Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Wojtekwozniak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 13, 2024 3:49 pm
Lokalizacja: Zabrze
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#1

Post autor: Wojtekwozniak »

Obrazek1. Litraż zbiornika – 54
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – marzec 2023
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – AquaEl Turbo500 + ceramika
4. Gatunki i ilość ryb – neon czerwony (było 9 jest 4, już 2), parka ramirez, gupik, 5x kirysek julii
5. Gatunki i ilości roślin – Anubias, kryptokoryna, alternathera
6. Podłoże – drobny piasek
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – korzeń, kamień, szyszki olchy, liście dębu.
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – pasek aquael 7w1 wyniki w normie
13. Temperatura w zbiorniku – 25-28st
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – co tydzień 10l przelana przez filtr węglowy dafi
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – co tydzień podmiana wody standardowo.
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
W piątek dokupiono 4 neony, ramirezy i kiryski, aklimatyzacja-woda z akwarium dolana do ryb we worku stopniowo, potem do akwarium żona wlała niestety razem z wodą ze sklepu.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
3-4 tyg temu kuracja Capiforte (wcześniejsze kiryski padały z objawami podobnymi do neonów, podejrzenie nicieni, reszta ryb bez objawów)
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - W czwartek ryby pływały normalnie, brak objawów. W nocy padł największy neon czerwony i rano w piątek go wyciągnąłem. W środę/czwartek padła loricaria Red (5cm) i dopiero w piątek po 18 ją wyciągnąłem zdechła bo zacząłem jej szukać bo już dawno jej nie widziałem (śmierdziała juz), nie wiem czy ona nie zaszkodziła rybom. W piatek żona dokupiła 4 neony, ramirezy i kiryski (wcześniejsze pigmeje były od początku i po paru miesiącach zaczęły pojedynczo kręcić piruety i padać, później pandy podobnie. Po rozmowie z doświadczonym akwarysta, terapia capiforte dwa razy-odstep tydzień i podmiany po 70% wody). W piątek wieczorem zacząłem obserwować dziwne pływanie neonów. Dzisiaj rano kolejny padł kolejny neon i później nastepny. Neony pływają przed śmiercią jak pijane, odbijają się od liści, pływają pionowo przy powierzchni i starają się potem pływać normalnie, ale im to nie wychodzi. Reszta obsady bez problemów. Dzisiaj zrobiłem podmianę 10l i zrobię jeszcze raz później.
20. Zdjęcie – Obrazek padnięty

Edit: podejrzewam zatrucie amoniakiem od padnietej loricaria.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#2

Post autor: Mauree »

Po pierwsze kup test kropelkowy na NO2, bo paskowe wykrywają dopiero bardzo duże stężenia. Po drugie kup napowietrzacz i kamień napowietrzający do akwarium i napowietrzaj. Na razie szybko dolej wody z wysokości ok pół metra żeby ręcznie napowietrzyć wodę. Czy masz preparat z bakteriami nitryfikacyjnymi do bieżącego stosowania? Jeśli tak dolej jak przy podmianie wody. Do filtra zastosuj wkład z węglem aktywnym.
Dodano do tego postu po 5 minutach 16 sekundach
Wpuściłes dużo delikatnych ryb do niedojrzałego akwarium masz pewnie szczyt azotynów i przyduche naraz. Zakładając akwarium musisz zasiedlić je bakteriami nitryfikacyjnymi, to trwa chwilę .

Autor
Wojtekwozniak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 13, 2024 3:49 pm
Lokalizacja: Zabrze
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#3

Post autor: Wojtekwozniak »

To jest akwarium z marca ale tamtego roku, dawno ustabilizowane, mogłem je trochę rozwiać capiforte i dużymi podmianami.
Przyduche bym właśnie wykluczył bo ramirezy spokojne są i kiryski też nie wypływają często po powietrze.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#4

Post autor: Mauree »

No myślę że się rozchwialo. To są delikatne ryby a w małym akwarium łatwo zaburzyć biologię. Dodaj preparatu stabilizującego i jednak napowietrzaj mimo że nie ma przyduchy

Autor
Wojtekwozniak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 13, 2024 3:49 pm
Lokalizacja: Zabrze
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#5

Post autor: Wojtekwozniak »

Jasne, tak zrobię. Nie zaszkodzi na pewno. Napowietrzanie mam na maxa na tym filtrze, a wodę wleje z wysokości właśnie.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#6

Post autor: Mauree »

Jeśli masz aquaela turbo 500 z tym czynnym wężykiem napowietrzającym to faktycznie powinno być wystarczające. Wlewanie wody z wysokości to sposób awaryjny np w razie awarii prądu lub filtra. Warto jednak sprawdzić azotyny testem kropelkowym i uzupełnić bakterie, zwłaszcza gdyby wyszło że azotyny skoczyły.

Autor
Wojtekwozniak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 13, 2024 3:49 pm
Lokalizacja: Zabrze
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#7

Post autor: Wojtekwozniak »

Obrazek
NO 2 jest ok, miał kto problem z padaniem ryb w związku z zalegającym ~2 dni "trupkiem"?

Edit: jeden z dwóch pozostałych neonów ma postrzępione płetwy brzuszne. Coraz bardziej podejrzewam przywleczenie choroby neonowej z rybami. Tylko dziwne że pierwszy padł największy neon ze starego stada.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#8

Post autor: Mauree »

Jeżeli NO2 jest ok to te zwłoki nie zatruły wody mocno, mała rybka to była, pisałeś 5 cm. To raczej jakieś świństwo od nowych ryb. Nie wiem co w takiej sytuacji robić, gdybyś miał osobny zbiornik to można by przełożyć te nowe, ale tak to nie mam pomysłu
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#9

Post autor: jaacek »

Witam
Szukał bym problemu w wodzie
lejesz prosto z kranu czy jakoś uzdatniasz ? jakie masz ph

Autor
Wojtekwozniak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 13, 2024 3:49 pm
Lokalizacja: Zabrze
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Neony pływają jak pijane szybko oddychają i padają

#10

Post autor: Wojtekwozniak »

ObrazekWoda z kranu przelana przez Dafi, muszę tak robić bo mam strasznie zakamienioną.
Teraz zauważyłem takie odchody u Ramirezy i siedzi w kącie osowiała. Czy to wszystko wskazuje na nicienie? A może jednak wiciowce skoro kuracja Capiforte na niewiele się zdała ?Obrazek

Neon jeden z dwóch pozostałych pływa skokami i ma problem z "wypoziomowaniem" się przy tym. Wcześniej jeden z dotychczas padłych również tak miał. Drugi neon ma tiki nerwowe nagle często płynie i staje w różnych kierunkach i nerwowo porusza pyszczkiem.

Powtarzać Capiforte? Po wszystkich przemyśleniach pasowałyby objawy bardzo dobrze do przywr skrzelowych. Mogłem je przetargać z nowozakupionymi rybami

Podałem Capiforte na noc, niestety neon padł i został jeden, a do tego ramireza też a druga właśnie kręci bezwładnie kółka 😭 Jedynie kiryski i gupik nie wzruszone są cała tą sytuacją...
ODPOWIEDZ