[240l] Prośba o pomoc z dobraniem sprzętu

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Furuss
Gość
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 30, 2023 12:31 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafał
Płeć:

[240l] Prośba o pomoc z dobraniem sprzętu

#1

Post autor: Furuss »

Cześć wszystkim! Po niemal 10 latach chciałbym wrócić do pięknego hobby jakim jest akwarystyka. Jako, że niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem własnego kąta znalazło się w nowym mieszkaniu miejsce na akwarium 240l. Chciałbym prosić o pomoc w doborze zestawu. Mam troszkę inne podejście niż inni, czyli nie muszę zbytnio przejmować kosztami. Brzydko mówiąc - chciałbym rozwiązać jak najwięcej problemów rzucając w nie pieniędzmi :)

Lata temu miałem akwa z biotopu SA z pielęgniczkami kakadu. Tym razem również chciałbym pójść w azję lub SA. O obsadach było już tysiąć tematów więc coś sobie dobiorę. Problem mam natomiast ze sprzętem gdyż tutaj wiele się zmieniło, a zawsze lepiej zapytać mądrzejszego :) Oto co chciałbym osiągnąć

1. Filtr - lata temu miałem kubełkowy EHEIMA. Jaki filtr zakupić teraz bez patrzenia na koszty, żeby był odpowiedni do 240l. Jakie wkłady załadować do środka?
2. Grzałka - jaka? widziałem, że teraz robi się takie fajne przepływowe ; ogólnie chciałbym jak najwięcej sprzętu wywalić do safki pod akwarium, ale bez robienia sumpa.
3. Światło UV - też gdzieś mi mignęło, że wodę się przepuszcza przez taki dynks do dezynsekcji wody? Czy warto w to inwestować?
5. Oświetlenie - te pokrywy ze sklepów zoologicznych trącą trochę tandetą. Macie jakieś propozycje sensownych ( wymiary akwa będą standardowe dla 240l ) oraz świtlówek? Chciałbym też taki sterownik, który imituje zmienianie się pór dnia. Czyli np przed zgaszeniem na noc, światło w akwa robi się niebieskie jako księżycowe etc.
6. Podłoże oraz chemia - jakiej firmie najlepiej zaufać? Bakterie, nawozy etc?
7. Zastanawiam się nad dorzuceniem instalacji CO2. Czy ma to sens? Zacznę od podstawowej- łatwiejszej w prowadzeniu obsadzie roślin i zwierząt. Boje się, że przez CO2 wszystko będzie rosło jak dzikie i będę miał więcej problemów niż pożytku. Chciałbym ograniczyć serwis akwarium ( podmiana wody, przycinanie, sprzątanie do 1raz na tydzień lub dwa oraz duże porządki raz na pół roku.

Serdecznie dziękuję dobrym duszom które pomogą. Pozdarwiam i uprzejmie proszę o wsparcie :)
Dodano do tego postu po 26 minutach 56 sekundach
Dodam, że nie upiream się mocno przy SA/Azja jako, że woda według strony wodociągów jest bardzo twarda ( ~20dh i pH 7.7 ). Może lepiej jakas tanganika lub Malawi?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

[240l] Prośba o pomoc z dobraniem sprzętu

#2

Post autor: KarolX22 »

Furuss pisze: sob gru 30, 2023 1:09 am 1. Filtr - lata temu miałem kubełkowy EHEIMA. Jaki filtr zakupić teraz bez patrzenia na koszty, żeby był odpowiedni do 240l. Jakie wkłady załadować do środka?
Filtrację najlepiej jakbyś pod obsadę dobrał narpiew przemysł jakie ryby dokładnie chcesz mieć a później można ci doradzić.
Furuss pisze: sob gru 30, 2023 1:09 am 3. Światło UV - też gdzieś mi mignęło, że wodę się przepuszcza przez taki dynks do dezynsekcji wody? Czy warto w to inwestować?
Moim zdaniem jest zbędny.
Furuss pisze: sob gru 30, 2023 1:09 am 5. Oświetlenie - te pokrywy ze sklepów zoologicznych trącą trochę tandetą. Macie jakieś propozycje sensownych ( wymiary akwa będą standardowe dla 240l ) oraz świtlówek? Chciałbym też taki sterownik, który imituje zmienianie się pór dnia. Czyli np przed zgaszeniem na noc, światło w akwa robi się niebieskie jako księżycowe etc.
Są specjalne lampy które mają sterownik które steruje się zazwyczaj z aplikacji.
Furuss pisze: sob gru 30, 2023 1:09 am 6. Podłoże oraz chemia - jakiej firmie najlepiej zaufać? Bakterie, nawozy etc?
Jeśli nie planujesz mieć jakoś dużo roślin wymagających w akwarium to nawozy nie są aż tak konieczne. Oczywiście też przy nawozach dobrze już zacząć robić testy wody żeby mieć wszystko pod kontrolą. Podłoże to też dużo zależy od tego jakie ryby mają być w akwarium ale gdy byś planował jakieś pielegniczki lub ryby denne to najlepszy byłby piasek.
Furuss pisze: sob gru 30, 2023 1:09 am Dodam, że nie upiream się mocno przy SA/Azja jako, że woda według strony wodociągów jest bardzo twarda ( ~20dh i pH 7.7 ). Może lepiej jakas tanganika lub Malawi?
Zawsze możesz kupić filtr ro.
ODPOWIEDZ