Zmiękczacz przepływowy na węże 16/22

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
adeptmarine
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: wt gru 07, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zmiękczacz przepływowy na węże 16/22

#1

Post autor: adeptmarine »

Jako że w nowym aranżu obawiałem się że skały będą mocno zatwardzać wodę skonstruowałem przepływowy zmiękczacz oparty na filtrze pralkowym i kationicie.
Potrzebujemy:
-filtr pralkowy 3/4 cala
- dwie PEX/AL/PEX złączki proste 20x3/4 GZ zaprasowywane do węży
-zawór kulowy 3/4 cala lub dwa jeśli ktoś nie ma odcięcia przy filtrze kubełkowym
-dwa "cybanty" - opaski zaciskowe na węże
-taśmę "PTFE" tzw teflonową
-kationit
Następnie do filtra pralkowego uszczelniając wszystkie gwinty (plastikowy też) wkręcamy:
-zawór kulowy od strony męskiej gwintu i do niego złączkę prostą
-z drugiej strony wkręcamy bezpośrednio złączkę prostą.
Filtr opróżniamy z zmiękczacza pralkowego który się nie nadaje moim zdaniem do akwa, wyciągamy gąbkę ze środka, dzielimy ją na 2 części.
Wkładamy jedną odciętą część gąbki do środka, wsypujemy kationit wkładamy drugą część gąbki oraz z każdej ze stron są jeszcze filtry wzgrubne plastikowe.
Następnie radził bym zalać filtr wodą najlepiej pod ciśnieniem np z prysznica lub węża ogrodowego w celu przepłukania, żeby nie na syfić w akwa.
Z złączek prostych ściągamy obudowę zaprasowywaną i mamy gwint z o-ringiem który dodatkowo uszczelni nam wąż.
Zakładamy węże i zaciskamy cybantami.
Tak skręcony filtr z zaworem kulowym w pozycji otwartej jest gotowy do pracy.
Wszystkie zamówione rzeczy można zamówić na allegro wystarczy skopiować nazwy w wyszukiwarkę, więc proszę nie prosić mnie linków które z czasem wygasną.

I teraz uwaga!
Urządzenie to bardzo mocno tłumi przepływ! Co w moim wypadku nie miało znaczenia bo mam w filtrze dwie pompy wiec mogłem sobie na to pozwolić!
Filtr jest najmocniejszy na rynku z propozycji aquaela czyli unimax 700
Nie wiem jak będzie zdawał egzamin na innych filtrach. U mnie śmiga już ponad tydzień i daje radę!
Co do wymiany kationitu to nie wiem co ile będę go wymieniał zobaczę przy spadku zmiękczania!
Jak na razie nie wiem do ilu zmiękcza wodę. KH mam 8-9 a gh niestety skończył mi się test.
Jak dojdzie nowy to zmierzę i podam.
Jak ktoś ma jakieś pytania lub jakieś propozycje co do konstrukcji to proszę pisać na forum.



Obrazek

Autor
adeptmarine
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: wt gru 07, 2010 8:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zmiękczacz przepływowy na węże 16/22

#2

Post autor: adeptmarine »

Testy doszły. Test wykazał 12GH i 9KH więc nie tak jak chciałem
Pierwszy tydzień testu wykazał:
-zmniejszenie przepływu wody prawie do zera przez zapchanie gąbek
Wywaliłem obie gąbki w środku jest wystarczające małe oczka w plastikowych filtrach wzgrubnych że nie przepuszcza kationitu. Chciałem być bezpieczny ale sam sobie zrobiłem roboty.
Po kilku godzinach działania softenizera bez gąbek m GH spadło do 8 i kH do 8. Trochę mnie tempo spadku wystraszyło ale mierzę teraz co godzinę i na razie jest bez zmian.
Testu ciąg dalszy wkrótce.
ODPOWIEDZ