Dozowanie preparatu Antychlor

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
blaze8023
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt sie 04, 2023 3:24 pm
Lokalizacja: Śląskie
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#1

Post autor: blaze8023 »

Witam, mam akwarium 63l, właśnie założone, i chciałem uzdatnić w nim wodę preparatem Antychlor od Tropici. Na opakowaniu napisane jest by dawać 10ml/100l, czyli chciałbym dać 6ml. Problem w tym, że preparat ten jest kroplowany, a producent nie był tak miły poinformować ile kropel zawiera ml. Internet natomiast nie jest co do tego zgodny. Może ktoś stosował kiedyś i wie ile kropel mam wlać? Coś się stanie jak wleję tego za dużo?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#2

Post autor: Ziemiojad »

blaze8023
To ile masz tego chloru w wodzid, że musisz lać jakieś uzdatniacze?
Dodano do tego postu po 1 minucie 55 sekundach
Nie myśisz chyba o tym, że jak wlejsz jakiś uzdatnaicz do wody to możesz od razu wpuścić ryby do akwarium?

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#3

Post autor: taipan3 »

A u ciebie dają chlor do wody? W wielu miejscowościach to ozon.

Autor
blaze8023
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt sie 04, 2023 3:24 pm
Lokalizacja: Śląskie
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#4

Post autor: blaze8023 »

Ziemiojad pisze: sob sie 12, 2023 5:30 pm Nie myśisz chyba o tym, że jak wlejsz jakiś uzdatnaicz do wody to możesz od razu wpuścić ryby do akwarium?
Tak jak powiedziałem, zbiornik został dopiero założony i na ryby poczeka jeszcze przynajmniej trzy tygodnie.
Dodano do tego postu po 1 minucie 18 sekundach
taipan3 pisze: sob sie 12, 2023 5:43 pm A u ciebie dają chlor do wody? W wielu miejscowościach to ozon
Z tego co wyczytałem, ozonują, ale dodają też podchloryn sodu.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#5

Post autor: Ziemiojad »

To ile masz tego chloru w wodzie? Nigdy nie dałem żadnych uzdatniaczy do wody.

Autor
blaze8023
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt sie 04, 2023 3:24 pm
Lokalizacja: Śląskie
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#6

Post autor: blaze8023 »

Ziemiojad pisze: sob sie 12, 2023 7:21 pm To ile masz tego chloru w wodzie? Nigdy nie dałem żadnych uzdatniaczy do wody.
To może ja wytłumaczę od początku. W książce pt. "Akwarium. Moja pasja." przeczytałem, że wodę przed dodaniem do ryb należy uzdatnić. Kupiłem więc Esklarin i wlałem tyle ile było napisane. Esklarin jest nie przeciw chlorowi, ale przeciw metalom ciężkim etc. Założyłem, że chloru w wodzie nie mam. Jednakże wyczytałem na internecie, a dokładniej w naszym miejskim medium, że wodę u nas się ozonuje, ale na zakończenie procesu trafia ona do chlorowni gdzie wzbogaca się ją o podchloryn sodu. W książce napisane było, jeśli się nie mylę, że trzeba usunąć z wody chlor i związki jemu podobne, stąd też wziąłem ten Antychlor. Poza nimi chcę jeszcze wlać bakterie, ale to po odczekaniu odpowiedniego czasu, oraz pH-, KH-, ale to zobaczę czy będzie konieczne, bo wodę mam zasadową, ale użyłem podłoża aktywnego i jeszcze nie sprawdzałem parametrów.
Przepraszam, to moje pierwsze akwarium i próbuje zrobić tak by wypaliło jednocześnie używając jak najmniej chemii.

boro1

Dozowanie preparatu Antychlor

#7

Post autor: boro1 »

blaze8023 wg mnie:
1. Woda z kranu niech odstanie się 24h
2. Stosowanie dodatkowego zabezpieczenia nie jest złe. Generalnie wodę teraz się ozonuje, ale bywają sytuacje "podbramkowe", że wspomaga się chlorem.
3. Przedawkować raczej się tego nie da, jedyny problem, który może być to opłacalność :)
Ziemiojad pisze: sob sie 12, 2023 7:21 pm To ile masz tego chloru w wodzie? Nigdy nie dałem żadnych uzdatniaczy do wody.
To, że Ty nie dajesz nie znaczy, że to jedyne słuszne podejście.

Autor
blaze8023
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt sie 04, 2023 3:24 pm
Lokalizacja: Śląskie
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#8

Post autor: blaze8023 »

boro1
Okej, dzięki. Kupiłem już, więc i tak wykorzystam, a potem pomyśle czy kupować więcej. Mam jeszcze jedno pytanie, które wydaje się pewnie głupie, ale nie mam pewności. Uzdatniać mam tylko wodę na podmianę w osobnym wiaderku, czy najpierw wlać, a potem uzdatnić całą?

boro1

Dozowanie preparatu Antychlor

#9

Post autor: boro1 »

Tylko podmienianą

Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka


Autor
blaze8023
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pt sie 04, 2023 3:24 pm
Lokalizacja: Śląskie
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Dozowanie preparatu Antychlor

#10

Post autor: blaze8023 »

boro1
Jasne, dzięki
ODPOWIEDZ