Dobór podłoża do 160l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Dobór podłoża do 160l

#1

Post autor: MagnumOpus »

Dzień dobry, jeżeli wątek powstał w złym dziale, to najmocniej przepraszam, nie mogłem odszukać miejsca stricte tematycznie do podłoża.
Jutro nadejdzie sądny dzień mojej przeprowadzki, co jest połączone z aktywacją nowego akwarium, które będzie miało 160l. Tutaj pojawia się mój problem, ponieważ nie potrafię dobrać odpowiedniego podłoża. Myślałem nad substratem - żwirkiem - piaskiem. Żwir miałby znajdować się na tylnym planie, natomiast plaża byłaby usypana z przodu z myślą o kirysach.
Korzystałem z różnych kalkulatorów, które wyliczyły, iż dla zachowania 5-8 cm podłoża będzie mi potrzeba 19l żwiru i 5l substratu, wydało mi się to odrobinę dziwne, dlatego zwracam się z pytaniem do was. Wymiary: 80 dł, 40 szer, 50 wys. Myślałem o czymś budżetowym, zamierzam uprawiać niewymagającą roślinność. Jeżeli mógłbym was poprosić o jakieś rady, polecane warianty, nawet odnośniki do allegro z ofertami, będę wdzięczny.
Pozdrawiam Was serdecznie
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dobór podłoża do 160l

#2

Post autor: Ziemiojad »

MagnumOpus pisze: sob sie 26, 2023 2:54 pm Żwir miałby znajdować się na tylnym planie, natomiast plaża byłaby usypana z przodu z myślą o kirysach.
Wymiesza się. Nie będzie estetycznie. Zdecyduj się na żwirek lub piasek.

Możesz pod spod dać substrat podzwirowy Denerlle lub Tropica. 1 cm grubości wystarczy. Na to żwir lub piach. Najbardziej budżetowa wersja. No chyba, że całkowicie zrezygnujesz z substratu wtedy będzie po taniości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”