Ślimak Helmet - jaja

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Ślimak Helmet - jaja

#1

Post autor: Tommy »

Witam Państwa,

Posiadałem w 350l zbiorniku 3 helmety. Jednego skonsumowały helenki, jednego odłowiłem, jeden się ostał i nie mogę go na razie trafić żeby odłowić. Mam natomiast pytanie o skutki jego działalności - mianowicie masę małych jaj na wszystkich dekoracjach. Nie ukrywam, że szlag mnie trafi zaraz jak będę na to patrzył.
Macie jakiś patent na usunięcie tego ustrojstwa? Próbowałem szczotką, szczoteczką elektryczną, gąbką, nożykiem i siedzi to jak przyklejone superglue.
Podrzućcie jakąś poradę jak można się tego pozbyć, ewentualnie czy jest opcja, że to zniknie po czasie (zgnije, odpadnie itd.)?
Poniżej fotki

Obrazek
Obrazek

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Ślimak Helmet - jaja

#2

Post autor: Agagin »

Tommy
Ja szorowałam szyby jak szalona przez parę miesięcy,potem olałam i się przyzwyczaiłam:) z czasem 'zanikają',ale nie wiem,czy to inne ślimaki zjadają,czy kto,czy może mój mąż potajemnie szoruje szyby:)

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ślimak Helmet - jaja

#3

Post autor: Krolic »

Fajnie, ze o tym napisałeś. Potwornie wkurzające sa te jaja „pogromców glonów”. U mnie był to powód oddania helmetów koledze akwaryście.

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Ślimak Helmet - jaja

#4

Post autor: Tommy »

To ja już wolę glony. Zresztą mam corony i kosiarki i problemy z glonami nie występują. A tego ananasa muszę znaleźć w końcu w nocy. Jeszcze spróbuję szczotki drucianej - zawezmę się i usunę ten syf. Czekam jeszcze na inne, mądrzejsze koncepcje.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ślimak Helmet - jaja

#5

Post autor: Krolic »

ja to szorowałem.... skrobałem... ale na porowatych powierzchniach (np jaskinki dla zbrojasów) zostały kółka po tych jajach.. ładny jest ten ślimak le ja go nie polecam przez te jaja.

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Ślimak Helmet - jaja

#6

Post autor: Tommy »

Live from Bagdad!

Obrazek


(starsi pamiętają)
PS: teraz sprzątanie, napiszę czy szczotka druciana da radę.
Dodano do tego postu po 1 dniu 3 godzinach 40 minutach 41 sekundach
ok, rezultat:
mała szczotka druciana daje radę, usunąłem z 90% tego syfu, jedynie najgorsze zakamarki gdzie nie można ręki wsadzić na razie pozostały. Skały myje się gorzej, bo są mocno porowate i na nich zostało te 10% , ale korzenie opędzlowałem całe, a to najważniejsze, bo najbardziej rzucało się w oczy. Na skałach widać dużo mniej. Także polecam szczotki druciane i ewentualnie mały nożyk do wykończenia czubkiem co gorszych miejsc.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ślimak Helmet - jaja

#7

Post autor: Krolic »

Misja zakończona sukcesem ;) ja sie jeszcze zastanawilem czy jakis specyfik do usuwania kamienia tego nie wezmie. Tylko obawiam sie ze nie tylko slady po jajach ruszy ;)

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Ślimak Helmet - jaja

#8

Post autor: Tommy »

Żeby nie zakładać kolejnego tematu - podpowiedzcie mi czy ślimak Clinthon Corona (rogaty) też składa jaja w akwarium i robi taki syf jak Helmet i Neretina? Zastanawiam się nad coroną, ale odpadnie jeśli też robi to co pozostałe.
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Ślimak Helmet - jaja

#9

Post autor: vatazhka »

Tak, sadzą podobnie wyglądające białe i trudne do usunięcia jaja. Natomiast - jeżeli dobrze pamiętam (miałem te ślimaki z 5 lat temu) - są to raczej pojedyncze sztuki, nie takie skupiska, jak przy helmetach. U mnie było je najbardziej widać na ciemnej obudowie filtra.
ODPOWIEDZ