Małe akwarium i duży filtr

Sposoby na filtrację akwarium.

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#31

Post autor: polakko 78 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

cześć, ja również jestem raczkującym fanem akwarystyki. uczę się na błędach oraz niestety czasami niepotrzebnie wydanymi PLN-ami. :roll:
odnośnie filtra to tak jak napisała Balbinka, zależy co Chcesz mieć w akwarium. Ja np. w rośliniaku chcę mieć 10 krotny przepływ wody.
wiadomo że filtr wypełniony odpowiednim wkładem traci wydajność od 20% do 50%(tu zależy trochę od marki filtra, IMHO)
udało mi się nabyć od akwarysty używanego Eheima 2217(1050l/h), na początku był w 54l! oczywiście zawory się przydały bo mogłem go przykręcić. Jednak najbardziej byłem zadowolony z TEGO zakupu, kiedy przyszło mi dwa dni temu postawić większy zbiornik 112l. Filtr pasuje "jak ta lala". więc polecam zakup filtra ze sporym zapasem, bo jak Łykniesz bakcyla akwarystyki to na małym lub jednym akwarium nie przestaniesz :mrgreen:
pozdrawiam. Artur
287l-roślinne

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#32

Post autor: tomoa »

Czyli jednak :grin: zapas mocy przydaje się. Zupełnie jak w samochodach 100 KM wystarcza, ale fajnie mieć 200 KM :evil: .
Obrazek

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#33

Post autor: tomoa »

Zamontowałem filtr MINIKANI 120 ( do tej pory był Sunsun HJ-611B). Różnica jest nieporównywalna. Teraz woda jest superczysta, filtr jest cichy. Każdemu polecam duży filtr, będzie miał sporo problemów mniej z wodą.

Sunsun pracował, ale woda cały czas była brudna. Jak go rozebrałem to w środku było prawie czysto.
Obrazek
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#34

Post autor: Władek Pompka »

tomoa pisze:Zamontowałem filtr MINIKANI 120 ( do tej pory był Sunsun HJ-611B). Różnica jest nieporównywalna. Teraz woda jest superczysta, filtr jest cichy. Każdemu polecam duży filtr, będzie miał sporo problemów mniej z wodą.

Sunsun pracował, ale woda cały czas była brudna. Jak go rozebrałem to w środku było prawie czysto.
To wina samego filtra czy mediów filtrujących? :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#35

Post autor: tomoa »

Skoro filtr zewnętrzny ma kilkanaście do kilkadziesiąt razy większą powierzchnie filtrującą to dużo tłumaczy. W filtrze wewn. miałem tylko gąbkę, w zewn. mam gąbkę, watę, zeolit, ceramikę. Poza tym filtr wewnętrzny nie wciąga większych zanieczyszczeń, działa jak prefiltr. Ja w swoim zewnętrznym mam rurę z kratką, to więc większe zanieczyszczenia są wciągane do filtra. Wolę czyścić filtr niż częściej odmulać akwarium.
Obrazek

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Woda kryształ :)

#36

Post autor: tomoa »

Dla potwierdzenia załączam skrót do filmu.

Teraz mam wodę kryształ :mrgreen:

Ostatnio zmieniony czw sty 20, 2011 2:37 pm przez tomoa, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#37

Post autor: don_Vall »

Witam
Przyklejam bo podobny dylemat mnie zaskoczył.
Mianowicie w akwarium 25l mam filtr kaskadowy aqua clear 20 (przepływ max 378 l/h a min 124 l/h max do 75 l)
Czy można "przetlenić" wodę? Zauważyłem ostatnio, że chyba zaczynają się problemy z glonami. Ograniczyłem czas świecenia światła i czekam na efekty (póki co nie chcę używać chemii - zresztą na razie nie ma po co)


pozdrawiam
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#38

Post autor: tompoz »

Mam identyczny filtr w 25l i nie tutaj jest problem. Polecam zweryfikować (w dół) ilość pokarmu podawanego rybom, zwiększyć podmiany wody i tymczasowo ograniczyć oświetlenie (u mnie świeci 8W przez 7 godzin dziennie). I upewnić się, że akwa nie jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Pozdrawiam,
Tomek

Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#39

Post autor: Dami »

Co do zapasu filtracji. Nadfiltracja jest wskazana ale bez przesady jesli bedzie zbyt duza bakterie pozyteczne przy zbyt szybkim przeplywie wody nie beda w stanie sie wytworzyc. Sam mam Eheim III 2075 w 240l ktory jest przeznaczony do 600l ale jest zduszony przeplyw na maxa a kupilem go tylko bo ma duzo pojemnosc wkladow filtracyjnych.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#40

Post autor: Hornet »

Przyznam się że uważam że trzeba dostosować filtr do obsady a nadfiltracja bardzo przydaje się zwłaszcza jeśli w obsadzie są ryby które bardzo "brudzą"... Osobiście mam w akwarium 320l filtr przeznaczony do zbiorników do 1500l i nie narzekam a na pewno nie narzekają moje rybcie które są z tych co lubią wodę czystą i dobrze natlenioną... Z bakteriami też nie ma żadnego kłopotu sprawują się dzielnie i mimo że mam rybcie bardzo "brudzące" to poziom azotanów jest na poziomie ok 10...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#41

Post autor: LESZEK »

U mnie w 200L śmiga JBL e 1500 i jest super.Dużo wkładów dobry przepływ.A u Hornet jak zobaczyłem tego ,,byka,, w 320L,to mi kopara opadła,leciutko.Ale woda cud. :mrgreen:
Leszek
ODPOWIEDZ