Jak uczynić moje akwarium bardziej przyjaznym roślinom ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Jak uczynić moje akwarium bardziej przyjaznym roślinom ?

#1

Post autor: michal78 »

Witam, sytuacja wygląda tak, zbiornik 200L funkcjonuje od 7 lat, ryby chowają się nieźle (w ciągu ostatnich 2 lat pomimo przerybienia nie było żadnego zgonu a niektóre ryby są już dość wiekowe - 5 lat i więcej), z roślinami zawsze było gorzej, mam same łatwe gatunki - kryptokoryny, żabienice, limnofilie, bacopę, hygrofilę. Jedne rosną lepiej inne gorzej. Głównym problemem jest jednak porastanie glonami liści wolniej rosnących roślin (zwłaszcza kryptokoryny) Ostatnio zmieniłem nieco wystrój, dokupiłem trochę flory i pomyślałem że czas rozwiązać stare problemy a przynajmniej podjąć próbę.
Pytanie zatem co zmienić jeśli chodzi o nawozy lub technikalia. W tej chwili wygląda to tak :

Filtry:
- kubełek Eheim Experience 250 (przepływ 700L/h) mechanika i biologia (koszyk z substratem ceramicznym, drugi z gąbką oraz włóknina)
- pomocniczo filtr wewnętrzny Eheim Pickup 200 (przepływ 570L/h) - tylko mechaniczny (gąbka)

Oświetlenie:
LED Diversa 24W + 12W, w sumie 3900 lumenów, zwykłe, nie żadne RGB, świecę 10h na dobę, 6500k
Wychodzi 19 lumenów na litr lub inaczej 0,2 wat na litr, nawet w przypadku LED-ów i zbiornika bez CO2 nie jest to chyba zbyt dużo ?

Na dnie zwykły drobny piasek ze względu na ryby denne. Pod roślinami od kilku dni kulki gliniane nawozowe.
Co tydzień podmieniam 30% wody, podczas podmian dodaję mikroelementy Aqua Art Classic (15ml), makroelementy Aqua Art Green (15ml) oraz Carbo ok 20ml. Od kilku dni, czyli od posadzenia nowych roślin zacząłem dodawać codziennie Carbo (5ml) oraz Aqua Art Green (5ml).
Biorę pod uwagę ewentualnie przejście na CO2 ale trochę się tego obawiam ze względu na ryby i na razie chcę jeszcze ostatni raz podjąć próbę poprawy losu rośłin i redukcji glonów bez niego. Twardość ogólną mam 9, węglanową 6, pH dopiero będę testował bo stare testy zooleka sie przeterminowały ale zwykle było 7,5. Jak wspomniałem akwarium jest przerybione ale nie chcę pozbywać się ryb (wiele z nich jest wiekowa i mogę co najwyżej nie uzupełniać obsady już w takim stopniu jak wcześniej gdy zacznie się wykruszać sama).

Na ten moment mam : 3x gurami mozaikowe, 6x tęczanka boesemana, 6x sumik szklisty, 7x brzanka pięciopręga, 5x kosiarka, 5x bocja siatkowana, 2x kiryśnik, 3x otosek, 6x krewetka amano

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz lut 04, 2024 5:08 pm przez michal78, łącznie zmieniany 3 razy.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Jak uczynić moje akwarium bardziej przyjaznym roślinom ?

#2

Post autor: KarolX22 »

Daj czas roślina i na razie nic nie zmieniaj rośliny muszą się przystosować do zmian w nawożeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”