Zbrojniki POMOC !

Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zbrojniki POMOC !

#1

Post autor: vanner »

Mam dosyc dziwny problem i nikt jak narazie nie jest w stanie mi pomoc. Mianowicie za kazdym razem gdy kupie zbrojnika niebeiskiego to ginie. Ginie na nastepny dzien lub w tym samym dniu gdy go wpuszczam do akwarium.
pH wody to 7.5
Ostatnio ( tj. wczoraj) czyścilem akwarium 50l i zakupilem na próbe 1 zbrojnika, zdechl po kilku godzinach.
Czy jest ktos w stanie mi pomoc i wychwycic problem, bardzo mi zalezy by je hodowac lecz juz nie mam pomyslow dlaczego mi giną.
Inne ryby mają się dobrze lezc tylko zbrojniki niebeiskie mieraja ;/

W akwarium mam
1 razbore
3 młode skalary
2 gurami

Rośliny
1 Żabienica
1 anubis
1 nurzaniec
1 nieznana.
filtr aquael 4W

2 łupiny kokosa

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#2

Post autor: Dein »

Warto by było opisać, jak długo masz to akwarium, jak wygląda czyszczenie, jak często je przeprowadzasz i w miarę możliwości zbadać inne parametry wody, ze szczególnym uwzględnieniem stężenia NO2 i NO3.

Następnie napisz, jak zachowywały się ryby przed zgonem.

I na marginesie - obsadę masz z du...szy zupełnie. Akwarium za małe dla skalarów, większości gurami (nie wiem, jakie masz), zbrojników również. Razbor zaś nie trzyma się pojedynczo. Zdradza ta obsada sporą ignorancję, więc może także w kwestii samego prowadzenia zbiornika też zaistniała siakaś naprawialna ignorancja. Podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących pielęgnacji akwarium, karmienia, samego wprowadzania nowej ryby do zbiornika.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 12:10 pm przez Dein, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#3

Post autor: vanner »

Akwarium mam juz kilka lat ( ok.8 lat, przez ten czas zmieniało się w nim dużo). Jak wspomnialem osatnio czyścilem akwarium tzn. wyczyscilem dokladnie wewnetrzne szyby i kazda rzecz w akwarium, żwir przeplukany kilkakrotnie i oczywiscie czyszczenie filtra z najdrobniejszego "syfu" szpatulkami do uszu. Generalne czyszczenie robie róznie, zalezy jak bardzo sie zanieczyszcza.
Inne parametry chetnie bym zmierzyl ale nie mam czym, istnieje mozliwosc oddania próbki wody do sklepu zooloicznego do zbadania, oczywiscie za oplata?

Ostatnie zbrojniki ktore mialy zachowywaly sie moim zdaniem normalnie, na poczatku
Siedziały sobie na szybie im dluzej byly tym tak jakby kierowaly sie wyzej akwarium, tuż przy powierzchni. Dwóm powiekrzyl sie troche brzuch a jednemu nie. po jakims czasie lezaly w miejscu i nie byly przyssane do niczego tylko oddychaly "w toni wodnej"( nie wiem jak to dokladnie wyjasnic). W tym samym dniu lub na nastepny dzien lezaly juz martwe. Zauwazylem tylko tak jakby im oczy wklęsły pozatym wygladaly normalnie.

Ryby do akwarium wpuszczam powoli, najpeirw w woreczku wyrównuje sie temp, potem dolewam 50% do niego i po uplywie 30 minut lub wiecej wpuszczam do akwarium.
Pokarm ktorego uzywam to sera vipan " karma pełnoporcjowa" ( czasem zmieniam na inna), KATRINEX pokarm granulowany i mrożona ochotka.

Co do obsady w sumie racja. Poczatkowo posiadalem 1 gibicepsa i skalary lecz pózniej dostalem 2 gurami . 1 razbora jest pozostaloscia z nieudanego akwarium kolegi.
Wsumie ryby nie czuja sie zle, nawet gurami rozpoczely tarlo lecz samicy sie troche nie chce.

Jest jeszcze 1 zecz. Wczesniej ; przed czyszczeniem akwarium, woda miala pH ok. 4.5 nie wiem jak do tego doprowadzilem ale podobno korzeń mogl obnizyc pH, dlatego usunolem go z akwarium. Opisany wczesniej filtr Aquael fan 1, 2.3W zamienilem na Aquael fan mikro 4W, wydaje mi sie ze lepiej pracuje.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 12:27 pm przez vanner, łącznie zmieniany 2 razy.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#4

Post autor: Dein »

Nie napisałeś, czy wymieniasz całośc wody czy tylko część, ale jak czytam o płukaniu żwiru i usuwaniu najdrobniejszego syfu z Bogu ducha winnego filtra, to podejrzewam automatycznie, że cała woda wymienana jest, a więc w zasadzie restartujesz zbiornik przy okazji sprzątania.
Mógłbyś uściślić?

Myjąc żwir i dokumentnie czyszcząc filtr, a także wymieniając całośc wody popełniasz podstawowy błąd. Niszczysz równowage biologiczną zbiornika, doprowadzasz do dużych wahań parametrów, zabijasz całe kolonie bakterii odpowiedzialnych za rozkład toksyn.

Niby powinny na taki błąd reagować gorszą kondycją, chorobą i przypadkami smiertelnymi wszystkie ryby, ale nie muszą. Jedne mają odpornośc większą, zwłaszcza jeśli już jakiś czas egzystują w tak prowadzonym akwarium, zbrojniki są wrazliwe na złą jakośc wody i wydaje mi się prawdopodobne, żeby padały szybko wskutek podtrucia toksynami.

Inna sprawa - opuchlizna brzucha czasami występuje ponoć u zbrojników, kiedy źrą ochotkę. Ale to raczej nie Twój przypadek, bo to nie tak nagła śmierć.

Może ktoś będzie miał bardziej wyszukaną teorię. Ja nie mam doświadczenia ze zbrojnikami, więc przydałaby się wypowiedź kogoś, kto się lepiej na tych rybach zna.
Z mojej strony - radzę zmienić sposób obsługi akwarium, zaniechać mycia żwiru (za to delikatnie odmulać raz na tydzień czy dwa tygodnie), filtr tylko lekko płukać w wodzie odlanej z akwarium, wodę podmieniać częściowo raz w tygodniu (25-30%). Unikniesz wtedy nagłych zmian jakości wody i ustabilizujesz na prawidłowym poziomie parametry wody.

Co do badania wody przez sklepy - niestety nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#5

Post autor: vanner »

To był pierwszy raz gdy do akwarium wlałem samą świezą wode i dokladnie czyscilem filtr. Przewaznie robilem o tak zeczesc wody wracala spowrotem do akwarium a filtr czyscilem w wodzie z akwa . Czyli tak jak napisales, zrestartowalem zbiornik zeby sprawdzic czy da efekt.
Pisales o podtrruciu toksynami , ale jakimi ? nie daje zadnej chemii do akwarium.

Jesli ktos ma jeszcze jakas teorie to prosze pisac, bo to jest nie rozumiale nawet dla pana ze sklepu ktory hodowal zbrojniki.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#6

Post autor: Dein »

Nie musisz dawać chemii do akwarium, żeby były w nim toksyny. Produkty przemiany bakterii, gnijące resztki - to wszystko truje, jeśli nie masz odpowiedniej brygady bakterii nitryfikacyjnych, a po restarcie ich nie masz. Nie masz ich również, kiedy stosujesz jakieś odkażalniki, leki, niektóre antybiotyki, duże ilości chlorowanej wody.

No więc w tym przypadku zaszkodzić mógł amoniak, NO2 lub NO3 w dużym stężeniu i te parametry się bada, jesli podejrzewa się zatrucie.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#7

Post autor: vanner »

Nawet po zrestartowaniu akwarium jest mozliwosc zatrucia ?
Jesli do swiezego akwa wpuscilem zbrojnika i zdechl po kilku godzinach to nie wiem co dalej.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#8

Post autor: Dein »

Zwłaszcza po zrestartowaniu. Akwarium dochodzi do równowagi około 3-4 tygodni po restarcie czy założeniu i w tym momencie w zasadzie nie powinno być w zbiorniku ryb. Kiedy są na tym etapie ryby i sobie srają i siusiają, nie ma możliwości, żeby bakterie zneutralizowały toksyny. Bo nie ma bakterii. Ubiłeś je.

Jeśli dla Pana ze sklepu to niezrozmiałe, nie proś go o rady i rozważ, czy nie lepiej kupić ryby gdzie indziej, gdzie ktoś zajmuje się nimi z większą świadomością.

Nie będę się produkował już na temat restartów, w necie jest dużo tekstów na temat dojrzewania zbiornika, na pewno przystępniej napisane, niż ja bym to zrobił.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#9

Post autor: vanner »

Ale nie sądze ze toksyny utworzyly sie odrazu i zabily mi zbrojnika, tymbardziej ze inne ryby zyja.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 2:37 pm przez vanner, łącznie zmieniany 1 raz.

adadżna
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 17, 2011 11:56 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#10

Post autor: adadżna »

Mam bardzo dużo zbrojników , które rozmnażają się jak szalone . Twój błąd - przesadne szorowanie i diametralna zmiana warunków. Masakra ! Wystarczy odmulić , odlać 20-30%wody , dolać świeżej np. z Aquasafem Tetry ( żadnego ''odstawiania'') , chlusnąć bakterii np. Cycle (Hagen) , czasem zastosować sól akwarystyczną .To Twoje PH podejrzane , mocno . Czyżbyś zastosował jakiś ''obniżacz'' ? Korzeń tego nie zrobił , ani ketapang , ani szyszki olchy (o ile stosujesz ). One działają łagodnie . Powinieneś mieć PH 7. Teraz doprowadź wodę do optymalnych parametrów , zastosuj w filtrze żwir amonowy , zawieś Aquafix NO3 do pomocy w usuwaniu azotanów , codziennie dolewaj bakterii . I poczekaj z miesiąc z zakupem zbrojnika . Jeśli roślinożerny - najchętniej wcina brokuły , kalafiory, dynię , cukinię . Trzeba zagotować , wtedy warzywo ładnie spadnie na dno. Konsumpcja tego menu to prawdziwa uczta , nieporównywalna do jedzenia tabletek. I oczywiście korzenie . Są niezbędne . I pamiętaj , aby więcej nie zrobić rybom takiego dramatu. I kup sobie przynajmniej test PH.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#11

Post autor: Dein »

Inne ryby żyją u Ciebie od jakiegoś czasu, nowe ryby są bardziej narażone, bo raz, że są zestresowane, dwa - przed chwilą miały inne warunki.
Nie twierdzę, że mam rację, stawiam teorię. Raz jeden jedyny przytrafił mi się zgon ryby parę godzin po przyniesieniu ze sklepu - ryba spuchła i zdechła do wieczora w akwarium kwarantannowym. Do tej pory mogę jeno domysły snuć, że była w zaawansowanym stadium jakiejś infekcji i zmiana warunków tylko ją dobiła.

U Ciebie jest o tyle inaczej, że scenariusz się powtarza i że masz masz niedojrzałe akwarium z całą plejadą dużych, brudzących ryb. Nie wiem, ile czasu upłynęło od momentu porządków, do wprowadzenia zbrojnika. Jeśli to kwestia kilku dni, to uważam, że ryby zdążyły wystarczająco się naprodukować. Przy czym dla nich warunki pogarszały się stopniowo, nowa ryba mogła doznać szoku. Zdarzają się takie przypadki, że w nowo założonym i od razu obficie zarybionym akwarium ryby zaczynają padać niemal z godziny na godzinę.

Jeśli nie to - przyczyn szukałbym w sklepie. Może rybson jest w tak kiepskiej kondycji, że zabija go sama zmiana warunków.

Zastanawiałbym się jeszcze, czy nie masz w akwarium jakiegoś wirusa czy innych szkodliwych bakterii, na które stare ryby się uodporniły, a nowe łapią. Tak jest np. z ospą - często pozostaje w stanie uśpionym w akwarium, a inwazja pasożytów zaczyna się w momencie pojawienia się nowej ryby - zestresowanej i osłabionej. Ale raz - mało prawdopodobne, żeby pasożyty nie zaczęły się przenosić na inne zwierzęta, dwa - po takich porządkach, jak zafundowałeś - raczej wirusy i bakterie by się nie ostały. No i nie znam rybiej choroby, która zabijałaby tak szybko a wybiórczo.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 3:39 pm przez Dein, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#12

Post autor: vanner »

Rozumiem ze piszecie ciagle o tym ze zle zrobilem wymieniajac calkowicie wode i ze to moze byc przyczyna. Ale przed czyszczeniem akwarium np kilka miesiecy temu po zakupie zbrojnika tez ginal.


Adadżna. mam test pH i po zrobieniu go ciagle woda ma 7.5 wiec to chyba nie wina pH
Jak napisalas o bakteriach to zastanowie sie nad tym i chyba je kupie. Wydam sporo kasy na rozne rzeczy widze, ale mam nadzieje dowiem sie dlaczego zbrojniki mi giną niezaleznie od stanu wody przed czy po czyszczeniu.



Zauwazylem tez taki szary osad na lisciach ( coś jakby kurz ) prawdopodobnie moze byc tez na innych przedmiotach w akwa ale nie widac i mam wrazenie jakby woda lekko zmętniała ale moge sie mylic.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 4:02 pm przez vanner, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#13

Post autor: Dein »

vanner pisze:Rozumiem ze piszecie ciagle o tym ze zle zrobilem wymieniajac calkowicie wode i ze to moze byc przyczyna. Ale przed czyszczeniem akwarium np kilka miesiecy temu po zakupie zbrojnika tez ginal.
Ale nic nie piszesz o tych przypadkach. Twoje opisy prowadzenia zbiornika są niejasne, jesteś wyraźnie nieświadomy konsekwencji różnych rzeczy które robisz,
nie wiesz, że w wodzie bywają jakieś tam toksyny, nawet jeśli chemii nie lejesz, więc brutalnie zakładam, że popełniałeś błędy, które prowadziły do tego, że tak naprawdę akwarium nie było stabilne, warunki były kiepskie, nawet jeśli nie wymieniałeś całej wody i nie szorowałeś filtra.

Ten fragment:
"Przewaznie robilem o tak zeczesc wody wracala spowrotem do akwarium a filtr czyscilem w wodzie z akwa ." - sugeruje, że wylewasz w całości wodę z akwarium, potem część wlewasz z powrotem, czyli cuda wianki. Wylewasz po co? Żeby każdorazowo żwir płukać? To zbędne i szkodliwe. I co ile czasu taki zabieg? Co ile czasu ile nowej wody dolewasz konkretnie?

Mętnienie wody w świeżym baniaku jest powszechne raczej. Znika w miarę namnażania się bakterii nitryfikacyjnych i stabilizowania się warunków. Na 99% to plaga pierwotniaków, same w sobie nieszkodliwe bestyje, ale to kolejny dowód, że równowaga biologiczna jest zachwiana i jest to najgorszy czas na wprowadzanie nowych ryb.

Osad - być może okrzemki. Też charakterystyczne dla nowo założonych i niestabilnych zbiorników.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2011 4:29 pm przez Dein, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#14

Post autor: vanner »

Innymi razami jak mialem zbrojniki to zyly sobie nawet 1-2 miesiace po czym umieraly wiec to moze byc kolejna zagadka.

Tak czytam wasze wypowiedzi i czytam i dalej nie mam jasnej odpowiedzi, co konkretnie mozecie mi doradzic, co zrobic w moim przypadku zeby ustabilizowac wode dla mozliwosci hodowania zbrojnika, juz wiem o bakteriach do kupienia, co napewno zrobie.

Dein

Re: Zbrojniki POMOC !

#15

Post autor: Dein »

Bądź łaskaw w końcu konkretnie napisać, jak często i dokładnie w jaki sposób sprzątałeś przed restartem w akwarium, wtedy będzie można rozwiązywać zagadki z przeszłości. Ja nie detektyw Monk, a większość rzeczy do tej pory zgaduję na podstawie strzępów informacji.
W sumie nie widzę nic dziwnego w tym, że zbrojnik w źle prowadzonym zbiorniku wytrzymuje nawet miesiąc, a zbrojnik włożony do świeżego, mocno zaludnionego akwarium nie jest aż tak twardy i odwala kitę po paru godzinach. Ale znów mogę tylko teoretyzować, bo nie odpowiadasz na kluczowe pytania albo odpowiadasz wymijająco.

Co do ratunku dla zarybionego zbiornika po restarcie - pozostaje Ci robić częste podmiany, żeby rozrzedzać ścieki zanim filtr biologiczny nie zacznie prawidłowo funkcjonować. Filtr biologiczny, czyli kolonie bakterii, które wypłukałeś ze żwiru i filtra, oraz usunąłeś z wody.
Czyli radziłbym Ci nawet co 2-3 dni odlać jakieś 30% wody i zastąpić ją świeżą. Czas dojrzewania zbiornika się wydłuży trochę, ale ocalisz ryby od zatrucia własnymi wydalinami.
Po dwóch tygodniach od restartu mniej więcej, akwarium zalicza moment krytyczny, szczególnie obserwuj ryby, czy nic złego się nie dziej, potem bakterii zaczyna być wystarczająco dużo, żeby zacząć neutralizować toksyny. Po około 3 tygodniach czy miesiącu, można przejść na podmiany raz w tygodniu.
Tylko że przy dużej ilości dużych ryb i mikroskopijnym w sumie filtrze - u Ciebie może tak naprawdę nigdy nie być na tyle dobrze, żeby komfortowo jeszcze zbrojniczek się chował. Im większy filtr, tym większe złoża bakterii na nim. Jesli już musisz trzymać za duże zwierzaki w za małym akwarium, zafunduj dobry filtr - kaskadowy np. Nie musi być ze żwirem amonowym, są różne rodzaje granulatów. Filtry kaskadowe mają wkłady gąbkowe, które zatrzymują paprochy i brudy, ale i miejscówę na granulat właśnie, na którym mogą się rozwijać bakterie.
Ja bym sobie zbrojnika odpuścił. To nie ryba do 50-litrowego akwarium, nie na taki tłok.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#16

Post autor: vanner »

jak narazie rybki sa male no ale oczywiscie beda rosly
Co do tej podmiany wody o ktora ciagle pytasz to tak , podmienialem wode przed czyszczeniem akwarium. Nie bylo to systematyczne, o ile pamietam bylo to moze co 2-3 tygodnie jakies 20-30%.
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#17

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Tak czytam wszystkie posty i nigdzie nie znalazłem temperatury jaka jest w akwarium, a zbyt wysoka może zabić rybkę ,Każdy gatunek preferuje inną, piszesz też rybki podpływają do powierzchni
Ostatnie zbrojniki ktore mialy zachowywaly sie moim zdaniem normalnie, na poczatku
Siedziały sobie na szybie im dluzej byly tym tak jakby kierowaly sie wyzej akwarium, tuż przy powierzchni.
.To nie jest normalne zachowanie zbrojnika który woli miejsca zacienione i bliżej dna, takie zachowanie może sugerować zbyt mało tlenu w wodzie. Moim zdaniem wszystkie poprzednie rady które dostałeś są jak najbardziej słuszne, ale zacznij od sprawdzenia tych 2 prostych rzeczy temp. i natlenienia. podaj też jakie masz podłoże na dnie , w niektórych mogą występować substancje szkodliwe, a zbrojniki spędzają mnóstwo czasu przy dnie i są na nie bardziej narażone.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#18

Post autor: vanner »

Temperatura to 25-27 stopni takze mysle ze dobra.
Tlenu napewno nie ma malo bo inne ryby maja sie dobrze a filtr z napowietrzaniem to aquael fan 1 300l/h 2,3W jak juz pisalem ale dzisiaj zamontowalem jeszcze jeden takze chodza 2.
Podloze sam nie wiem jakie jest, ale gdy kupowalem go ( kilka lat temu) to kupowalem go w sklepie zoologicznym i raczej powinien byc odpowiedni, moge ew. umiescic jakies fotki jesli komus to pomoze. To taki drobny szaro bialo czarny zwirek takie "pogniecione kamyczki".

[ Dodano: Pon Cze 20, 2011 10:33 am ]
Kupilem SERA bio nitrivec ...
Nie znalazlem aquafix no3
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#19

Post autor: vanner »

Jesli nie mam i nie kupie aquatestu no3 to kiedy moge wiedzec, kiedy uzyc aquafixu no3 (ktory zakupilem).
Awatar użytkownika

Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#20

Post autor: Yorinarou »

adadżna Nie krytykuję, ale będąc konsekwentnym należy koledze powiedzieć, że jeśli stosuje filtrację biologiczną to wysoce niewskazane jest dodawanie soli.

Jeśli masz kubełek, to daj znać na forum, kiedy ktoś będzie czyścił swój filtr, i umów się z nim na "przejęcie" części mediów filtracyjnych typu zeolit/ceramika. Być może bakterie z innego biotopu pomogą. Ja niedługo planuję poczyścić filtr i dołożyć nowe media więc mogę Ci w ten sposób pomóc.

Nie mam pojęcia na ile to będzie skuteczne, ale mając na uwadze fakt, iż bakterie dały radę u kogoś może zaszczepią się u Ciebie i pomogą na problemy.

Ot taka ewentualność. Co powiecie? Może da radę w ten sposób?

P.S.
Wybacz, nie zauważyłem że jesteś z Podkarpacia, ale na bank masz akwarystów w swoim
rejonie.

P.S. 2
Tak nawiasem do tego tlenu nawiązując, to czy zbrojniki nie oddychają powietrzem atmosferycznym? Moje co jakiś czas wypływały zaczerpnąć powietrza i przyducha z braku napowietrzania nie robiła im najmniejszej różnicy. Może zależy od gatunku.
Ostatnio zmieniony pn cze 20, 2011 10:50 pm przez Yorinarou, łącznie zmieniany 2 razy.
Proszę nie dzielić moich postów przy odpisywaniu. Odnieś się do całości a nie wyrywaj cokolwiek bez sensu z kontekstu.

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#21

Post autor: Kaledon »

vanner pisze:Jesli nie mam i nie kupie aquatestu no3 to kiedy moge wiedzec, kiedy uzyc aquafixu no3 (ktory zakupilem).
No właśnie nie będziesz wiedział. Po rybach da się zaobserwować, że azot szaleje ale to przy dość wysokich zawartościach w wodzie. A wtedy generalnie jest już trochę za późno.


Co do samego problemu to mogę mieć taką sugestię. Zmień sklep w którym kupujesz zbrojniki. Jeśli nie pomoże to możesz mieć problem z bakteriami i wirusami w akwarium. Twoje ryby są na nie uodpornione ale jeśli dodasz coś nowego nie koniecznie musi przeżyć. Można to sprawdzić w taki sposób: zakładasz małe akwarium (z 10 litrów) i tam wpuszczasz zbrojnika (małego !!) Jeśli tam przez 2-3 tygodnie nic mu nie będzie a padnie po wpuszczeniu do akwarium ogólnego to ustaliłeś przyczynę :wink: I jeśli to będzie to to będziemy myśleć dalej jak rozwiązać problem.
Jeszcze inną przyczyną może być zbyt gwałtowna zmiana parametrów. To się dzieje jak przynosisz rybkę i od razu chlup do akwa.


Yorinarou pisze:adadżna Nie krytykuję, ale będąc konsekwentnym należy koledze powiedzieć, że jeśli stosuje filtrację biologiczną to wysoce niewskazane jest dodawanie soli.
Rozwiń ten temat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Prawie spadłem ze stołka jak to przeczytałem.
Yorinarou pisze:Jeśli masz kubełek, to daj znać na forum, kiedy ktoś będzie czyścił swój filtr, i umów się z nim na "przejęcie" części mediów filtracyjnych typu zeolit/ceramika. Być może bakterie z innego biotopu pomogą. Ja niedługo planuję poczyścić filtr i dołożyć nowe media więc mogę Ci w ten sposób pomóc.
Robi się coraz ciekawiej :evil: Bakterie z innego biotopu :mrgreen: Jeśli już to są gotowe preparaty i nie trzeba bawić się z syfkiem z filtra. I zabierają bakterie z "wielu biotopów" :lol:

PS. Celowo podzieliłem wypowiedź ponieważ to co masz w podpisie czyli cytowanie całości jest sprzeczne z netykietą. Ot coś takiego:
Odpisując na list, NIGDY nie cytuj go w całości, a zostaw TYLKO to co niezbędne, do czego odnosi się Twój komentarz. Godne potępienia jest zacytowanie listu po to tylko, aby dodać pod nim tekst w stylu: "zgadzam się z tym", "też tak myślę", "tak", "OK". Z drugiej strony nie popadaj w skrajność i nie unikaj cytowania w ogóle. Często jest ono niezbędne do zrozumienia, o co właściwie w Twoim komentarzu chodzi. Należy także umieścić na początku cytatu informację o jego autorze, tzw. wrotkę. Twój komentarz powinien ZAWSZE być POD odpowiednim cytatem.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#22

Post autor: Yorinarou »

Kaledon pisze:Rozwiń ten temat Prawie spadłem ze stołka jak to przeczytałem.
To może przytrzymaj się mocno w razie gdybyś upadł :D. Tak na szybko (dr. google nie boli):
How and why exactly does sodium chloride affects microorganisms?
or bacteria? In another word, how does preservative(salt) works?

All organisms with a semipermeable membrane are subject to osmotic pressure,
or the effect of water moving in and out of the cell. Bacteria have a cell
membrane and a cell wall. Bacteria must live in an aqueous (watery)
environment. Most often this is a hypotonic environment, in other words, the
concentration of water outside the cell is greater than the concentration of
water inside the cell. This causes the net movement of more water into the
cell than outside. If the bacterium did not have a cell wall, this could
cause the cell to burst. (In fact, many antibiotics work by causing an
ineffective cell wall to be made, which allows the bacterial cell to burst
under water pressure). So why does salt work as a preservative? Because
when the outside environment around a cell is salty, then the concentration
of water in the solution is less than inside the cell and water tends to
leave the cell. This causes the cell to dehydrate, which eventually kills
the cell. By subjecting bacteria to a salty environment, it keeps them from
growing. Some bacteria however, have adapted to living in salty
environments, such as Staph. bacteria a common skin inhabitant. Your skin
tends to be salty-this is one way your body protects you against bacteria on
your skin. But even Staph can't live in highly salty surroundings, such as
salted foods like ham, etc.

i tłumaczenie na nasze z pomocą googla również (jak będziesz ciekaw to znajdziesz) nie musisz zachowywać się jak ignorant, po prostu szanuj wypowiedź innych, być może to co mówią też ma jakiś sens:
Jak i dlaczego właśnie jest chlorek sodu wpływa na mikroorganizmy?
lub bakterie? W inny wyraz, w jaki sposób środek konserwujący (sól) działa?

Wszystkie organizmy w membranę półprzepuszczalną podlegają ciśnienie osmotyczne,
lub działanie wody w ruchu i na zewnątrz komórki. Bakterie są komórki
błony i ściany komórkowej. Bakterie muszą żyć w środowisku wodnym (wodny)
środowiska. Najczęściej jest to hipotoniczny środowiska, innymi słowy,
stężenia wody na zewnątrz komórki jest większe niż stężenie
wody wewnątrz komórki. To powoduje, że przepływ netto więcej wody do
komórki niż na zewnątrz. Jeśli bakterie nie mają ściany komórkowej, może to
spowodować komórki pęknie. (W rzeczywistości, wiele antybiotyków, działają w ten sposób
nieskuteczne ściany komórkowej być dokonane, co pozwala na komórki bakteryjnej do rozerwania
pod ciśnieniem wody). Więc dlaczego sól praca jako środek konserwujący? Ponieważ
gdy poza otoczenie komórka jest słona, to stężenie
wody w roztworze jest mniejsze niż wewnątrz komórki i woda ma tendencję do
opuścić komórki. To powoduje, że komórki do odwadniania, który ostatecznie zabija
komórki. Przez poddanie bakterii słonym środowisku, nie pozwala im
rośnie. Niektóre bakterie mają jednak przystosowanych do życia w słonej
środowiskach, takich jak Staphylococcus. bakterie wspólne mieszkańca skóry. Twoja skóra
wydaje się być słony, to jest jeden sposób organizm chroni przed bakteriami na
skóry. Ale nawet Staph nie mogą żyć w bardzo słony otoczenia, takich jak
zawartością soli, jak szynka, itp.

Wybacz mierne tłumaczenie (mogłem się przyłożyć, jednak ton Twojej wypowiedzi temu nie sprzyjał).
Reszty pozwolisz nie skomentuję, pozostaje "czytanie ze zrozumieniem" i nie uleganie pierwotnym popędom zanim skończy się czytać całą wypowiedź.

[ Dodano: Pon Cze 20, 2011 11:46 pm ]
Kaledon pisze: Po rybach
Kaledon pisze:azot szaleje
Kaledon pisze:i tam wpuszczasz zbrojnika (małego !!)
Kaledon pisze:Rozwiń ten temat
Kaledon pisze:Robi się coraz ciekawiej
Kaledon pisze:2-3 tygodnie nic mu nie będzie
Kaledon pisze:spadłem ze stołka
Kaledon pisze: i nie trzeba bawić się z syfkiem
Wystarczy?
Ostatnio zmieniony pn cze 20, 2011 11:41 pm przez Yorinarou, łącznie zmieniany 1 raz.
Proszę nie dzielić moich postów przy odpisywaniu. Odnieś się do całości a nie wyrywaj cokolwiek bez sensu z kontekstu.

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#23

Post autor: Kaledon »

No właśnie pozostaje czytanie ze zrozumieniem. Najgorszy typ doradzaczy to ci którzy mają wiedzę z googli. Znalazłeś dość ciekawy artykuł (w googlach) o konserwowaniu solą i chwała Ci za to. Tylko, że nijak ma się to do akwarystyki. My nie stosujemy takich stężeń soli jakie potrzebne są do zabezpieczenia mięsa przed psuciem. Jest jedyny przypadek kiedy mamy naprawdę duże stężenie soli ale po pierwsze jest to kąpiel krótkotrwała a po drugie do stosowania przez bardzo doświadczonych akwarystów (dlatego nawet nie będę opisywał jak się to robi żeby ktoś próbując nie zabił ryb).
To może takie ciekawostki których w googlach nie znajdziesz. W chwili obecnej "hodowle" namnażające duże ilości żyworódek stosują ekstremalne jak na akwarystykę słodkowodną stężenia soli. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafią poradzić sobie z mikroflorą bakteryjną jaka przyjechała do nas z Azji. I żeby było śmieszniej takie dawki soli również trafiają się przy "hodowli" zbrojników które ponoć źle reagują na obecność soli w wodzie. I żeby było jeszcze śmieszniej jedyna metoda oczyszczania w takich "hodowlanych" zbiornikach to filtr biologiczny. Podmianek (w normalnym tego znaczeniu dla akwarysty czyli raz w tygodniu około 20% wody) się nie robi z uwagi na "zbyt duży koszt wody ", a jedynie uzupełnia braki czystą.


Co zaś do cytowania jakie zastosowałeś na końcu :mrgreen: - dzięki za przypomnienie dzieci neo :mrgreen: Łezka się w oku kręci jak się widzi takie coś. A mówili, że dzieci neo wymarły :mrgreen:

PS. jak się cytuje czyjąś pracę to wypadałoby podać linka do strony :???:
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Yorinarou
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 03, 2011 9:12 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#24

Post autor: Yorinarou »

Odpowiedz mi proszę zatem na pytanie:
Dlaczego na opakowaniach z solą akwarystyczną, dopisane jest: NIE STOSOWAĆ PRZY FILTRACJI BIOLOGICZNEJ! ?

Mam nadzieję, że odpowiesz zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, nie pochodzącą z internetu (wyszukaną za pomocą Google`a).

Porównywanie mnie do dzieci NEO uważam za obraźliwe i niestosowne.
Proszę nie dzielić moich postów przy odpisywaniu. Odnieś się do całości a nie wyrywaj cokolwiek bez sensu z kontekstu.
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#25

Post autor: vanner »

Yhm no to moze napisze cos od siebie jeszcze ;P
Ja tam od "nie" czytających ze zrozumieniem bardziej nie lubie tych którzy czytaja 1 i ostani post i mysla ze rozumieja wątek, no ale wrócmy do tematu.

Bakterie wlalem do baniaczka i za tydzien powtorze te operacje

Zrobilem taki tescik, jako ze z kazdego sklepu akwa od ktorego kupil bym zbrojnika, ginie.
Od pewnego akwarysty dostalem zbrojnika z wlasnej hodowli( rozmnażaly sie tam i rosły i sobie zyly ogolnie ;] ) Jak narazie zyje i ma sie dobrze takze bysle ze jest bardziej przystosowany do zycia w prywatnym baniaku niz na wystawie sklepowej delikatny i pieszczony w idealnych** warunkach.

**Chociaz nie wiadomo czy w sklepach jest tak idealnie.

Co do tlenu to z wlasnych obserwacji wydaje mi sie, ze ma istotny wplyw. Racja czasem wyplywaja "Zaczerpnac powietrza" ale nie wiem po co. U ww. akwarysty zginelo kilka ryb i zbrojnikow poniewaz napowietrzanie bylo wylaczone na weekend. I jak w kazdym gatunku trafiaja sie mocne i slabe osobniki, takze trzeba trafic na tego odpowiedniego ;D.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#26

Post autor: saintpaulia »

Przede wszystkim Twoja wielkość akwarium nie nadaje się do hodowli zbrojnika - bo piszesz o 50 litrach - prawda?

Poza tym jaki gatunek zbrojników masz na myśli?

Przebywanie zborjników pod powierzchnią wody jest najzupełniej nienormalne - moje udaje się tam wywabić jedynie ich największym przysmakiem. Potrafi tego dokonać także awaria prądu - wtedy wędrówka wiąże się z niedotlenieniem. Na niedotlenienie zbrojniki są wrażliwe, mimo, że częściowo mogą się poratować powietrzem atmosferycznym.

Młode zbrojniki są dość delikatne w aklimatyzacji - dlatego powinieneś opisać sposób w jaki wpuszczasz ryby do akwarium. Jeśli opisałeś, wybacz, że pytam - ale Twoje wiadomości giną w zaistniałej tu dyskusji :P

Uśmiercanie grupy ryb nim trafi się na odpowiednio silnego osobnika wydaje mi się dość sprzeczne z ideą akwarystyki. Wiem, że nie chcesz rybom zaszkodzić celowo.
To, że z filtra leci gąszcz pęcherzyków tlenu nie zawsze świadczy o tym, że woda jest dobrze napowietrzona, istnieją czynniki utrudniające proces natlenienia.

Abstrahując od wszystkiego - przede wszystkim zaczynasz od d.. strony. Zanim nie zrozumiesz problemu nie powinieneś się decydować na zakup kolejnej ryby.
Inne ryby mogą się czuć w miarę znośnie, bo mają inny próg przystosowania do warunków ogólnie złych. Opisy przez Ciebie podane świadczyć się zdają o niedotlenieniu i zatruciu.
Spuchnięty brzuch, to już może być po prostu dalsza konsekwencja.

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#27

Post autor: Kaledon »

vanner pisze: Zrobilem taki tescik, jako ze z kazdego sklepu akwa od ktorego kupil bym zbrojnika, ginie.
Od pewnego akwarysty dostalem zbrojnika z wlasnej hodowli( rozmnażaly sie tam i rosły i sobie zyly ogolnie ;] ) Jak narazie zyje i ma sie dobrze takze bysle ze jest bardziej przystosowany do zycia w prywatnym baniaku niz na wystawie sklepowej delikatny i pieszczony w idealnych** warunkach.

**Chociaz nie wiadomo czy w sklepach jest tak idealnie.

Widzisz to co Ci zaproponowałem idzie jednak inaczej. Mając osobne akwarium (takie małe wolne warto zawsze mieć na wypadek gdyby coś się działo ) i wpuszczając tam rybę nie dość że masz to co zaleci Ci każdy- kwarantannę, to o ile założysz ten zbiorniczek poprawnie i jest odizolowany od baniaka głównego (nie przenosimy z niego wody, ryb, roślin, ślimaków itp) to będziesz wiedział gdzie leży problem. Teraz na giełdzie w Łodzi kupuje się ryby po taniości będąc świadomym że większość z nich padnie. I jeśli trafiasz na takie ryby to będziesz wiedział po wpuszczeniu do osobnego zbiornika. W sklepie zoo sprzedawca zazwyczaj wie jak je utrzymać przy życiu ale zmiana środowiska łatwo je wykańcza.
vanner pisze: Ja tam od "nie" czytających ze zrozumieniem bardziej nie lubie tych którzy czytaja 1 i ostani post i mysla ze rozumieja wątek, no ale wrócmy do tematu.
Jeśli to do mnie to powiem szczerze że trochę poginąłem w Twoich wyjaśnieniach i próbach wyciągnięcia informacji od innych :wink:

Yorinarou pisze:Dlaczego na opakowaniach z solą akwarystyczną, dopisane jest: NIE STOSOWAĆ PRZY FILTRACJI BIOLOGICZNEJ! ?
Powiem Ci, że nie spotkałem się z takim zapisem na opakowaniu soli akwarystycznej. Podaj markę tego produktu. Na szybko przychodzi mi tylko takie rozwiązanie:
-masz jakąś sól specjalną z dodatkiem ( choć "normalna" sól zawiera np błękit i przy stosowaniu zgodnym z instrukcją lub przedawkowaniu 2-3X nie zabija biologii w filtrze -potwierdzone własnymi obserwacjami popartymi testami a teoretycznie powinna)
- produkt na rynek amerykański- tam takie opisy idiotoodporne muszą być, żeby nie było podstaw do zaskarżenia producenta.

A teraz tak na spokojnie pomyśl- na co komu produkt sól akwarystyczna skoro nie można tego stosować w 95% zbiorników?
Yorinarou pisze:Porównywanie mnie do dzieci NEO uważam za obraźliwe i niestosowne.
Obraźliwe i niestosowne są również tak wstawione cytaty jak zaprezentowałeś. Cytowanie powinno mieć jakiś sens. A tak bez sensu i ładu robiły to właśnie dzieci neo.

saintpaulia pisze:Młode zbrojniki są dość delikatne w aklimatyzacji - dlatego powinieneś opisać sposób w jaki wpuszczasz ryby do akwarium. Jeśli opisałeś, wybacz, że pytam - ale Twoje wiadomości giną w zaistniałej tu dyskusji :P
A myślałem, że tylko ja zaginąłem jak dziecko we mgle :lol:
Opisał- wyrównanie temp. , dodanie 50% wody z akwa i po 30 min chlup. Ja osobiście robiłbym to przynajmniej z godzinę dodając do 0.5 litra co 5-10 min jakąś setkę wody ale to takie zboczenie z aklimatyzacją ryb z odłowu, trudnych przypadków i krewetek.
Ostatnio zmieniony wt cze 21, 2011 1:28 pm przez Kaledon, łącznie zmieniany 1 raz.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
vanner
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pt cze 17, 2011 7:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#28

Post autor: vanner »

saintpaulina: No wlasnie nie chce sie powtarzac kolejny raz. To wszystko jest napisane w postach wyzej, moze nie zauwazylas ^^

Chodzą mi 2 filtry wiec nie wiem czy dobrze napowietrzaja ale mysle ze zle nie jest.

Co do giniecia tych ryb to juz nie wazne w sumie, kazdy chyba sie juz poglubil w tym temacie ;D Wpuscilem tego zbrojnika z akwarium innego akwarysty i zyje i ma sie dobrze ( tak jak opisalem to w poscie powyzej).

Kaledon: Moja wypowiedz dotyczyla ogółu niektorych osob ktore spotykam na forum nie koniecznie o Tobie ;P

W kazdym badz razie mozemy teraz rozmawiac ogolnie o naszych Zbrojnikach niebieskich ( bo o takich tu rozmawiamy Paulino ;) ) Czym je karmimy, kiedy, jak i ogolnie jak nam sie one zachowuja ;D

Moze macie zdjecia swoich akwarii , zbrojników ? ;)
Ostatnio zmieniony wt cze 21, 2011 1:42 pm przez vanner, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#29

Post autor: saintpaulia »

To wszystko - czyli sposób aklimatyzacji - faktycznie przegapiłam. Jak dla mnie zbyt "brutalny". Ja dodaję zbrojniczkom wody z akwarium po troszku i absolutnie nie wlewam potem sklepowego świństwa do akwarium.
To, że wreszcie jakiejś ryby udało się przetrwać, to może być wyłącznie kwestia odporności ryby - wiadomo z prywatnej hodowli są mocniejsze.

Zdjęcia większości zbiorników większości Forumowiczów znajdują się w galerii. :)
Jest także temat poświęcony zbrojkom - nawet ja zamieściłam zdjęcie mojego najprzystojniejszego samczyka. Mimo fotograficznie lewych rąk :D

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki POMOC !

#30

Post autor: Kaledon »

Ja zdjęć nie zamieszczam. Jak popatrzę jakie foty niektórzy robią to wiem, że z moimi nie ma gdzie się pchać na afisz :mrgreen:
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ