[112] JBL Manado jako wkład do kubełka ?!?!

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

[112] JBL Manado jako wkład do kubełka ?!?!

#1

Post autor: Yorinarou »

Witam,

ostatnio chodzi mi po głowie pewien pomysł. Czy trafiony czy nie zaraz się okaże jednak zanim przystąpię do jego realizacji zapytam Was drodzy koledzy( i koleżanki oczywiście :)).

Po restarcie akwarium zostało mi bardzo dużo JBL Manado (tak z pół worka 25 litrowego). Ciekaw jestem, ponieważ to jest wypalana glina, czy można zastosować go jako wkład do kubełka. Podobnie stosuje się przecież keramzyt, wydaje mi się że to są niemal identyczne materiały. Abstrachując już zupełnie że jest to strasznie lekkie i drobne podłoże (jakoś sobie poradzę - woreczek czy coś).


Co Wy na to? Da radę? Nikt się nie pokusił o zakup pozostałości ode mnie więc propozycja odsprzedaży również wchodzi w grę. Tudzież zamiana na materiały filtracyjne. Po prostu nie lubię jak się coś marnuje :D.
Proszę nie dzielić moich postów przy odpisywaniu. Odnieś się do całości a nie wyrywaj cokolwiek bez sensu z kontekstu.

adeptmarine
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: wt gru 07, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] JBL Manado jako wkład do kubełka ?!?!

#2

Post autor: adeptmarine »

to jest jest jedynie wypalana glina, wypalana glina nie podnosiła by twardości jak to robi jbl manado. Moim zdaniem jest to jedynie dobry pomysł przy malawi choć też nie koniecznie, o czym mówię manado absorbuje różne związki ale w takim wypadku w kubełku może je też oddawać. Szczerze to nie kupił bym już nigdy manado nawet od kwiatów doniczkowych.
Awatar użytkownika

Autor
Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] JBL Manado jako wkład do kubełka ?!?!

#3

Post autor: Yorinarou »

Zawsze to jakiś punkt widzenia, już mam w akwa i zostało w worku. Dzięki za wypowiedź. Jakieś kontrargumenty/potwierdzenia Panowie i Panie?
Proszę nie dzielić moich postów przy odpisywaniu. Odnieś się do całości a nie wyrywaj cokolwiek bez sensu z kontekstu.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] JBL Manado jako wkład do kubełka ?!?!

#4

Post autor: Qry »

A nie zacznie się rozlatywać pod wpływem przepływu ? Mam Manado na dnie i tak szczerze to jak się je dobrze ściśnie w palcach to się rozłazi.

Poza tym chyba trochę za drobne i za lekkie na wkład do kubła - jak to potem czyścić ?

Może lepiej kupić zwykłego keramzytu - jest zdecydowanie bardziej porowaty, grubszy i chyba pewniejszy (ktoś go już stosował i nie przypominam sobie żadnych opisów totalnej tragedii).

A to co w worku do piwnicy i "na zaś" będzie jak znalazł, a jak ceny pójdą w górę to prawie jak lokata :mrgreen:
ODPOWIEDZ