Oświetlenie do akwarium 160l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
MagnumOpus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 3:14 pm
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 160l

#1

Post autor: MagnumOpus »

Dzień dobry.
Piszę post, z prośbą o przedstawienie propozycji budżetowych belek, świetlówek, jakiegokolwiek efektywnego źródła światła, które będę mógł zastosować w akwarium o wymiarach: 80x40x50. Wiem, że istnieje sposób na przeliczenie i zastosowanie wyniku w praktyce, jednak internet buzuje od najróżniejszych propozycji - głupieje.
To będzie pierwszy raz, kiedy zabieram się do większego litrażu, dlatego miło byłoby gdybyście mi doradzili, chętnie przeczytam podpowiedzi bazujące na waszych własnych doświadczeniach.
Nie podaję tutaj budżetu, jednak chciałbym zamknąć się, o ile to oczywiście możliwe w granicach 400 zł. Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za wszelkie odpowiedzi. :pada:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 160l

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Nie napisales jaki masz plan . Jakie podloze , rosliny ,czy jest co2 itd itp . Swiatlo ...to nie wszystko . Ja np ograniczylem swiatlo o polowe i wszystko gra . Kup cokolwiek firmowego i bedzie ok .

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 160l

#3

Post autor: r10 »

MagnumOpus pisze: ndz kwie 16, 2023 12:25 amprzedstawienie propozycji budżetowych belek, świetlówek, jakiegokolwiek efektywnego źródła światła
Niezależnie od ich zalet wydaje mi się, że czas świetlówek (rtęciowych) już jednak minął, przede wszystkim z uwagi na koszty energii elektrycznej.
Jeśli chodzi o gotowe oprawy LED to zwróć uwagę na ich zwykle bardzo szeroki kąt rozsyłu światła, dla mnie nieakceptowalny (wali poza akwarium po oczach, a nie na rośliny), z tej przyczyny odesłałem dwie nowe budżetowe choć markowe oprawy i do starej oprawy świetlówkowej wstawiłem firmowe zamienniki LED (drogo!) dodając dodatkowy długi odbłyśnik (znów drogo!) na rurze, bo zamienniki LED mają paradoksalnie szerszy kąt świecenia (diody nie są umieszczone w osi) niż rury w firmowych oprawach.
400 zł / 80 cm to może coś używanego poszukaj?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ