stopniowe włączanie oświetlenia

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

stopniowe włączanie oświetlenia

#1

Post autor: sfra »

Docelowo w akwa (200l) będą 3 żarówki:
30W philips aquarell 10.000K
30W denerle trocal african lake 5.000K
30W aquarell lub trocal

pytania:
1) czy warto kombinować i robić stopniowe włączanie oświetlenia - np. rano przez godzinę świeci tylko jedna, potem dołączają do niej pozostałe dwie i wieczorem ostatnią godzinę znów świeci tylko jedna?
2) czy lepiej dać tą trzecią aquarell czy trocal?
3) w akwarium z obsadą ogólną ile i jak najlepiej świecić tzn.
- czy można robić przerwy? np. 8-12/15-21 (czy nie wpłynie to niekorzystnie na samopoczucie ryb?)
- wychodzi 10h, przy 0,45W/l nie będzie za mało?
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#2

Post autor: ORZECHOPCJA »

W moim baniaku są 3 świetlówki i włączając się stopniowo co 30min. Jak i wyłączaj się kolejno co 30min. I zostają tylko 2 zimnie katody niebieskie na noc jako światło nocne
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#3

Post autor: Maciej »

Sfra:

Docelowo może być tak jak piszesz, ale startując baniak zacznij najlepiej od 5 godzin świecenia i co tydzień dokładaj np godzinę. Oczywiście to nie matematyka: jak będą glony straszne to jeszcze zmniejsz albo nie świeć wszystkimi świetlówkami ( o ile masz na więcej niż jednym stateczniku instalację). Natomiast jak nie będzie glonów to zwiększaj i obserwuj.

Ja zacząłem od 5 godzin dziennie. Drugi tydzień świecę wszystkimi świetlówkami ok. 5 godzin z tym, że od paru dni jedna chodzi po 7-10 godzin w zależności ile mogę czasu poświęcić na akwa.

Glony oczywiście są, ale inwazji nie ma. Chyba nie da się wystartować baniaka bez jednego glona:)
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#4

Post autor: sfra »

ok, ale te stopniowe wł/wył to bardziej widzimisie czy rzeczywiście można zauważyć wpływ na samopoczucie ryb?

niebieska katioda w nocy zalecana do akwa (bo jakoś wcześniej o tym nie słyszałem), czy to bardziej dla użytkownika, by mógł sobie w nocy coś podejrzeć? :)

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#5

Post autor: Maciej »

sfra pisze:ok, ale te stopniowe wł/wył to bardziej widzimisie czy rzeczywiście można zauważyć wpływ na samopoczucie ryb?
Zapal wszystko naraz z samego rana to zobaczysz jaki jest popłoch w akwarium. Zależy to też od gatunku, ale przeważnie gwałtowne zmiany oświetlenia stresują ryby.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

Linf

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#6

Post autor: Linf »

sfra pisze:ok, ale te stopniowe wł/wył to bardziej widzimisie czy rzeczywiście można zauważyć wpływ na samopoczucie ryb?
Ma to nie tylko wpływ na samopoczucie ryb ale też na rośliny.
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#7

Post autor: sfra »

Dzięki Maciej i Linf, zatem będzie dwustopniowo.

Chyba zdecyduje się na taki zestaw:
3x30W aquarell+african lake+aquarell lub african lake
1x15W lub 24W - ta będzie na oddzielnym stateczniku, wł/wył 30min przed ww. zestawem.

Czy ta mniejsza powinna mieć ciepłą barwę 5.000-6.500, czy może być też 10.000 (24W), bo akurat do takiej mam dostęp? Wtedy mógłbym w dużym zestawie dać 1xaquarell+2xafrican lake.

Wówczas 0,57W/l, co już chyba byłoby wystarczająco dla 200l LT.
Ostatnio zmieniony sob maja 01, 2010 12:50 pm przez sfra, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#8

Post autor: sfra »

Maciej pisze: Docelowo może być tak jak piszesz, ale startując baniak zacznij najlepiej od 5 godzin świecenia i co tydzień dokładaj np godzinę. Oczywiście to nie matematyka: jak będą glony straszne to jeszcze zmniejsz albo nie świeć wszystkimi świetlówkami
A co powiesz o strategii: od początku nawożenie, zakwaszanie wody i świecenie na maxa (tzn. te 12h) tak aby rośliny jak najszybciej wystartowały i jak najszybciej zaczęły pobierać składniki, tak by glony nie miały czasu zakwitnąć?

Taki sposób widziałem na filmie z roslinyakwariowe.pl gdzie pokazywano relację z wizyty u Takeshi Amano, więc nie jest to jakiś pomysł od czapy :P

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: stopniowe włączanie oświetlenia

#9

Post autor: Maciej »

Śmiem twierdzić, że się nie uda:) Być może na tym filmie były jakieś specyficzne, super wyselekcjonowane rośliny, albo jakiś inny element, który determinował efekt końcowy.

Z mojej wiedzy wynika, że glony są szybsze w zdobywaniu składników odżywczych od roślin w świeżo założonym baniaku. Roślinom na pewno nie pomaga to, że są wtedy na początku w okresie aklimatyzacji do nowych warunków, mają przycięte korzenie itd.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów
ODPOWIEDZ