Problem z roślinami - podłoże?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Problem z roślinami - podłoże?

#1

Post autor: 9uitar9irl »

Witam!
Od kilku miesięcy interesuję się akwarystyką. Zaczęłam od akwarium 84l (60x35x40cm), mam w nim kilka gupików, 7 zwinników jarzeńców i 4 kirysy albinosy. Właściwie od początku miałam problem z roślinami - po posadzeniu gniły, mało które się przyjmują itd. Ze dwa miesiące temu ołożyłam oświetlenia (miałam nadzieję, że to pomoże), teraz mam 54W/84l = 0,64 W/l więc niby to nie powinno być przyczyną kłopotów.
Nawożę jakimś najtańszym nawozem makro i mikro z allegro + easycarbo 1,5ml/dziennie. Dodatkowo raz w tygodniu kilka ml K2SO4.
Temperatura wody 25 st.

Jako podłoże mam: MHK Floran 4l + żwir o granulacji 1-3mm x8l. Myślę, że to właśnie tutaj tkwi problem. Ponieważ rośliny powoli odpadają jedna po drugiej (nawet nurzaniec nie chce rosnąć :( )niebawem będzie groził mi restart, a po restarcie chciałabym zrobić akwarium roślinne. Jako że urządzałam ostatnio kotnik 30l i zakupiłam 5l Aquasubstrate II+ (i trochę mi zostało) mam pytanie co zrobić, aby poprawić warunki dla roślin.

Mam do wyboru:
-Przerzucić się na podłoże Ada ;-) (najdroższa i pewnie najlepsza opcja)
-Użyć reszty Aquasubstrate II+ i dołożyć na to bazalt
-Położyć pod spód Aquasubstrat, a na górę wrzucić wypłukany żwirek który posiadam
-.... Czekam na propozycje ;-)

Moje kolejne pytanie dotyczy oświetlenia: czy moje 2x T8 (15W sztuka) + 24W T5 wystarczą do akwarium roślinnego, czy dołożyć jeszcze jedną-dwie sztuki 24W?

Jakie rośliny proponowalibyście do takiego zbiornika? Jak na w stanie razie przetrwały
(poza glonami:P): hydrophila difformis, nurzaniec śrubowy, ceratopteris cornuta, ludwigia repens i troszeczkę henia, ale baaaardzo wolno rosną i w oczach marnieją.

Aby uprzedzić pytania powiem jeszcze, że początkowa ilość roślin nie była zbyt mała - akwarium było obsadzone po brzegi.

Z góry dziękuję za pomoc! :-)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#2

Post autor: sum »

Witam
Pozwolę sobie na kilka małych uwag.Moim zdaniem nie do końca zgodzę się z założeniem,że główny problem to podłoże.Sam obecnie mam jałowy żwir i z większością swoich roślin jakoś sobie radzę.Pewnie,że dobre podłoże to połowa sukcesu ale można też sobie radzić z gorszym.Trzeba wtedy postawić na zbilansowane nawożenie kolumny wody.
Oświetlenie masz już dobre,czas pomyśleć o CO2 i odpowiednim nawożeniu.Nie można podchodzić do tematu na zasadzie "Nawożę jakimś najtańszym nawozem makro i mikro z allegro + easycarbo 1,5ml/dziennie. Dodatkowo raz w tygodniu kilka ml K2SO4."
Jakie makro i ile,jakie mikro i ile?Jakie są poziomy azotu i fosforu?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#3

Post autor: pkucaba »

Moje 25l jest na floranie i nieco większa dawka EC, rośliny rosną jak oszalałe. Dodałem tylko kulki nawozowe. Woda RO + pg hydromineral, światło to 2x 8W. Owszem miałem trochę problemów na początku (wlewałem nawóz ActiPlant), odstawiłem i od kilku miesięcy tylko tnę roślinki. Glonów brak, może to przez krewetki RC.
Ostatnio zmieniony wt kwie 05, 2011 11:20 pm przez pkucaba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#4

Post autor: grazdar1 »

co ja bym zrobił ?
dał substrat i kulki gliniano-torfowe po zwirek
floran to kiepskie podłoże -ale tak jak sum mówi -podłoze to nie wszystko
na pierwszyrzut okiem -
za dużo easy carbo na dzien -1ml
za mało k2so4 -kilka ml dziennie -
dziurki w liściach jak po igle ? brązowe kropki?
no i podstawa -kilka testów dla okreslenia nadmiarów lub braków
no3 , po4.fe
pozatym nie szalałbym zbytnio ze swiatłem -jezeli uczysz sie dopiero nawożenia itp
ja dałbym 9h ogólnie -w tym 4-5 całosc
no i jesli faktycznie chcesz miec roslinne na poziomie -to pomyslałbym o co2 z butli lub przynajmniej bimbrowni
Ostatnio zmieniony wt kwie 05, 2011 11:33 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#5

Post autor: 9uitar9irl »

Dziękuję za uwagi! :-)
Nawóz "AQUA GAINER"(http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 00268.html) 5ml tygodniowo, przy większej ilości pojawia się istna plaga glonów...
K2So4 7ml/tydzień. Woda to odstana 1 dzień zwykła Warszawska kranówa. Raz w tygodniu podmieniam ok. 10% wody.
Co do poziomów azotu i fosforu...nie wiem. Nie mam testów, ale w najbliższym czasie postaram się zaopatrzyć.
Oświetlenie pełne przez 9h.

Rośliny bardzo wolno rosną, po czym stopniowo tracą kolor i stają się brązowe, później atakują je glony i wszystko zdycha. Inny scenariusz jak np. przy nurzańcu - dziury w liściach, ale nie jak po szpilce tylko takie sporawe, jednak bez przebarwień. Za to microsorium miało dziury i brązowe plamy wokół nich - wyglądało jak by zardzewiały i przez ok.pół roku wypuściło tylko jeden maleńki listek. A jak kupiłam ok 30 szt. cabomby i obsadziłam cały tył akwarium to w ciągu 2-óch tygodni wszystko zgniło. Najpierw systematycznie "łamały" się - łodygi robiły się strasznie wiotkie, rośliny na początku soczyście zielone robiły się ciemnozielone i rozpadały się na kawałki (w czym trochę pomagały im później gupiki). Nawet rogatek miał problem z rozrostem, robił się żółty i przestawał rosnąć...
Czytałam o różnych chorobach roślin ale ze względu na różnorodność objawów miałam problem ze sklasyfikowaniem czego mają za dużo a czego za mało. Aktualnie akwarium przypomina krajobraz po wojnie, dlatego wolałabym nie wrzucać zdjęć - musiałam wywalić połowę roślin a teraz nawet sam żwir jest porośnięty kępkami glonów.

Czy przed zrobieniem testów mogę coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#6

Post autor: grazdar1 »

ja bym dał jak mówiłem jakies kulki nawozowe w podłoze -dobre są te jbla 13+7
połowe dawek na litraż makro i mikro
20% we podmiany jednak
k2so4 z 5ml codziennie
easy carbo bz
cabomby to bardzo swiatłolubne rosliny -z tego rodzaju roslin sesiflora jest mniej wymagająca
grazdar1

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#7

Post autor: peater »

przed zrobieniem testów chyba lepiej nic juz nie kombinować - kolejne eksperymenty z nawozami "na czuja" bez testów mogą przynieść więcej złego niż dobrego.

Tak jak Koledzy pisali - podstawa to zrobić testy (nigdy do końca im nie ufamy ale pozwalają przynajmniej na szacowanie zawartości związków).

Gdybym miał obstawiać co dolega Twoim roślinkom - obstawił bym zerowy poziom jednego lub więcej makro - ponieważ :
1. Przy tym poziomie oświetlenia (jest go wystarczająco) chyba tylko to może powodować taką zagładę roślin (łamanie się łodyg, masowe gnicie)
2. Masz jałowe podłoże - i żwir i filtus jest jałowy
3. nawóż którego używasz prawdopodobnie nie ma wogóle no3 (miałem podobny z allegro i tak właśnie było) - ciekawe czy ma po4 ?
4. Obsada nie jest jakoś szczególnie duża, a wiem z doświadczenia że duża ilość roślin potrafi w takim przypadku wyciągnąć no3 do 0

ale to takie tylko moje dywagacje :) - zobaczymy czy testy je potwierdzą :)

pozdrawiam

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#8

Post autor: 9uitar9irl »

Dziękuję :)
A jakie konkretnie testy mam zakupić? Wystarczą paskowe 5 w 1, czy może jakieś konkretne kropelkowe?

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#9

Post autor: peater »

Na teraz podstawa to no3 i po4 (zdecydowanie kropelkowe).
W dalszej przygodzie z akwa roślinnym będziesz musiała pomyśleć nad podawaniem "super makro" dla roślin - czyli co2 a wtedy przyda się test ph.

Testy Fe też można kupić chociaż większość osób twierdzi że są tak niemiarodajne że nie ma sensu wydawać na nie kasy (ja też do nich należę - próbowałem i faktycznie nie ma to większego sensu).
Ostatnio zmieniony śr kwie 06, 2011 2:06 pm przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#10

Post autor: sum »

NO3 i PO4(kropelkowe,np.JBL) to podstawa.Możesz też zrobić test w jakimś sklepie,mniejszy koszt jednak na krótką metę.
CO2,chociaż najzwyklejsza bimbrownia :!:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#11

Post autor: 9uitar9irl »

Kupiłam na allegro testy JBLa - No3, PO4, KH i właśnie je zrobiłam. Przez ostatnie kilka dni zrobiłam gruntowne czyszczenie podłoża (wyciągnęłam rośliny i odmuliłam dokładnie pół zbiornika, po dwóch dniach to samo z drugą częścią) i wymieniałam ok 50% wody dziennie. Biorąc to pod uwagę, wyniki testów chyba są zastraszające :(

PO4 0.8 mg/l (!)
NO3 20 mg/l (to wartość odczytana ze środkowej skali, wydaje mi się że to chyba jest dla słodkowodnego, ale jeśli nie to skala na samej górze mówi 30ppm)
KH 9*d

I teraz mam pytanie - robić restart czy próbować ratować to co mam? Jak widać podmiany wody niewiele dają, mimo podmian dziś rano miałam znów piękny zakwit krasnorostów na połowie roślin. A jeśli robić restart - to mogę użyć tych roślin które mam (jeśli np. zaczynają dostawać na niektórych liściach czarną obwódkę prognozującą wzrost glonów) czy może wywalić, wyparzyć/wygotować wszystko i posadzić jakieś niezarażone?

Co do CO2 to chyba kupię butlę 2kg, ale na razie jeszcze nie mam tyle kasy żeby zrobić to od razu. Czy to była uwaga na przyszłość (do holendra) czy ma jakieś znaczenie przy glonach?

Bardzo dziękuję za zainteresowanie!
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#12

Post autor: grazdar1 »

testy ok
jezeli az takie rewolucje - to ten substrat bym co ci został na dno wrzucił -powinno go byc około połowy wysokości
[ z przodu 2-3cm przy szybie zostawiamy na powierzchniowy zwirek -by niemiec efektu dwukolorowego podłożoża]
jezeli masz go za mało -możesz dokupić jbl basic plus lub grunt tropica
mozesz też dodać kruszu lignitowego lub torfu w granulkach [troche] -przy okazjii zbije ci twardość jezeli nie używasz -ro
przy lekko kwaśnej wodzie i glonów mniej
rośliny mozesz wykorzystać te same -ale najładniejsze -tych z krasnorostami bym nie dawał
utrzymuj parametry na poziomach
no3 ; 10 -20
po4; nie wiecej jak 1
fe ; 0,25- góra 0,5
nie zapominaj o potasie - ważny choć pomijany element nawożenia
easy carbo oczywiscie ale prawdziwego co2 nic nie zastąpi
no i najważniejsza sprawa;
sadz delikatnie rosliny a po posadzeniu staraj sie nie ruszac dna -
jezeli przesadzanie to -ucinaj przy samym zwirku itd by dna nie ruszać -zero odmulania
no i jak najwiecej roslin na start

przydatne będą otoski i ammanki
Ostatnio zmieniony śr kwie 13, 2011 7:59 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#13

Post autor: 9uitar9irl »

Dziękuję za pomoc! :-)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#14

Post autor: sum »

9uitar9irl pisze:wyniki testów chyba są zastraszające :(

PO4 0.8 mg/l (!)
NO3 20 mg/l
Jakie zastraszające,to normalny wynik przy akwarium roślinnym.Resztę już Darek napisał.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#15

Post autor: peater »

a testy robiłaś przed gruntownymi porządkami czy już po ?

generalni takie rewolucje w akwa nie są dobre (tak drastyczne wzruszanie podłoża) ... ja np. ani razu od początku istnienia akwa nie odmulałem i wszystko jest ok.

Przewalając do góry nogami podłoże uwalniasz do słupa wody mnóstwo związków organicznych - martwa materia organiczna (DOC)... a to, krasnorosty o których wspominasz wręcz uwielbiają.

Także jeżeli już odmulać to (z tego co słyszałem) należy to robić delikatnie.

Co do wyciągania roślin przy okazji odmulania - to już extreme :):):) roślina naprawdę zaczyna rosnąć i rozwijać się po ukorzenieniu - a Ty jej brutalnie dałaś obuchem w łeb :P ciągle wyciągając rośliny / grzebiąc przy nich nigdy nie dorobisz się podwodnego ogródka - one potrzebują obok nawozów i światła -spokoju

wogóle fajnie jakbyś pokazała nam jakieś zdjęcie akwa
Ostatnio zmieniony czw kwie 14, 2011 8:06 am przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#16

Post autor: 9uitar9irl »

Oj, ale to nie było ciągle tylko raz, bo już mi macki opadły że nic nie rośnie i (z dobrej woli) chciałam wyczyścić, żeby właśnie było mniej tego syfu. Wyszło jak zawsze. ;-)
Co ciekawe - niektóre rośliny (które nie były przesadzane od ponad 2 miesięcy albo i lepiej) w ogóle nie miały korzeni, więc jednak coś było porządnie nie tak. Testy robiłam po porządkach, ale też po zrobieniu porządków wymieniłam duuuużo wody przez kilka dni z rzędu. I poziom fosforanów na tej miarce nie był zielony(ok 40x za dużo?). W akwarium roślinnym są inne normy od takiego zwykłego?
Tak naprawdę do roślinnego to mi aktualnie trochę brakuje - za pusto jest. Jakiś miesiąc -dwa temu dostałam od Hornet reklamówkę roślin (kępa heńka, hygrophilli diformis, limnobium i jeszcze coś czego nazwy nie znam, za co bardzo serdecznie (nie :P) dziękuję!) i już myślałam że będzie dobrze, ale ostatnio co drugi-trzeci dzień wycinam którąś z roślinek ze względu na to że więcej w niej glonów niż roślinki. Heniek się jakoś trzyma, ale nie rośnie tylko jak go posadziłam tak sobie był przez ten czas, hygrophilia podobnie.
Po sprzątaniu zaczęło to jakoś wyglądać, tyle że jest łyso.


Dziękuję za zainteresowanie i dobre rady!

Przepraszam za jakość zdjęć, ale na chwilę obecną nie bardzo mam możliwość zrobienia lepszych.

zdj 1

zdj 2

A pojawiające się glony wyglądają tak:
glony

Myślę, że chyba nie będę wsadzać ponownie tych roślin po restarcie (poza heńkiem - jedyny jest czyściutki), bo zakładałam z miesiąc temu zbiorniczek 30l i sobie zaraziłam właśnie w ten sposób... Co byście doradzali kupić i w jakiej ilości (myślę o ofercie jakiegoś sklepu w Warszawie, gdzie można kupować pojedynczo a nie od razu 30 sadzonek jednego gatunku, jakie moglibyście polecić?)? Zamierzam dorzucić dwa korzonki, niezbyt duże, i obsadzić jeden pelią a drugi mchami i ostawić to wszystko tak trochę w literkę U (korzenie po bokach), a na środku fajnie by było zrobić jakąś polankę (eleocharis na 2 plan?czy może pozwolić henrykowi zawładnąć światem:P). Co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony czw kwie 14, 2011 6:15 pm przez 9uitar9irl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z roślinami - podłoże?

#17

Post autor: grazdar1 »

chętnie bym ci pomógł zrestartować to wszystko od nowa -ale mam strasznie daleko -fajnie moznaby urządzic
podesle ci moze pare fotek przykładowych na pw
grazdar1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”