twardość KH a GH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rufio
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 14, 2010 5:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

twardość KH a GH

#1

Post autor: rufio »

witam kupiłem sobie test jbl (ten zestaw 5 testów pH KH Fe NO2 NO3)
i widzę że większość z tu obecnych sprawdza twardość GH a nie KH
i teraz moje pytanko czym się różnią obie te twardości i jak maja się do siebie jak jedna zależy od drugiej
a przy okazji zapytam czy ma jakieś znaczenie pora dnia(rano południe wieczór ) przy robieniu jakichkolwiek testów
Ostatnio zmieniony wt gru 28, 2010 10:00 pm przez rufio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
rufio
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 14, 2010 5:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#2

Post autor: rufio »

;( i nikt mi nie pomoże

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#3

Post autor: JPK »

Twardość węglanowa (KH) jest częścią twardości ogólnej (GH)
Wysokość KH jest zależna od zawartości wodorowęglanów (kwaśnych soli kw. węglowego) w wodzie. Podczas gotowania sole te przekształcają się w kamień kotłowniczy, czyli osad, taki jak np. w czajniku ;)
Na GH oprócz twardość węglanowej (nietrwałej) składa się też twardość trwała (chlorki, siarczyny, azotany, itp).
Pora dnia ma pewne znaczenie w robieniu testów na pH - zwykle pod wieczór pH jest wyższe, aniżeli rano. Wiąże się to z wykorzystaniem CO2 przez rośliny i uwolnieniem tlenu.
450l + 112l :)

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#4

Post autor: peater »

a mnie zawsze zastanawiało jak to jest możliwe że czasem twardość kH jest większa od GH - przecież tak jak pisze Misquamacus - jedno jest częscią drugiego ?
Awatar użytkownika

Autor
rufio
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 14, 2010 5:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#5

Post autor: rufio »

dzieki

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#6

Post autor: JPK »

peater,
chemikiem nie jestem, ale znalazłem takie coś :
Zdarza się też, że obok węglanów pierwiastków ziem alkalicznych występują w wodzie węglany metali alkalicznych grupy pierwszej układu okresowego pierwiastków chemicznych, a mianowicie sodu lub potasu. Na przykład węglan sodowy kwaśny (soda oczyszczona), węglan potasowy (potaż) lub węglan potasowy kwaśny: Na2CO3, NaHCO3, K2CO3, KHCO3. W solach tych nie występują jony wapnia i magnezu z tego więc powodu nie wpływają one na twardość wody, jakkolwiek pozornie mogą powodować jej podwyższenie. Powodem tego jest stosowana metoda pomiaru twardości węglanowej. Pomiaru tej twardości dokonuje się bowiem pośrednio - oznacza się jony HCO3-1 a nie Ca i Mg. Ilość oznaczonych węglanów przelicza się dopiero na Ca i Mg. Jeśli więc woda zawiera także sole sodu i potasu w postaci węglanów to przy stosowanej metodzie, przeliczenie całej ilości węglanów na Ca i Mg jest błędne, ponieważ część węglanów przynależna jest do sodu i potasu. Typowym przykładem znanym akwarystom może tu być woda w jeziorze Tanganika. Z uwagi na występowanie w niej węglanu sodu twardość węglanowa tej wody jest pozornie wyższa od twardości całkowitej (ogólnej).
Na tej stronie
Oraz warto spojrzeć na to
Sporą garść informacji o twardości wody można przeczytać także tutaj
450l + 112l :)

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#7

Post autor: peater »

wow - dzięki za cytat - naprawdę przystępnie wytłumaczone :)

piowo2007
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: sob sty 15, 2011 2:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#8

Post autor: piowo2007 »

to jak sie ma test na Gh do wartości Kh?

Jak mi wychodzi wartość 12 Gh wg. norm łapię sie jeszcze w przedziale średnio twarde... I niemato nic wspólnego z wartością Kh?

Czy do zmierzenia wartości Kh muszę kupić osobny test?
Azja - 200 litrów

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: twardość KH a GH

#9

Post autor: peater »

dokładnie tak - potrzebujesz oddzielnego testu.

przy 12 Gh , kh moze byc 12 a moze byc i 0...

kh jest składową Gh
ODPOWIEDZ