chudniecie gupikow

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
Awatar użytkownika

Autor
aga
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: śr sty 12, 2011 4:31 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotow
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#31

Post autor: aga »

Ostatni post z poprzedniej strony:

czyli zdjac zbiornik z glinka i zostawic sama gabke?

[ Dodano: Nie Lut 20, 2011 8:00 pm ]
ile dodac tej soli dzisiaj do akwa na 80l wody 8 lyzeczek? i jutro 8?
czy mniej?

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#32

Post autor: Kaledon »

Jeśli nie będzie leczenia chemią nie ma to znaczenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na FMC to należy go wyjąć.

Wstępna "diagnoza"

Tak jak pisał czarteros najprawdopodobniej wystąpił konflikt mikroflory bakteryjnej. Nie można być tego pewnym bez kwarantanny ryb ale jest to najbardziej prawdopodobne.
Ostatnio przerobiłem coś podobnego- dodanie nowych ryb po kwarantannie (3 tygodnie i nie było najmniejszych objawów że coś jest nie tak). Po tygodniu część ryb zaczęła się zachowywać inaczej- czyli chowały się w roślinach, polegiwały przy podłożu. Dodanie soli akwarystycznej pomogło ale część najbardziej osłabionych ryb padła. Były to same gupiki. Bystrzyki Amandy, glonojady i kirysy zero objawów.

Nauczka na przyszłość- ryby powinny przejść kwarantanne. Przy łączeniu ryb z rożnych zbiorników dobrze jest stosować coś co zmniejszy liczbę drobnoustrojów czyli sól, CMF, lampę UV ewentualnie ozon.

PS Zasolenie możesz w dniu dzisiejszym zwiększyć. Dajesz 4 łyżeczki, odczekać pół godziny i kolejne cztery, znowu pół godziny i dodać kolejna porcję itd. Chodzi o to, żeby ryby przyzwyczaiły się do zasolenia stopniowo a nie od razu potraktować je całą dawką. I nie spodziewaj się cudów. U mnie nowo dodanych gupików padło 70-80%. Wielkość strat obecnie ogranicza "wyrównywanie mikroflory bakteryjnej" czyli zasolenie wody i dodanie niewielkiej ilości błękitu w czasie łączenia ryb. Co śmieszniejsze pomiędzy swoimi akwariami mogę ryby po prostu odłowić i przełożyć do innego i nie ma najmniejszego problemu. Problem zaczyna się gdy coś nowego się pojawi.
Jeśli masz jakieś wartościowsze zbrojniki należy je uważnie obserwować i być przygotowanym do ich odłowienia. Te "zwykłe" rozmnażane u nas powinny spokojnie znieść zasolenie.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
aga
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: śr sty 12, 2011 4:31 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotow
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#33

Post autor: aga »

ze zbrojnikow mam 2 samice niebieskie
-1 samica zlota weloniasta
-1 samica zlota
dodałam sol czekam co będzie dalej
co prawda juz niewiele zostało gupików
a jak teraz mi zdechną zbrojniki od słonej wody to normalnie sie załamie
wezme mlotek i roz....wale to akwarium:/ :-(

gorky
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 6:25 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#34

Post autor: gorky »

aga cierpliwości... jak masz w co to może odłów gupiki na zasadzie kwarantanny, wtedy nie będzie strachu o zbrojniki :wink: zbrojnik mocna ryba... u mnie na starcie akwa przeżyły bez żadnych uzdatniaczy... :-P

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#35

Post autor: Kaledon »

Nie zdechną od słonej wody. Ale obserwować trzeba na wszelki wypadek. I dla tego też dodaje się sól stopniowo i akwarystyczną lub kuchenną niejodowaną.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
aga
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: śr sty 12, 2011 4:31 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotow
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

:/

#36

Post autor: aga »

nie mialam akwarystycznej dodalam niejodowana specjalnie lecialam do nocnego:/sklepu

[ Dodano: Pon Lut 21, 2011 7:28 pm ]
niestety padaja dalej:( przed zgonem metnieja im oczy i mordka
czasem blakna im kolory ale nie wszystkim
nie :-( ktore zdychaja nie wyblakniete :sad:
Awatar użytkownika

WuPe
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#37

Post autor: WuPe »

I jak to się skończyło? Przeżyło coś? Z wątków zakończonych można się czegoś dowiedzieć, a tak... Chociaż jestem przeciwnikiem antybiotyków myślę, że jakiś Baktopur mógłby coś zdziałać w tym wypadku. Sól, to raczej prewencja niż natychmiastowa pomoc doraźna...

AngeLost
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 29, 2010 12:22 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: chudniecie gupikow

#38

Post autor: AngeLost »

pewnie mnie zjedziecie, ale... czytam Wasze posty... a akwaria mam już 20=parę lat, różne zbiorniki i ryby się przewijały - i generalnie: im mniej chemii i ingerencji tym lepiej. Stąd "dawne szkoły akwarystyczne" górą! ;) Lekarstwo leje się, jeśli choroba jest na podstawie objawów rozpoznana, a nie na WSZELKI WYPADEK. Ryby nie znoszą takiego miotania się, dziś jedno lekarstwo jutro drugie, w między czasie wymiana wody, zaciemnienie, rozjaśnienie...w dodatku jak lejesz jedno lekarstwo po drugim, b. często wchodzą ze sobą w reakcje, zresztą na opakowaniach jest napis "nie stosować z innymi lekami", wiem, chciałoby się natychmiast wyleczyć rybki, ale tak dużo zmian to dla nich też szok i nawet zdrowe źle to znoszą. Co do gupików to faktycznie, część dostępnych na rynku rybek ma tendencję do degeneracji - po odchowaniu paru pokoleń w akwarium rybki karłowacieją, chudną i padają. Może trafiłaś akurat na takie?
nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem -wszak to nie piwo ;-)
ODPOWIEDZ