Rośliny doniczkowe

W tym dziale możesz poruszać różne sprawy, niekoniecznie związane z akwarystyką. Pisz o wszystkim i o niczym.
ODPOWIEDZ

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#61

Post autor: Qry »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dziękuję w imieniu żony ;)

Dein

Re: Rośliny doniczkowe

#62

Post autor: Dein »

A powiedz - one są dopiero kupione, czy umiecie zrobić tak, żeby zakwitły?
Pytam, bo widzę, że macie osłonki nieprzezroczyste i zastanawiam się w jakim stopniu mitem jest to, żeby dla dobrego kwitnienia wystawiać korzenie na światło.

Mnie właśnie przekwitł mój faluś, pierwszy raz doprowadziłem do kwitnienia sam, zupełnie przypadkowo. Teraz prowadzę eksperyment i próbuję nakłonić go do wypuszczenia na starych pędach kwiatowych szczepek.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#63

Post autor: Qry »

"My" nie umiemy, ale część z "nas" być może to potrafi, bo na żadnym parapecie miejsca nie ma :evil:

A tak poważnie, to kupione w stanie początkowego kwitnienia.

Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#64

Post autor: Artexo »

Ja przy około 60 falkach różne rzeczy obserwuje :)
Zdarza się żę np falek nie kwitnie 4 lata, a zdarza się żę kwitnie nieprzerwanie przez 2 lata...
A to czy w osłokach czy bez to wydaje mi się żę lepiej bez i jeszcze dobrze jak ma falek dziury w doniczce żeby miał powietrze do korzeni i szybciej woda obciekała...

Dein

Re: Rośliny doniczkowe

#65

Post autor: Dein »

Tzn - falek mój ma szklaną osłonkę całkiem przejrzystą. Kwestię dopływu powietrza IMO reguluje samo podłoże. Zakwitł bardzo bujnie, kiedy już mnie przestał interesować, bo nie liczyłem na to, ze zakwitnie. Wywaliłem go na okno na zimę, prawie nie podlewałem, fundowałem mu raz za razem lodowate przeciągi. Zakwitł na dwóch pędach, które zostały z poprzedniego kwitnienia i puścił trzeci.

Mam też cambrię, której nie rozgryzłem jeszcze, bo chyba rządzi się innymi prawami. Nie widziałem w sklepach, żeby kiedykolwiek miała przezroczystą doniczkę. Korzenie też inne, cieńsze, szybciej się wysuszają. Puściła mi po zimie 3 nowe człony, przesadziłem ją ze 2 tygodnie temu i obaczę, co to będzie z tego. Słyszałem, że jeśli kwitnie, to tylko na nowych przyrostach, więc może jest szansa.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#66

Post autor: saintpaulia »

Wiosna Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#67

Post autor: fajerka »

aaaaaaaaa jaki pięny fiołek i moja ukochana hoja
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#68

Post autor: saintpaulia »

Fiołeczki i hoje to moje szaleństwo. Hibiscusy również, ale te nie podzielają mojej miłości. Fiłeczki staram się jeszcze z listków wyprodukować. :P
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#69

Post autor: fajerka »

a ja po wakacjach chyba się wybiorę do Tomaszewskiego. Mam w domu 3 kwiatki :roll: a kiedyś też sadziłam, z listków, pędów rozmnażałam...
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#70

Post autor: saintpaulia »

Ja tak cały czas mam. A mąż profilaktycznie co jakiś czas coś morduje :P
Jakbyś miała ochotę na szczepki to się odzywaj :) Coś się wymyśli.

Dein

Re: Rośliny doniczkowe

#71

Post autor: Dein »

A miałaś może kiedyś w kolekcji fiołki jakieś formy "trail"?
Jakiś czas temu kupiłem sobie na Allegro małą sadzonkę fiołka odmiany Rob's vanilla trail, bo dla mnie to skończona zajebistość, chociaż nie lubię z założenia saintapulii. I coś mi stoi w miejscu to zielę. Tzn - puszcza nowe listki systematycznie, ale jednocześnie mi żółkną najstarsze. Podlewam od dołu, stoi na północnym parapecie. Przeciągi mogą szkodzić? Jak go przykryję folią, to nie zaszkodzi liściom?
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#72

Post autor: selenewolf »

Fiołka afrykańskiego mam już z pięć lat, przez ten czas udało się go podzielić na cztery rośliny. Kwitnie czasem, jakieś ma biało fioletowe kwiatuszki podobne do tych (zdjęcie z internetu):
http://x.garnek.pl/ga8755/8bf932945a38b ... j_nowy.jpg
chociaż może ma jakies nieregularne maźnięcia fioletem, a nie obwódki? Nie pamiętam już. :P Jak ostatnio kwitł, to miał kwiatki prawie białe.
Raz na jakiś czas jest trawiony jakąś chorobą. Na przykład ostatnio. Prezentuję poniżej jeden z moich fiołków, ten najbardziej zmarniały. Ale już się odradza, widać młode ciemnozielone listki na środku.
http://i673.photobucket.com/albums/vv91 ... ka/fio.jpg
Moje czasem tak mają. Może grzejniki im nie służą? Ale potem się poprawiają. Nie wiem, czym jest spowodowane to marnienie.

Listki wsadzałam czasem, jak się urwały, do doniczek innych roślin. Razu pewnego wyrosły jakieś małe fiołeczki, ale potem coś się im warunki nie spodobały i wyginęły.

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#73

Post autor: dziama »

Na moje oko roślinka na drugim zdjęciu wygląda na poparzoną słońcem. Nie wiem czy dobrze widzę ale na zdjęciu wygląda to tak, że jedna strona roślinki (ta od góry) jest bardziej dotknięta "objawami" co mogłoby potwierdzać moją teorię.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#74

Post autor: saintpaulia »

Trailera nie miałam jeszcze także nie podzielę się doświadczeniami. NIe ma już przerośniętej bryły korzeniowej? A może brakuje mu jedzonka?

Selenewolf - bardzo ładny fiołeczek. Muszę takiego listka upolować. Choć szansa na identyczne kwitnienie jak u mamusi średnie.
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#75

Post autor: fajerka »

wygląda jakby mu ktoś zlał liście wodą i wystawił na ostre słońce :roll:
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#76

Post autor: selenewolf »

Fajerka, mogło być tak, że ktoś fiołki podlał, gdy stały na słońcu. Nie tylko ja zajmuję się roślinami w domu... A może nie pomogła im odżywka Tomaszewskiego 'Piękne kwiaty'?
Tak naprawdę to mało o tych fiołkach wiem - nie lubią słońca? Chyba jak stoją w cieniu to mają się lepiej. Zaraz się dokształcę z internetu, rychło w czas. ;P

Saintpaulia, nie wiem dokładnie, czy kwiatki wyglądały tak, ale jeśli byś chciała sobie coś nowego wyhodować, to poczekam na ładniejsze listki i Ci dam kilka. ;)
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#77

Post autor: saintpaulia »

Kobietko ten nawóz jest dobry - ale najlepiej dawać 1/2 dawki zalecanej przez producenta. Fiołki nie znoszą moczenia liści. Żadnego kwiatka nie podlewamy w pełnym słońcu, bo się zaparza.
Saintpaulie lubią jasne stanowiska, ale ze względu na wodniste listeczki nie w pełnym słońcu, bo wywołuje u nich porażenia. Powinny mieć dość przepuszczalną ziemię, żeby ich nie zalewać. Magazynują wodę w liściach - to trzeba mieć na uwadze przy podlewaniu. Ale nigdy nie dopuszczaj do całkowitego przeschnięcia ziemi.
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#78

Post autor: selenewolf »

Ano właśnie. Doczytałam jeszcze to:

"Zbyt duże nasłonecznienie powoduje występowanie żółtych plam na liściach. W przypadku pojawieniu się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i tymczasowo ograniczyć podlewanie."

U mnie czasami miewał zbyt dużo słońca. Od pewnego czasu stoi w miejscu jasnym, ale bez słońca, może się poprawi. :)
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#79

Post autor: fajerka »

gdzie kupujecie kwiaty doniczkowe? Był ktoś u Tomaszewskiego, warto jechać? I jak cenowo to wygląda?
Come back :oklaski:

Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#80

Post autor: Artexo »

U Tomaszewskiego cenowo to podobnie jak w większości marketów :/
Na półce z przecenionymi można czasami coś ciekawego znaleźć.
Ostatnio zmieniony pt kwie 22, 2011 2:11 pm przez Artexo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#81

Post autor: 1w0na »

Ale niewątpliwie są w lepszej kondycji.

Jakby ktoś był, to niech napisze jakie i w jakiej cenie są owadożercy :mrgreen:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#82

Post autor: JPK »

Są duże capensisy po 29zeta i ogromne dzbaneczniki, bodaj mirandy po chyba 89, czy coś koło tego.
Innych roślin jest bardzo duży wybór, chyba nowa dostawa była, byłem dzisiaj po zakupy doniczkowe :) Cenowo - moim zdaniem bardzo okazyjnie, w porównaniu do kwiaciarni.
450l + 112l :)

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#83

Post autor: dziama »

Niestety Tomaszewski popsuł się w jakości, teraz firma "jedzie" na renomie jaką zdobyła wchodząc na rynek. Faktem jest, że na przecenach można wyłuskać mocno nadwątlone okazy, które przy odrobinie opieki i serca odwdzięczają się i cieszą oko. Osobiście polecam giełdę kwiatową, tam jest większy wybór ale nie wszystkim chce się bawić w detal.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#84

Post autor: JPK »

A gdzie ta giełda ?
450l + 112l :)

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#85

Post autor: dziama »

Róg ul.Bakalarskiej i al.Krakowskiej, zaopatrują się tam prawie wszyscy warszawscy detaliści; kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, panie sprzedające kwiaty na chodnikach..

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#86

Post autor: JPK »

Hmm, zawsze myślałem, że tam tylko kwiaty cięte... Czyli widocznie się myliłem.
450l + 112l :)

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#87

Post autor: dziama »

Są i doniczkowe, większość moich kwiatków pochodzi z tej giełdy :mrgreen: polecam też Dawidy-kocham tam jeździć :twisted:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#88

Post autor: JPK »

A dzień obojętny, żeby się tam wybrać ? I pora ? Czy oni pracują do jakiejś godziny w określone dni ?
dziama pisze: polecam też Dawidy-kocham tam jeździć
A co to jest?
450l + 112l :)

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#89

Post autor: dziama »

Jeżeli chodzi o giełdę to najlepiej 6-12 7 dni w tygodniu.
Dawidy to dawne gospodarstwo rolne, które zostało przekształcone na ogrodnicze, mają świetne rośliny własnej produkcji (miałam okazję oglądać ich szklarnie z okazji studiowania ogrodnictwa na SGGW).Przy szklarniach znajduje się sklep z roślinami, art. ogrodniczymi, kiszoną kapuchą, ogórami, kompotami z owoców, dżemami i wszystko takie jak u mamusi :twisted: coś niesamowitego :P mogę godzinami łazić po tym sklepie :oops: czynne 7-15
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#90

Post autor: selenewolf »

kiszoną kapuchą, ogórami, kompotami z owoców, dżemami i wszystko takie jak u mamusi
To mnie najbardziej zainteresowało. Gdzie dokładnie się znajduje to gospodarstwo? Chyba nie w Dawidach Poduchownych, bo ciut daleko by było. :P

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny doniczkowe

#91

Post autor: dziama »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy "Nie na temat"”