliżej do 5 niż do 10)
PO4 - 0,2
KH - 6

Czy stosunek NO3 do PO4 jest OK?

Wlałem 5ml (pełna dawka 1ml na 40l wody) potasu Aqua-Art Planta Gainer K+.

Po majówkowym zaciemnieniu jest mniej okrzemków, przejrzałem i oczyściłem mechanicznie z resztek wszystkie małe kryptokoryny. Roślinki tylko mi się wyprostowały, wyciągnęły do góry, ale dzisiaj po pełnym dniu świecenia rozłożyły się jak dawniej. Są zielone, poza kilkoma listkami które mają ciemno czerwone zabarwienie. Ale niektóre sadzonki zaczęły wypuszczać malutkie nowe listki.
Kryptokoryna aponogetifolia, olbrzymia, wygląda, że odbija. Ostatnie 4 liście wyprostowały się i na nowo wypełniły chlorofilem - są sztywne w dotyku i nieprzezroczyste. Mają dziury gdzieniegdzie, ale może potas tu coś poradzi.
Nurzańce, odmiana gigantea, nadal są brązowe, chociaż środek liścia bywa zielony. Nie są jednak słabe w dotyku, lecz sprężyste, i stoją sztywno. Małe nurzańce są czysto zielone, wyglądają zdrowo.

Jedyne co mnie obecnie zastanawia - ale to nie do tego działu - to poddenerwowane bocje i brzanki. Brzanki zwykle miały dla mnie ADHD, ale bocje jak dotąd były spokojne.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Co robię nie tak?

#15

Post autor: Hooltayos »

No3:po4 jak 10:1
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Co robię nie tak?

#16

Post autor: MarioM »

Czyli przy NO3 równe 5mg/l PO4 powinno wynosić 0,5, tak?
Wychodziłoby więc, że za mało jest fosforu. Pytanie więc czy nawozić, poprawiać proporcje NO3 do PO4 przy takim oświetleniu jakiem mam (0,375W/l), czy sobie odpuścić?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#17

Post autor: ewelcia »

Testy nie zawsze będą dokładne. Dało Ci to ogólny pogląd. Dopóki nie pojawią się jakieś kolejne objawy, bądź glony np. zielenice to bym nic nie majstrowała. Masz już test - więc dokonuj regularnych pomiarów.
Wg mnie przy twoim oświetleniu, braku co2 - fosfor powinien pozostać na poziomie: 0,2-0,25
Obrazek
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Co robię nie tak?

#18

Post autor: Hooltayos »

Ewelcia ma rację, stosunki 1:10 po4/no3 sa poprawne przy wysokich stezeniach, 5ppn no3 to poziom niski no3, wystarczy utrzymywac fosfor ciut wyzej niz 0 :D
swiatla masz masz i brak co2, mysle ze w/w poziomy mozna uzyskac przekarmiajac ryby, tylko wtedy bedziesz musial czesciej odmulac.
Awatar użytkownika

Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Co robię nie tak?

#19

Post autor: Romano Lindano »

Według mnie bardzo dobre posunięcie z podaniem potasu. Rozpadające się liście (szczególnie gdy zaczyna się od dziurki w liściu) wskazują na silny niedobór właśnie tego pierwiastka. Nurzańce podobno słabo reagują na Carbo (węgiel w płynie), więc to może być problem, ale nie koniecznie. Podawaj potas w ilości 10-20 mg/l tygodniowo i poczekaj ze 2 tygodnie na efekty.

Jeżeli to rzeczywiście potas jest problemem, to po podaniu potasu spadnie zawartość NO3 i PO4 dosyć szybko. Pilnuj więc żeby były dostępne (NO3 5-10 mg/l, PO4 aby było). Przy tym poziomie oświetlenia rośliny niewiele zjedzą. Nie przesadź z nawozami mikro. Ja w swoim LT w pracy podaję mikro od przypadku do przypadku, może raz w miesiącu (ale to akwarium na ziemi).

Najważniejsze to pilnować żeby NO3 i PO4 były dostępne.
Pozdrawiam
Romek

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Co robię nie tak?

#20

Post autor: r10 »

Hooltayos pisze: czw maja 03, 2012 3:04 pmW LT jednym ze źródeł nawożenia może być "przekarmianie" ryb.
Trafiłem na ten wątek szukając info na temat nawożenia roślin poprzez przekarmianie bardzo małej obsady ryb - czy ktoś coś więcej wie lub lepiej pokieruje ?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ