Jak zrobić kulę z gałęzatki

Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#31

Post autor: Vanilka »

Ostatni post z poprzedniej strony:

pkucaba pisze:Moje gałęzatki, nigdy nie potrafiły ponownie zostać kulkami.
może nikt im nie powiedział, ze mogą? :x :wink:
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#32

Post autor: sylwekw »

No proszę jaka dyskusja rozgorzała.
U mnie pływają w tej chwili 4 porcje. Będę je obserwował, robił fotki i zobaczymy za jakiś czas co z tego wyjdzie. Ale trzeba mieć na uwadze, ze ja ekspertem od roślin (glonów też) nie jestem :-)
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#33

Post autor: falco »

Nie chce mi się wierzyć, że Gałęzatka w ciągu 2 tygodni urosła 2-krotnie, zwłaszcza w obecności Pyszczaków, które... lubią z niej zrobić sałatkę. 8)
Przez kilka lat dokarmiałem swoje Pysie różnymi roślinami, w tym Gałęzatką i na początku też myślałem, że ona rośnie, ale to było tylko i wyłącznie wrażenie, bo Gałęzatka póki nie została rozszarpana na strzępy przez systematyczne podgryzanie "puszyła się" od wyciąganych kolejnych kęsów. Przez ten czas rzeczywiście "rosła" w oczach, jednak jej naturalny przyrost jest baaardzo ślimaczy.

Tak samo nie wierzę, że rozłożona na płasko bez żadnej ingerencji z zewnątrz (stale turlana przez silny prąd wody lub zwierzaki) po kilku tygodniach utworzy zwartą kulkę. Co innego, jeśli była naderwana, to tak, choć w bólach znów się zaokrągli, ale rozłożona na płasko i w tak krótkim czasie, to mało realne.

Co do wciągania syfu z wody, to już o tym kilka razy wspominałem, Gałęzatka jest jak filtr, który nasiąka ogromną ilością zanieczyszczeń z wody, dlatego tak ważne jest aby co jakiś czas ją wyjąć i pożądnie wycisnąć-wypłukać pod bieżącą wodą.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Rrrrogaty

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#34

Post autor: Rrrrogaty »

falco pisze:Nie chce mi się wierzyć, że Gałęzatka w ciągu 2 tygodni urosła 2-krotnie, zwłaszcza w obecności Pyszczaków, które... lubią z niej zrobić sałatkę. 8)
Przez kilka lat dokarmiałem swoje Pysie różnymi roślinami, w tym Gałęzatką i na początku też myślałem, że ona rośnie, ale to było tylko i wyłącznie wrażenie, bo Gałęzatka póki nie została rozszarpana na strzępy przez systematyczne podgryzanie "puszyła się" od wyciąganych kolejnych kęsów. Przez ten czas rzeczywiście "rosła" w oczach, jednak jej naturalny przyrost jest baaardzo ślimaczy.

Tak samo nie wierzę, że rozłożona na płasko bez żadnej ingerencji z zewnątrz (stale turlana przez silny prąd wody lub zwierzaki) po kilku tygodniach utworzy zwartą kulkę. Co innego, jeśli była naderwana, to tak, choć w bólach znów się zaokrągli, ale rozłożona na płasko i w tak krótkim czasie, to mało realne.

Co do wciągania syfu z wody, to już o tym kilka razy wspominałem, Gałęzatka jest jak filtr, który nasiąka ogromną ilością zanieczyszczeń z wody, dlatego tak ważne jest aby co jakiś czas ją wyjąć i pożądnie wycisnąć-wypłukać pod bieżącą wodą.

Podpisuje się pod tym postem. Dzieki Falco za odwalenie czarnej roboty ;)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#35

Post autor: Miro »

rudy1986 pisze:wysle Ci jutro fotke
Dlaczego " CI " a nie NAM ?!
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#36

Post autor: sylwekw »

No dobra dyskusja niech sobie trwa :-), nie zakładam oddzielnego wątku tylko tutaj będę relacjonował moje próby stworzenia kul z gałęzatki. W zasadzie próby to za wiele powiedziane. Po prostu zostawię je same sobie i będę obserwował ich rozwój.
Na dzień dzisiejszy wyglądają tak:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Czwarta leży dalej w roślinkach więc fotka nie będzie za dobra.

Rrrrogaty

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#37

Post autor: Rrrrogaty »

@Sylwek:

Obrazek

Tylko kolor lepiej dobierz ;).
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#38

Post autor: sylwekw »

Nie bardzo rozumiem? Sugerujesz mi zszyć je w kulkę ??

Rrrrogaty

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#39

Post autor: Rrrrogaty »

Dokładnie :mrgreen: Żarcik taki ;)

Ale informuj o postępach. Jestem ciekaw jak będzie postępował dokumentowany proces kulenia.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#40

Post autor: falco »

Spoko, nie mam problemu z braniem pod włos "urban legend". 8)
Dokładnie, możesz zszyć roślinę, nici z czasem się rozpuszczą i znikną w czeluściach mikro gałązek.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#41

Post autor: sylwekw »

ROGATEK pisze:...

Ale informuj o postępach. Jestem ciekaw jak będzie postępował dokumentowany proces kulenia.
Na razie to na początek miałem problem z wyciągnięciem z nich glonów (niepożądanych) bo nie potrafię dobrze odróżnić które to glon "szkodnik" a które gałęzatka :-) - efekty tych działań, niestety mizerne widać na zdjęciach.

W ogóle to chyba tak w celach poglądowych muszę zrobić fotkę tym porcjom gałęzatki od dołu, tam jest takie coś dziwne :-)

Rrrrogaty

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#42

Post autor: Rrrrogaty »

Jedna gałęzatka, a ile emocji, wątpliwości i tajemnic :D.

Zawsze możesz oddać do skulenia Lechowi. Kto wie... może to będzie początek jego świetlanej przyszłości: 'Rewitalizacja i profesjonalne kulenie gałęzatek Lech-u i ska - z akredytacją Fawa.pl" ;)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#43

Post autor: Miro »

ROGATEK pisze:A swoją drogą forma kulista bierze się chyba głównie z tego, że w naturze gałęzatka ma do czynienia z ruchem wody, który ją tak kształtuje.

Jak wiadomo każda roślinka rośnie w str światła a dzięki temu że Gałęzatka jest często obracana jej przyrost daje właśnie taki efekt.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#44

Post autor: rudy1986 »

miro pisze:
rudy1986 pisze:wysle Ci jutro fotke
Dlaczego " CI " a nie NAM ?!
Rogatku prosze to specjalnie dla Ciebie niedowiarku:P Obrazek Obrazek Obrazek do dupy zdiecja wyszly ale widac jak obrasta

-- 23 lis 2014, o 09:27 --
miro pisze:
ROGATEK pisze:A swoją drogą forma kulista bierze się chyba głównie z tego, że w naturze gałęzatka ma do czynienia z ruchem wody, który ją tak kształtuje.

Jak wiadomo każda roślinka rośnie w str światła a dzięki temu że Gałęzatka jest często obracana jej przyrost daje właśnie taki efekt.
o czym Wy wgoole gadacie?? Galezatka jest glonem!! Forme kulista przybiera przez zwykly przytost i nikt tego nie formuje

Rrrrogaty

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#45

Post autor: Rrrrogaty »

Masz rację rudy, nic nie widać :P. Wygląda jak jakieś dzieło sztuki współczesnej :D.
rudy1986 pisze: miro napisał(a):

ROGATEK napisał(a):A swoją drogą forma kulista bierze się chyba głównie z tego, że w naturze gałęzatka ma do czynienia z ruchem wody, który ją tak kształtuje.


Jak wiadomo każda roślinka rośnie w str światła a dzięki temu że Gałęzatka jest często obracana jej przyrost daje właśnie taki efekt.



o czym Wy wgoole gadacie?? Galezatka jest glonem!! Forme kulista przybiera przez zwykly przytost i nikt tego nie formuje

Zasadniczo to gadamy o gałezatkach :P. I ja tam dobrze wiem, że jest glonem (wyższym) tylko co to ma do rzeczy? A raczej do tego, że przybiera formę kulistą? Co do postulatu miro, że rośnie w kiedrunku światła się nie zgodzę, bo mam swoją hołubioną kuleczkę, która rośnie w moim akwa, nikt jej nie tyka, ani nie szturcha, a dalej jest kulista.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#46

Post autor: Miro »

miro pisze:o czym Wy wgoole gadacie?? Galezatka jest glonem!
Gadamy,o prostych roślinach beztkankowych zwanych Gałęzatką !

Beata94
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: pt maja 09, 2014 4:20 pm
Lokalizacja: Warszawa

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#47

Post autor: Beata94 »

ROGATEK pisze:A już jak widzę jak ktoś rozpłaszcza kawałek i liczy, że będzie miał z tego trawnik, albo, ze mu korzeń obrośnie to tylko wywołuje to mój uśmiech politowania.
W sklepie atoll-zoo mieli zrobiony trawnik z gałązatki - więc to możliwe. Tylko to raczej rozpłaszczone kilka/kilkanaście sztuk które się "zrosły" - nawet pytałam się jak to się robi i uzyskałam odpowiedź, że trwa to kilka lat :)

a tu link z zdjęciem tego akwarium 3 i 4 zdjęcie http://akwarium.info.pl/index.php/firmy ... arystyczny" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#48

Post autor: falco »

I ja, i ja, i ja... mam teraz (na próbę) coś, co może nie tyle trawnikiem, co obrośniętym podłożem był nazwał... ;)
Już dawno chodziło mi po głowie aby coś z tym zrobić i natchnąłem się po wizycie w 1 ze sklepów.

Gałezatki porozrywałem, porozpłaszczałem i ponaklejałem na moje podwójne dno, niestety zabrakło "towaru", więc na gwałt potrzebne mi 5-7 kulek a może i z 11.
Tymczasem czas na obserwacje a biorąc pod uwagę antytempo wzrostu najwcześniejsze "wnioski" za... kilka... lat. :hah:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#49

Post autor: sylwekw »

Taki mały update .. minęło już prawie dwa miesiące a gałęzatki za bardzo nie urosły, przynajmniej ja tego nie widzę, a już na pewno nie zaczęły się z nich robić kule :-). Nie ma nawet po co fotki robić bo nic się nie zmieniło.
Jedyne co to na dwóch porcjach (z czterech) zaczęły krasne rosnąć :-(
Tak więc wszystkie gałęzatki trafiają do krewetkarium.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#50

Post autor: Miro »

Aegagropila linnaei mogą występować w różnych formach wzrostu, w zależności od warunków otoczenia (Waern 1952 ; Sakai i Enomoto 1960 ; Niiyama 1989 ). Gatunek jest najbardziej znany z tworzenia sferycznych kulek o średnicy kilku centymetrów, tak zwane jezioro bale, Marimo (w Japonii), lub kulki mchu w sklepach akwarystycznych (). Kulki te składają się z wielu plecionych włókien. W Japonii, jezioro kulki są bardzo popularne i zostały wyznaczone "szczególnego pomnik przyrody" (Kurogi 1980 ). Formularze kulkowe stały się również bardzo popularne w handlu akwarium.
Gatunki mogą rosnąć w luźnych maty, unosząc się nad podłożem w płytkiej wodzie, lub w załączonych włókien naskalnych lub epizoic. Różne teorie tworzenia postaci kuli zaproponowano, ale ogólnie uważa się, że tworzenie się mieszaniny procesów mechanicznych przez ruch wody i posiada wewnętrzną do gatunków, które pomagają splątania, takich jak sztywny tekstury powstawania kłączami oraz wzorzec wzrostu po ścieraniu komórkach apikalnych podczas walcowania na osadzie (Wesenberg-Lund 1903 , Acton 1916 ; van den Hoek 1963 ; Kurogi 1980 ; Niiyama 1989 ; Einarsson et al. 2004 ). Wykazano w doświadczeniach hodowlanych, że stabilne kulki można wytworzyć, gdy odsłaniając luźne włókna z toczeniem (Nakazawa 1973 ).
http://link.springer.com/article/10.100 ... ltext.html

Dein

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#51

Post autor: Dein »

Dlaczego Japończycy nie wpadli jeszcze na to, żeby wciskać gałęzatkę do foremek służących do lepienia cudeniek z ryżu? Albo mają jeszcze takie foremki do jajek gotowanych. Też by się nadało.
Można by produkować gałęzatki w kształcie hello kitty i z racji tego, że są w kształcie hello kitty, a nie jakieś zwyczajne i plebejskie, dokonywać korekcji ceny.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#52

Post autor: Miro »

Dein,tak naprawdę to Gałęzatki hoduje się w KULI ! Już dawno jest udowodnione że ciśnienie w kuli jest inne niż w akwa prostokątnym. Ciśnienie odbija się od ścianek po czym poda na Gałęzatkę i zmusza ją do wzrostu a koło !
Tutaj masz str gdzie facet dokładnie to tłumaczy !!!
[youtube][/youtube]

Dein

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#53

Post autor: Dein »

Przecież to przedpołudniowa audycja o kamelach. Ani słowa o gałęzatkach nie pada z ust tego elokwentnego młodzieńca.

Niesforny jesteś, Miro.

yokashin
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: śr paź 08, 2014 1:11 pm
Lokalizacja: Warszawa

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#54

Post autor: yokashin »

Podejście do geometrycznego wyjaśnienia zagadnienia:
http://www.nature.com/srep/2014/140120/ ... 03761.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#55

Post autor: sylwekw »

No już bardziej naukowo się chyba nie da :-) :-)
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#56

Post autor: Conrad »

Vanilka pisze:Pytanie za 100 pkt i jak na farbowaną blondynkę przystało.. co jest w środku gałęzatki? :D
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jak zrobić kulę z gałęzatki

#57

Post autor: sylwekw »

Kurcze w tym przekroju widać, jak fajnie gęsta była w środku? Czy kroiłeś ją wyłącznie do celów "naukowych" :-) ?? czy jakiś inny powód?
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Jak zrobić kulę z gałęzatki

#58

Post autor: Conrad »

sylwekw pisze:Kurcze w tym przekroju widać, jak fajnie gęsta była w środku? Czy kroiłeś ją wyłącznie do celów "naukowych" :-) ?? czy jakiś inny powód?
Do sałatki, a tak serio to fotka z netu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”