Kilka pytan laika

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
kleeb
Gaduła
Posty: 153
Rejestracja: sob wrz 17, 2011 3:18 pm
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Kilka pytan laika

#1

Post autor: kleeb »

Witam

Akwarium 54l, grzalka i filtr aquael. Grzalka 50W a filtr Q- 260l/h. Swietlowka w pokrywie 14-16W t8 650jk. Podloze sam zwirek, Dwie zabienice, do tego jakas trawa co ja ryby podgryzaja i jeszcze jakas roslinka ktorej nie znam. Zamek i trzy kamienie. Temperatura to 25 stopni. Rybki to trzy malutkie molinezje, cztery gupiki, dwa otoski oraz trzy kiryski. do tego okocil sie gupik i plywa dziesiec kijanek. Malutkich. Do tego jedna platka.

Z serii kleeb pyta:

Kupie jeszcze ze dwa otoski, ale mam pytanie czy otosy i kirysy wliczaja sie w przelicznik 1cm ryby na litr akwa?
Czy musze nawozic roslinki i nie mam ich za malo?
Karmie rybki pokarmem roslinnym tetra phyll oraz miesnym ichtio vit. dwa razy dziennie. Czy to nie za duzo albo za malo?

Tak jak juz pisalem, to nie mam zielonego pojecia o akwarystyce i chcialbym sie czegos dowiedziec, zeby mi zadna rybka nie padla z mojej glupoty :)

Pozdrawiam

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytan laika

#2

Post autor: Spawciu »

przy takim akwarium to proponowalbym sie zdecydowac albo na otosy albo na kiryski i dokupic do 6-7szt
przy takim swietle i roslinkach uwazam ze nawozy moga tylko zaskoczyc
pokarmu jest ok , rano i wieczorem , tak aby zjadaly w ciagu 5minut
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
kleeb
Gaduła
Posty: 153
Rejestracja: sob wrz 17, 2011 3:18 pm
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: Kilka pytan laika

#3

Post autor: kleeb »

dziewczyna dokupila jednego kirysa. to juz sa trzy :) a nie moga byc po 3 sztuki??
obrazek
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kilka pytan laika

#4

Post autor: kfabisiak1 »

Molinezje oddaj, one powinny przebywać w nieco większym zbiorniku. Kiryski i otoski to rybki stadne więc im więcej sztuk w stadku tym lepiej się czują. Uważa się, że minimalne stadko to 5 sztuk. Masz już gupiki, które się mnożą, więc wydaje mi się, że więcej rybek już nie kupuj. Gupiki bardzo szybko się mnożą i niedługo i tak będziesz miał problemy z przerybionym akwarium. Dokup roślin, łatwych w uprawie i szybko rosnących np., rogatek sztywny, moczarka.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Kilka pytan laika

#5

Post autor: saintpaulia »

Jak z czasem doczytasz wszystkie te przeliczniki nie bardzo mają sens - jednak jeśli się do nich odwoływać, to nie ma powodów by wykluczać z przeliczeń kirsy, czy otosy. To taka sama ryba jak każda inna. W dodatku oba gatunki stadne, potrzebują towarzystwa własnego gatunku by dobrze funkcjonować. Zdecyduj się na kiryski - tu ważne by był to jeden gatunek, lub otoski - akwarium na dwie grupy moim zdaniem za małe. Molinezje rosną na prawdę krowiaste i nie ma sensu doprowadzać do ich skarołowacenia w takim szkiełku. Platka też raczej się nie sprawdzi. Już niedługo akwarium wypełni się gupiczkami i będzie bardzo żywe i kolorowe dzięki nim - nie ma co przesadzać.
Zamek zamieniłabym na korzonek, dodała coś z roślinek wymienionych przez przedmówcę - rogatkiem mogę się podzielić. Do tego jakaś kryptokoryna, anubias na korzeń i będzie całkiem efektowna całość. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”