Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#1

Post autor: Sauron88 »

Hej,
mamy z Żoną akwarium o pojemości 112 l, klasyczny AquaEl już od 3 lat, a ostatni restart miał miejsce we wrześniu 2022 r. Ostatnio sporo w nim zmieniamy, bo od 30 marca br. dodajemy CO2 z butli. W międzyczasie nieco zmieniliśmy kompozycję dodając największą skałkę widoczną po lewej stronie, a dziś mamy dodać trzecią belkę LED (właśnie przyjechał kurier z przesyłką).

Obrazek

Parametry liczone w ten weekend:
NO2 – 0
NO3 – 150 (mam stary test Zoolka sprzed chyba 7 lat, więc chyba to nie jest możliwe…?)
PO4 - <0,25
Fe - <0,1
GH – 27
KH – 4
pH – 7,1 (na podstawie koloru płynu w kontrolerze pH w zbiorniku)
CO2 – 9,5 (na podstawie tabel; 3 tygodnie wcześniej przed podawaniem CO2 było go 3,6)

Dodaję do akwarium:
Aqua Art Fe – każdego dnia na noc
Aqua Classic na zmianę z Aqua MacroRED – na zmianę każdego dnia w południe
Aqua Art K+ - co 2-3 dni
Carbo (nie pamiętam nazwy, jakaś dobra amerykańska marka) – co 7 dni z rana

Moje pytanie brzmi: co można zrobić, aby w akwarium rosły bujnie takie roślinki, jak rotale, alternatera, monte carlo, ludwigie? Dodaję dużo więcej żelaza, ale otrzymane rotale od kolegi (chyba jakieś pink) rosną nieźle z CO2, ale nowe części roślin są słabo wybarwione. Zależy nam uzyskaniu ściany roślin z tyłu i trawnika z przodu na wzór akwarium holenderskiego, ale z elementami hard scape.

Co powinienem jeszcze nawozić? Z pewnością muszę kupić nowy test NO3 i myślałem też o K i Ca, żeby wiedzieć, czy mam ich odpowiednią proporcję (potas leję trochę w ciemno, ale muszę, bo H. polysperma miała dziury i traciła starsze liście). Nasze GH to już twarda woda, pytanie czy nie za bardzo dla ww. roślin?

Jeszcze parę słów o oświetleniu. Jest tu 2x 16 W LED AquaEl (Sunny + Plant), dziś przyszedł AquaEl LED Plant 2.0 14 W.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#2

Post autor: Logic07 »

Ja mam 112l niby holendra bez co2Obrazek

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#3

Post autor: Sauron88 »

Ładne roślinki :) Co to za gatunek z tyłu po prawej i na środku?

A dodajesz jakieś nawozy? Jakie masz oświetlenie?

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#4

Post autor: Logic07 »

Z tyłu po prawej to kryptokoryna chyba wendi brown a na środku jakiś echinodorus chyba narrow leaf. Światło 2x18wat t8 sylvania grolux i aquastar,1x10wat aquael retrofit led plant.Nawoże carbo i kulki gliniano torfowe w żwir i teraz potasem testuje, to zdjęcie przed laniem potasu

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#5

Post autor: Sauron88 »

Czyli da się bardziej efektywnie działać uzyskując fajne efekty. I taniej :-P też mam kryptokorynę brown, ale chyba jakąś mniejszą wersję, bo nie osiągatsk kolosalnych rozmiarów. A może przyczyną tkwi właśnie w parametrach.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#6

Post autor: Logic07 »

Ta moja to jednak kryptokoryna usteriana, masz bardzo twardą wode i tu leży problem, rośliny w twardej wodzie nie pobierają dobrze nawozów, nawożenie masz raczej wystarczające moim zdaniem.Nawozisz przeciesz pełnym zestawem micro, macro, żelazo, potas, carbo i co2.Test na no3 po terminie przydatności pokazuje kosmiczne wyniki

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#7

Post autor: Sauron88 »

Jak zatem zbić GH? Skałki mogą go niestety dodatkowo zwiększać? Właśnie w weekend dodałem te największą, a bezpośrednio przed zrobiłem testy.

Test NO3 zamówię jeszcze jutro, pytanie, czy na potas i wapń też się przyda?

Zapomniałem dodać, że dodajemy też symbolicznie (tzn. od 1,5 tygodnia 2x) magnez od Zoolka. Opłaca się też w niego zainwestować?

PS właśnie dodałem nowego Leda AquaEl Plant 2.0 (ja go nazywam "2.1", bo jest poprawiony, tj. niebieskie Ledy ma na całej długości belki). Mamy więc już nie 0,29 W/l, a 0,41 W/l.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#8

Post autor: Logic07 »

Gh zbijesz filtrem odwróconej osmozy, jeśli test na gh robiłeś przed dodaniem kamieni i wynosi 27 to nie wina kamieni, zmierz gh wody w kranie, będziesz wiedział wtedy czy podnoszą ci gh. Waty ty liczysz w ledach a ledy dają więcej światła niż świetlówki z tą samą ilością watów, masz gdzieś w okolicach 1 wata na litr teraz, ale masz co2 i chcesz wymagające rośliny trzymać i nawozisz więc to nieproblem.Na nawożeniu nieznam się aź tak to niepomoge z testami
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2387
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#9

Post autor: Ziemiojad »

Najpierw zobacz i przeczytaj co to znaczy akwarium w stylu holenderskim.

Jak rozumiem tobie chodzi po prostu o akwarium z dużą ilością roślin.
O ile podłoże może być aktywne lub obojętne, to polecam dużo CO2, dużo nawozów, dużo światła i miękką wodę. W twardej wodzie nawozy i CO2 nie dają tego zamierzonego efektu. Sprawdziłem to.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#10

Post autor: Logic07 »

Czytałem co to akwarium holenderskie, moje ma jednak tylko rośliny :what:

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#11

Post autor: Sauron88 »

Sprawdzałem przed chwilą GH na kranówce i... przy 36 stopniach n przestałem liczyć. Kolor cały czas żółty, nie było czerwonego, co dopiero zaś zielonego. Test Zoolka, chyba kolejny po NO3 do wywalenia i wymienienia na nowy.

PS co ciekawe, mam 3 sztuki amano i mają się dobrze, wylinke przechodzą bez problemu. Mam je od ponad 2 lat, a więc zostały zakupione jeszcze przed restartem

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#12

Post autor: Logic07 »

Czyli to wina przeterminowanego testu, amano akurat twarda woda nie przeszkadza

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#13

Post autor: Sauron88 »

Jeżeli Amano mogą mieć twardą wodę, to GH=27 może być dobrze policzone... Ale mam nadzieję, że to błąd pomiarowy. Chyba kupię test GH i NO3 od JBL. Martwi mnie tylko trochę, że w pudełku Zoolka oprócz GH jest też test KH, a od niego i pH liczę CO2... Błąd może powodować kolejny błąd.
Dodano do tego postu po 4 dniach 10 godzinach 20 minutach 4 sekundach
Hej, kupiłem nowe testy NO3 i GH/KH, ponownie od Zoolka. Tamte były grubo przeterminowane... Wyniki:

KH 5
GH 26
NO3 ~50 (raczej więcej niż 50, ale znacznie mniej niż kolejna wartość w skali Zoolka)
Fe ~0,1 (raczej mniej, ale i tak jest bliżej tej wartości niż jeszcze tydzień temu - leję Iron od Seachema)
pH 7,1
CO2 11,9 (jeszcze tydzień temu było 9,5)

GH widocznie jednak mam faktycznie za wysokie.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#14

Post autor: Logic07 »

Odmulasz podłoże i podmieniasz wode? Spore no3 ja mam żywice która utrzymuje no3 w granicach 10 ale przed jej włożeniem nigdy nie miałem więcej jak 20.Jaki masz fosfor?

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#15

Post autor: Sauron88 »

Właśnie u mnie dość słabo z odmulaniem i podmianką wody. Będę musiał się tym zająć, tylko pytanie, czy jak podmienię np. 30% wody, to jak z pozostałymi parametrami? CO2 spadnie i inne parametry również będą widoczne zmiany?

PS czy mogę dodać parę litrów wody zdemineralizowanej w celu obniżenia GH? Czy nic się nie stanie z obsada zbiornika?

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#16

Post autor: Logic07 »

Podmianki są niezastąpione, usuwasz wszystko co jest skumulowane

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#17

Post autor: Sauron88 »

Logic07 pisze: ndz kwie 28, 2024 11:44 am Post ndz kwie 28, 2024 11:44 am
Podmianki są niezastąpione, usuwasz wszystko co jest skumulowane
Czyli oprócz syfu w postaci zbyt dużego NO3 - na logikę - usunę też CO2, na którym mi zależy, żeby rosło, a nie zmalało. Ale OK, rozumiem, że takie tymczasowe straty i tak będą odrobione z nawiązką, a zbicie NO3 jest ważne.

Dziś doleję ok. 3,5 l wody zdemineralizowanej (tyle akurat mam) i z 10 l odstanej wody z kranu. Zapomniałem dodać, że fosfor jest poniżej 0,25 mg/l.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#18

Post autor: Logic07 »

Ty masz 112l akwarium jak ja ,co tydzień podmienia się 20-30% lub jak kto woli 1/4 czyli między 20l a 30l ja robie przeważnie 20l co tydzień a nieraz 30l ale to żadko.Tobie zalecam zrobić pare podmian 50% żeby spadło no3, jak już spadnie do 20mg co tydzień podmianki 30% czyli 30l.Przecież gazujesz co2 straty będą znikome, a zresztą po niedługim czasie po podmianie wody znów nasyci się woda co2.Podmianami usuwasz też skumulowane nawozy i nie tylko no3, poczytaj w necie co daje podmiana wody w akwarium i co usuwa.Podmiany i odmulanie jest najważniejsze w akwarium roślinnym.Z podmianą dostarczasz też troche mikroelementów i rośliną dobrze to robi a o rybach to już nie wspomnę.Fosfor masz dobry, zbij no3 to nie będziesz mieć problemu z glonami bo pewnie teraz masz jakieś przy tym no3?

Autor
Sauron88
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 19, 2024 11:05 pm
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#19

Post autor: Sauron88 »

Dzięki wielkie za łopatologicznie wyjaśnienie tematu. Teraz podmieniłem może tylko 10% wody, ale w majówkę będę miał więcej czasu, to podmienię połowę.

No właśnie z glonami brak większego problemu. Robi się tylko taka jakby mgiełka na szybie, nie wiem tylko czy to glon czy jakiś osad. Zbieram w parę minut 1-2x w tygodniu. Jakiś czas temu było dość sporo krasnorostów na niektórych liściach nurzańca i kryptokoryny Bronze, ale usuwałem mechanicznie i przeszło praktycznie w 99%. Wydaje mi się, że całkowicie się uspokoiło od Wielkiej Soboty, kiedy zacząłem dodawać CO2 z butli.

Znacznie gorzej było z glonami zielonymi lepiącymi L. sessiflora i innych lodygowców, musiałem skasować wtedy sporo zieleni. Ale to już odległe czasy, bo jakieś 6-8 msc temu.

Logic07
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Akwarium 112 l - czy da się zrobić Holendra?

#20

Post autor: Logic07 »

Tak co2 na glony dobre,pobudzając rośliny do wzrostu rośliny pobierają dobrze to co wykorzystały by mieć glony.Osad na szybie to normalne ja co tydzień przecieram, nieraz mogą trafić się nawet zielone kropki
ODPOWIEDZ