Problem z dojrzewającym zbiornikiem

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#1

Post autor: SunFireX »

Nie jestem do końca pewien czy jest to problem, aczkolwiek lekko jestem zaniepokojony, a mianowicie tydzień temu zalałem zbiornik 112l. Dzień na dzień woda w zbiorniku robi się coraz bardziej żółta, na roślinach, korzeniu, kamieniach, filtrze, grzałce i zwłaszcza na roślinach osadzają się dziwne szare "włókna", które można straćić np. szczypcami do akwarium. Filtr który działa w zbiorniku to Aquael FAN-3 ustawiony na max 750l/h, wiem że jak na filtr wewnętrzny jest za słaby, ale aktualnie nie mam już więcej funduszy na kubełek (docelowo ma byc tetra ex700, wiem to wydłuży dojrzewanie akwarium, no ale trudno, będą chodzić poóźniej oba).

W akwarium działa przez 10h na dzień oświetlenie 2x Arcadia Fresh Water T8 18W + Arcadia Original Tropical T8 18W z odbłyśnikami co daje w najgorszym wypadku 0,5 światła na litr.

Do akwarium został wlany jedynie sera bio nitrivec na start zbiornika.

Podłoże to Amazonia na 3/4 zbiornika (tutaj zasadzone są rośliny), w najniższych miejscach wysokość podłoża wynosi 6cm, a z przodu żwir 2-4mm.
Dodatkowo dwa korzenie ok. 45cm długości i kilka kamieni

Rośliny w akwarium:

-- Hemianthus micranthemoides
-- Bacopa caroliniana
-- Hygrophila corymbosa
-- Rotala indica
-- Hygrophila polisperma
-- Anubias barteri
-- Ludwigia repens
-- Rotala macrandra
-- Alternanthera bettzickiana
-- Myriophyllum elatinodies
-- oraz chyba wywłócznik zielony

Nie jestem pewien czy w akwarium jakieś związki po prostu przy słabym filtrze nie wytracają się w wodzie lub nie rozwijają się krasnorosty


Przy czyszczeniu z hygrophili odpadły dwa liście, jeden jakby podgnity, szczerniały, drugi natomiast był ładnie zielony, jednak miał bardzo dużo małych dziur, jakby coś go żarło po trochu... co jest dość dziwne, ponieważ nie powinno być żadnego życia w zbiorniku.

Temperatura w zbiorniku to 28 stopni.

Czy zaobserwowane przeze mnie zjawiska są normalne dla dojrzewającego zbiornika?
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#2

Post autor: grazdar1 »

bio nitrivec to nie bakterie -to pożywka dla bakterii
preparowałeś korzenie ? one mogą barwić wode na żółto
białawe nitki na korzeniach ala pleśń? masz ??
10 h świecenia na start :razz: - zacznij od 6h i co tydzien o 1h do przodu
amazonia - =czestsze podmiany 50% przez ok 3 tyg.+ koniecznie potas i co2
czas świecenia ,potasu itd mozliwość odpadania lisci i tych nitek na roslinach
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#3

Post autor: SunFireX »

Teraz dodatkowo pojawiły się białe nitki na szybach akwarium, domyślam się ze to pierwotniki.

Korzenie były przygotowane, podobnie jak kamienie.

Nie wiem czy to nie zmienia postaci rzeczy.

Do CO2 moge w chwili obecnej użyć Carbo a do potasu Brighty K, ale ze względu na pierwotniki chyba powinnienem zostawić całość na minimum 3dni bez światła i chemii. Nie wiem tylko czy napowietrzanie muszę wyłączyć całkowicie. Może w tradycyjny sposób się pozbędę kolejnego problemu.


Częste podmiany, rozumiem że chodzi o minimum 2x w tygodniu?
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#4

Post autor: grazdar1 »

możesz proces ten wspomóc np zoolek aquaclear 5-6pln
dobre produkty bakteryjne to denitrol, aquastarter,nutrafin cycle ,jbl filterstart lub woda i płukanie gąbki z innego akwarium
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#5

Post autor: SunFireX »

Może w przyszły poniedziałek uda się już zakupić nowy filtr. Myśle o tetratec ex700 (do 250zł). Pochodzi od poniedziałku przez kolejne 3 tygodnie razem z wewnętrznym FAN-3 i może filtracja także troche pomoze.

Dziś zrobie 50% podmiany wody i dodam ten Aquaclear oraz zaciemnie akwarium na 3 dni, moze nie zdziczeje...
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#6

Post autor: Władek Pompka »

A nie możesz pokazać tego? Zrób fotę. :wink:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#7

Post autor: Tomacha »

Ja mam do sprzedania taka tetre ex700. Uzywany, sprawny 100%, nie przecieka, nowy wirnik - za 100 pln. I co wazne - bedziesz mial od razu dojrzaly filtr. Mozesz go zabrac z woda.
http://www.lotniczybilet.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#8

Post autor: SunFireX »

Władek Pompka pisze:A nie możesz pokazać tego? Zrób fotę. :wink:
Zrobie dziś wieczorem zdjęcia.
Tomacha pisze:Ja mam do sprzedania taka tetre ex700. Uzywany, sprawny 100%, nie przecieka, nowy wirnik - za 100 pln. I co wazne - bedziesz mial od razu dojrzaly filtr. Mozesz go zabrac z woda.
Jasne! Poproszę o numer telefonu na PW!
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#9

Post autor: SunFireX »

Jutro wrzuce zdjęcia jeśli dalej coś będzie działo się ze zbiornikiem, 50% wody wymienione - odchlorowana ADA Anti Chlor-Off , od rana chodzi tetra tec ex700 razem z FAN-3, przed chwila odłączyłem fana i 'poprawnie' zamontowalem ex700, wszystko na razie działa, chodzi wydaje mi sie, że na maksymalnych obrotach. Filtr udalo sie zakupic dzieki zyczliwosci Tomacha, ktoremu szczerze dziekuje za sprzedaz razem z woda oraz mam nadzieje bakteriami, ktore moze poradza sobie w akwarium.
Woda na razie nie nabiera zoltego koloru, takze 'osad' ktory osiadl wszedzie po strzepaniu z roslich i kamieni nie osadzil sie ponownie, pewnie jeszcze bede musial odmulac kilka razy zanim calosc zniknie, ale mam nadzieje ze wyszedlem juz na dobra droge. Temperature zwiekszylem z 28 do 30 stopni, ze wzgledu na to ze kilka dni temu byly pierwotniaki, aktualnie sa jedynie zwisajace trupy... ktore zjadaja helenki, ktore pojawily sie licznie w zbiorniku. Oswietlenie przestawione na 6h/dzien.

Mam pytanie czy moge zaczac niedlugo podawac carbo? Wiem, ze rosliny nie maja co2, a na zestaw mnie caly czas nie stac i jest to jedyny srodek, ktory mam pod reka.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#10

Post autor: Krzysiek »

Spokojnie :) Większość nowych zbiorników przeżywa taki chaos na początku, daj sobie i zbiornikowi (i nowemu filtrowi!) czas :D
100l morskie
Awatar użytkownika

zibciu
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt sty 27, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#11

Post autor: zibciu »

Witam,
A ja mam pytanie. Kupiłem nowy zbiorniczek, stary idzei dla rodziców. Czy mogę przygotowując start nowego baniaczka użyć wody ze starego? CZy pomoże to w szbszym zaadoptowaniu się środowiska?
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#12

Post autor: grazdar1 »

oczywiście -mozesz wykorzystać jak najbardziej wodę z innego akwarium
grazdar1
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kolejny problem

#13

Post autor: SunFireX »

Zbiornik działa dalej, większość roślin, które niestety na początku nie przyjęły się w nowym zbiorniku i trochę podumarły, puściło nowe pędy. Zbiornik ma już półtora miesiąca. Mimo roślin w zbiorniku żyje kilka helenek (jeszcze małych), dwa ślimaki z dziwną czarną świdrowaną skorupą (zastanawiam się czy to nie helenka z jakimś osadem z podłoża) oraz dziwne przezroczyste ślimaki widoczne na zdjęciu.


I chyba sie pomyliłem... bo teraz znalazłem kolejny problem. Na scianie akwarium znalazłem białe żyjątko, bardzo podobne do tego na zdjęciu: Obrazek z tym wyjątkiem że moje miało mocno białą otoczkę a w środku białe kropki (jakby w środku miał białe kropki, idetnczny kształt jak ten na zdjęciu). W akwarium pływa dużo białych "kropek", które pod wpływem prądu wody z filtra starają się uciekać na różne strony, niektóre "wskakują" energicznie na szybę i za chwilę uciekają, inne zaś wygladają jak kijanka, biała kropka z małym prześwitującym ogonkiem. Zastanawiałem się nad nicieniami, lecz mają różne kształty i sam nie wiem jak to określić.

Czasem do akwarium wpadnie jakaś mała muszka, może to jakiś pasożyt który się zrodził w ten sposób? A może mam się spodziewać ataku robactwa pewnego dnia w nocy? :sad:


Obrazek


Zauważyłem także że te białe kropki, też buszują pod taflą wody przyczepiając się do niej, moze po prostu je coś wypycha...


Obrazek

Tafla wody, lekko mętna, widać białe kropki.
Ostatnio zmieniony wt cze 21, 2011 11:50 pm przez SunFireX, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#14

Post autor: selenewolf »

Takie stworzonka to się chyba biorą "znikąd". Jak akwarium postoi trochę z roślinami a bez ryb, zawsze się pojawiają dziwni goście. Przynajmniej u mnie. :P
Białe robaczki to mogą (ale nie muszą, słabo się znam) być wypławki, jakby pijawki takie... A "kropki" skaczące i przyczepiające się do szyb to pewnie oczliki albo jakiś inny plankton.
Myślę, że jak przyjdzie czas i wpuścisz ryby, to zjedzą te stworzonka po prostu. ;)

Ślimak na zdjęciu to zatoczek, możesz mieć też świderki. Sprawdź oba w Googlach, to najpopularniejsze ślimaki akwariowe, też biorą się właściwie "znikąd" (przynoszą się ze sklepu wraz z roślinkami najczęściej ;P).

..
Ostatnio zmieniony śr cze 22, 2011 3:41 pm przez selenewolf, łącznie zmieniany 1 raz.

.
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#15

Post autor: SunFireX »

Troche mnie uspokoilas selenewolf :) Dzięki za odpowiedź, co do slimkow to wlasnie idealnie są to zatoczki, drugi gatunek to jednak ciagle helena, tylko ze w tedy byla bardzo mocno ubrudzona od podloza i udawala jednolity kolor :)
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#16

Post autor: Bozi »

Te małe punkciki na szybach wyglądają mi na małe ślimaki.
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#17

Post autor: SunFireX »

w takim razie mozliwe ze bede potrzebowal wiecej helenek w zwiazku z kontrola ich populacji... eeh, prawdziwe wyzwanie w zwiazku z nadchodzaca plaga!
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#18

Post autor: Władek Pompka »

SunFireX pisze:w takim razie mozliwe ze bede potrzebowal wiecej helenek w zwiazku z kontrola ich populacji... eeh, prawdziwe wyzwanie w zwiazku z nadchodzaca plaga!
Wyciągasz je, usuwasz?
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#19

Post autor: SunFireX »

rozumiem, ze to byl sarkazm :) oczywiscie, ze uswam, natomiast jesli male sa w zakamarkach to moze byc ciekawie juz niedlugo
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#20

Post autor: Władek Pompka »

SunFireX pisze:rozumiem, ze to byl sarkazm :) oczywiscie, ze uswam, natomiast jesli male sa w zakamarkach to moze byc ciekawie juz niedlugo
Raczej nie sarkazm, tak się pytam. Czyszczenie dna plus wyciąganie pacjentów... przy braku (jeszcze) ryb..Nie powinno być źle. :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
SunFireX
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 11:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z dojrzewającym zbiornikiem

#21

Post autor: SunFireX »

Rozumiem, nie spieszę się z zarybieniem zbiornika, poza tym nie robiłem w przeciągu całego cyklu dojrzewania jeszcze testów wody. Zmiana zbiornika, przeprowadzka niektórych dużych roślin do całkiem nowej wody, brak CO2 (jedynie nowy wynalazek carbo, swoją troche niektóre liscie wygladaja na lekko przypalone przez niego) powoduje utrudnione warunki do hodowli. Aktualnie akwarium nie podoba mi sie w takim stopniu jak po zalozeniu, musze dokupic wiecej roslin i w koncu podlaczyc CO2 i poprawnie zaczac nawozic, slimaki jak narazie zajmuja sie martwymi roslinami, tak wiec nie przeszkadzaja aktualnie w duzym stopniu. Niedawno byl wyleg helenek, dzis na lisciach zauwazylem okolo 5 malutkich helenek, jest takze kilka wiekszych ktore rozprawily sie juz z duzymi zatoczkami, ale ich pozeranie troche trwa.

eeh troche sie rozpisalem... sam nie wiem po co :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”